Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

100.000 με revo , μια καμμένη λάμπα πορείας. :clapping:

 

μάπα το Revo και τα ηλεκτρονικά της VW  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλο παιδακι θα μ πει εκτος του ΦΠΕ τι αλλο εχει γινει τν τελευταιο καιρο με σκαστρες και μπλα μπλα για να κραταμε καλυτερα πιεση κ γενικα να κοβουμε κωλαρακια?!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε.. συμφωνω με το "Μια φωτογραφια χιλιες λεξεις" 
Αλλα δν λειτουργει κ παντα ετσι... Δωσε μας κ καμια εξηγηση του τι βλεπουμε..............  :cigar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε μια τουρμπίνα απο twincharger TSI(140,160,170 ή180) δηλαδή αυτά με τον κομπρέσσορα η οποία μπαινει κουτι στα 122αρια(αυτα χωρις τον κομπρεσορα)
Ειναι μια καλή επιλογη για αναβάθμιση του 122 η οποια εχει παροχη εως 280-290 αλογα(αν γινει υβριδικη)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά εύχομαι σύντομα στο δρόμο :db:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Στο 122αρι μπαίνει φιλτράκι κονικό της Pipercross όπως πχ το C0177. Γεενικά ταιριάζει κανένα στο δικό μου από αυτα τα universal γιατί τα δικά μας είναι και λίγο ότι νάναι. Εννοείται όχι στο μαμα φιλτροκουτι αυτό θα πάρει πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Στο 122αρι μπαίνει φιλτράκι κονικό της Pipercross όπως πχ το C0177. Γεενικά ταιριάζει κανένα στο δικό μου από αυτα τα universal γιατί τα δικά μας είναι και λίγο ότι νάναι. Εννοείται όχι στο μαμα φιλτροκουτι αυτό θα πάρει πόδι.

 

Άλεξ στο 122 βάζεις ότι φίλτρο θέλεις. Καταργείς το ΟΕΜ σπιράλ, μετράς διατομή, βάζεις σιλικονένιο κολάρο με σφικτήρα και βλέπεις από την άλλη πλευρά (εξωτερική του σιλικονένιου) τι φιλτροχοάνη ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ στο 122 βάζεις ότι φίλτρο θέλεις. Καταργείς το ΟΕΜ σπιράλ, μετράς διατομή, βάζεις σιλικονένιο κολάρο με σφικτήρα και βλέπεις από την άλλη πλευρά (εξωτερική του σιλικονένιου) τι φιλτροχοάνη ταιριάζει.

Ναι ήταν λιγο χαζή η ερώτηση μου γιατί μετα το συνειδητοποίησα μόνος μου! Σε ευχαριστω πολυ Θανάση!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο 122αρι μπαίνει φιλτράκι κονικό της Pipercross όπως πχ το C0177. Γεενικά ταιριάζει κανένα στο δικό μου από αυτα τα universal γιατί τα δικά μας είναι και λίγο ότι νάναι. Εννοείται όχι στο μαμα φιλτροκουτι αυτό θα πάρει πόδι.

δεν το λες και φιλτρακι ,η μεγάλη χοάνη είναι η co 177 με 70αρη λαιμο και διαστασεις 200μμ χ 200 μμ για παροχή μέχρι 320hp-

 

συνηθως στα 122 βάζουν την co 176 πάλι με 70αρη λαιμο και διαστασεις 150μμ χ150 μμ-

 

την co177 δεν την εχω δει φορεμενη σε 122αρη ,μήπως χωροταξικα υπάρχει πρόβλημα με την συγκεκριμενη

Link to comment
Share on other sites

δεν το λες και φιλτρακι ,η μεγάλη χοάνη είναι η co 177 με 70αρη λαιμο και διαστασεις 200μμ χ 200 μμ για παροχή μέχρι 320hp-

 

συνηθως στα 122 βάζουν την co 176 πάλι με 70αρη λαιμο και διαστασεις 150μμ χ150 μμ-

 

την co177 δεν την εχω δει φορεμενη σε 122αρη ,μήπως χωροταξικα υπάρχει πρόβλημα με την συγκεκριμενη

Σε ευχαριστώ δημήτρη για την διευκρίνηση!! Αυτή ήταν η επόμενη ερώτησή μου. απλά ψάχνοντας είδα ότι αρκετοί σε διάφορα αμάξια φοράνε το 177αρι για αυτό το ανέφερα.. Μόλις παρατήρησα, μάλιστα, ότι υπάρχει και το C0179 με 60αρι λαιμό και για  παροχή ώς 200 άλογα. 

 Και μία άλλη διευκρίνηση...Σε κάθε περίπτωση θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω αυτήν την εισαγωγή δεδομένου ότι ακόμα είμαι μαμά ? Δηλαδή μήπως χάνω έτσι ? Γιατί (αν και δεν το πιστεύω απλά το ρωτάω για να είμαι και τυπικά από εσάς καλυμμένος), μου είπαν ότι με άλλη εισαγωγή πιο ελέυθερη το αμάξι μπουκώνει(!?). Ισχύει ? 

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μπουκώνει ,το αντίθετο -επίσης τα δικά μας δεν έχουν maf αιθητήρα οπότε δεν μπερδεύεται με μεγαλύτερη ποσότητα αερα -

 

ο εγκεφαλος προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα και χωρίς πρόγραμμα που εισαι και εκμεταλεύεται τον παραπανω αέρα-

 

αν έχεις 70αρι σωλήνα βάλε την co176

Link to comment
Share on other sites

Γειαααααααααααα! Προχωράω σε αφαίρεση μεσαίου  ... Και ερωτώ ! Θα έχει καλό ήχο ???  Μήπως να μήν το κάνω ? 

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην το κάνεις, καλύτερα τελικό παρά μεσαίο.

Να βάλω δλδ ένα ποιο ελεύθερο τελικό ; Απλα ξέρεις τι ήθελα ; Εχω ήδη μπει στην διαδικασία να αλλάξω μπρος πίσω προφυλακτήρες με του R και ξεκίνησα με την παραγγελία του μπροστινου. Και τώρα για κάποιους μήνες λεφτα δεν περισσεύουν .. Εχω ασφάλεια και τελη να πληρώσω + το μεγάλο σέρβις ... Και εφόσον η πίσω προφυλακτήρας θέλει και άλλο τελικό έλεγα τώρα να βγάλω μόνο μεσαίο και αυτά να τα κάνω μαζί οταν μάζεψω τα λεφτα !! Δλδ μην κατσω τώρα βάλω αλλο τελικό αφού πήρα την απόφαση για του R ( βέβαια εκανα μαλακια έπρεπε να πάρω το πίσω πρώτα ... )

Και στις συζητήσεις που εκανα με φίλο μου είπε οτι αξίζει να βγάλεις το μεσαίο!;!

Τελικά δεν προσφέρει τιποτα ;;

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι καλύτερα να το αφήσεις όπως είναι παρά να το βγάλεις το μεσσαίο, αν επιζητάς θόρυβο παίξε με πιο ελεύθερο τελικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.