Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Βασικά πρέπει να αποφασίσεις τι θες να κάνεις με το αμάξι.Αν θες πολύ θόρυβο βγάλε το μεσσαίο και μετά αλλάζεις και το τελικό. Αν δε θες πολύ θόρυβο άσε να αλλάξεις μόνο το τελικό όταν θα πάρεις τον προφυλακτήρα. Αν πάλι σκοπεύεις να αλλάξεις όλη την εξάτμιση μην κάνεις τίποτα και μάζεψε λεφτά να την αλλάξεις όλη ή αν θες αρκετό καιρό βγάλε το μεσσαίο που είναι φτηνό να σου φύγει για λίγο καιρό η καύλα ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ εχεις τ μανησιο φιλτροκουτι? Αν ναι βγαλε απλα το καπακι απο τ φιλτροκουτι κ δουλευε τ ετσι.. Θα γουσταρεις με τν θορυβο ασχημα.. Μεχρι κ τ σκασιμο τις τουρμπινας θα ακους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μλκ dMK :heart: δεν γραφεις συχνα, αλλα οταν γραφεις εισαι ακυρος τελειως.. ΧΑΧΑΧΑΧΑ 
Πριν 5 post περιπου αναφερει οτι αλλαξε εισαγωγη κι εβαλε χοανη...

Edited by Billgr4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

enape6a6.jpg

 

Ναι έβαλα εισαγωγή !!! :-)) Για το μεσαίο θα το σκεφτώ παιδιά !!! Μάλλον θα περιμένω για κατι ολοκληρωμένο και το πολυ για να μου φύγει η καυλα να κάνω οτι είπε ο Αντώνης !! Σας ευχαριστω όλους !!!

 

Sent from my iPhone

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να συλλεξεις ολα τα πραγματα και να κανεις κατι ολοκληρωμενο.. Δε νομιζω οτι ο θορυβος που θα κανει ειναι και το σημαντικοτερο... Οπως ειπε ο Mist καλυτερα παιξε με τελικο ή κατα την δικη μου αποψη οταν βαλεις και τον πισω προφυλακτηρα, κανε ενα μεσαιο-τελικο (ενα και το αυτο δηλαδη) μεγαλυτερο στην θεση του μεσαιου χωρις τελικο...  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ορκιζομαι ειμαι καθαρος εδω κ ενα 24ωρω.. :D
Ρε σεις.. να βγαλω τ καπακι να πεταξω τ Κ&Ν φιλτρο κ να τ κανω ετσι κ γω...? Εμενα ειναι το φιλτρο κουμπωνει στ μανησιο φιλτροκουτι οποτε θα χρειαστω καινουριο φιλτρακι.. 
Δν θα δω διαφορα ε..

Link to comment
Share on other sites

Το ορκιζομαι ειμαι καθαρος εδω κ ενα 24ωρω.. :D

Ρε σεις.. να βγαλω τ καπακι να πεταξω τ Κ&Ν φιλτρο κ να τ κανω ετσι κ γω...? Εμενα ειναι το φιλτρο κουμπωνει στ μανησιο φιλτροκουτι οποτε θα χρειαστω καινουριο φιλτρακι.. 

Δν θα δω διαφορα ε..

Σιγουρα εισαι καθαρος; ΧΑΧΑΧΑΧΑ 

 

Link to comment
Share on other sites

Νεο φίλτρο κουμπώνει τώρα στην πόρτα σας με ένα τηλεφώνημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρος καθαρος ειμαι απλα μπαινουν πελατες κ με αποσυντονιζουν.. 
Καλα ο Μιστ γνωστος μπαμπουινος π δν βοηθαει κ ολο κοροιδευει αλλα κ εσυ γερομπιλ? Ντροπη κ αισχος!!!
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πήγα που λέτε να ρωτήσω για πλάκα για κανά τελικό μπας και δεν βάλω τον πίσω προφυλακτήρα του R, γιατί μερικοί με δουλέψανε ότι είναι γκαγκουρια επειδή είναι στο κέντρο ( θέλω γνώμες και για αυτό), και ο εξατμισάς μου είπε μεταξύ άλλων και μιας και ήμουν αναποφάσιστος απλά να βγάλω το μεσαίο ... μέχρι να αποφασίσω.

 

Τελικά το μεσαίο κάνει πολύ ήχο γιαυτό μου προτείνετε να αλλάξω τελικό ? Ή ο ήχος λόγω του τελικού δεν αλλάζει ακόμα και αν βγάλω μεσαίο ?? Λίγο μου τα μπέρδεψαν εκεί ...

 

 

Μου φαίνεται δεν θα κάνω τίποτα και κατευθείαν θα πάω για ολόσωμη... 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πήγα που λέτε να ρωτήσω για πλάκα για κανά τελικό μπας και δεν βάλω τον πίσω προφυλακτήρα του R, γιατί μερικοί με δουλέψανε ότι είναι γκαγκουρια επειδή είναι στο κέντρο ( θέλω γνώμες και για αυτό), και ο εξατμισάς μου είπε μεταξύ άλλων και μιας και ήμουν αναποφάσιστος απλά να βγάλω το μεσαίο ... μέχρι να αποφασίσω.

 

Τελικά το μεσαίο κάνει πολύ ήχο γιαυτό μου προτείνετε να αλλάξω τελικό ? Ή ο ήχος λόγω του τελικού δεν αλλάζει ακόμα και αν βγάλω μεσαίο ?? Λίγο μου τα μπέρδεψαν εκεί ...

 

 

Μου φαίνεται δεν θα κάνω τίποτα και κατευθείαν θα πάω για ολόσωμη... 

Οποιος σου το ειπε, ή εχει την τυφλα του ή σε ζηλευει που σκεφτεσαι να το κανεις...

Οσο για το μεσαιο, αν το αφαιρεσεις θα εχεις θορυβο (δεδομενο αυτο).. Παρ'ολα αυτα μονο αυτο θα κερδισεις.. Οποτε για να μην τα ξαναλεμε, αφου σκεφτεσαι να πας για ολοσωμη, κανε το μια και καλη... Αυτα τα κοψε ραψε μιας που εχουν δοκιμαστει απο την πλειοψηφια των μελων εδω, ειναι μονο προσωρινα πειραματα και προχειροδουλειες θα συμπληρωνα....  

Βαλε τον προφυλακτηρα του R, κανε κα την εξατμιση σου και τελος μια και καλη...

ΑΑ επισης, μην ακους ασχετους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιος σου το ειπε, ή εχει την τυφλα του ή σε ζηλευει που σκεφτεσαι να το κανεις...

Οσο για το μεσαιο, αν το αφαιρεσεις θα εχεις θορυβο (δεδομενο αυτο).. Παρ'ολα αυτα μονο αυτο θα κερδισεις.. Οποτε για να μην τα ξαναλεμε, αφου σκεφτεσαι να πας για ολοσωμη, κανε το μια και καλη... Αυτα τα κοψε ραψε μιας που εχουν δοκιμαστει απο την πλειοψηφια των μελων εδω, ειναι μονο προσωρινα πειραματα και προχειροδουλειες θα συμπληρωνα....  

Βαλε τον προφυλακτηρα του R, κανε κα την εξατμιση σου και τελος μια και καλη...

ΑΑ επισης, μην ακους ασχετους...

 

Αυτά τα κόψε ράψε είναι που φοβάμαι βασίλη. Anyway όπως το είπες για να μην τα ξαναλέμε θα περιμένω λίγο να κάνω σωστή δουλειά!! Merci !!! 

Link to comment
Share on other sites

Καθαρος καθαρος ειμαι απλα μπαινουν πελατες κ με αποσυντονιζουν.. 

Καλα ο Μιστ γνωστος μπαμπουινος π δν βοηθαει κ ολο κοροιδευει αλλα κ εσυ γερομπιλ? Ντροπη κ αισχος!!!

 

Γερομπίλ!!!!!Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Καλά έγραψες!!!!Βασίληηηηηη!!!!Πως επιτρέπεις τέτοιους χαρακτηρισμούς....

Link to comment
Share on other sites

Αστον, Γιωργο!! Οσα δεν φτανει η αλεπου....

 

Πηρε το "ποταμισιο", εβαλε κι ενα φιλτρο "κουμπωνει" και παρηγορειται με αυτο... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Απαξιω... Αν κ δν θελω να αναφερω οτι τ ποταμισιο με 3η κ το αγριο μαυρο σκληροπυρινικο με 2α οταν πατησανε μετρουσαμε νταλικες..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αντιγραφω κατι που ειπε ενας ...

 

  Ο κινητήρας 1,4l-90kW-TSI διαθέτει δύο ανεξάρτητα μεταξύ τους συστήματα ψύξεως. Το ένα όπως πάντα για

να ψύχεται ο κινητήρας και το δεύτερο για να ψύχει τον αέρα υπερπλήρωσης. Και τα δύο συστήματα είναι
χωρισμένα μεταξύ τους, εκτός από δύο σημεία σύνδεσης. Μέσω αυτών των σημείων σύνδεσης μπορεί να
χρησιμοποιείται ένα κοινό δοχείο διαστολής. 

 

 

Οποτε κ ενας φιλος το κοιταει κ μ λεει.. Βαλε ενα ξεχωριστω δοχειο για το κουλερ σου και θα δεις τρελη διαφορα..
Μου τ εξηγει κ το θεωρω ακρος σωστοτατο.. Ακουω γνωμες γτ μαλλον ΑΥΡΙΟ κιολας θα μπει μεσα στην αυλη για εγχειρηση..

Link to comment
Share on other sites

cgyl.png

Charge-air cooling
Volkswagen is using an air-to-liquid intercooler for the first time. An air-to-liquid intercooler in the intake manifold
is used to cool the charge air. This allows the size of the charge-air system from the turbocharger to the inlet valves
to be reduced by more than half from 11l in the 1.4l TSI engines with dual-charging to 4.8l in the 1.4l TSI engine with
turbocharger.
The turbocharger has to compress a smaller volume and the necessary charge pressure is obtained
faster
.
To cool the charge air, the coolant circulation pump is operated according to the requirements. It draws the coolant
from the additional radiator at the front end and pumps it to the intercooler and to the turbocharger. The
temperature difference between the air after the intercooler and the outside temperature is around 20°C to 25°C
with high load requirements.

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό (να απομονώσω τα νερά μεταξύ τους) αλλά κανένας μηχανικός δεν μου είπε ότι θα έχω όφελος, καθώς μου έλεγαν, τα νερά του κινητήρα είναι 90 βαθμών, της τουρμπίνας πόσο είναι; αρκετά παραπάνω απ ότι θυμάμαι.

 

Όποιος το κάνει καλό είναι το δοχείο να είναι ίδιων προδιαγραφών με το μαμά ώστε να μπορεί να εκτονώσει σε περίπτωση που χρειαστεί ή για να κάνει εξαερώσεις.

 

Πάντως το υδρόψυκτο κάνει ΤΡΕΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ! μου τρύπησε πριν κάποια χιλιόμετρα και το έβγαλα εκτός λειτουργίας μέχρι να έρθει το νέο, με 7 βαθμούς εξωτερική και ανέβαζε (με πίεση το πολύ 0.3 bar γιατί πήγαινα κότα) 50-60 βαθμούς ΙΑΤ!!!!

 

Περιμένω δοκιμές.

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

Κατσε περιμενε.. ενα ξεχωριστο δοχειο γιατι να εχει παραπανω απο 90 βαθμους νερα? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.