Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Δεν εννοούσα αυτό, εννοούσα ότι μπορεί το νερό από την τουρμπίνα να είναι πιο ζεστό από αυτό του κινητήρα. 

 

Και για να πω και την καφρίλα μου, θα ήταν καλό να απομονωθεί μόνο το intercooler με κάποιο τρόπο και να δουλεύει μόνο του με δικό του νερό. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει η τουρμπίνα να μοιράζεται το ίδιο κύκλωμα με τον κινητήρα.

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

Η καφριλα σου ειναι αυτο π θελουμε ν κανουμε. Ενα ξεχωριστο δοχειο για τ κοολερ μονο του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ διαβάζοντας εκτενώς το σύστημα ψύξης μας θεωρώ πως δεν θα έχει διαφορά. Έχουν κάνει καλή δουλειά τα παλικάρια της VW. Η τουρμπίνα μας είναι το πρόβλημα. 

 

Παρατήρησε λίγο τα σημεία που ενώνονται στην φωτογραφία που σου έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δημακιε τι προσπαθεις να βγαλεις;; Απο την μυγα ξυγκι; 
Ειναι καλα μελετημενο απο τη μανα του ακομη και τα κανουρια τα 7αρια ιδιας φιλοσοφιας ειναι...  Κρατα τα χρηματα για κανενα ρουχαλακι κι ασε το αμαξακι ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε μπιλαρε να ουμ ηθελα τν γνωμη σου πανω σαυτο..

Γιατι διαφωνεις ρε συ μιλαμε για πολυ καλυτερη ψηξη τουρμπινας κ ισως περιθωριο για λιγο ζορισμα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαα

Είναι και αυτό μια λύση! Βέβαια και s3 να πάρει κάποιος πάλι θα κυνηγάει το κάτι παραπάνω

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by thanassis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ασχετη ερωτηση. Οταν γυριζω το διακοπτη στην πρωτη θεση αναβουν τα λαμπακια και μετα απο δευτερολεπτα σβηνουν μερικα. Οταν ομως βαζω μπρος την μηχανη αλλοτε δεν αναβει κανενα επιπλεον λαμπακι αλλοτε αναβουν τρια λαμπακια. Δεν θυμαμαι ποια ομως. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Με ποια λογικη συμβαινει?

Sent from my LG-P880 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται έναρξη των ηλεκτρονικών συστημάτων. Όταν σβήσουν σημαίνει ότι ξεκίνησαν επιτυχώς. Το ότι αργούν να σβήσουν είναι λόγω έλλειψης ρεύματος γιατί το τραβάει όλο η μιζα.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτα τα 3 λαμπακια π βλεπεις εχουν καποιο χρονο τσεκαρισματος. Ητε το γυρισες εντελως ητε οχι.. 
Αν π.χ τ βαλεις αμεσως μπροστα θα δουλευει κ για 2-3 δευτερολεπτα θα βλεπεις κ αυτα τα λαμπακια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. Γκολφ 6 Φιλτρο / προγραμμα / εξατμιση.

Θελω ν δοκιμασω με 122ρι γκολφ ΑΣ ΦΟΡΑΕΙ ΟΟΟΟΟΟΤΙ θελω μονο να ειναι με το μανησιο τουρμπο!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μια που είχα και ρεπό είπα να πάω να κατέβω στο Βόλο να περάσω το πρόγραμμα της overload.

Η δουλειά έγινε, το αυτοκίνητο μετά από αρκετή δουλειά και μετρήσεις έδειξε 164 άλογα και 28 ροπή με την τουρμπίνα να φτάνει τα 1.2 bar και 0.7 στις 6000 αλλά δεν είναι μόνο η πίεση που κάνει τη διαφορά (από μείγματα και αβάνς δεν κατέχω και πολύ) και έχει πραγματικά μεταμορφωθεί σε ένα εντελώς νέο αυτοκίνητο. Έχει αλλάξει παντελώς ακόμα και το βήμα του σε μεγάλη πορεία και ο γυρισμός από το Βόλο έγινε κατά 0.3 λίτρα οικονομικότερα από τον πηγαιμό! Από θερμοκρασίες που είδα την ώρα των δυναμομετρήσεων τα πήγε σχετικά καλά καθώς πιέστηκε πολλές φορές εχθές αλλά θα δείξει το καλοκαίρι τι θα κάνει αυτό το σύστημα intercooler που έχει αλλά ούτε στα φανάρια το στείνω (εξερείτε ο japanic! χαχαχαχα πλάκα κάνω) ούτε πηγαίνω στην εγνατία με 200+. Τώρα δεν ξέρω τι νούμερα θα έδειχνε στο δυναμόμετρο maha αλλά στο δρόμο επιβεβαιώνετε και η ιπποδύναμη αλλά και η τρομερή ροπή! Βλέπω από αύριο τα παιδιά εκεί στο Βόλο να μην προλαβαίνουν να φτιάχνουν TSI 122 !! http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/tongue.gif Φυσικά δεν είναι όλα τα μοτέρ ίδια και κάθε 122 θα βγάζει και διαφορετικά νούμερα ανάλογα με την βενζίνη κλπ, κλπ.

Να πώ ότι έχω βάλει από τον καταλύτη και πίσω 60άρι σωλήνα με ελεύθερο τελικό magnaflow και ελεύθερο φίλτρο στον παπά που σύντομα θα φύγει μαζί με τον παπά για να γίνει μια πιό σωστή δουλειά γιατί είδαμε ότι παίζει σημαντικό ρόλο.

bt3w93imljy8xe7j3xy6.jpg

 

 

Περάσανε και 5 χρονάκια και 98.000χλμ από τότε...!

Απολογισμός ? Μέσα σε αυτά τα χρόνια κατέβηκα άλλη μια φορά για update και τίποτα άλλο ! Ποτέ δεν παρουσίασε το παραμικρό προβληματάκι! 

Πόσο γέλασα διαβάζοντας όλα αυτά τα παλιά ποστ περί αντοχής αξιοπιστίας κλπ... Τελικά ο χρόνος έδειξε !!! Βέβαια έχουμε ακόμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αρε καγκουρα.....5 χρονια ε?

 

περνάνε ε...?

 

μονο ρε 98.000??????????????????????γατακι!!!!

 

 

98 με το πρόγραμμα ρε ! 120 έχει σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα golf to 122 τέλη του 9 high line.το πήρα μεταχειρισμένο με 51.000 χμ.μου έκανε έναν ήχο μπροστά σε λακκούβες και στο στρίψιμο του τιμόνιου.Το πήγα σε συνεργείο της vw και μου είπαν κρέμαγιερα το όλο μπουγιουρντί μου είπαν 1.190 ευρώ.στην τιμή αυτή είναι η καινούργια ηλεκτρονική κρεμαγιερα ενισχυμένη ,καλώδια, εργατικά.θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι λογική η τιμή η μήπως με συμφέρει να βρω κάποια μεταχειρισμένο και που να ψάξω.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Κοσμά!!! Άντε να μεγαλώνει ο αριθμός των 122 ΒΤ!! περιμένουμε νέα!!! 

Link to comment
Share on other sites

2560??

Προγραμματισμο ποιος θα το αναλάβει?Μηχανικα τι αλλο θα κανεις?

Η overload ! Μηχανικά μόνο τα απαραίτητα περιφερειακά θα αλλαχτούν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθεις και συ στο club... :acute:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.