Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Και εγώ όταν πήρα το TSi μου δεν ήμουν σίγουρος. Όμως μετά από 14000km δε με έχει απογοητεύσει. Το αμάξι είναι πύραυλος. Όμως το μεγάλο του ατού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το turbo που έχει αλλά ο μηχανικός κομπρέσσορας. Στην πόλη δεν δουλεύεις καθόλου το turbo πρακτικά, γιατί αρχίζει δειλά δειλά να εμπλέκεται στις 2500 σ.α.λ. Έτσι αν στις 2500 κάνεις τις αλλαγές σου στις ταχύτητες, πράγμα πολύ λογικό, δεν χρησιμοποιήσεις σχεδόν καθόλου το turbo. Όμως ο κομπρέσσορας κάνει τη διαφορά. Με το που πατάς το γκάζι όταν ανάψει πράσινο, έχεις μια εκπληκτική ροπή, η οποία οφείλεται στον κομπρέσσορα. Πάρε τα 140 άλογα, είναι νομίζω το best buy.

+ 1000000

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εάν με καλύπτει ο 122 σε αυτό που προανέφερα δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πάω στα 140. Το θέμα είναι φορτωμένο το αυτ-το και με κλιματισμό θα πηγαίνει ή θα σέρνεται ;

Θα πηγαίνει μην ανησυχείς....

....................αλλά το 140 θα πηγαίνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαίνει μην ανησυχείς....

....................αλλά το 140 θα πηγαίνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!

+100000000000000000000000000000 :lol: Ρωτα και μενα :D

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι sport και ταυτόχρονα άνετο, κάνε τα test drive και τα 2 και θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Θα είναι το πιο σωστό. Εγώ πχ αν είχα το Golf, τι θα σου έλεγα να πάρεις, Leon? Δεν έχω τίποτα από τα 2, ούτε σκοπεύω φυσικά να πάρω κάποιο από αυτά, είμαι όσο πιο υποκειμενικός γίνεται πιστεύω, παρόλα αυτά, ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις test drive και τα 2!

+1

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο 122 δεν εχει ροπη;και τα 20,4 κιλα διαθεσιμα απο τις 1500 στροφες τι ειναι;σας ακουγεται λιγο ή σας φαινεται μουλαρι;

θα ηθελα να ανοιξουν μαζι 0-100 ενα 122 και ενα 140 ,ειμαι περιεργος να δω το αποτελεσμα και πως θα καταφερει να βγαλει ο οδηγος του 140 το 100αρι σε ενα δευτερολεπτο λιγοτερο του 122........ :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο 122 δεν εχει ροπη;και τα 20,4 κιλα διαθεσιμα απο τις 1500 στροφες τι ειναι;σας ακουγεται λιγο ή σας φαινεται μουλαρι;

θα ηθελα να ανοιξουν μαζι 0-100 ενα 122 και ενα 140 ,ειμαι περιεργος να δω το αποτελεσμα και πως θα καταφερει να βγαλει ο οδηγος του 140 το 100αρι σε ενα δευτερολεπτο λιγοτερο του 122........ :wacko: :wacko:

.....ok...δεν είπαμε και τίποτα......χαλαρά....

............μια χαρά είναι το 122....και δυνατό και με καλή ροπή....

..απλά λογικό είναι ένα αμάξι με 20 άλογα παραπάνω να είναι πιο ευέλικτο με μεγαλύτερο βάρος στο εσωτερικό του...

....πάντως επειδή τα έχω οδηγήσει και τα δύο...το 140 μάλιστα το έχω.....έχει διαφορά........

....πάντως μην είσαι περίεργος για το αποτέλεσμα...είναι δεδομένο... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

...πάντως μην είσαι περίεργος για το αποτέλεσμα...είναι δεδομένο... tongue.gif

για να δουμε.........

VW Golf 1,4 TSI 122/0-100-9,8 δευτερα

VW Golf 1,4 TSI 140/0-100-8,8 δευτερα

VW Golf 1,4 TSI 122/τελικη-197χιλ/τρα

VW Golf 1,4 TSI 140/τελικη-202χιλ/τρα

δεν θα το ελεγα οτι ειναι δεδομενο........... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το 140 εχει 205 τελικη και οχι 202.Για 1000Ε πιστευω ειναι καλυτερα να παρεις το 140αρι και λογο επιδοσεων μην κοιτας μονο τα 0-100,στις ρεπριζ με 3η και 4η ανοιγει παρα πολυ η ψαλιδα και στο φιναλε παιρνεις και τεχνολογια που ειναι 10 χρονια μπροστα.Οσο για το LEON το εχω οδηγησει,και ειναι αρκετα καλο στη οδηγικη συμπεριφορα(ενα κλικ πιο κατω απο το GOLF),πολυ καλος κινητηρας (λιγο πιο γργορο απο το 140 οχι ομως απο το GT),αλλα........το εσωτερικο του δεν συγκρινεται με την ποιοτητα του GOLF και οπτικα προσωπικα εμενα δεν μου αρεσε καθολου.Επισης πολυ ξεχναμε τον παραγοντα μεταπωλητηκη αξια....γιατι αμα παρεις LEON θα κλαις, και δεν θα το πουλησεις αργοτερα ευκολα οσο πουλιεται το GOLF.Aυτα ολα ειναι προσωπικη μου αποψη.

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

για να δουμε.........

VW Golf 1,4 TSI 122/0-100-9,8 δευτερα

VW Golf 1,4 TSI 140/0-100-8,8 δευτερα

VW Golf 1,4 TSI 122/τελικη-197χιλ/τρα

VW Golf 1,4 TSI 140/τελικη-202χιλ/τρα

δεν θα το ελεγα οτι ειναι δεδομενο........... :lol:

..τι προσπαθείς να μου αποδείξεις με αυτές τις μετρήσεις???? <_<

Τα έχω οδηγήσει και τα δύο αυτοκίνητα....έχω άποψη....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εάν με καλύπτει ο 122 σε αυτό που προανέφερα δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πάω στα 140. Το θέμα είναι φορτωμένο το αυτ-το και με κλιματισμό θα πηγαίνει ή θα σέρνεται ;

Δεν ειναι 1200 κυβικα για να κοβει τον κινητηρα ο κλιματισμος μην ανησυχεις.Δε θα καταλαβαινεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι κολλατε στο 0-100.Ειναι ασφαλες κριτηριο για τη συγκριση δυο κινητηρων;Μην τρελαθουμε.Τοτε το Type s ειναι το ιδιο με το TSI 140 διοτι σε 0-100 εχουν 0,1 δευτερολεπτο διαφορα.Ας μου εξηγησει καποιος ομως γιατι το Type S δε μπορει να σταθει διπλα του σε ρεπριζ.Μεχρι και 2 δευτερα του ριχνει το TSI.Για να υπαρξει συνολικη εικονα πρεπει να συγκριθουν και οι ρεπριζ σε διαφορες ταχυτητες κινησης και με διαφορες ταχυτητες στο κιβωτιο.Ετσι μονο θα βγαλουμε ασφαλές συμπερασμα

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι κολλατε στο 0-100.Ειναι ασφαλες κριτηριο για τη συγκριση δυο κινητηρων;Μην τρελαθουμε.Τοτε το Type s ειναι το ιδιο με το TSI 140 διοτι σε 0-100 εχουν 0,1 δευτερολεπτο διαφορα.Ας μου εξηγησει καποιος ομως γιατι το Type S δε μπορει να σταθει διπλα του σε ρεπριζ.Μεχρι και 2 δευτερα του ριχνει το TSI.Για να υπαρξει συνολικη εικονα πρεπει να συγκριθουν και οι ρεπριζ σε διαφορες ταχυτητες κινησης και με διαφορες ταχυτητες στο κιβωτιο.Ετσι μονο θα βγαλουμε ασφαλές συμπερασμα

οποτε μας συμφέρει θυμώμαστε τα ρεπρίζ tongue.giftongue.giftongue.gif

και φυσικά μετρήσεις για ρεπριζ για το tsi 122 δεν νομιζω οτι υπάρχουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μας συμφέρει θυμώμαστε τα ρεπρίζ tongue.giftongue.giftongue.gif

και φυσικά μετρήσεις για ρεπριζ για το tsi 122 δεν νομιζω οτι υπάρχουν ακόμα.

Πότε δεν τα δεχτηκα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

βλέπω κάποιους να λένε πάρε το 140 γιατί για χίλια ευρώ διαφορά δεν είναι τίποτα κλπ

υπενθυμίζω οτι πολύ απλά το Golf με τα 122 κάνει όσο έκανε αυτό με τα 140 απλά αυξήσανε λίγο την τιμή του 140 για να τοποθετήσουν αυτό με τα 122 μια σκάλα ποιο κάτω.

Επιπλέον σε όσους κοιτάζουν απλά τις τιμές σε ένα κατάλογο τιμών επισημαίνω μία λεπτομέρεια πχ στη διαφορά τιμής του 140 με DSG και του 122 με το νέο 7αρι DSG το 122 δέν έχει ESP μεσα στην τιμή του......

Τέλος πιστεύω χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό ούτε να δημισουργήσω αντιδράσεις οτι όσοι συμβουλέυουν κάποιον να πάρει το 140 μάλλον το εχόυν αγοράσει ήδη.......και σε κάθε άλλη περίπτωση θα είχαν επιλέξει το 122 κι ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του....

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

βλέπω κάποιους να λένε πάρε το 140 γιατί για χίλια ευρώ διαφορά δεν είναι τίποτα κλπ

υπενθυμίζω οτι πολύ απλά το Golf με τα 122 κάνει όσο έκανε αυτό με τα 140 απλά αυξήσανε λίγο την τιμή του 140 για να τοποθετήσουν αυτό με τα 122 μια σκάλα ποιο κάτω.

Επιπλέον σε όσους κοιτάζουν απλά τις τιμές σε ένα κατάλογο τιμών επισημαίνω μία λεπτομέρεια πχ στη διαφορά τιμής του 140 με DSG και του 122 με το νέο 7αρι DSG το 122 δέν έχει ESP μεσα στην τιμή του......

Τέλος πιστεύω χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό ούτε να δημισουργήσω αντιδράσεις οτι όσοι συμβουλέυουν κάποιον να πάρει το 140 μάλλον το εχόυν αγοράσει ήδη.......και σε κάθε άλλη περίπτωση θα είχαν επιλέξει το 122 κι ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του....

Εγώ πάντως εαν έκανα τώρα την αγορά....πάλι το 140 θα έπαιρνα.....με κλειστά μάτια..

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν και είμαι πολυ ευχαριστημενος με το αυτοκινητο μου ισως και περισσοτερο απο οτι περιμενα εαν επαιρνα τωρα θα επαιρνα με τα 122 γιατι ειναι ποιο απλος σαν κινητηρας και απο επιδοσεις με ικανοποιει.

ολα αυτα που λεμε ειναι καθαρα προσωπικες αποψεις, εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τα κανεις τεστ ολα οσα σου αρεσουν και να παρεις αυτο που σε ικανοποιει περισσοτερο.

οτι εχουμε πει εμεις που ειμαστε κατοχοι του αυτοκινητου απλα κρατα τα σαν εντυπωσεις γιατι και στην τελικη εσυ θα το χαιρεσαι

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο συμπέρασμα βγαίνει απο την δοκιμή όχι μόνο στην περίπτωσή σου αλλά σε όλους.

Στο θέμα της αξιοπιστίας ο 122 είναι σχετικά καινούριος και δεν έχει αναφερθεί ακόμα κάτι.Στον 140 ξέρουμε όλοι τι έχουμε δεί

Και τα δύο αυτοκίνητα έχουν πολύ καλές επιδόσεις, πόσο μάλλον ροπή όπου ένα προσπέρασμα γίνεται 'παιχνίδι' και σε βαθμό που δεν χρειάζεται να πάιζεις με τον λεβιέ ταχυτήτων.

VW Golf 1,4 TSI 122/0-100-9,8 δευτερα

VW Golf 1,4 TSI 140/0-100-8,8 δευτερα

VW Golf 1,4 TSI 122/τελικη-197χιλ/τρα

VW Golf 1,4 TSI 140/τελικη-202χιλ/τρα

Αυτές οι επιδόσεις είναι λάθος

Οι πραγματικές υπάρχουν στο topic Επιδόσεις - Σχέσεις Golf Gti- Gt- Tsi 140 - Tsi 122

Link to comment
Share on other sites

..τι προσπαθείς να μου αποδείξεις με αυτές τις μετρήσεις???? <_<

Τα έχω οδηγήσει και τα δύο αυτοκίνητα....έχω άποψη....

δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα,οι αριθμοι μιλανε απο μονοι τους.

ουτως ή αλλως εγω δεν εχω κανενα απο τα δυο.

αλλα δεν δεχομαι να λεγονται διαφορα για τον 140 λες και ο 122 ειναι για τα μπαζα.

εμενα μου φαινεται οτι μαζι θα κανουν το 100αρι και ας εχει το 140 κομπρεσσορα.

δεν νομιζω να υπαρχει κανενας οδηγος εδω μεσα που να μπορει να ριξει στον 122 με το 140 ενα δευτερολεπτο.

εκτος και αν ειναι οδηγος αγωνων.

τελοσπαντων ας παρει οποιο νομιζει ο φιλος οτι εχει την καλυτερη γενικη εικονα σαν μοτερ.

ητη,αξιοπιστια,επιδοσεις,καταναλωση,τιμη κ.λ.π :o

Αυτές οι επιδόσεις είναι λάθος

Οι πραγματικές υπάρχουν στο topic Επιδόσεις - Σχέσεις Golf Gti- Gt- Tsi 140 - Tsi 122

αυτες τις επιδοσεις τις βρηκα απο site που εχει τα επισημα Volkswagen Specs για οτι αυτοκινητο και κινητηρα εχει βγαλει μεχρι τωρα η vw.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να συμπληρώσω οσον αφορά τις επιδόσεις:

η vw <<ολως τυχαίως>> δεν έχει βάλει ακόμα τεχνικά χαρακτηριστικά του 122 στην σελίδα της Ελλάδας μάλλον για να μην χτυπήσει το 140 μέχρι να εξαντληθούν κάποια που επιθυμεί.....

Έχει κάνει όμως το λάθος να βάλει τεχικά χαρακτηριστικα για το GOLF VARIANT οπότε εκεί μπορεί κάποιος αναλογικά πάντα να συγκρίνει το GOLF VARIANT 122 με το GOLF VARIANT 140 και να βγάλει κάποια συμπεράσματα πχ για 0-100 (προσοχη σύγκριση variant με variant) τα δύο μοτέρ εχουν διαφορά 0,3 δευτερόλεπτα....

122 http://www.vw.gr/site/technicaldata/golfvar2.pdf

140 http://www.vw.gr/site/technicaldata/golfvar3.pdf

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

sorry για το off topic αλλαειναι απολυτος λογικο το 0-100 να ειναι πολυ κοντα για εναν και συμεντικο λογω οτι στο 140αρι δεν μπορεισ να ξεκινησεις με περισσοτερες απο 3800 στροφεσ στην εκκινηση γιατι κοβετε ηλεκτρονικα κατι που δεν γινεται στο 122αρι επισης υπαρχει και διαφορα στα κιλα πολυ μικρη φυσικα αλλα υπαρχει και τελος λογω τησ μικροτερης υπποδυναμης μικροτερο σπινιαρισμα στην εκκινηση

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα για ποιο λόγο είναι μικρή η διαφορά, απλα απάντησα σε κάποιους που έλεγαν οτι είναι μεγάλη.....

Και δεύτερον το 0 -100 κατα τη γνώμη μου δεν λέει κάτι... συμαντικότερο είναι στο δρόμο πως πάνε.....

αν διαβάσεις περιοδικά και συγκρίνεις ρεπρίζ των GOLF TSI 122 & GOLF TSI 140 (πρόσοχή δεν υπάρχει μέχρι στιγμής μεταξύ τους άμεση συγκριτική δοκιμή , οπότε θα πρέπει να διαβάσεις ξεχωριστές δοκιμές οπου συγκρίνονται τα δυο αυτά αυτοκίνητα με άλλα) θα δείς οτι το 122 στα ποιό πολλά είναι ίδια και σε μερικά το 122 καλύτερο!!!

Φυσικά δεν λέω οτι αυτό με τα 122 είναι ποιό ισχυρό σαν δυναμομέτρηση αλλά αφού σε όλα είναι πάνω κάτω ίδια τι να το κάνεις το 140 ? να κολήσεις στο παρμπρίζ τη δυναμομέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα για ποιο λόγο είναι μικρή η διαφορά, απλα απάντησα σε κάποιους που έλεγαν οτι είναι μεγάλη.....

Και δεύτερον το 0 -100 κατα τη γνώμη μου δεν λέει κάτι... συμαντικότερο είναι στο δρόμο πως πάνε.....

αν διαβάσεις περιοδικά και συγκρίνεις ρεπρίζ των GOLF TSI 122 & GOLF TSI 140 (πρόσοχή δεν υπάρχει μέχρι στιγμής μεταξύ τους άμεση συγκριτική δοκιμή , οπότε θα πρέπει να διαβάσεις ξεχωριστές δοκιμές οπου συγκρίνονται τα δυο αυτά αυτοκίνητα με άλλα) θα δείς οτι το 122 στα ποιό πολλά είναι ίδια και σε μερικά το 122 καλύτερο!!!

Φυσικά δεν λέω οτι αυτό με τα 122 είναι ποιό ισχυρό σαν δυναμομέτρηση αλλά αφού σε όλα είναι πάνω κάτω ίδια τι να το κάνεις το 140 ? να κολήσεις στο παρμπρίζ τη δυναμομέτρηση?

ε τότε να το καταργήσουμε ρε παιδιά το 140 , τι καθόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες παρελαβα το tsi μου (122ps), εχω μεινει αφονος με το τραβηγμα που εχει το αυτοκινητο απο τις 1200 στροφες στο προηγουμενο μου τετοιο τραβηγμα δεν ειχα ουτε μετα τις 3000! (polo 101 ΦΠΕ). Αυτο που με εχει ενθουσιασει περισσοτερο ειναι η ικανοτητα του να προσπερνα στο επαρχιακο δικτυο με πολυ ψηλες σχεσεις και χαμηλες στροφες, χαρακτηριστηκα θυμαμαι οτι με το polακι κατεβαζα σε 3η ή ακομα και 2α ενω με το golfακι προσπερναω ακομα και με 5η ή στη χειρότερη 4η! Γενικα ειναι φοβερο το αυτοκινητο, η μονη ενσταση ειναι σχετικα με τη ποιοτητα της πανω πλαφονιερας, θα φανει βεβαια..

Α και κατι ακομα, εμενα ηρθε με 4 ηχεια ενω ξερω οτι αλλοι αντιπροσωποι το φερνουν με 8 πλεον, δε πιστευω να ειναι εκθεσιακο αμαξι πως μπορω να καταλαβω κατι τετοιο; Συμφωνα με το vin ειναι μοντελο 2008 (εχει δηλαδη το νουμερο 8 στο ετος κατασκευης), αυτο σημαινει οτι κατασκευαστηκε μετα τον 7/07;

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

στο 140αρι δεν μπορεισ να ξεκινησεις με περισσοτερες απο 3800 στροφεσ στην εκκινηση γιατι κοβετε ηλεκτρονικα κατι που δεν γινεται στο 122αρι

Και στο 122 το ίδιο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.