Jump to content
spk

Νέο σύστημα ηχείων: ποιό και σε ΠΟΙΟΝ;;;

Recommended Posts

Χαιρετώ! Πρόσφατα είχα τη δυνατότητα να τσεκάρω το RCD300 με μπροστά μόνο ηχεία μαμάς και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Το δικό μου golf θα αργήσει ακόμα να έρθει οπότε λέω να ψάξω από τώρα για μία πιο ικανοποιητική λύση στον ήχο αλλά σε καμία περίπτωση ακριβή. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

- αφήνω το RCD300 ως έχει

- αντικαθιστώ τα ηχεία "μαμά": tweeter και αυτά στις πόρτες

- βάζω 2 xtra σε εταζέρα

- όχι subwoofer

- τιμή σύνολο μέχρι 200-250 euro

Έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό set? Θα χρειαστώ crossovers? Τα ηχεία μπροστά θα είναι 2 δρόμων και πίσω 3ων? Παρακαλώ κάντε μου συγκεκριμένες προτάσεις (μάρκα-τιμή) αν είναι εύκολο ή έστω δώστε μου link από καταστήματα (Ελληνικά και ξένα).

Τέλος το πιο σημαντικό:

Γνωρίζετε κάποιον στην Αθήνα (Βόρεια κυρίως) που να κάνει ΣΩΣΤΗ και ΚΑΘΑΡΗ δουλειά στη σύνδεση;;; έχω ακούσει διάφορα περίεργα από "ερασιτέχνες μάστορες" :-(

αν ναι ---> PM:-) ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας που να έβαλε ηχοσύστημα extra και να έμεινε ευχαριστημένος από το κατάστημα που του το πέρασαν ως προς τη δουλειά που έγινε; (τουλάχιστον απαντήστε σε αυτή την ερώτηση αν βαριέστε για τις άλλες :-p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας που να έβαλε ηχοσύστημα extra και να έμεινε ευχαριστημένος από το κατάστημα που του το πέρασαν ως προς τη δουλειά που έγινε; (τουλάχιστον απαντήστε σε αυτή την ερώτηση αν βαριέστε για τις άλλες :-p)

Πηγη---- Στο δικο μου παιζει pionner rcd-mp3 player μου εμεινε απο το πολακι που ειχα.

Πορτες-- Ακοoooμα μαμα (οχι για πολυ)

Εταζερα- Peerless (140 euro)

(ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ)Ως προς τη δουλεια. Κανενα απολυτως προβλημα μιας 1. στον ιδιο ειχα αλλαξει τα ηχεια στο seicento της αδερφης μου και ειχα τοποθετησει και ενα sony rcd, 2. ειχα βαλει ηχεια στο πολο (πορτες-εταζερα-tweeters στις εργοστασιακες θηκες τους ) και το pioneer που προανεφερα. 3. Tωωρα, τα peerless που ειπα πριν και το pionner. ( αγορασα και τη θηκη 1 din απο αυτον) για να το τοποθετησω. Το καταστημα ειναι στη λεωφορο Ειρηνης στην Πευκη Απεναντι απο τον Βασιλοπουλο. (ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

Εγώ θα εκθέσω την προσωπική μου εμπειρία :

Πριν από το Golf είχα ένα Skoda Fabia 101HP. Μου είχε βγάλει ΠΟΛΛΑ προβλήματα και γι' αυτό στα 4 χρόνια το πούλησα.

Ένα 6μηνο πριν το πουλήσω έκανα το λάθος να βάλω ηχεία. ¶λλαξα τα μπροστά και τρύπησα εταζέρα πίσω, βάζοντας ένα ζευγάρι Sony.

Το μαγαζί βρίσκεται στην Ιασσωνίδου, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, όπου το πρότεινε ένας φίλος μου. Σχεδόν τίποτα δεν έγινε σωστά.

1) Όπως πέρασε την καλωδίωση για τα πίσω ηχεία μου χάλασε τον φωτισμό (φωτισμός με το άνοιγμα των μπροστά θυρών). Λόγικα έκοψε καλώδιο.

2) Η παραπάνω καλωδίωση περάστηκε έτσι ώστε να μην μπορεί να ανοιχτεί το μέρος κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού (πχ για αλλαγή φίλτρου γύρης).

3) Τα μπροστινά ηχεία δεν τα βίδωσε καλά. Έβαλε βίδες οι οποίες <<κολυμπούσαν>> και σε καμιά περίπτωση η βάση των ηχείων δεν είχε βιδώσει στην πόρτα. Επίσης όταν ανέβαινε το παράθυρο του συνοδηγού ακουγότανε ένας πολύ ενοχλητικός θόρυβος γιατί η τεράστια βίδα που είχε βάλει <<έβρισκε>>.

4) Έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια το crossover και βραχυκύκλωσε τα μαμίσια tweeter με τα καινούργια ηχεία. Αποτέλεσμα όταν έδινα ένταση να ακούω χρατσ-χρουτς από τα tweeter τα οποία τα έφτυναν.

5) Η φύσα που έβαλε για να μπορώ να βγάζω την εταζέρα χωρίς να πρέπει να κόψω το καλώδιο για τα πίσω ηχεία δεν πατούσε καλά και πότε έπαιζε το ένα πίσω ηχείο και πότε το άλλο - και τα 2 δεν παίζανε μαζί εκτός και αν κρατούσε κάποιος την φίσα με το χέρι.

6) Βίδωσε τα ηχεία πάνω στην εταζέρα με <<ότι να ναι>> βίδες και δεν το πρόσεξα με αποτέλεσμα να γδάρω το χέρι μου.

7) Όλα τα πλαστικά clips με τα οποία κουμπώνει η ταπετσαρία στις μπροστινές πόρτες διαλύθηκαν.

:baby: Μου έσκισε τελείως το πλαστικό κάλυμα των ασφαλειών για να βγάλει την πόρτα (αν ήταν προσεκτικός και ήθελε να κάνει καλή δουλειά θα μπορούσε να το αποφύγει).

Όταν το πήρα για να φύγω (επίστροφή στην Αθήνα από Θεσσαλονίκη) δεν ανέβαινε η πόρτα γιατί ο ήλίθιος είχε ξεχάσει να συνδέσει το μηχανισμό, οπότε ξανάνοιξε την πόρτα και το συνέδεσε.

Φϊλε μου, ότι κάνεις ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ είναι η γνώμη μου παρότι θα το πληρώσεις χρυσό.

Link to comment
Share on other sites

Βιαζόμουν να ταξιδέψω και δεν είδα τις λεπτομέρειες της εγκατάστασης. Αλλιώς δε θα έπεαιρνε δεκάρα τσακιστή. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ! Πρόσφατα είχα τη δυνατότητα να τσεκάρω το RCD300 με μπροστά μόνο ηχεία μαμάς και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Το δικό μου golf θα αργήσει ακόμα να έρθει οπότε λέω να ψάξω από τώρα για μία πιο ικανοποιητική λύση στον ήχο αλλά σε καμία περίπτωση ακριβή. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

- αφήνω το RCD300 ως έχει

- αντικαθιστώ τα ηχεία "μαμά": tweeter και αυτά στις πόρτες

- βάζω 2 xtra σε εταζέρα

- όχι subwoofer

- τιμή σύνολο μέχρι 200-250 euro

Έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό set? Θα χρειαστώ crossovers? Τα ηχεία μπροστά θα είναι 2 δρόμων και πίσω 3ων? Παρακαλώ κάντε μου συγκεκριμένες προτάσεις (μάρκα-τιμή) αν είναι εύκολο ή έστω δώστε μου link από καταστήματα (Ελληνικά και ξένα).

Τέλος το πιο σημαντικό:

Γνωρίζετε κάποιον στην Αθήνα (Βόρεια κυρίως) που να κάνει ΣΩΣΤΗ και ΚΑΘΑΡΗ δουλειά στη σύνδεση;;; έχω ακούσει διάφορα περίεργα από "ερασιτέχνες μάστορες" :-(

αν ναι ---> PM:-) ευχαριστώ

Καλησπερα φιλε μου εγω θα σου προτεινα σε σετακι απο cadence η jbl φοβερος ηχος

τα μπροστα θα ειναι 2 δρομων και για τα πισω επιλεγεις εσυ μπορει να ειναι και 4ρων αλλα συνηθος ειναι 3ων και crossovers εχω την εντυπωση οτι εχουν μαζι τους τα ηχεια.

Απο τοποθετιση δεν ειμαι απο Αθηνα και δεν ξερω.Αν ερθεις Πατρα μπορω να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.