Jump to content
DEMINIO

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΠΕΚ

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!

Σκεφτομαι να παω να κανω καθαρισμο στα μπεκ του PASSAT 1.8 T και αναρωτιεμε καθε ποτε πρεπει να γινετε μια τετοια ενεργεια. Δε ξερω αν αυτο που θα πω ειναι σωστο ,(μπορει να ειναι και πατατα) .Υπαρχει περιπτωση αν τα μπεκ εχουν μακα και κορα επανω εκτος απο τις επιδοσεις να παιζει ρολο και στη καταναλωση ?

Οι μετακινησεις μου με το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι καθημερινα και κυριως βραδυνες ωρες να πηγαινω απο Αττικη οδο στο αεροδρομιο για να παρω τη γυναικα που σχολαει . Εχει τυχει να παω με ταχυτητες 160 και πανω και μου ετυχε να καψω σχεδον 15 ευρω για μια αποσταση 90 χλμ συνολο . Δεν ειναι υπερβολικη η καταναλωση ?

Ετσι σκεφτομουνα οτι μηπως με αυτη την ενεργεια καθαρισμου των μπεκ ο κινητηρας δε θα ζοριζοταν και δε θα εκαιγε παραπανω .

Αν εχω πει καμια πατατα ας συγχωρεθω .

Φιλικα deminio

Link to comment
Share on other sites

Φίλε DEMINIO! 1ον δεν μας είπες πόσα χλμ έχεις κάνει. Εγώ που έχω το ίδιο αυτοκίνητο κι έχω 90.000(μοντέλο 5/2001) δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα μπέκ (ακομα!). 2ον αν πάς 160+ νομίζω ότι λογικά σου έκαψε 15 λιτρα. Βάλε ότι έχει μια μέση κατανάλωση 15 λιτρα στα 100 χλμ, με σημερινή τιμή βενζήνης και δεδομένου ότι έκανες 90 χλμ. Εγώ με νορμάλ οδήγηση (γύρο στα 100-120 στην επαρχεια) έχω μέση κατανάλωση 9,5-10 λιτρα στα 100. Αν το πιέσω; ανεβαίνει κατακόρυφα! Αυτά!! Ελπίζω να σε βοήθησα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποια χλμ (γυρω στα 100.000) βαση της δικιας μου μηχαλογικης εμπειριας τα μπεκ πρεπει να καθαριζονται κ αν δεν ψεκαζουν καλα να αντικαθιστωνται.Κ βεβαια παιζουν ρολο στην καταναλωση κ στις επιδοσεις αλλα ακομη περισσοτερο στην περιπτωση που κολησει ενα μπεκ(κατουρημα) κ κανει υδραυλικη πιεση παει το μπιστονι καλος ειναι παντα ενας ελενχος κακο δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο εχει κανει 93000 χλμ και ειναι μοντελο του 2000 .Εκλεισα ραντεβου σε ενα γνωστο να παω να κανω ενα ελεγχο στα μπεκ παντως για καλο και για κακο και βλεπουμε .Θα σας ενημερωσω αφου κανω το καθαρισμο για τις εντυπωσεις μου .

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να τα καθαρισεις τα μπεκ σε αυτα τα χιλιομετρα.

Κοστιζει κανα 60αρι μαξ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.