Jump to content
sakisxas

Αλλαγή ιμάντα και αυξηση ιπποδύναμης

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.Είναι πρώτη φορά που ποστάρω εδώ και αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας

Αγόρασα πριν

2 μήνες ενα VW Passat 1.8T μοντέλο 02,με 19456 χλμ πολύ καλή ευκαιρία και σχεδόν καινούργια κατάσταση.

Το πήγα στην αντιπροσωπεία του έκανα γενικό σέρβις,και ζήτησα να αλλαχθουν και οι ιμάντες.Μου είπαν οτι δε χρειάζεται, αλλά εγώ τους είπα μήπως χρειάζεται λόγω χρόνου ηλικίας (6 ΧΡΌΝΙΑ) του ιμάντα

να αλλαχθει.Μου είπανε στα 60.000.Πρέπει να αλλαχθεί η όχι?

Επίσης υπάρχει καποιος τρόπος μόνο με προγραμματισμό του εγκεφάλου να γίνει μια μικρή αυξηση της ιπποδύναμης(20-25 ΗΡ)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες Σάκη. Αν το αυτοκίνητο έχει σίγουρα τόσα χλμ ίσως και να μην χρειάζεται αλλαγή. δεν είμαι ειδικός και δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτο. Στην αγορά υπάρχουν πολλά προγράμματα για 190-200 hp σε αρκετά καλές τιμές (γύρω στα 700€). Εγώ δεν έχω βάλει ακόμα αλλά συντομα θα βάλω της REVO. Αποψή μου είναι πως είναι ένα από τα καλύτερα. Έλεγξε τα σωληνάκια στον κινητήρα γιατί λόγω της πολυκαιρίας μπορεί να έχουν σκάσει. Σε αυτό πάσχουν λίγο τα vw. Εμένα μου είχε σκάσει το σωληνάκι της υποπίεσης και μου άναβε συνέχεια το check χωρίς να μπορούν πολλά συνεργεία να το βρούν. Τελικά το ανακάλυψε ένα παιδί (που έχει αναλάβει το service από δώ και πέρα) και όταν τον ρώτισα ποσό κοστίζει μου είπε δώσε ότι θές. Ελάχιστο το κόστος αλλαγής τους αλλά δεν το βρήσκουν όλοι!!! Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες .

Ειμαι και εγω κατοχος του ιδιου μοντελου και ειχα βαλει πριν λιγο καιρο το DEMO προγραμμα απο τη REVO που αναφερει ο φιλος παραπανω και πραγματικα το αμαξι ειχε γινει αρκετα πιο δυνατο .

Το DEMO κραταει 5 ωρες και βλεπεις ενα μερος απο το το τι θα κανει το αμαξι αργοτερα . Εμενα δεν ειχε ουτε εξατμιση ουτε τιποτα ,τελειως μαμα . Να φανταστεις μολις το προγραμμα εσβυσε (δυλαδη μετα το 5ωρο ξενερωσα τελειως γιατι το αμαξι μου φαινοταν οτι δεν τραβαγε).

Ο τεχνικος στη REVO μου ειχε πει οτι το DEMO ειναι μια ιδεα για να δεις τι θα κανει το προγραμμα και οτι το κανονικο ειναι πιο δυνατο.

Λοιπον αυτα τα λιγα και απο εμενα

Φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σακη καλοριζικο!!

Οντως πρεπει να ειναι καλη περιπτωση το αμαξι.

Λοιπον,τους ιμαντες κανονικα τους αλλαζεις κοντα στα 90.000χλμ οπως λεει και στο βιβλιο.

Με τα χλμ που εχεις δεν νομιζω να χρειαζονται αλλαγη.

Οταν με το καλο τους αλλαξεις να αλλαξεις και τρομπα νερου οπωσδηποτε.

Για την βελτιωση τωρα ριξε μια ματια εδω και εδω να παρεις μια ιδεα για το τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας και να στε καλά.Ελπίζω σε καποια απο τις συναντήσεις του Club να τα πούμε και απο κοντά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.