Jump to content
activious

Δυναμομέτρηση σε Golf 5 Gt

Recommended Posts

Λοιπον,μετα την συναντηση που ειχα με καποιον "καλο" ανθρωπο στην εκθεση της Λαρισας,αποφασισα να παω να επισκευτω(για πρωτη φορα) ενα δυναμομετρο.

οποτε,πλυθηκα,ντυθηκα και κολονιαριστηκα και εφυγα.

Εχω το GOLF GT μαμα(με φιλτρο ελευθερας μεσα στον παπα).

Μολις εφτασα,επαθα το πρωτο σοκ.εκανε μετρηση ενα Ζ4. και ενα GTI.το GTI που με ενδιεφεραι και ρωτησα μου ειπαν οτι εβγαλε 204 αλογα.

Οποτε μου ερχετε μια σκεψη του στυλ.που πας ρε καραμητρο να μετρησεις τα μουλαρια σου μετα απο αυτα τα 2 ΜΟΤΕΡ???

Το ξεπερναω και παω να ανεβασω την GOLFo μου για να την μετρησουμε.

Το δευτερο σοκ.μου λεει οτι 3-4 GT που εχω μετρηση ειχαν απο 172 εως 177 αλογα.εγω ομως περιμενα καμια 180 αλογα συμφωνα με οσα ακουω για τα GT.οποτε λεω ειναι σωστο αυτο που λενε οι Βολιωτες οτι αυτο το δυναμομετρο ειναι "αυστηρο".

Ομως μολις πηρα τα αποτελεσματα,εκανα απο την χαρα μου λες και ημουν παιδακι.....

air press.(πανω αριστερα στη δικια μου δυναμομετρηση). εκανα με "P αερα = 1000

185 αλογα και 26,1 kgm ροπη.

2hhzkow.jpg

περιμενω να μου πουνε οι γνωστες του θεματος την γνωμη τους.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να σου πω.

συμφωνα με την δυναμομετρηση που εχει βαλει εδω ο φιλος twoface το μαμα astra βγαζει 189 αλογα.δεν ξερω τι παιζει με το βαρος του αυτοκινητου.δεν εχω ιδεα τι βαρος εχει το astra.

γνωστος μου με GT εχει παρει astra.βεβαια παιζει τρομερα μεγαλο ρολο και ο οδηγος.

βεβαια κατι που προσεξα τωρα.

η δυναμομετρηση του astra εγινε σε θερμοκρασια 14,3 βαθμους κελσιου και πιεση αερα (Pa) 988,6 hPa.

η δικη μου οπως φαινεται πανω αριστερα στο χαρτι εγινε σε θερμοκρασια 24 βαθμους κελσιου(ξερουμε τι παιζει με τα τουρμπο σε διαφορα 10 βαθμων κελσιου) και πιεση αερα 1000.(σχεδον 11 hPa διαφορα.παιζει και αυτο αρνητικο ρολο σε εμενα)

TΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ OPEL ASTRA:

Μοντέλο Sport 1.6T

Κυβισμός 1.598 κ.εκ.

Ισχύς 180 ίπποι/5.500 σ.α.λ.

Ροπή στρέψης 23,45 χλγμ./1.980 σ.α.λ.

0-100 χλμ./ώρα 8,3''

Τελική ταχύτητα 220 χλμ./ώρα

Μέση κατανάλωση (κατασκευαστή) 7,7 λίτρα/100 χλμ.

ενω

TΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ GOLF GT:

Μοντέλο Sport 1.4 Dual T

Κυβισμός 1.400 κ.εκ.

Ισχύς 170 ίπποι/6.000 σ.α.λ.

Ροπή στρέψης 24,55 χλγμ./1.750 σ.α.λ.

0-100 χλμ./ώρα 7.8''

Τελική ταχύτητα 220 χλμ./ώρα

Μέση κατανάλωση (κατασκευαστή) 7,6 λίτρα/100 χλμ.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άστρα δεν το έχεις πάντως σίγουρα. tongue.gif

Και μη συγκρίνεις μόνο τις θερμοκρασίες αλλά και τα δυναμόμετρα. :D

Link to comment
Share on other sites

επίσης μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για Astra vs golf υπάρχει ίδη τέτοιο θέμα και με χρόνους με ρεπριζ.όσο για τις κόντρες οχι απλός είναι θέμα οδηγού ειναι το βασικό.Γιατι και έχω χάσει απο tsi (βεβαια ήμασταν 4 ατομα μέσα με 100 κιλα ο κάθε ένας tongue.gif ) αλλά εχώ πάρει και corsa OPC πριν μπουν προγράμματα και τέτοια.όπως επίσης πριν σκαλίσω το δικό μου το αμάξι ήμουν 2.5 αυτοκίνητα πίσω με ίδια αυτοκινητα.(Αστρα δηλαδη)

πάντως για να μπούμε στο θέμα μας τα νούμερα που σου έβγαλε ήταν πολύ καλά.

και μην κοιτάς μόνο τα 0-100

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Το ASTRA πειραγμένο είναι? Εγώ όσα διάβασα σε ξένες και ελληνικές σελίδες τα βγάζουν ισάξια σε επιδόσεις. Βασικά ειναι πολύ καλά αυτοκίνητα και τα δύο αλλα απο οτι λενε τα διάφορα τεστ που είδα, το golfακι ειναι λιγο καλύτερο σε κρατήματα και λιγο πιο οικονομικό. Δύο ώρες έψαχνα. Δε μπορεί να κάνουν όλοι λάθος. Πάντως εγώ θα προτιμούσα το golf για 3 λόγους. Ο πρώτος είναι οτι μ'αρεσει πιό πολύ το golf. Γούστα είναι αυτά. Ο δεύτερος οτι αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει :D και ο τρίτος και βασικότερος αν πω κατι υπέρ του OPEL θα με πηδήξουν ο DOGGY,ο GRAVEDIGGER, o ACTIVIOUS tongue.gif και η VIRGINIA!!!!! :D :D :D :D Ενα μικρό συγκριτικό που βρήκα. Υπάρχουν όμως και πιο αναλυτικά απο αυτό. :D

http://www.ams.gr/AMS/_magazine/AMS_viewth...?id_thema=34523

Link to comment
Share on other sites

εγώ είπα να μείνουμε όλοι στο θέμα μας και να μην ξεφύγουμε.επίσης ο R32 έχει περασει χρόνους ανάμεσα στα 2 αυτοκίνητα και το astra ηταν μπροστά σε ολους τους χρόνους αλλα ελάχιστα.επίσης δεν εμπυστευεσαι ποτέ τα περιοδικά και για απόξειξη το ιδιο περιοδικό σε συγκριση λεον αστρα golf το λεον βγήκε πρώτο.poy το λεον για μένα είναι για κλάματα eidika εσωτερικά γελάνε και αυτη που το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.το jumb-ισατε το θεμα.

λοιπον τι εχετε κανει ρε τρελαρες σε αυτο το αμαξι?το μαμησατε?μιλαμε για μανησια.

εγω το συγκριτικο που βρηκα ελεγε opel astra 1.6Τ 0-100 km/h σε 8,3"

ενω το GOLF GT 0-100 km/h σε 7,8".

απο οτι μου λετε εσεις τωρα ειναι μπροστα το opel με διαφορα κλασματων του δευτερολεπτου.οποτε ειναι στα ιδια(αν εξερεσουμε το θεμα των οδηγων?)

με την ευκαιρια το ανοιξα με τον ξαδελφο Λεων αλλα καποια στιγμη εκοψα να γκαζωνω γιατι τον ειχα περασει.

τελικα εχει δικιο ο φιλος twoface που λεει οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο οδηγος.

κατι ακομα.κοιταξτε τι εχει κανει η VW.εχει κανει ενα 1400 να παιζει λιγο πανω -λιγο κατω με ενα 1600 Τ.(αυτο για να παινεψω και το σπιτι μας)

οσο για το LEON γιατι ρε παιδια δεν σας αρεσει.εμενα μου αρεσει πολυ.και γαμω ειναι.τι δεν σας αρεσει?

εξωτερικα ειναι τελειο και πολυ αγριο.μεσα για να πω την αληθεια δεν το θυμαμε.αλλα και απο επιδοσεις δεν παει καλα απο οτι λενε?

virginia εσενα κουκλαρα μου ποια ειναι η γνωμη σου μιας και εισαι και γνωστη γκαζιαρα?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τα πλαστικα του εσωτερικου του λεον είναι για γέλοια.οσο για τα 1.4 της vw να σου θυμίσω λίγο τα 1.4 της fiat με και αναφέρομαι στο punto GT.μην το κανουμε αυτο τώρα γιατι η κάθε εταιρία έχει την δική της ιστοριά.

OPEL ASTRA 16T VS VW GOLF GT

0-40 2,0 ------------- 2,3

0-60 3,5 ------------- 3,6

0-80 5,1 ----- 5,5

0-100 7,5 ----- 7,6

0-120 10,0 ----- 10,4

0-140 13,6 ---- 14,2

0-160 17,7 ---- 18,4

0-180 24,3 -- 25,2

60-100 4,0 ---- 4,0

80-120 4,8 --------- 4,9

link: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=15721

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άστρα δεν το έχεις πάντως σίγουρα. tongue.gif

Και μη συγκρίνεις μόνο τις θερμοκρασίες αλλά και τα δυναμόμετρα. :D

καλα λες.αυτο παντος θεωρειτε οτι ειναι απο τα πιο "αυστηρα",αν οχι το πιο "αυστηρο",του Βολου.

φίλε μου τα πλαστικα του εσωτερικου του λεον είναι για γέλοια.οσο για τα 1.4 της vw να σου θυμίσω λίγο τα 1.4 της fiat με και αναφέρομαι στο punto GT.μην το κανουμε αυτο τώρα γιατι η κάθε εταιρία έχει την δική της ιστοριά.

OPEL ASTRA 16T VS VW GOLF GT

0-40 2,0 ------------- 2,3

0-60 3,5 ------------- 3,6

0-80 5,1 ----- 5,5

0-100 7,5 ----- 7,6

0-120 10,0 ----- 10,4

0-140 13,6 ---- 14,2

0-160 17,7 ---- 18,4

0-180 24,3 -- 25,2

60-100 4,0 ---- 4,0

80-120 4,8 --------- 4,9

μου μιλας για διαφορα 0,1 δευτερολεπτο στα 0-100 και 80-120 σε αμαξια που εχουν διαφορα 200 κυβικα. :D :D

οσο για την ιστορια της καθε εταιρειας,συμφωνω.αλλη ΙΣΤΟΡΙΑ η VW και αλλη ιστορια η FIAT.οπως το παρει κανεις αυτο. :D

το punto κρεμουσε πανω απο τις 5000 στροφες

astra δεν θα αγοραζα με τιποτα.γουστα ειναι αυτα.

επισης για το LEON ειναι τοσο χαλια μεσα οσο λες??? :D

γιατι ρε παιδια.τι εχει το εσωτερικο?δωστε μου να καταλαβω.ποιοτητα?ποικιλια?ευχριστεια?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας μην αρχίσουμε να συγκρίνουμε το ένα και το άλλο γιατί θα γίνει πουτ@ν@ το θέμα, θα αρχίσουν διαφωνίες, τσακωμοί κλπ κλπ.

Το θέμα είναι τα άλογα που έβγαλε στο δυναμόμετρο.

Τα οποία είναι πάρα πολύ καλά. Το θέμα όμως είναι και τι κάνεις στο δρόμο. Με το Λεον το 1,8 TFSI άνοιξες φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας μην αρχίσουμε να συγκρίνουμε το ένα και το άλλο γιατί θα γίνει πουτ@ν@ το θέμα, θα αρχίσουν διαφωνίες, τσακωμοί κλπ κλπ.

Το θέμα είναι τα άλογα που έβγαλε στο δυναμόμετρο.

Τα οποία είναι πάρα πολύ καλά. Το θέμα όμως είναι και τι κάνεις στο δρόμο. Με το Λεον το 1,8 TFSI άνοιξες φαντάζομαι.

καλα λες.το θεμα ειναι η δυναμομετρηση του GT,οχι συγκρισεις. :lol:

cool gti εσυ εχεις ιδεα πως ειναι το εσωτερικο απο το leon?εχει δικιο ο twoface που λεει οτι ειναι καπως...........?

το leon δεν νομιζω να το εχω ουτε στα ονειρα μου. tongue.gif

κοιταξτε ενα συγκριτικο τεστ που τα λεει ολα αναμεσα σε :

Citroen C4 2.0 VTS

Opel Astra 1.6T

Renault Megane GT

Seat Leon 1.8 TSI

Volkswagen Golf GT

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....S_DATA_ID=63184

οποτε αφηνουμε τα off topic και συνεχιζουμε να σχολιαζουμε την δυναμομετρηση.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Απο το συγκριτικό που έδωσες, αν μου λέγανε να διαλέξω κάποιο απο όλα και να μου το χαρίσουν, θα ήταν το GOLF. Μόνο και μόνο απο εμφάνιση. Σίγουρα δε θα ήθελα το CITROEN. Γούστα είναι αυτά.... :lol: Βέβαια καλό θα ήταν να αφήσουμε τις συγκρίσεις γιατί το topic ήταν για την δυναμομέτρηση του GOLF και όχι του ASTRA,MEGANE,LEON..... και αν βάλουμε κόντρες πιο θα φύγει, πιο θα μείνει και πιο θα στρίψει....

Edited by FARINAS
Link to comment
Share on other sites

Απο το συγκριτικό που έδωσες, αν μου λέγανε να διαλέξω κάποιο απο όλα και να μου το χαρίσουν, θα ήταν το GOLF. Μόνο και μόνο απο εμφάνιση. Σίγουρα δε θα ήθελα το CITROEN. Γούστα είναι αυτά.... :lol:

εγω να την πω την κακια μου ,μου αρεσει πιο πολυ το leon.το megane και το astra,οχι οτι δεν μου αρεσουν,αλλα δεν ειναι του γουστου μου.αλλα το leon μου αρεσει πολυ.και εναν ξερω απο εδω μεσα που εχει leon αλλα το καλοπαιδο δεν με εχει παει μια βολτα ακομα να το δω και μεσα.νομιζω οτι ξερει αυτος ποιον λεω. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει και δε με τρελαίνει. Τώρα για την ποιότητα και τα πλαστικά που τρίζουν δεν έχω εμπειρία. Αλήθεια, πώς και πήρες γκολφ και όχι λεον αφού σου αρέσει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει και δε με τρελαίνει. Τώρα για την ποιότητα και τα πλαστικά που τρίζουν δεν έχω εμπειρία. Αλήθεια, πώς και πήρες γκολφ και όχι λεον αφού σου αρέσει περισσότερο?

οταν το πηρα δεν ειχε βγει το 1,8 τουρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το οδηγώ πάντως, με έχει αφήσει ικανοποιημένο... Το 1.8Τ λέμε, το καινούργιο...

Τώρα που έβαλα το Tuning Booster, έχει και διαφορά στην απόδοση. ΔΕΝ το δυναμομέτρησα, αλλά δεν πιστεύω με τίποτα και πως δίνει σε ΜΑΗΑ 220ps στρόφαλο, μόνο με το εγκεφαλάκι...

Από εκεί και μετά, αν το θέλει κάποιος το 1.8TSI, και του περισσεύουν 18500, ας μου το πει για να αποκτήσει ένα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει αυτό που λέει και ο Μίλτος.... Οντως παίζει διαφορά. Τώρα όσο για τις βενζίνες.. Περιμένουμε να δούμε αν εμφανιστεί και η 103 οκτανίων της ΒΡ. Οι μέχρι τώρα ερωτήσεις μου σε ενημερωμένα πρατήρια, λένε πως ΔΕΝ θα έρθει Ελλάδα αυτή η βενζίνη, και θα περιοριστούμε στην 100άρα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλαράκι διάβασε χθες σε μια εφημερίδα (σε ένθετο μάλλον) οτι καποιες χιλιαδες OPEL ASTRA τα γυρίζουν πίσω στην αντιπροσωπία για κάποιον έλεγχο... Αυριο θα γνωρίζω πιό πολλα..... http://www.skai.gr/master_story.php?id=76445 Κ Ο Ν Τ Ο Σ Ο Υ Β Λ Ι P A R T Y !!!!!!!!!! Καλό όμως αυτό για την OPEL. μαγκιά της. θα μπορούσε να το κρύψει και να τα αφήσει έτσι. Ολες οι εταιριες έχουν προβλήματα. Το θέμα είναι τι κάνουν από κει και πέρα.....

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στην opel που δεν κρυβεται πισω απο το δακτυλο της.γιατι καποιες αλλες,πιο ακριβες ,εταιρειες προσπαθουσαν να κρυφτουν σε τετοιες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

185 αλογα ε πανο?? τερατακι το gt σου, ευγε!! :(:D :D αντε να σου φυγει ο καημος κ η περιεργεια!!

οσο για το ποιο αμαξι ειναι πιο γρηγορο, στριβει κλπ, ειναι σχετικο ρε παιδια..παντα ειναι θεμα οδηγου πιστευω, συνθηκων οδηγησης κ συγκεκριμενου αυτοκινητου (στρωσιμο, τηρηση προβλεπομενων σερβις, χρηση,κλπ), ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αυτοκινητα που η διαφορα τους σε ρεπριζ κ 0-100 ειναι καποια δεκατα.. μια λανθασμενη εκκινηση η ενα κοφτη να χτυπησεις πανω στη μετρηση η την κοντρα καταστραφηκε η προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.