Jump to content
rocpet

Corrado Under Construction

Recommended Posts

Παιδια συγγνωμη για την μεγαλη απουσια αλλα κατι ο Αυγουστος με τις ζεστες του dead.gif , κατι το οτι σκαψαν μπροστα απο το συνεργειο

και δεν παρναγε το αυτοκινητο new_killpc.gif , κατι το φανοποιειο που εκλεισε για διακοπες new_grrrr.gif και κατι η δουλεια που ειχα στο μαγαζι δεν μπορεσα να

προχωρισω το αυτοκινητο sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif .

Τωρα το αυτοκινητο βρισκεται στο συνεργειο για να τοποθετησουμε μοτερ :thumbsup: (σημερα ηρθαν απο το φανοποιειο και αφαιρεσαν τη μετωπη με

τον προφυλακτηρα για να μπορεσουμε να κινουμαστε ανετα).Περιμενω ακομα μια εισαγωγη να ερθει απο Γερμανια γιατι η τουρμπινα ηταν αρκετα μεγαλη

και εβρισκε πανω στη μαμα εισαγωγη :ninja: .Εκτος την εισαγωγη εβρισκε και στο καπακι της μηχανης :blink: ετσι εφερα εναν τορναδορο να φτιαξει ενα

πλακακι (το οποιο ενα μηνα μετα και ακομα περιμενω fire.giffire.giffire.giffire.gif ) που να τη βγαζει λιγο πλαγια.

Καντε λιγο υπομονη και πιστευω απο βδομαδα να εχετε τη συνεχεια σε φωτογραφιες.

Το ειδα το τερατακι σου πανω σε γερανο στον Nasis

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το τερατακι σου πανω σε γερανο στον Nasis

Εχεις παρατηρητικοτητα βλεπω B);) .

Πως σου φανηκε :rolleyes: ? Ηταν και μεσ' στη σκονη οταν το ειδες :cry:;) .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρητικοτητα βλεπω B):lol: .

Πως σου φανηκε :lol: ? Ηταν και μεσ' στη σκονη οταν το ειδες :lol::lol: .

Πιστευω οτι αξιζει η ταλαιπωρια σου

Πολυ προσεγμενο και πολυ ωραιο χρωμα

Καλη υπομονη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε λοιπον με νεες φωτογραφιες.

Αφου περασαμε τις φλατζες στο καπακι των βαλβιδων το βιδωσαμε κι αυτο

kapakivalveev4.th.jpg xtapodases9.th.jpg

ακολουθησε το καρτερ το οποιο πλυθηκε και βαφτηκε με αρκετα στρωματα χρωματως

το συγκεκριμενο καρτερ ειναι απο turbo diesel

karter2ps2.th.jpg kartercu2.th.jpg karter3ju5.th.jpg (προσεχτε λιγο την θεση για τη σωληνα επιστροφης του λαδιου απο τη τουρμπινα)

Για να βαλουμε το σασμαν επρεπε πρωτα να αλλαξουμε τις τσιμουχες στα ημιαξονια

δεν θελουμε να ειναι ολα στην εντελεια και να χανει βαλβολινες απο κει

tsimouxasasmanhk7.th.jpg tsimouxasasman2se8.th.jpg

μετα βιδωσαμε δισκοπλατωβολαν

diskoplatovolanfe2.th.jpg

Πανω και το σασμαν :D:o

sasmanonps9.th.jpg sasmanon2sf7.th.jpg

Και μιας και δεν μπορυμε fire.giffire.giffire.gif να βαλουμε ακομα το μοτερ μεσα γιατι

ο τορναδορος ακομα δεν εφτιαξε το πλακακι ειπα να ασχοληθω λιγο με το υπολοιπο αυτοκινητο.

Λογω του οτι λειπει το ταμπλω ηταν ευκαιρια να φτιαξω τη βαπορετα του a/c. Ειχαν κοπει κατι

αφρολεξ που εχει στις κλαπες και εβγαζε τον αερα ωπου ηθελε.

Βγαλαμε τη βαπορετα φτιαξαμε τα αφρολεξ και βαλαμε κι ενα καινουριο ψυγειο καλοριφερ (ποιος ξαναλυνει ταμπλω αν τρυπησει upyours.gifknife.gif )

vaporeta2gk7.th.jpg vaporeta0gx2.th.jpg

εδω βλεπετε το ψυγειακι και τα νεα αφρολεξ

psugeiokaloriferjz9.th.jpg vaporetaim1.th.jpg

Τη βιδωσαμε κι αυτη και αναμενουμε το πλακακι της τουρμπινας rocket.gifrocket.gif

vaporetaonyx4.th.jpg.

Τωρα θελω λιγο τις γνωμες σας.

Πηρα αυτες τις δαγκανες απο subaru impreza.ειναι τετραπιστονες αλλα γραφουν subaru

daganesqa8.th.jpg daganes2li6.th.jpg να τις βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε λοιπον με νεες φωτογραφιες.

Τωρα θελω λιγο τις γνωμες σας.

Πηρα αυτες τις δαγκανες απο subaru impreza.ειναι τετραπιστονες αλλα γραφουν subaru

daganesqa8.th.jpg daganes2li6.th.jpg να τις βαλω?

Βαφτες να μην φαινονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μετα απο 1μιση μηνα καθυστερηση :lol::lol: καταφερε και εφτιαξε το πλακακι ο

μαστορας, το οποιο απο τη τσαντιλα μου κι απο τις φασαριες που εκανα οταν το εφερε machinegun.gifrocket.giffire.gif

δεν το εβγαλα καν φωτογραφια.

Εχω παρατηρησει ομως οτι μολις ξεπερναμε ενα εμποδιο εμφανιζεται αλλο.

Αφου βαλαμε το καρτερ απο το diesel επρεπε λογικα να βαλουμε και το σωληνακι επιστροφης

λαδιου της τουρμπινας απο το ιδιο μοτερ.Το ειχα παρει κι αυτο αλλα οταν το χρειαστηκαμε,

δεν ηταν εκει που το αφησαμε fire.giffire.giffire.gif προφανως απο καποιον θα ελειπε.

Εψαξα ολο το μαγαζι και πηρα τηλ σε οσους συνεργειαδες γνωριζω αλλα δεν βρηκα τιποτα.Ετσι πηγαμε σε ενα

μηχανουργο και μας εδωσε τη λυση.

epistrofhturbye5.th.jpg ενα ρακορ στο οποιο θα φτιαχναμε δικο μας σωληνα.

Ετσι κι εγινε, για να περασουμε ομως τη σωληνα επρεπε να κοψουμε τη πισω βαση της μηχανης

vashkp1.th.jpg ναι αλλα αν αδυνατισει το αλουμινιο θα σπασει.

Τελικα πηραμε παλι απο turbo diesel βαση μηχανης γιατι εχει κενο για να περναει απο κει η σωληνα.

Για ριξτε και μια ματια στο μοτερ με την τουρμπινα επανω

turboonvr8.th.jpg turboon2db4.th.jpg turboon3gv8.th.jpg turboon4bo2.th.jpg turboon5mj6.th.jpg

Η τουρμπινα εχει μια πολυ μικρη τρυπιτσα για παροχη λαδιου, αν κανει και περασει εστω και

ενα μικρο σκουπιδακι παει για πεταμα.Ειπαμε λοιπον να φτιαξουμε ενα φιλτρο απο το οποιο

θα περναει το λαδι της.

filtroturbinaswb6.th.jpg Πως το βλεπετε?Εξ ολοκληρου δικια μας κατασκευη.

Οπως θα δειτε παρακατω βαλαμε και το μοτερ μεσα κι ειμαστε ετοιμοι για ηλεκτρολογο

moteronvu7.th.jpg moteron2cz3.th.jpg moteron3op2.th.jpg.

Παμε για καλωδια τωρα..... :lol::whistling::D

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγη καθυστερηση ηρθε και η εισαγωγη που περιμεναμε, την ετοιμασαμε αλλα προεκυψε

για ακομα μια φορα ενα μικρο προβλημα.Η μπεκιερα που ειχαμε παρει ηταν πολυ μεγαλη γι αυτο και

βαλαμε μια απο Lancia :wacko::o οπως θα δειτε και παρακατω.

eiscutmo6.th.jpg eiscut2qv3.th.jpg eiscut3fg0.th.jpg ο Γερμανος εχει κανει πολυ καλη δουλεια B)B) !!!

Στον ηλεκτρολογο τωρα αρχισαμε με τον μηχανισμο της ηλιοροφης που ανοιγε μονο προς τα επανω.

Αυτο οφειλοταν στον μηχανισμο που φαινεται στη φωτογραφια.Τον παραγγειλαμε καινουριο στην αντιπροσωπεια

και δεν ηταν και πολυ ακριβος 30ε εκανε.

schibitachox8.th.jpg schibitach2qp5.th.jpg δεν τον εχουμε τοποθετησει ακομα.

Στον χωρο μηχανης και στην καμπινα επικρατει πανικος :lol: , τα καλωδια κρεμοντε σαν μακαροναδα :lol:

makaronadasi7.th.jpg panikosvn9.th.jpg ετσι οπως τα βλεπω με πιανει απελπισια :thumbsup::lol: .

Τωρα επειδη το μοτερ απο 8ν εγινε 16ν :thumbsup: θα χρειαστει να βαλουμε 8αρι στροφομετρο κι οχι

7αρι οπως ειχε.Βρηκα ενα καντραν απο Passat 16ν με τη πλεξουδα του το οποιο εχει MFA ,8αρι στροφομετρο και ψηφιακη ενδειξη χιλιομετρων

αλλα αυτο το τελευταιο θα χρειαστει μια ψιλομετατρωπη.Οτι χρειαζεται για να μπει μου το εχει στειλει σε σχεδιαγραμμα

ο φιλος Untouchable και απλα περιμενω τη μεταφραση του (γιατι ειναι στα Γερμανικα :lol: ) απο εναν αλλο φιλο τον Sok.

pleksoudakantranbp2.th.jpg kantranqh7.th.jpg.

Σιγα αλλα πολυ σιγα τελειωνει.

Link to comment
Share on other sites

το εψαξες μηπως κουμπωνει κανενα ταμπλο απο ΤΤ, golf iv ?

Απο ΤΤ εχω βρει και μπαινει αλλα δεν θελω να κανω καγκουριες στο αυτοκινητο το θελω οσο γινεται κοντα στο original.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Με προφυλακτήρα, ζάντες, μοτέρ και δεν θυμάμαι τί άλλο, μάλλον το "κοντά στο original" δεν προέκυψε και τόσο κοντά. Το ταμπλό δεν θα στο χαλάσει εν πάση περιπτώσει. Ψήσου για TT

Link to comment
Share on other sites

Με προφυλακτήρα, ζάντες, μοτέρ και δεν θυμάμαι τί άλλο, μάλλον το "κοντά στο original" δεν προέκυψε και τόσο κοντά. Το ταμπλό δεν θα στο χαλάσει εν πάση περιπτώσει. Ψήσου για TT

Ο προφυλακτηρας και το body kit ειναι rieger και εβγαιναν απ οταν τα αυτοκινητα αυτα ηταν καινουρια.Το μοτερ εχει τον κωδικο

που αναγραφει στην αδεια κι οτι αλλο εχουμε βαλει σχεδον ολα ειναι στα "extra εποχης".

Αν ρωτησετε καποιον που ασχολειται με ΦΙΛΠΑ θα σας πει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το project σου με την μια και εχω μινει με ανοιχτο το στομα με το μερακι σου και την δουλεια σου, θα ηθελα να ξερω ποσες φορες σε επιασε απελπισια και ησουν ετοιμοσ να το βροντιξεις tongue.gif

Bravo σου, και παλι Bravo, και ακομα μια φορα Bravo!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλη η δουλεια που εχει γινει στο Corrado σου.

Κατι παρομοιο (μονο μηχανικα) φτιαχνω αυτην την περιοδο στο δικο μου G60.

Δυο εναι οι προβληματισμοι μου για τα θαυματα του μοτερ σου

1) πολυ καλη δουλεια στην πολλαπλη εισαγωγης , φοβαμαι ομως μην βρισκει στο βεντιλατερ οταν θα κατσει και η πεταλουδα εισαγωγης με το κολλαρο της,

2) Στα Γερμανικα και τα Αμερικανικα Site οπου οικοι βελτιώσεων αλλα και τρελαμενοι τυποι, κανουν την μετατροπη αυτη, δεν κατεβάζουν τον κορμο ,αλλα απλα τοποθετουν εμβολα ,ωστε η σχεση συμπιεσης να φθασει το 8/1.

Ευχομαι να μην επαληθευτουν οι φοβοι μου.

Με την τρομπα λαδιου τι εχεις σκοπο να κανεις ? Οι Γερμανοι συνηστουν απο 16V .

Ομοιοπαθητικοι χεραιτισμοι -και καλη Corradoχρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλη η δουλεια που εχει γινει στο Corrado σου.

Κατι παρομοιο (μονο μηχανικα) φτιαχνω αυτην την περιοδο στο δικο μου G60.

Δυο εναι οι προβληματισμοι μου για τα θαυματα του μοτερ σου

1) πολυ καλη δουλεια στην πολλαπλη εισαγωγης , φοβαμαι ομως μην βρισκει στο βεντιλατερ οταν θα κατσει και η πεταλουδα εισαγωγης με το κολλαρο της,

2) Στα Γερμανικα και τα Αμερικανικα Site οπου οικοι βελτιώσεων αλλα και τρελαμενοι τυποι, κανουν την μετατροπη αυτη, δεν κατεβάζουν τον κορμο ,αλλα απλα τοποθετουν εμβολα ,ωστε η σχεση συμπιεσης να φθασει το 8/1.

Ευχομαι να μην επαληθευτουν οι φοβοι μου.

Με την τρομπα λαδιου τι εχεις σκοπο να κανεις ? Οι Γερμανοι συνηστουν απο 16V .

Ομοιοπαθητικοι χεραιτισμοι -και καλη Corradoχρονια.

Γεια σου φιλε μου και χρονια πολλα.Αναρωτιεσαι γιατι δεν εβαλα πιστονια κι εκατσα και κατεβασα το μπλοκ?Η λυση ειναι πολυ απλη,

για να μην ξεφυγουμε σε κοστολογιο λογω του ολικου makeover μου εχει φαει ηδη 16-17 χιλιαρικα χωρις την αγορα κι αυτος

ειναι ο λογος που το καθυστερω εχω κι αλλες υποχρεωσεις απ'το να πληρωνω συνεχεια.

Ειχα σκοπο να εφτιαχνα πρωτα το αυτοκινητο σε εμφανιση και μετα να εκανα ενα μοτερ τερας.Ομως λιγο πριν ξεκινησω το project

εσπασε το G δεν ειχα σκοπο να το ξανακανω G κι ουτε με συμφερε να το κανω 8ν τουρμπο ετσι αυτη ηταν η οικονομικοτερη λυση.

Τρομπα εχω βαλει 16ν αλλιως δεν δουλευει.Τωρα για την εισαγωγη αμα δεν χωραει θα τη κοψουμε κι αλλο :lol::lol:^_^B) .

Καλη Χρονια να εχουμε.

Υ.Γ. Το αυτοκινητο ειναι ακομα οπως στις τελευταιες φωτο, ειπαμε με το καινουριο χρονο να το προχωρησουμε οποτε μεινετε συντονισμενοι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε μου και παλι . Τελικα με την τρομπα λαδιου εχεις απόλυτο δίκιο, και πρεπει να συνοδεύεται και απο το γραναζι του 16V. (η μονη διαφορα που έχουν αλλα και η βασικοτερη είναι η διαμετρος τους, και 1 δόντι).Το δικο μου G60-16V το <<δενω>> με εμβολα audi 1,8 turbo (350 euro) με φλαντζα PG (μπορουν να χρησιμοποιηθουν και πιστονια απο KR 16V μεταλικη φλαντζα αλλα εως 1bar) .To προβλημα ομως υπαρχει στον πυρο της μπιελας διοτι του PG είναι 2mm πιο παχυς. Κατεβαζοντας το καρτερ πραγματι γλυτωνεις απο ολλα αυτα τα προβληματα (πιστονια - πυροι -μπιελες). Αναμενω νεα του μοτερ. Στην πολλαπλη εισαγωγης απλα εκοψα φλαντζα αλουμινιου που με argon κολησα στην αντιθετη πλευρα,ενω την αρχικη οπη την εκλεισα με κλειστη αλουμινενια φλανζτα (υδροκοπη).

Ελπιζω καποια φορα να με βγαλει ο δρομος προς Ναυπλιο για να θαυμασω το εργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα που παρατηρησα στους υποδοχεις των μπεκ του G60 στη 16ν πολλαπλη.

Οταν βαλεις τους υποδοχεις των μπεκ του G60 στη 16ν πολλαπλη ,πρεπει να μπουν τσιμουχακια πριν βιδωσεις τους υποδοχεις των μπεκ για να στεγανοποιησεις πληρως την παλλινδρομηση του αερα (αν δεν βαλεις χανει = την επαθα).

Dr. Tasos Corrado

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα που παρατηρησα στους υποδοχεις των μπεκ του G60 στη 16ν πολλαπλη.

Οταν βαλεις τους υποδοχεις των μπεκ του G60 στη 16ν πολλαπλη ,πρεπει να μπουν τσιμουχακια πριν βιδωσεις τους υποδοχεις των μπεκ για να στεγανοποιησεις πληρως την παλλινδρομηση του αερα (αν δεν βαλεις χανει = την επαθα).

Dr. Tasos Corrado

Κανε ενα σχετικο topic με φωτο και how to να δουμε και καμια αλλη δουλεια να μαθαινουμε και τιποτα B):o;) !!!!

Αυτο που μου λες δεν το ηξερα αλλα τωρα θα το φτιαξω :blink::lol: .

Ευχαριστω για την συμβουλη.

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν ωριμης συζητησης με τον φλαντζα new_rtfm.gif (motorflanz) επεμενε και με επεισε knife.gif να βαλω την original φλαντζα κεφαλης του G60 με βασικο κριτηριο το οτι εαν την καψει στην εθνικη οδο θα μπορεσω σιγα σιγα να γυρισω ,ενω με την μεταλικη πρεπει να με μαζευουν.Οπως αναφερε ειναι πολυ σημαντικο μετα τα πρωτα 1000 χιλιομ. να ξανασφιχθει στα κιλα του το καπακι .(ετσι η μεταλικη απο γερμανια παραμενει στο ραφι μου)

Τελικα η τρομπα λαδιου του PG (G60) και του 1,8 ή 2,01 6v (KR-PL-2A) είναι ακριβως ιδιες ακομη και το εσωτερικο γραναζακι με τα 9 δοντια( ελυσα και τις 2).Το μονο που αλλαζει είναι το εξω γραναζι του αξονα που παιρνει κινηση απο τον ιμαντα ( στο 16v είναι μικροτερο).

Συμπερασμα : οσο πιο original τοσο καλυτερο ( ο καιρος θα δειξει )

Ραντεβου στις 8 Φεβρουαριου στη συναντηση Corradoλατρεων.

Dr.Tasos

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν ωριμης συζητησης με τον φλαντζα new_rtfm.gif (motorflanz) επεμενε και με επεισε knife.gif να βαλω την original φλαντζα κεφαλης του G60 με βασικο κριτηριο το οτι εαν την καψει στην εθνικη οδο θα μπορεσω σιγα σιγα να γυρισω ,ενω με την μεταλικη πρεπει να με μαζευουν.Οπως αναφερε ειναι πολυ σημαντικο μετα τα πρωτα 1000 χιλιομ. να ξανασφιχθει στα κιλα του το καπακι .(ετσι η μεταλικη απο γερμανια παραμενει στο ραφι μου)

Τελικα η τρομπα λαδιου του PG (G60) και του 1,8 ή 2,01 6v (KR-PL-2A) είναι ακριβως ιδιες ακομη και το εσωτερικο γραναζακι με τα 9 δοντια( ελυσα και τις 2).Το μονο που αλλαζει είναι το εξω γραναζι του αξονα που παιρνει κινηση απο τον ιμαντα ( στο 16v είναι μικροτερο).

Συμπερασμα : οσο πιο original τοσο καλυτερο ( ο καιρος θα δειξει )

Ραντεβου στις 8 Φεβρουαριου στη συναντηση Corradoλατρεων.

Dr.Tasos

Και παλι σιδερενια φλαντζα ειναι η μαμα του corrado ;) .

Μην κανεις κανα αστειο και ξανασφιξεις το καπακι μετα τα 1000χλμ B):o .Τα VW τα σφιγκεις με δυναμοκλειδο και μετα με μοιροκλειδο :):D (κοιτα παραπανω στις φωτο γραφω και κιλα και μοιρες) γι αυτο και βαζεις καινουριες βιδες σε καθε λυσιμο καπακιου.Σφιγκεις μια φορα οταν δενεις και τελειωσε, οχι παλι :D:whistling::whistling::whistling::lol::lol: .

Η 1,8 16ν τρομπα απο (PL,KR,ADL) πρεσσαρει με περισσοτερα μπαρ απο αυτη του 2,0 16ν (9A,6A,ABF) οποτε δεν ειναι ιδιες B) .

Ναι το γραναζι ειναι μικροτερο γιατι δεν εχεις πλεον το ντιστριμπιτερ στο μπλοκ αλλα στο καπακι ;) .

Link to comment
Share on other sites

Και το βιβλιο της VW και της Bendley καθως και στο manual απο της καινουργιες βιδες του καπακιου ,γραφει για δευτερο σφυξημο μετα τα πρωτα 500 - 1000 χιλιομετρα στα ιδια κιλα ( που σημαινει απλο τσεκαρισμα).

Οσον αφορα την τρομπα λαδιου NAI ψεκαζει με μεγαλυτερη πιεση του 16v (για τον απλο λογο = μικρο γραναζι =περισοτερες στροφες=περισοτερο λαδι),-κανενα αλλο μυστικο.

Οι τωρινοι προβληματισμοι μου ειναι τρομπα βενζινης- ψυγειο λαδιου - προγραμμα.

Τι προτεινεις ? worthy.gif

Απορια + τα μπεκ του G60 ποσα cc ψεκαζουν? - σκεφτομαι να βαλω απο Golf 2.0 20V.Τ (Κοκκινα 360cc)

Dr. Tasos

vranos_a@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου G60-16V το <<δενω>> με εμβολα audi 1,8 turbo (350 euro) με φλαντζα PG (μπορουν να χρησιμοποιηθουν και πιστονια απο KR 16V μεταλικη φλαντζα αλλα εως 1bar) .To προβλημα ομως υπαρχει στον πυρο της μπιελας διοτι του PG είναι 2mm πιο παχυς. Κατεβαζοντας το καρτερ πραγματι γλυτωνεις απο ολλα αυτα τα προβληματα (πιστονια - πυροι -μπιελες). Αναμενω νεα του μοτερ.

Βρες μπιελες απο 1,8 16ν η 8ν (ιδιες ειναι).Αν θες ομως σωστη δουλεια νομιζω ταιριαζουν και οι μπιελες του audi που πηρες

τα πιστονια, αλλιως προσπαθησε να βρεις απο PL (1,8 16ν καταλυτικο) γιατι εχουν και τρυπα για να λιπαινοντε στα κουσινεττα.

Και το βιβλιο της VW και της Bendley καθως και στο manual απο της καινουργιες βιδες του καπακιου ,γραφει για δευτερο σφυξημο μετα τα πρωτα 500 - 1000 χιλιομετρα στα ιδια κιλα ( που σημαινει απλο τσεκαρισμα).

Οσον αφορα την τρομπα λαδιου NAI ψεκαζει με μεγαλυτερη πιεση του 16v (για τον απλο λογο = μικρο γραναζι =περισοτερες στροφες=περισοτερο λαδι),-κανενα αλλο μυστικο.

Οι τωρινοι προβληματισμοι μου ειναι τρομπα βενζινης- ψυγειο λαδιου - προγραμμα.

Τι προτεινεις ? worthy.gif

Απορια + τα μπεκ του G60 ποσα cc ψεκαζουν? - σκεφτομαι να βαλω απο Golf 2.0 20V.Τ (Κοκκινα 360cc)

Dr. Tasos

vranos_a@yahoo.com

Τα G60 ψεκαζουν γυρω στα 290 με 300cc/λεπτο οποτε δεν αξιζει να βαλεις αυτα που λες αν, θες τη γνωμη μου 550αρια στα 16ohms. Τωρα για τρομπα αν δεν φτασει η 4μπαρη που εχεις βρες απο Corrado 16ν η Golf2 16v η Toledo 16v η απο αλλο με Κ μια προτρομπα (μικρη βυθιζομενη μεσα στο ρεζερβουαρ) και απο τα ιδια παλι αυτοκινητα την εξωτερικη τρομπα η οποια εινα 6μπαρη.Η προτρομπα απλα βοηθαει την μεγαλη για να μην ζοριζεται και να μην τη βρεις δεν πολυπειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Ελα καλη αρχη να εχουμε και φετος -_-:thumbsup::thumbsup: .

Ναι οπως θα δειτε παρακατω ξεκινησαμε παλι τις εργασιες στο αυτοκινητο :lol::rolleyes::rolleyes: .

Αφου κουμπωσαμε την πολλαπλη εισαγωγης με τα μπεκ, ανακαλυψαμε οτι τα καλωδια

που πανε πανω στα μπεκ ειχαν τηγανιστει απο τις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσονταν

στο σημειο εκεινο.Ετσι φτιαξαμε καινουρια καλωδια πιο ανθεκτικα.

kalharxhif2.th.jpg kalharxh2uh0.th.jpg kalhaexh3dj5.th.jpg επιστρατευσαμε και την τεχνολογια :lol::lol: .

Βρηκαμε τα σχεδιαγραμματα της πλεξουδας και δουλεψαμε με βαση αυτα.

sxediagrammamd2.th.jpg sxediagramma2rb5.th.jpg :wacko::wacko::wacko::wacko: .

Ψαξαμε ολες τις πριζες μια μια για να βρουμε που καταληγουν κι ετσι αντικαταστησαμε

σχεδον ολα τα καλωδια με νεα καλυτερα

kalwdiavi8.th.jpg kalwdia4pm8.th.jpg αυτη η φωτο τραβηχτηκε 12 και 5 το βραδυ (σκεφτειτε μεχρι τι ωρες καθομαστε εκει :blink::blink: ).

Αν βαλεις στη σειρα τα θερμοσυστελομενα που χρησιμοποιησαμε θα φτασεις Θεσσαλονικη :thumbsup::D

kalwdia2ll2.th.jpg kalwdia3wo0.th.jpg :lol: .

Τα καντραν τωρα ειναι αλλη ιστορια να δουμε πως θα τα κανουμε να δουλεψουν

kantranuu7.th.jpg Ο φιλος Σωκρατης ακομα μεταφραζει new_killother.gifnew_killother.gif

Edited by Rocpet
Link to comment
Share on other sites

Πετρο! ! ! κανενα νεο? ? ? το αμαξι πως παει ? ? ?

χαθηκες! ! !

Δεν εχω κανει τιποτα ακομα μιας κι εχω μπλεξει με το ibiza που φτιαχνω για την αδερφη μου.Το μονο οτι εφυγε απ' τον ηλεκτρολογο και ειναι στο συνεργειο για ιντερκουλερ σωληνωσεις κλπ.Για οτιδηποτε νεοτερο θα ανεβασω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.