Jump to content
rocpet

Corrado Under Construction

Recommended Posts

Φιλε Πετρο η δουλεια που εχεις κανει ειναι απιστευτη,πραγματικα worthy.gifworthy.gifworthy.gif ! Συνεχισε φιλε την ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ,ΠΟΙΟΤΙΚΗ Κ ΣΟΒΑΡΗ δουλεια που κανεις

Y.Γ: ευχαριστω για οσα εκανες τοτε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πετρο η δουλεια που εχεις κανει ειναι απιστευτη,πραγματικα worthy.gifworthy.gifworthy.gif ! Συνεχισε φιλε την ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ,ΠΟΙΟΤΙΚΗ Κ ΣΟΒΑΡΗ δουλεια που κανεις

Y.Γ: ευχαριστω για οσα εκανες τοτε

Σ ευχαριστω Αγγελε για τα καλα σου λογια.

Υ.Γ. Αν θες να με ευχαριστησεις στις 24 του μηνα θα ερθεις στο μιτινγκ που γινεται στο Ναυπλιο :D:D:D:D .

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Αγγελε για τα καλα σου λογια.

Υ.Γ. Αν θες να με ευχαριστησεις στις 24 του μηνα θα ερθεις στο μιτινγκ που γινεται στο Ναυπλιο :D:D:D:D .

Αντε να το θαυμασουμε απο κοντα το εργαλειο :thumbsup: Και να μην ξεχασεις.....σουβλακια απο του Καλήνη και παγωτο απο τον Ιταλο για οσους ξερουν ;):lol:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: ......

Αφου τελειωσα και με το ιμπιζα της αδερφης μου ειπα να κανω και τιποτα στο δικο μου

Σειρα ειχε η παροχη λαδιου στην τουρμπινα.Τα corrado οσα ειναι G60 εχουν απο το εργοστασιο

παροχη λαδιου για τον κομπρεσσορα

moufa.th.jpg

Τωρα επρεπε να φτιαξουμε ενα σωληνακι το οποιο θα πηγαινει απο αυτη στο φιλτρο λαδιου της τουρμπινας

κι απο το φιλτρο στην τουρμπινα αλλα πριν απ'ολα επρεπε να δουμε που θα τοποθετησουμε το φιλτρο.

Βρηκαμε το σωστο σημειο και στη συνεχεια τρυπισαμε και φτιαξαμε σπειρωμα στη βαση του φιλτρου για να το

βιδωσουμε καπου σταθερα

turbofilter.th.jpg turbofilter2.th.jpg

Πρεσσαραμε σωληνακια αεροπορικου τυπου κι ετοιμη η παροχη της τουρμπινας

moufa2.th.jpg aircool.th.jpg oiledturbo.th.jpg

Να και το φιλτρο τοποθετημενο

turbofilter3.th.jpg

Επειδη εβαλα τροχαλιες βασεις και δυναμο (120Α παρακαλω :huh::lol: ) απο ΜΚ3 2,0 16ν επρεπε να βαλω

και τρομπα υδραυλικου απο το ιδιο, αλλα για να γινει αυτο επρεπε να αλλαξω και τις σωληνες της κρεμαγιερας.

Ξερω ομως πως η τρομπα που ειχα μπαινει στη βαση του ΜΚ3 και μαλιστα η τροχαλια της εχει το ιδιο offset,

οποτε δεν εκατσα να λυσω το μισο αυτοκινητο παλι για να περασω σωληνες απλα πηρα μια βαση απο γκολφ

κι εριξα μεσα την τρομπα μου

trompaydr.th.jpg trompaydr2.th.jpg ετοιμη.

Συνεχεια με ψυγεια εισαγωγη και μετωπη απο δευτερα.

Edited by Rocpet
Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια στο project........

Αφου τροποποιησαμε την πεταλουδα κλεινοντας τη δευτερη παροχη αερα που ειχε,την βαλαμε στο μοτερ.

madambutterfly.th.jpg

Αλλα οπως παντα μας περιμενε μια εκπληξη.Οπως σωστα ειχε παρατηρησει ο Dr Τασος (που φτιαχνει το τετρακινητο Corrado τερας)

η κομμενη εισαγωγη που εβαλα υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να βρισκει στα ψυγεια.Ετσι κι εγινε, με το που βαλαμε τα ψυγεια η πεταλουδα

ακουμπουσε πανω στη βαση του βεντιλατερ.

psugeiametwphon.th.jpg psugeiaon.th.jpg στο κυκλακι ειναι το σημειο που εβρισκε.

Η λυση βρεθηκε αμεσως μιας και τα κομματια πλαστικου στα οποια εβρισκε δεν χρειαζονταν και πολυ,

οποτε κι εμεις τα κοψαμε :lol::lol::D:D .

Σειρα ειχαν το δοχειο αναθυμιασεων κα ο ρυθμιστης πιεσης που τοποθετηθηκαν ευκολα και γριγορα

anthumiaseison.th.jpg

Οπως βλεπετε ξεκινησαμε και τις σωληνωσεις του ιντερκουλερ

tigr.th.jpg swlhnaint.th.jpg

Κι αφου τελειωσαμε και με τις κολλησεις αρχισαμε τη τοποθετηση

kwlaro.th.jpg swlhnaint2.th.jpg swlhnaint3.th.jpg

Ετοιμο και το downpipe

downpipe.th.jpg downpipe2.th.jpg

Καταλυτης αγωνιστικος και σπυραλ για caterpilar

kataluths.th.jpg

Edited by Rocpet
Link to comment
Share on other sites

Καλες οι σωληνωσεις του ιντερκουλερ, αλλα Μηπως θα ηταν τελεις εαν ηταν αλουμινιου ΄διοτι το ανοξειδοτο εχει την ιδιοτητα να κρατα θερμοκρασια πολυ περισοτερο απ'οτι το αλουμινιο. Ετσι ο αερας που θα φτανει στην εισαγωγη θα ειναι πολυ πιο ζεστος απ'οτι εσυ θελεις. fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εχεις δικιο..... Ρωτησα και εμαθα οτι το ανοξειδωτο κρατα θερμοκρασια αλλα την αποβαλει πιο γρηγορα απο το αλουμινιο . ;)

Μα αν προσεξεις στις πρωτες φωτο που ειχα οταν αγορασα τα πραγματα οι σωληνες ηταν απο αλουμινιο

αλλα τελικα αποφασισαμε να βαλουμε ανοξειδωτες για το λογο που αναφερεις πιο πανω.

Edited by Rocpet
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αυτοκινητο πηρε χτες μπροστα για πρωτη φορα.

Δειτε τα βιντεακια.

εδω ειχαμε βαλει λαθος τα μπουζοκαλωδια.

μετα απο 1μιση χρονο ξαναπηρε μπροστα.

επειδη δεν το εχουμε ρυθμισει ακομα δειτε το χταποδι που εχει πυρωσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποτε πιστευεις θα ειναι ετοιμο??εντελος...

Φιλαρακι με τη τεμπελια που μ εχει πιασει με βλεπω για χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα γυρισα απο τις διακοπες μου και περασα μια βολτα να δω πως παει το αυτοκινητο

το οποιο και ηταν στο φανοποιειο για να δεσουν το εξωτερικο του.

Συγγνωμη για την ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα ειναι απο κινητο.

ready1.jpg

By rocpet, shot with 6220c-1 at 2009-08-31

ready2s.jpg

By rocpet, shot with 6220c-1 at 2009-08-31

Σαν να μου φαινεται οτι θα βγει μου@@@ρα οταν τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα γυρισα απο τις διακοπες μου και περασα μια βολτα να δω πως παει το αυτοκινητο

το οποιο και ηταν στο φανοποιειο για να δεσουν το εξωτερικο του.

Συγγνωμη για την ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα ειναι απο κινητο.

Σαν να μου φαινεται οτι θα βγει μου@@@ρα οταν τελειωσει.

Αντε καιρο ειχες να μας ενημερωσεις για την τυχη του υπεροχου αυτου corrado.

Να μην σου φαινεται... θα βγει μου$!#$ρα οταν θα τελειώσει 8) .

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και μερικες φωτο σε μεγαλυτερη αναλυση

incomplete.th.jpg incomplete2.th.jpg incomplete5.th.jpg

incomplete4.th.jpg incomplete3.th.jpg

Βεβαια μεσα γινεται ακομα της π@#@$#@ας αλλα που θα παει θα το φτιαξουμε κι αυτο.

inkomplete7.th.jpg inkomplete8.th.jpg

Κι απ οτι μου φαινεται μαλλον θα χρειαστει να το σηκωσω κι ολας

incomplete6.th.jpg 3points.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και μερικες φωτο σε μεγαλυτερη αναλυση

Βεβαια μεσα γινεται ακομα της π@#@$#@ας αλλα που θα παει θα το φτιαξουμε κι αυτο.

Κι απ οτι μου φαινεται μαλλον θα χρειαστει να το σηκωσω κι ολας

Πραγματικά απίστευτη δουλειά και το αποτέλεσμα θα ειναι φανταστικό πιστεύω ! Νομίζω πως καλύτερη λύση από το να το σηκώσεις είναι να ξαναφτιάξει το κάτω μέρος του προφυλακτήρα , διότι αν το σηκώσεις θα είναι σαν τανκς και θα φαίνεται άσχημα πιστεύω ... ενώ αν φτιάξεις το κομμάτι εκείνο όλο από την μια άκρη μέχρι την άλλη τότε θα έχεις και περιθώριο να το χαμηλώσεις λίγο ακόμα αν θελήσεις μελλοντικά ... αλλά και το ψυγείο είναι νομίζω λίγο κάτω οπότε θα πρέπει να κάνεις κάτι και γι αυτό αν δεν έχεις χώρο μεταξύ ψυγείου προφυλακτήρα

Φιλικά πάντα !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Πετρο ,

κουκλα φαινεται ..(απ' εξω προς το παρον) ...

κατι μου λεει πως στην επομενη συναντηση τα κοκκινα rado θαναι πια δυο...

καλη δυναμη και καλη συνεχεια!!!! ;):D;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, συγγνωμη για την μεγαλη απουσια ενημερωσης του προτζεκτ αλλα οταν μπλεκεις φιλια με δουλεια αυτα παθαινεις.

Το αυτοκινητο οπως γνωριζετε ολοι ηταν στον ηλεκτρολογο απο τον Αυγουστο για να μου φτιαξει το aircondition, την ηλιοροφη και τα καντραν.

Οι μερες περνουσαν,γινανε εβδομαδες κι υστερα μηνες και το αυτοκινητο στασιμο, χωρις να εχει γινει η παραμικρη εργασια επανω του, τελικα μετα απο πολλες φασαριες και γκρινιες εχτες τελειωσε απο τον ηλεκτρολογο και τωρα ειναι στον φανοποιο για να δεσουμε το εσωτερικο του.

Δεν εχω φωτογραφιες δυστυχως για να βλεπατε το εσωτερικο ντυσιμο του ουρανου με μαυρη alcantara, εχει γινει φοβερη δουλεια.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Eχω βρει ενα παλικαρι που ντυνει ταμπλω carbon.Εχω δει δουλειες του και ειναι πολυ καλος.Τι λετε να το ντυσω??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, συγγνωμη για την μεγαλη απουσια ενημερωσης του προτζεκτ αλλα οταν μπλεκεις φιλια με δουλεια αυτα παθαινεις.

Το αυτοκινητο οπως γνωριζετε ολοι ηταν στον ηλεκτρολογο απο τον Αυγουστο για να μου φτιαξει το aircondition, την ηλιοροφη και τα καντραν.

Οι μερες περνουσαν,γινανε εβδομαδες κι υστερα μηνες και το αυτοκινητο στασιμο, χωρις να εχει γινει η παραμικρη εργασια επανω του, τελικα μετα απο πολλες φασαριες και γκρινιες εχτες τελειωσε απο τον ηλεκτρολογο και τωρα ειναι στον φανοποιο για να δεσουμε το εσωτερικο του.

Δεν εχω φωτογραφιες δυστυχως για να βλεπατε το εσωτερικο ντυσιμο του ουρανου με μαυρη alcantara, εχει γινει φοβερη δουλεια.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Eχω βρει ενα παλικαρι που ντυνει ταμπλω carbon.Εχω δει δουλειες του και ειναι πολυ καλος.Τι λετε να το ντυσω??????

Καλημέρα ,

Μπορείς να διευκρινήσεις τι ακριβώς κάνει το παλικάρι ? Ντύνει το ταμπλό με αυτοκόλλητο Look carbon ή κάνει νέα κατασκευή εξ' αρχής με carbon ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

Πετρο αμα εχεις δει δουλειες του και ειναι καλος!

μην βαλεις carbon βαλε αλκανταρα! οπως εχεις τον ουρανο ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.