Jump to content
kospasTSI12345

ΑΠΛΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ...

Recommended Posts

Μήπως μπορείς να βγαλεις φωτο ποιες τσιμούχες εννοείς και πώς σήκωσε την πόρτα ο φαναράς. Εμένα είναι τόσο πεσμένη που έχει ξύσει την μπογιά από το μασιπιέ....

Φιλε ειναι η τσιμουχα της πορτας(επανω απο το τζαμι) εκει που κανει "γωνια" με την μεσαια κολονα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι η τσιμουχα της πορτας(επανω απο το τζαμι) εκει που κανει "γωνια" με την μεσαια κολονα του αυτοκινητου.

Mα η μεσαία κολώνα δεν έχει τσιμούχα . Τελος παντων την έβγαλε την πίεσε τι την έκανε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε για τσιμούχα της μεσαίας κολόνας. Για την τσιμούχα της πόρτας εκεί που ενώνεται με το b-pillar είπε.

Ποιο πάνω λέει για τσιμούχα στο b-pillar...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ. εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο διαβάζοντάς το.

"Παιδια καλησπερα,εμενα η πορτα του συνοδηγου(απο εξω)η τσιμουχα της πορτας δεν εφαρμοζε σωστα με την τσιμουχα της κωλονας και ετσι την πεταγε προς τα εξω οταν εκλεινα την πορτα και οπως καταλαβαινετε γινοταν ευκολα αντιληπτο.Φυσικα το πηγα σε φιλο φαναρτζη(σιγα μην το πηγαινα σε αντιπροσωπο που παω ξυρισμενος και βγαινω με μουσια),και μολις το ειδε μου κανει"αντε να το πουλαγες τωρα και να σε πιστευανε οτι το αμαξι ειναι καθαρο,θα σου λεγανε οτι το αμαξι σιγουρα ειχε φαει στουκα".Μου σηκωσε λιγο την πορτα βεβαια και ολα οκ"

Και τέλος πάντων δεν έχει σημασία το θέμα ειναι τί εκανε με την υπάρχουσα τσιμούχα...την έβγαλε? την έκοψε? την έβαλε αλλού? που? καμία φώτο παίζει? Επίσης ποια παξιμάδια έλυσε για να σηκώσει την πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να παραθεσω κατι αλλο σχετικα με την πορτα, που το εχω παρατηρησει και σε αλλα 3θυρα.Αν σταθειτε στο πισω μερος του αυτοκινητου και κοιταξετε την κολωνα της πορτας του οδηγου οταν ειναι κλειστη, θα δειτε οτι εξεχει λιγο το πλαστικο της νομιζοντας κανεις οτι δεν εχει κλεισει καλα.Αντιθετα, η πορτα του συνοδηγου, εφαπτεται αψογα.Το εχω παρατηρησει και σε αλλα 3θυρα.Μαλιστα αν κανεις, την ωρα που η πορτα ειναι κλειστη, πιεσει λιγο την κολωνα της πορτας προς τα μεσα τοτε θα δει οτι εφαπτεται καλυτερα κι οτι ισως η κολωνα επρεπε να εχει λιγο μεγαλυτερη κλιση προς τα μεσα.

Χαχα, και σε εμενα το 5πορτο FSI ακριβώς το ιδιο φαινόμενο έχω. Μαλλιστα το κενό ήταν αρκετό, τόσο ωστε όταν αναβα τσιγάρο και άνοιγα το παράθυρό μου, απο την μεριά του συνοδηγού έβαζε παγωμένο αέρα.....

Το πήγα στην αντιπροσωπεία και ο λαμαρινάς τους του εδωσε 2-3 μπουνιές με την παλάμη και κάπως το έφτιαξε....Τώρα πάλι δεν εφαρμόζει τέλεια αλλα τουλάχιστον δεν βάζει αέρα....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, και σε εμενα το 5πορτο FSI ακριβώς το ιδιο φαινόμενο έχω. Μαλλιστα το κενό ήταν αρκετό, τόσο ωστε όταν αναβα τσιγάρο και άνοιγα το παράθυρό μου, απο την μεριά του συνοδηγού έβαζε παγωμένο αέρα.....

Το πήγα στην αντιπροσωπεία και ο λαμαρινάς τους του εδωσε 2-3 μπουνιές με την παλάμη και κάπως το έφτιαξε....Τώρα πάλι δεν εφαρμόζει τέλεια αλλα τουλάχιστον δεν βάζει αέρα....

wax on wax off mr mijagi......Και ο γερμανός θέλει τον ιαπωνά του....

Link to comment
Share on other sites

Oριστε και μια φωτο για να καταλαβετε

italq0kembxhjgp7xu8b.jpg

Μα εσύ μιλάς για πεντάπορτο

Δες εδώ τι γίνεται στο δικό μου πάνω και κάτω.Κάτω ίσως φαίνεται το φάγωμα στο χρώμα

post-802-1212220690_thumb.jpg

post-802-1212220714_thumb.jpg

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

Clio 1.2Τ το έχει ο κολλητός μου, α3 audi το έχω στην κατοχή μου, yaris το έχει η κοπελιά μου.......

Θα έπαιρνα φθινότερο αυτοκίνητο, αλλά δεν θα έτριζε.

Σίγουρα είναι πάνω από το μέσο όρο και έχει πολύ καλό Value for money, εγώ απλά αναφέρω την εμπειρία μου.

Εαν δεν σου αρέσει αυτό που λέω μην το λαμβάνεις υπόψη σου, δεν σου επέβαλα τη γνώμη μου.

και για να τελειώνουμε δεν έχω κανένα πρόβλημα με το golfaki μου απλά περίμενα περισσότερα πράγματα..

Οποιος δεν έχει πάθει δεν το καταλαβαίνει.

range rover sport supercharger εχει ο πατερας μου..αξια 142700 ευρω..και τριγμους εχει στα δερματινα καθισματα και τα xenon φωτα παιζουν πανω κατω σαν τρελα και του τα εχουν αλλαξει 3 φορες,το διαφορικο του το αλαξανε γιατι στα 150χμ/ωρα εκανε λες και απογειονοταν concorde!Η μανα μου εχει yaris 2007 1.3 αυτοματο αξια 16000 ευρο καρατριζει τα πλαστικα της πορτας ξυλονοντε μονα τους και η κατασκευη τους γενικα ειναι αθλια...ο αδερφος μου εχει smart brabus 1.0 105 ps αξια 17500 ευρο ακομα στο συνεργειο ειναι απο το ημιαυτοματο σασμαν που τα παιξε!και ειναι 2 μηνων!εχω golf το εχω 3 χρονια και το μονο προβλημα ηταν αλλαγη αισθητηρα λ και ενα ψιλοτριγμο πισω.καταλαβαινεις οτι και τα ακριβα και τα φτηνα αυτοκινητα βγαζουν προβληματα...ειναι αναλογα στο τι θα τυχεις!εγω παντος που θα αλαξω αυτοκινητο σε λιγο καιρο κατα 99%παλι golf θα παρω γιατι ειμαι ευχαριστημενος αλλα κατι πιο γρηγορο.

Edited by Anestis.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντυπωση οτι η πορτα του οδηγου θελει ρυθμισμα γιατι δεν κλεινει ''γλυκα'' οπως του συνοδηγου...

Υπαρχει τροπος να το τσεκαρω πριν παρω σβαρνα τα φαναρτζιδικα-συνεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντυπωση οτι η πορτα του οδηγου θελει ρυθμισμα γιατι δεν κλεινει ''γλυκα'' οπως του συνοδηγου...

Υπαρχει τροπος να το τσεκαρω πριν παρω σβαρνα τα φαναρτζιδικα-συνεργεια...

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα....φαίνεται να κλείνει λίγο πιο στιβαρά....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντυπωση οτι η πορτα του οδηγου θελει ρυθμισμα γιατι δεν κλεινει ''γλυκα'' οπως του συνοδηγου...

Υπαρχει τροπος να το τσεκαρω πριν παρω σβαρνα τα φαναρτζιδικα-συνεργεια...

Αν προσεξεις δεν κανει και τον ιδιο ομορφο ηχο οταν ανοιγει σε σχεση με του συνοδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πατηθεί περισσότερο η τσιμούχα, λόγω της αυξημένης χρήσης, λογικό είναι.

Οχι DIS.Το εχω παρατηρησει απο τοτε που το πηρα.Μαλιστα μια μερα που ειχα παει για σερβις, το δοκιμασα και σε αυτοκινητο του κουτιου που ειχαν εκει πριν το παραδωσουν στον ιδιοκτητη και το εκανε κ σε εκεινο.

Link to comment
Share on other sites

range rover sport supercharger εχει ο πατερας μου..αξια 142700 ευρω..και τριγμους εχει στα δερματινα καθισματα και τα xenon φωτα παιζουν πανω κατω σαν τρελα και του τα εχουν αλλαξει 3 φορες,το διαφορικο του το αλαξανε γιατι στα 150χμ/ωρα εκανε λες και απογειονοταν concorde!Η μανα μου εχει yaris 2007 1.3 αυτοματο αξια 16000 ευρο καρατριζει τα πλαστικα της πορτας ξυλονοντε μονα τους και η κατασκευη τους γενικα ειναι αθλια...ο αδερφος μου εχει smart brabus 1.0 105 ps αξια 17500 ευρο ακομα στο συνεργειο ειναι απο το ημιαυτοματο σασμαν που τα παιξε!και ειναι 2 μηνων!εχω golf 1.6fsi αξια 23900 το εχω 3 χρονια και το μονο προβλημα ηταν αλλαγη αισθητηρα λ και ενα ψιλοτριγμο πισω.καταλαβαινεις οτι και τα ακριβα και τα φτηνα αυτοκινητα βγαζουν προβληματα...ειναι αναλογα στο τι θα τυχεις!εγω παντος που θα αλαξω αυτοκινητο σε λιγο καιρο κατα 99%παλι golf θα παρω γιατι ειμαι ευχαριστημενος αλλα κατι πιο γρηγορο.

Όσο για το πρώτο αμάξι range rover sport supercharger και λίγα έχει βγάλει!!!! Μακρυα από range rover!!!! Μακραν τα πιο ζημιάρικα αυτοκίνητα μαζί με τα Αμερικάνικα jeep!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα για μενα μεχρι να παρω το αμαξι μου βγηκε ο κ@#@ για να μαζεψω τα χρηματα. Βεβαιως οταν σε ακριβοτερα οχηματα βγαινουν τα χιλια μυρια προβληματα δεν θα βγουν και στο δικο μου? Παιδια κοιταχτε να δειτε, ειναι απλο. Οταν η ζητηση και οι πωλησεις εχουν αυξηθει κατακορυφα και η εταιρια πρεπει να κατασκευασει ημερησιως τον διπλασιο ή τριπλασιο αροθμο αυτοκινητων απο οτι παλια, ειναι λογικο 100-200 ή μια παρτιδα αυτοκινητων να βγουν με προβληματα (τα νευρα μου fire.giffire.gif ). Για αυτο και μας δινει και την εγγυηση. Βεβαια αυτο δεν νομιζω να ευχαριστει κανεναν απο εμας αφου 1. θα απογοητευτουμε (κοινως θα πηγαινουν τα γ@#@# γονατο :) ) 2. θα πρεπει να ξοδεψουμε τον χρονο μας στο πηγαινε ελα στην αντι/πεια new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif . Και για να μην νομιζετε οτι σας κοροιδευω μεχρι στιγμη στο αμαξι εχω αλλαξει το κλειστρο του πορτ-μπαγκαζ και τον διακοπτη των φωτων(αν στην θεση 0 σβησμενα δλδ, τον εκανα αριστερα αναβαν ολα τα φωτα και το ταμπλο.). Τιποτα ααλλο δεν μου εχει παρουσιαστει worthy.gifworthy.gif .

Υ.γ. Προς θεου δεν θελω να τσακωθω με κανεναν σας, μια παρεα ειμαστε ολοι, εξαλλου, εδω μεσα.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Οι τσιμούχες είναι και το ελάχιστα αυξημένο βάρος. Και η ιδέα μας ίσως μερικές φορές.

Δεν ειναι ιδεα μου ο διαφορετικος ηχος;Ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσεις.Εχει μεγαλη ακουστικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ

κι εγω που νομιζα οτι ημουν ο μονος που η πορτα του οδηγου δεν εχει την ιδια εφαρμογη με του συνοδηγου.

Το παρατηρησα προσφατα οταν σε ενα ταξιδι περνωντας πανω απο μια γεφυρα ενοιωσα ενα ανεπαισθητο αερακι στο σβερκο μου (φυσαγε παρα πολυ) .

Οταν σταματησα το ειχα στο νου μου να τσεκαρω , και ειδα οτι η πορτα δεν κλεινει ψηλα τοσο καλα οσο η πορτα του συνοδηγου.

Με αποτελεσμα οι τσιμουχες του πλαισιου και της πορτας μαλλον να μην κανουν σωστη εφαρμογη.

Αυτο επιβεβαιωθηκε λιγες μερες μετα οταν σε καταρρακτωδη βροχη ακουγα πισω αριστερα (στο σημειο που κλεινει η πορτα ψηλα δλδ) αρκετα εντονα ηχο νερου να τρεχει

Βεβαια δεν μπαζει νερο διαπιστωμενα , αλλα πχ απο την δεξια πλευρα καμμια σχεση , φαινεται να υπαρχει σωστη εφαρμογη και αρα καλλιτερη μονωση απο ηχητικης αποψης , μια και οταν καθησα στη θεση του συνοδηγου δεν ακουγα αυτον τον ηχο που περιεγραψα πριν .

Αλλα και οπτικα ενω απο δεξια η πορτα ειναι μια συνεχεια με το πισω μερος , αριστερα επανω στην κορυφη φαινεται η "μυτη" της πορτας να ειναι 2/3 χιλιοστα πιο εξω

Οπως και να εχει , δεν το θεωρω κανενα μεγαλο προβλημα , αλλα απο την αλλη μου την εδωσε λιγο και θα το αναφερω στην αλλαγη λαδιων που θα παω να κανω σε 1500 χλμ

Ελπιζοντας οτι θα πετυχω καποιον που να γνωριζει το προβληματακι , και τη λυση του

ΥΓ εχω 5πορτο , και με τη πρωτη ευκαρια θα βγαλω φωτογραφιες για να καταλαβετε ακριβως για ποιο σημειο μιλαω

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα, ένα ζύγισμα θέλει και θα επανέλθει. Αυτό το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε πολλούς κατα καιρούς.

Δηλαδη ειναι κατι που το γνωριζουν ?

Γιατι γενικα δε μου αρεσει να κανω το πειραματοζωο , εχω καποιες αμιφιβολιες μη το χειροτερεψουν αντι να το στρωσουν

:lol:

Φαινεται οτι δεν εμπιστευομαι τα μαστορια στο ελλαντα ε ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα, ένα ζύγισμα θέλει και θα επανέλθει. Αυτό το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε πολλούς κατα καιρούς.

....καλά όχι και δν είναι τίποτα...είναι απλά απαράδεκτο...και ματίζ να ήτανε τέτοιο πρόβλημα δν θα είχε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.