Jump to content
kospasTSI12345

ΑΠΛΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ...

Recommended Posts

Φιλε Kospastsi ισως δε θα πρεπει να ανησυχεις τελικα και τοσο πολυ.Σημερα το απογευμα ειδα ενα πενταρι πενταπορτο και ειχε την ιδια ιδιαιτεροτητα με το δικο σου.Η πορτα του οδηγου σχεδον ακουμπουσε το ταμπλο.Σα να εβλεπα τη φωτο που εχεις ανεβασει.Οποτε μαλλον αδικα ανησυχεις για στουκα ή για ελαττωματικη συναρμολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα συμβαίνει. Και όχι μόνο στο συγκεκριμένο σημείο. Σε πολλά σημεία υπάρχουν αντίστοιχες ατέλειες που ίσως δεν γίνουν ποτέ αντιληπτές. Μην αναζητείτε τελειότητα σε τέτοιες κατηγορίες και τιμές.

Καλα δε νομιζω οτι η τιμη των 21.000 ευρω ειναι λιγη ωστε να συγχωρουνται ατελειες τετοιου τυπου οπως του πλαστικου της πορτας ή ακομα και της προεξεχουσας κολωνας που αναφερω πιο πανω.Τοτε τι να περιμενουμε απο αυτοκινητα των 12. 000 ευρω...Με τα ευρω, δυστυχως εχουμε χασει λιγο την αξια του χρηματος.Τελοσπαντων, τουλαχιστον δεν ειναι κατι πιο σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να παραθεσω κατι αλλο σχετικα με την πορτα, που το εχω παρατηρησει και σε αλλα 3θυρα.Αν σταθειτε στο πισω μερος του αυτοκινητου και κοιταξετε την κολωνα της πορτας του οδηγου οταν ειναι κλειστη, θα δειτε οτι εξεχει λιγο το πλαστικο της νομιζοντας κανεις οτι δεν εχει κλεισει καλα.Αντιθετα, η πορτα του συνοδηγου, εφαπτεται αψογα.Το εχω παρατηρησει και σε αλλα 3θυρα.Μαλιστα αν κανεις, την ωρα που η πορτα ειναι κλειστη, πιεσει λιγο την κολωνα της πορτας προς τα μεσα τοτε θα δει οτι εφαπτεται καλυτερα κι οτι ισως η κολωνα επρεπε να εχει λιγο μεγαλυτερη κλιση προς τα μεσα.

Ακριβως το ιδιο εχει και το δικο μου.Το οποιο το προσεξα μετα απο κανα χρονο απο την αγορα του αμαξιου.

Αυτο ακριβως εχει και το δικο μου, με τη διαφορα οτι συμβαινει στην πορτα του συνοδηγου. Δεν εχω δωσει σημασια,αλλαααα λογω εγγυησης παρατηρηθηκε βλαβη στο κλειστρο(σημα- χειρολαβη) του πορτμπαγακαζ και θα μου το αλλαξουν (εννοειται τζαμπα).

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε τωρα και το κορυφαιο.Αρχισα να παρατηρω και σε αλλα γκολφ το θεμα με την προεξεχουσα κολωνα της πορτας.Ετυχε να δω πενταρι πενταθυρο οπου προεξυχαν ελαφρα και οι δυο κολωνες των εμπροσθιων θυρων. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε νομιζω οτι η τιμη των 21.000 ευρω ειναι λιγη ωστε να συγχωρουνται ατελειες τετοιου τυπου οπως του πλαστικου της πορτας ή ακομα και της προεξεχουσας κολωνας που αναφερω πιο πανω.Τοτε τι να περιμενουμε απο αυτοκινητα των 12. 000 ευρω...Με τα ευρω, δυστυχως εχουμε χασει λιγο την αξια του χρηματος.Τελοσπαντων, τουλαχιστον δεν ειναι κατι πιο σοβαρο.

+1

και σημειωτέον ότι πολλά αυτοκίνητα των 12 και 13 χιλιάδων δεν βγάζουν ούτε τα μισά

από τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει ως τώρα.

...όσο για τα 21000 ευρώ , να σας θυμήσω πως το Golfaki θεωρείται το κορυφαίο της κατηγορίας.....

και επίσης ένα αυτοκίνητο που ένας υπάλληλος με ένα απλό μισθό δεν μπορεί να αποκτήσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε νομιζω οτι η τιμη των 21.000 ευρω ειναι λιγη ωστε να συγχωρουνται ατελειες τετοιου τυπου οπως του πλαστικου της πορτας ή ακομα και της προεξεχουσας κολωνας που αναφερω πιο πανω.Τοτε τι να περιμενουμε απο αυτοκινητα των 12. 000 ευρω...Με τα ευρω, δυστυχως εχουμε χασει λιγο την αξια του χρηματος.Τελοσπαντων, τουλαχιστον δεν ειναι κατι πιο σοβαρο.

+1000000 Είπαμε να μη δίνουμε σημασία στη λεπτομέρεια αλλά δε καταλαβαίνω γιατί; Πώς είναι δυνατόν να γίνονται τόσες "λεπτομέρειες" σε ένα αμάξι 21.000 και να μην γίνονται σε ένα αμάξι των 12.000; Επειδή αυτοί που τα φτιάχνουν βαριούνται που ζούν; Γιατί δε νομίζω οτι θέλει καμία ειδική γνωση για να μπουν τα διάφορα εξαρτήματα και να συναρμολογηθεί μια πόρτα με βάση κάποιον "μπούσουλα".

Anyway αυτό που θέλω να πω είναι οτι τέτοιου είδους "λεπτομέρειες" (όπως του φίλου εδώ) πιστεύω οτι δε τις έβλεπες πιο παλιά και υποτίθεται οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). Όσο δεν ασχολούμαστε με τις λεπτομέρειες και όσο κάνουμε τα στραβά μάτια, τόσο πιο συχνά αυτές θα κάνουν την εμφάνιση τους ;)

Link to comment
Share on other sites

+1000000 Είπαμε να μη δίνουμε σημασία στη λεπτομέρεια αλλά δε καταλαβαίνω γιατί; Πώς είναι δυνατόν να γίνονται τόσες "λεπτομέρειες" σε ένα αμάξι 21.000 και να μην γίνονται σε ένα αμάξι των 12.000; Επειδή αυτοί που τα φτιάχνουν βαριούνται που ζούν; Γιατί δε νομίζω οτι θέλει καμία ειδική γνωση για να μπουν τα διάφορα εξαρτήματα και να συναρμολογηθεί μια πόρτα με βάση κάποιον "μπούσουλα".

Anyway αυτό που θέλω να πω είναι οτι τέτοιου είδους "λεπτομέρειες" (όπως του φίλου εδώ) πιστεύω οτι δε τις έβλεπες πιο παλιά και υποτίθεται οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). Όσο δεν ασχολούμαστε με τις λεπτομέρειες και όσο κάνουμε τα στραβά μάτια, τόσο πιο συχνά αυτές θα κάνουν την εμφάνιση τους :D

...ΤΟ θέμα είναι ότι αν δεν στραβώσει το μάτι μας , στραβώνει η τσέπη μας.....και έπειτα εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένα πράγματα.

+!

συνηθισμενο ????δεν ξερω αλλα ειναι απιστευτο να δινεις τοσα χρηματα για κατι καινουργιο και να το παραλαμβανεις

ελαττωματικο.....................

αστα να πανε :D

Πολλοί θα το δουν, λίγοι θα το καταλάβουν.

Αν η πόρτα εξωτερικά εφαρμόζει κανονικά τότε είσαι οκ. Στην τελική VW είναι...

συμφωνο. ;)

Μια από τις ερωτήσεις της εταιρίας που ελέγχει την ικανοποίηση των πελατών για χάρη της Kosmocar θα πρέπει να είναι : "Τϊ αυτοκίνητο νομίζετε πως αγοράσατε...?"

εγραψες tongue.gif

Δεν το εχω παρατηρησει αλλα θα το κοιταξω με την πρωτη ευκαιρια.Παντως και οι δυο πορτες δεν εχουν το πλαστικο στην ιδια ευθεια με το ταμπλω κι αυτο ειναι λιγο ασχημο.Εγω να παραθεσω κατι αλλο σχετικα με την πορτα, που το εχω παρατηρησει και σε αλλα 3θυρα.Αν σταθειτε στο πισω μερος του αυτοκινητου και κοιταξετε την κολωνα της πορτας του οδηγου οταν ειναι κλειστη, θα δειτε οτι εξεχει λιγο το πλαστικο της νομιζοντας κανεις οτι δεν εχει κλεισει καλα.Αντιθετα, η πορτα του συνοδηγου, εφαπτεται αψογα.Το εχω παρατηρησει και σε αλλα 3θυρα.Μαλιστα αν κανεις, την ωρα που η πορτα ειναι κλειστη, πιεσει λιγο την κολωνα της πορτας προς τα μεσα τοτε θα δει οτι εφαπτεται καλυτερα κι οτι ισως η κολωνα επρεπε να εχει λιγο μεγαλυτερη κλιση προς τα μεσα.

και σε εμενα που ειναι 5θυρο :D

Φοβάμαι μην μου κάνουν καμιά χειρότερη ζημιά.

Οι πόρτες κλείνουν μια χαρα πάντως χωρις πρόβλημα.

Απλώς του οδηγού φαίνεται λίγο πιο στιβαρή από του συνοδηγού.

τι αλλο?να μην κλεινει η πορτα??? :D

Καλα δε νομιζω οτι η τιμη των 21.000 ευρω ειναι λιγη ωστε να συγχωρουνται ατελειες τετοιου τυπου οπως του πλαστικου της πορτας ή ακομα και της προεξεχουσας κολωνας που αναφερω πιο πανω.Τοτε τι να περιμενουμε απο αυτοκινητα των 12. 000 ευρω...Με τα ευρω, δυστυχως εχουμε χασει λιγο την αξια του χρηματος.Τελοσπαντων, τουλαχιστον δεν ειναι κατι πιο σοβαρο.

δικιο εχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
+1000000 Είπαμε να μη δίνουμε σημασία στη λεπτομέρεια αλλά δε καταλαβαίνω γιατί; Πώς είναι δυνατόν να γίνονται τόσες "λεπτομέρειες" σε ένα αμάξι 21.000 και να μην γίνονται σε ένα αμάξι των 12.000; Επειδή αυτοί που τα φτιάχνουν βαριούνται που ζούν; Γιατί δε νομίζω οτι θέλει καμία ειδική γνωση για να μπουν τα διάφορα εξαρτήματα και να συναρμολογηθεί μια πόρτα με βάση κάποιον "μπούσουλα"............

"....Το πρώτο Α3 πέρασε από τη γραμμή παραγωγής του Ίνγκολσταντ το 1996 και έκτοτε έχουν παραχθεί συνολικά 1,9 εκ. μονάδες, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της πρώτης γενιάς.Η ημερήσια παραγωγή το 2007 άγγιζε τα 700 μοντέλα την ημέρα."

Πηγή: auto τρίτη weekend 11-13 Απριλίου

Όταν σε ένα εργοστάσιο φτιάχνονται 700 αυτοκίνητα την ημέρα (φαντάσου πόσα GOLF), γιατί νομίζετε πως θα κάτσουν να κοιτάξουν εξονυχιστικά το δικό σας μήπως δεν έχει κάτσει καλά το πλαστικό της πόρτας? Ναι θα πείτε πάλι μα εγώ γι'αυτό

δίνω 21000¤+ για να γίνει σωστός έλεγχος.Ε και εγώ σας λέω αυτό είναι δικό σας πρόβλημα,......και όχι δικό τους απ'την στιγμή

που οι πωλήσεις της VW μόνο ανωδική πορεία έχουν.Τα υπόλοιπα συμπεράσματα δικά σας :D

Link to comment
Share on other sites

Ε και εγώ σας λέω αυτό είναι δικό σας πρόβλημα,......και όχι δικό τους απ'την στιγμή

που οι πωλήσεις της VW μόνο ανωδική πορεία έχουν.Τα υπόλοιπα συμπεράσματα δικά σας :D

+1

Ελαφρά ανεβασμένες, σε ποσοστό 0,6% εμφανίζονται οι ταξινομήσεις των νέων επιβατικών αυτοκινήτων στην Ευρώπη των «27» το πρώτο τετράμηνο του 2008. Πιο συγκεκριμένα, στους τέσσερις πρώτους μήνες του τρέχοντος έτους σημειώθηκαν 5.484.777 πωλήσεις, εκ των οποίων οι 1.396.845 τον Απρίλιο, που κατέγραψε αύξηση 9,4% σε σύγκριση με τον αντίστοιχο μήνα του προηγούμενου έτους. Τα δεδομένα στην κορυφή των top-10 μοντέλων και εταιρειών δεν άλλαξαν, αφού η Volkswagen διατηρεί σταθερά τα πρωτεία, όπως και το δημοφιλές μικρομεσαίο μοντέλο της Golf.

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ-ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2008

ΤΑ ΔΕΚΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

1. Volkswagen Golf 170.119

2. Peugeot 207 165.084

3. Ford Focus 140.417

4. Opel Corsa 140.222

5. Opel Astra 132.270

6. Renault Clio 131.989

7. Ford Fiesta 124.907

8. Fiat Grande Punto 120.207

9. Volkswagen Polo 100.363

10. Volkswagen Passat 91.412

ΠΗΓΗ : 4 ΤΡΟΧΟΙ

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

"....Το πρώτο Α3 πέρασε από τη γραμμή παραγωγής του Ίνγκολσταντ το 1996 και έκτοτε έχουν παραχθεί συνολικά 1,9 εκ. μονάδες, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της πρώτης γενιάς.Η ημερήσια παραγωγή το 2007 άγγιζε τα 700 μοντέλα την ημέρα."

Πηγή: auto τρίτη weekend 11-13 Απριλίου

Όταν σε ένα εργοστάσιο φτιάχνονται 700 αυτοκίνητα την ημέρα (φαντάσου πόσα GOLF), γιατί νομίζετε πως θα κάτσουν να κοιτάξουν εξονυχιστικά το δικό σας μήπως δεν έχει κάτσει καλά το πλαστικό της πόρτας? Ναι θα πείτε πάλι μα εγώ γι'αυτό

δίνω 21000¤+ για να γίνει σωστός έλεγχος.Ε και εγώ σας λέω αυτό είναι δικό σας πρόβλημα,......και όχι δικό τους απ'την στιγμή

που οι πωλήσεις της VW μόνο ανωδική πορεία έχουν.Τα υπόλοιπα συμπεράσματα δικά σας :D

...και εγώ σου λέω το εξής: 'ότι εαν οι 9 στους 10 αντιμετωπήσουν τα προβλήματα αξιοπιστίας που αντιμετωπίζω εγώ...πρέπει να

είμαστε τουλάχιστον θύματα να συνεχίσουμε να τους ακουμπάμε τα λεφτά μας.'

Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ελέγχουν ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΑ το δικό μου αυτοκίνητο (του οποιουδήποτε), όπως κάνει και η AUDI και τόσες άλλες εταιρίες με παρόμοια παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

...και εγώ σου λέω το εξής: 'ότι εαν οι 9 στους 10 αντιμετωπήσουν τα προβλήματα αξιοπιστίας που αντιμετωπίζω εγώ...

Μπορεις να αναφερεις τα προβληματα αξιοπιστιας που εχεις...??

Μην γραψεις ομως οτι τριζει ο αεραγωγος ή οτι ακους ενα κλακ απο το πισω μερος του αυτοκινητου και ενα κλουκ απο το μπροστινο...

Πιστευω οτι καταλαβαινουμε ολοι τι εννοουμε οταν λεμε προβληματα αξιοπιστιας... :D

Λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις τα προβληματα αξιοπιστιας που εχεις...??

Μην γραψεις ομως οτι τριζει ο αεραγωγος ή οτι ακους ενα κλακ απο το πισω μερος του αυτοκινητου και ενα κλουκ απο το μπροστινο...

Πιστευω οτι καταλαβαινουμε ολοι τι εννοουμε οταν λεμε προβληματα αξιοπιστιας... :lol:

Λοιπον...

Δεν ξέρω τι εννοείς εσύ όταν λές προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά εγώ εννοώ τα πάντα. Όταν δηλαδή τρίζει ο κεντρικός αεραγωγός

για σένα δεν είναι πρόβλημα??? Σου αρέσει???Όταν οι μηχανισμοί των ζωνών κάνουν τρελούς θορύβους δεν είναι πρόβλημα???

Όταν ακούς από το ταμπλό δυνατούς θορύβους δεν είναι πρόβλημα??? Αν εννοείς προβλήματα στον κινητήρα, όχι δεν μου έχει δημιουργήσει ΄κάτι, όμως ένα αμάξι δεν είναι μόνο κινητήρας. Δεν έχω σκοπό να θήξω το golfaki μου που άλλωστε και προσέχω σαν τα μάτια μου, για αυτό λοιπόν μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ τι προβλήματα αντιμετωπίζω ...

αν ανατρέξεις σε παλιότερα post θα κατατοπιστείς.Μην λέμε όλο τα ίδια και τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς εσύ όταν λές προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά εγώ εννοώ τα πάντα.

Εγω φιλε Κοspa εννοω κινητηρα, ηλεκτρικα, αναρτηση, συστημα διευθυνσης, συστημα πεδησης κ.ο.κ.

Τα τριξιματα, συγγνωμη αλλα δεν θα θεωρω προβληματα αξιοπιστιας.

Τα θεωρω προβληματα συναρμολογησης...

Όταν δηλαδή τρίζει ο κεντρικός αεραγωγός

για σένα δεν είναι πρόβλημα??? Σου αρέσει???Όταν οι μηχανισμοί των ζωνών κάνουν τρελούς θορύβους δεν είναι πρόβλημα???

Όταν ακούς από το ταμπλό δυνατούς θορύβους δεν είναι πρόβλημα???

Σαφως και ειναι προβληματα, αλλα οχι αξιοπιστιας οπως εξηγω και παραπανω. Πιστευω οτι οποιοδηποτε αμαξι να επαιρνα, στους δρομους που το οδηγω, θα ειχα τα ιδια ισως και χειροτερα προβληματα. δεν ειναι τυχαιο οτι οταν κινουμαι σε καλο δρομο με καλη ασφαλτο δεν ακουω τιποτα...επομενως δεν φταιει για ολα το αμαξι ή η εταιρια

για αυτό λοιπόν μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ τι προβλήματα αντιμετωπίζω ...

Δεν προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις. Την αποψη μου λεω και ρωταω για να μου λυθουν τυχον αποριες που εχω..

Ο πρωτος που θα ''κραξω'' την VW, και το εχω κανει σε παλιοτερα ποστς μου, σε καποιο προβλημα ειμαι εγω...

Αλλα ας αναγνωριζουμε και τις ευθυνες των αλλων (π.χ. για τους δρομους που οδηγουμε μιας και πιασαμε τους τριγμους) πλην της VW αποκλειστικα...

Φιλικα....δεν υπαρχει λογος να ''αρπαζεσαι'' :lol:

Υ.Γ. Ουδεμια σχεση ειχα ή εχω με την εταιρια VW....προς αποφυγιν παραξηγησεων

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
...και εγώ σου λέω το εξής: 'ότι εαν οι 9 στους 10 αντιμετωπήσουν τα προβλήματα αξιοπιστίας που αντιμετωπίζω εγώ...πρέπει να

είμαστε τουλάχιστον θύματα να συνεχίσουμε να τους ακουμπάμε τα λεφτά μας.'

Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ελέγχουν ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΑ το δικό μου αυτοκίνητο (του οποιουδήποτε), όπως κάνει και η AUDI και τόσες άλλες εταιρίες με παρόμοια παραγωγή.

Δεν με βρίσκεις κάπου αντίθετο :lol: ειδικά στο ότι είμαστε θύματα.

karlos και κλακ να κάνει και κλουκ να κάνει όπου και αν το κάνει, και εφόσον δεν το πας σε χωματόδρομο , αν είναι καινούργιο ναι τότε τίθεται θέμα αξιοπιστίας, άλλοτε των υλικών, άλλοτε του κινητήρα ,άλλοτε του σασμάν και άλλοτε της συναρμολόγησης όπως εδώ.

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
¶ρα (σχεδόν) κανένα αυτοκίνητο δεν είναι αξιόπιστο.

Ναι εννοείται όλα κάπου χάνουν.Το θέμα είναι σε ποιον τομέα αν είναι σοβαρό ή όχι και αν δημιουργείται συνέχεια πρόβλημα(Και τονίζω σε περίπτωση που είναι καινούργιο).

Η VW προσφέρει ας πούμε ασφάλεια σε τρακάρισμα,φρενάρισμα,στρίψιμο κλπ. Χάνει σε συναρμολόγηση.Δεν θέλει ανάλυση :lol: .

Υ.Γ. Φιλικά πάντα :lol: δεν νομίζω ότι είναι μέρος εδώ για να αναλύσουμε την έννοια της αξιοπιστίας.

Για τον καθένα έχει τα δικά της όρια.

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

¶ρα (σχεδόν) κανένα αυτοκίνητο δεν είναι αξιόπιστο.

Εδω θελω να καταληξω...ετσι που το παμε ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ...

Σε οποιο αμαξι φιλου μου και να μπω εδω στο νησι ολλα σχεδον τριζουν...τι σημαινει αυτο??

Τελος παντων....γνωμες ειναι αυτες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε Κοspa εννοω κινητηρα, ηλεκτρικα, αναρτηση, συστημα διευθυνσης, συστημα πεδησης κ.ο.κ.

Τα τριξιματα, συγγνωμη αλλα δεν θα θεωρω προβληματα αξιοπιστιας.

Τα θεωρω προβληματα συναρμολογησης...

Σαφως και ειναι προβληματα, αλλα οχι αξιοπιστιας οπως εξηγω και παραπανω. Πιστευω οτι οποιοδηποτε αμαξι να επαιρνα, στους δρομους που το οδηγω, θα ειχα τα ιδια ισως και χειροτερα προβληματα. δεν ειναι τυχαιο οτι οταν κινουμαι σε καλο δρομο με καλη ασφαλτο δεν ακουω τιποτα...επομενως δεν φταιει για ολα το αμαξι ή η εταιρια

Δεν προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις. Την αποψη μου λεω και ρωταω για να μου λυθουν τυχον αποριες που εχω..

Ο πρωτος που θα ''κραξω'' την VW, και το εχω κανει σε παλιοτερα ποστς μου, σε καποιο προβλημα ειμαι εγω...

Αλλα ας αναγνωριζουμε και τις ευθυνες των αλλων (π.χ. για τους δρομους που οδηγουμε μιας και πιασαμε τους τριγμους) πλην της VW αποκλειστικα...

Φιλικα....δεν υπαρχει λογος να ''αρπαζεσαι'' :lol:

Υ.Γ. Ουδεμια σχεση ειχα ή εχω με την εταιρια VW....προς αποφυγιν παραξηγησεων

Φίλε karlos το ότι διαφωνούμε δεν συμμένει ότι αρπάζομαι μαζί σου. Εξάλου εδώ μέσα ο ένας έχει ανάγκη την εμπειρία του άλλου.

Σόρυ αν ήμουν απότομος. :thumbsup:

Όσο για την αξιοπιστία ..να σου πώ μία λεπτομέρια ...τους μισούς θορύβους μου τους έκανε από την πρώτη κιόλας βόλτα!!!!

Εξάλου για ένα αυτοκίνητο 22000+ κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να παρουσιάζεται τίποτα ακόμα και στο χρόνο+++.

Όσο για τον κινητήρα.....αν βγάλει και εκεί κάτι...τότε βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα.... :lol:

Αυτό είναι που με παρηγορεί μέχρι τώρα, είναι οι επιδόσεις και ο άρτιος κινητήρας...

Σίγουρα σε όλα αυτά παίζει ο παράγοντας των ευθυνών των άλλων, όμως για σκέψου κάτι...υπάρχουν αμάξια στην αγορά

που πάνω στο χρόνο δεν ακούς τίποτα μέσα...και δεν παίζει και πολύ ρόλο αν είναι ένα χιλιάρικο πάνω ή κάτω η αξία του αυτοκινήτου.Αναρωτιέμαι εαν μια τόσο μεγάλη εταιρία όπως η vw θα έπρεπε να σεβαστεί τον καταναλωτή όπως τον σέβονται άλλες

μικρότερες εταιρείες. Σκεπτόμενος αυτά δεν μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στους εξωτερικούς παράγοντες.....εξάλου και οι εταιρίες

ψιλογνωρίζουν τι παίζει στους Ελληνικούς δρόμους, γιατί δεν φτιάχνουν ανάλογα και τα αυτοκίνητα????

Μάλλον δεν βγάζεις άκρη τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε karlos το ότι διαφωνούμε δεν συμμένει ότι αρπάζομαι μαζί σου. Εξάλου εδώ μέσα ο ένας έχει ανάγκη την εμπειρία του άλλου.

Σόρυ αν ήμουν απότομος. :thumbsup:

Ολλα οκ.. :lol:

Όσο για την αξιοπιστία ..να σου πώ μία λεπτομέρια ...τους μισούς θορύβους μου τους έκανε από την πρώτη κιόλας βόλτα!!!!

Εξάλου για ένα αυτοκίνητο 22000+ κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να παρουσιάζεται τίποτα ακόμα και στο χρόνο+++.

Δεκτον...για αυτο ρωτησα...

Όσο για τον κινητήρα.....αν βγάλει και εκεί κάτι...τότε βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα.... :lol:

Αυτό είναι που με παρηγορεί μέχρι τώρα, είναι οι επιδόσεις και ο άρτιος κινητήρας...

+1

Θα τα παμε μαζι... :thumbsup:

Αναρωτιέμαι εαν μια τόσο μεγάλη εταιρία όπως η vw θα έπρεπε να σεβαστεί τον καταναλωτή όπως τον σέβονται άλλες

μικρότερες εταιρείες. Σκεπτόμενος αυτά δεν μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στους εξωτερικούς παράγοντες.....εξάλου και οι εταιρίες

ψιλογνωρίζουν τι παίζει στους Ελληνικούς δρόμους, γιατί δεν φτιάχνουν ανάλογα και τα αυτοκίνητα????

Μάλλον δεν βγάζεις άκρη τελικά....

Οριστε η απαντηση... -_- (το ποσταρα και παραπανω και ισως να μην το διαβασες)

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ-ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2008

ΤΑ ΔΕΚΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

1. Volkswagen Golf 170.119

2. Peugeot 207 165.084

3. Ford Focus 140.417

4. Opel Corsa 140.222

5. Opel Astra 132.270

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχες πάρει ένα από τα πολλά αυτοκίνητα των 50.000 και να έχεις περισσότερους θορύβους. Τότε ίσως εκτιμούσες το Golf.

Μπορείς να μου πεις 2-3 ? Πώς γνωρίζεις ότι δεν τρίζουν ? Από προσωπική εμπειρία ? Με ποιά χρήση ? Τί υλικά χρησιμοποιούν στο εσωτερικό ?

Αλήθεια ? Δηλαδή να βγάζουν ειδική έκδοση για την Ελλάδα ? Greece edition ας πούμε ? Και το επιπλέον κόστος θα ήσουν διατεθειμένος να το πληρώσεις ?

Το Golf είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο σε όλους τους τομείς. To value for money ένα από τα καλύτερα. Αλλιώς είναι άκρως ανησυχητικά τα νούμερα πωλήσεών του. Δεν μπορεί να υπάρχουν τόσοι μαλάκες (και πριν τη "μόδα" του TSI).

Clio 1.2Τ το έχει ο κολλητός μου, α3 audi το έχω στην κατοχή μου, yaris το έχει η κοπελιά μου.......

Θα έπαιρνα φθινότερο αυτοκίνητο, αλλά δεν θα έτριζε.

Σίγουρα είναι πάνω από το μέσο όρο και έχει πολύ καλό Value for money, εγώ απλά αναφέρω την εμπειρία μου.

Εαν δεν σου αρέσει αυτό που λέω μην το λαμβάνεις υπόψη σου, δεν σου επέβαλα τη γνώμη μου.

και για να τελειώνουμε δεν έχω κανένα πρόβλημα με το golfaki μου απλά περίμενα περισσότερα πράγματα..

Οποιος δεν έχει πάθει δεν το καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ "απλώς αναφέρεις την εμπειρία σου", ενώ εγώ "προσπαθώ να επιβάλλω τη γνώμη μου" ? Εγώ εμπειρία δεν έχω ? Μήπως είσαι λίγο άδικος στην κρίση σου ?

Όλοι το χουμε περάσει αυτό. Υπάρχει κι ένα μέτρο όμως.

Και πού να 'ξερες φίλε...

Κατ' αρχήν εγώ δεν είπα ότι ''προσπάθησες να επιβάλεις τη γνώμη σου'', να ξέρουμε τι διαβάζουμε.

Δεύτερον, προφανώς και έχεις εμπειρία και δεν προσπάθησα καν να σε κρίνω.

ΤΡίτον, ο καθένας ορίζει για τον εαυτό του και την τσέπη του αυτό το μέτρο που λές...

και Τέταρτον αμα δεν μου πείς δεν θα μάθω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εμενα η πορτα του συνοδηγου(απο εξω)η τσιμουχα της πορτας δεν εφαρμοζε σωστα με την τσιμουχα της κωλονας και ετσι την πεταγε προς τα εξω οταν εκλεινα την πορτα και οπως καταλαβαινετε γινοταν ευκολα αντιληπτο.Φυσικα το πηγα σε φιλο φαναρτζη(σιγα μην το πηγαινα σε αντιπροσωπο που παω ξυρισμενος και βγαινω με μουσια),και μολις το ειδε μου κανει"αντε να το πουλαγες τωρα και να σε πιστευανε οτι το αμαξι ειναι καθαρο,θα σου λεγανε οτι το αμαξι σιγουρα ειχε φαει στουκα".Μου σηκωσε λιγο την πορτα βεβαια και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχες πάρει ένα από τα πολλά αυτοκίνητα των 50.000 και να έχεις περισσότερους θορύβους. Τότε ίσως εκτιμούσες το Golf.

Μπορείς να μου πεις 2-3 ? Πώς γνωρίζεις ότι δεν τρίζουν ? Από προσωπική εμπειρία ? Με ποιά χρήση ? Τί υλικά χρησιμοποιούν στο εσωτερικό ?

Αλήθεια ? Δηλαδή να βγάζουν ειδική έκδοση για την Ελλάδα ? Greece edition ας πούμε ? Και το επιπλέον κόστος θα ήσουν διατεθειμένος να το πληρώσεις ?

Το Golf είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο σε όλους τους τομείς. To value for money ένα από τα καλύτερα. Αλλιώς είναι άκρως ανησυχητικά τα νούμερα πωλήσεών του. Δεν μπορεί να υπάρχουν τόσοι μαλάκες (και πριν τη "μόδα" του TSI).

Συμφωνω.Δεν υπαρχει αυτοκινητο στην αγορα που δε θα τριξει καποια στιγμη.Το Γκολφ το θεωρω πολυ καλο σε συναρμολογηση.Εχω την τυχη να εχω μπει και σε πιο ακριβα και σε πιο φθηνα αυτοκινητα και συμφωνω οτι για την τιμη του ειναι πολυ καλο.Οσο για τους Ελληνικους δρομους...ειναι γνωστα τα πραγματα.Οταν φιλος μου φερνει Audi απο Γερμανια με 100.000 χλμ κι ο μονος τριγμος ειναι ενας ανεπαισθητος στην πορτα του συνοδηγου και μετα αρχιζει να εμφανιζει κι αλλους μολις κανει μερικα χλμ στην Ελλαδα τι να πεις απο κει και περα;Κι επειδη συσχετισθηκαν πιο πανω αξιπιστια και τριγμοι, ο τριγμος δε μπορει να θεωρηθει προβλημα αξιοπιστιας.Μη λεμε κι οτι θελουμε.

Κι επειδη ειμαστε off topic ας επανελθουμε στο θεμα μας.Απο τοτε που ανοιξε το τοπικ με τις ατελειες αυτες, καθομαι και παρατηρω Golf στο δρομο και βλεπω οτι αυτο με την κολωνα (ειτε οδηγου ειτε συνοδηγου) το εχουν σχεδον ολα.Συνεπως δεν ειναι οτι συνεβη μονο στο δικο μου κι επρεπε ο παλιογερμανος να κατσει να κοιταξει ειδικα το δικο μου.Ειναι γενικο φαινομενο, δηλ. προβλημα στη γραμμη παραγωγης.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

πάντως μπορώ να σας κατανοήσω που ανησυχείτε όλοι εσείς που έχετε καινούριο αμάξι....δώσατε ένα σωρό χρήματα και το θέλετε να είναι τέλειο.....

το θέμα είναι πως μετά από 2-3 εξάμηνα αρχίζεις να το συνηθίζεις και δεν σου κάνει πλέον αίσθηση τίποτα....οπότε όσο είσαστε σε εγγύηση πηγαίνετε και βλέπεται το πρόβλημα όλοι οι άλλοι να σκεφτούν την τσέπη τους πρώτα.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εμενα η πορτα του συνοδηγου(απο εξω)η τσιμουχα της πορτας δεν εφαρμοζε σωστα με την τσιμουχα της κωλονας και ετσι την πεταγε προς τα εξω οταν εκλεινα την πορτα και οπως καταλαβαινετε γινοταν ευκολα αντιληπτο.Φυσικα το πηγα σε φιλο φαναρτζη(σιγα μην το πηγαινα σε αντιπροσωπο που παω ξυρισμενος και βγαινω με μουσια),και μολις το ειδε μου κανει"αντε να το πουλαγες τωρα και να σε πιστευανε οτι το αμαξι ειναι καθαρο,θα σου λεγανε οτι το αμαξι σιγουρα ειχε φαει στουκα".Μου σηκωσε λιγο την πορτα βεβαια και ολα οκ.

Μήπως μπορείς να βγαλεις φωτο ποιες τσιμούχες εννοείς και πώς σήκωσε την πόρτα ο φαναράς. Εμένα είναι τόσο πεσμένη που έχει ξύσει την μπογιά από το μασιπιέ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.