Jump to content
mike21

πρόβλημα Gt με πρόγραμμα

Recommended Posts

την βαλβιδα μου την αλλαξαν στην αθηνα στην powerlogic ειναι πολυ απλη η διαδικασια το μονο που βγαζεις ειναι το πλαστικο καπακι της μηχανης ειναι απο κατω κοντα στο καπακι των λαδιων.σε διαγνωστικο δεν φενεται μου ειπαν αλλα το ειδα και μονος μου οτι δεν φενεται στην αντιπροσωπεια και σε αλλον μαστορα στην λαρισα που ειχα παει και το ειχε βαλει και αυτος σε διαγνωστικο και δεν εβγαζε βλαβη για κατι.

εγω το καταλαβα οταν αρχισα να βλεπω το αυτοκινητο να πηγαινει με το ζορι 210 και το στροφομετρο να ανεβαινει αργα σαν ατμοσφαιρικο μετα τις 3000 με 3500 στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Ποια τα συμπτωματα εαν δεν δουλευει καλα??

Και το κοστος της βαλβιδας Ν75???

Link to comment
Share on other sites

τα συμπτωματα τα γραφω στο προηγουμενο post

το κοστος 25ευρω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας σας παρακαλώ γιατί έχω απελπιστεί.. ¶λλαξα και n75 σήμερα με την ελπίδα ότι θα λυθεί το πρόβλημά μου , αλλά τζίφος... Δεν είδα καμία διαφορά ... Το πρόβλημα παραμένει, όταν το αμάξι τουρμπίζει ! Τί άλλο να δοκιμάσω? Παρατηρώ στο κύκλωμα ότι εκτός από τη n75 υπάρχουν άλλες 2 βαλβίδες παρόμοιες που σχετίζονται με το κύκλωμα και την τουρμπίνα.. Παίζει τίποτα εκεί πέρα?

Link to comment
Share on other sites

τα έχουμε ελέγξει όλα ρε παιδιά δεν ξέρω πλέον τι φταίει, το ίδιο πρόβλημα, ίδιο και απαράλλαχτο... : |

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν και μετρήσεις πριν κάτι μέρες ενώ το αυτοκίνητο ήταν στο δρόμο. Όσο δούλευε μόνο ο κομπρέσορας ανέβαζε κανονικά, η τουρμπίνα για να μιλήσουμε και με νούμερα πάνω από 0.7 πίεση δεν μπορούσε να ανεβάσει.. Είναι να ελέγξω την πεταλούδα που είναι υπεύθυνη για το κλείσιμο του κομπρέσορα και το άνοιγμα του τούρμπο, πολύ πιθανό να ξεκινά απο εκεί η απώλεια μου είπαν, εγώ δεν ξέρω.. Αν δεν είναι και αυτό, πάλι θα σπάω το κεφάλι μου.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν και μετρήσεις πριν κάτι μέρες ενώ το αυτοκίνητο ήταν στο δρόμο. Όσο δούλευε μόνο ο κομπρέσορας ανέβαζε κανονικά, η τουρμπίνα για να μιλήσουμε και με νούμερα πάνω από 0.7 πίεση δεν μπορούσε να ανεβάσει.. Είναι να ελέγξω την πεταλούδα που είναι υπεύθυνη για το κλείσιμο του κομπρέσορα και το άνοιγμα του τούρμπο, πολύ πιθανό να ξεκινά απο εκεί η απώλεια μου είπαν, εγώ δεν ξέρω.. Αν δεν είναι και αυτό, πάλι θα σπάω το κεφάλι μου.. :)

Μηπως ειναι κολημενη η σκαστρα της τουρμπινας?

Αν πιανουν λιγο τα χερια σου μπορεις να βγαλεις το πλαστικο καπακι απο πανω και την σωληα της τουρμπινας και να δεις αν περιστρεφεται πανω απο 3000 στρ.(λογικα θα ειναι σαν ανεμιστηρας)ή αν καπου ακους ξεφυσημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.