Jump to content
lyko81

Eos 1.4 Tsi 160 Hp

Recommended Posts

Ξεκίνησε στη Γερμανία η διάθεση του 1.4 tsi με kompressor και turbo στα 160 άλογα. Ο κινητήρας θα αντικαταστήσει τον δίλιτρο fsi. Αυτό είναι μάλλον καλό για την Ελλάδα μιας και η φορολογία μας επιβαρύνει αρκετά την τελική τιμή αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού και τα κάνει απαγορευτικά για αρκετούς αγοραστές. Στη Γερμανία η τιμή της βασικής έκδοσης είναι στα 29.150 ευρώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έρθει στην ίδια τιμή και στην Ελλάδα μιας και ο βασικός εξοπλισμός διαφέρει (αν και τελευταία όλο αλλαγές γίνονται). Περιμένουμε λοιπόν να δούμε τι τιμολογιακή πολιτική θα ακολουθήσει ο επίσημος εισασωγέας στο συγκεκριμένο μοντέλο. Περισσότερες πληροφορίες στο configurator του www.volkswagen.de

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω worthy.gif (και πιστευω θα γινει) να μπει και στα γκολφ ;) και οχι μονο!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω worthy.gif (και πιστευω θα γινει) να μπει και στα γκολφ :cry: και οχι μονο!!

Αφου υπαρχει στα Golf βρε συ,το GT ειναι απλα βγαζει 170 εκει. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει, γιατι εχω φρικαρει.....

εχω πριν απο 2 μηνες περιπου αγορασει το EOS 1.4 TSi, με τα 160 HP. και μου κοστισε περιπου 30000 ευρο

εχει αρχισει και κανει λοιπον εναν ηχο μεταλλικο καθε φορα που παταω το γκαζι. ο ηχος αυτος ακουγεται σε ολο το φασμα των στορφων και απο την 1η μεχρι και την 6η ταχυτητα.

ο ηχος ειναι πολυ εντονος και ακουγεται και με κλειστα και με ανοιχτα τα παραθυρα.

καθε φορα λοιπον που παταω το γκαζι απο μηδεν χηλιομετρα ακουω αυτον τον ηχο που ειναι σαν να ξεχαρβαλωνεται το αμαξι.

πηγα λοιπον στην αντιπροσωπεια και με το που μπαινω μεσα μου λενε ηχος?? και στραβωνουν κατευθειαν.

τους λεω λοιπον να ερθει καποιος μαζι μου για να το ακουσουμε. ερχεται και με το ποθ μπαινει μεσα και κανει ενα βημα, τσουκ ο ηχος "skouik"

aaaaa.... μου λεει φησιολογικοτατο.....

του λεω τι λες... ????

δεν γινεται να ειναι φησιολογικος αυτος ο ηχος.... και αρχιζει να μου λεει οτι το κανουν ολα τα TSi και οτι εχει να κανει με το οτι οταν μπαινει απο τον compressor στο turbo εχει ενα μεταλλικο κομπλερ, και θα κανει παντα αυτον τον ηχο....

ασε μου λεει που σε αλλους αρεσει???? ρε φιλε το turbo το ακουω και μου αρεσει, τον compressor τον ακουω και μου αρεσει, τον ηχο ποθ χωρις στερεοφωνικο δεν μπορω να οδηγησω τι να μου αρεσει???

για πειτε καμμια γνωμη ρε παιδια, γιατι θα φρικαρει το μυαλο μου !!!!!!!!

ακου καθε φορα που πατας το γκαζι ολα τα TSi, kai ta GT ακουγονται σαν κουδουνιστρες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λενε ρε οι ανθρωποι?

Την παλευουν?Δεν παμε καλα.

Πες του να σε κανει βολτα με ενα οποιοδηποτε αλλο ιδιο με το δικο σου να δεις αν το κανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς κι εγώ που έχω το Golf GT έτσι κάνει!!!

Είναι φυσιολογικός ο ήχος και αν παρατηρήσεις το κάνει απο τις 3500 χιλιαδες στροφες και κάτω όταν πατήσεις το γκάζι και χρειαστεί να εμπλακει ο compressor!

Κι εγώ στην αρχή είχα ανησυχήσει αλλα εδω και 2,5 χρόνια που το έχω δεν εχει βγάλει τπτ!

Link to comment
Share on other sites

οντως ετσι ειναι οπως τα λεει ο τεχνικος φιλε μου!

εχω το golf v tsi 140 και οταν παταω το γκαζι απο χαμηλες στροφες το αμαξι κανει αυτον τον θορυβο.ο θορυβος αυτος προερχεται απο τον κομπρεσσορα ( δες και καποια μερσεντες με κομπρεσσορα και θα καταλαβεις )

ωστοσο με το update που εκανα το καλοκαιρι , αυτος ο θορυβος μειωθηκε (ακομη ομως ακουγεται) διοτι ο κινητηρας εγινε πιο ομαλος σε σχεση με την μεταφορα απο τον κομπρεσσορα στο τουρμπο.

καλοταξιδο το τουτου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:

1. Τι πρόγραμμα υπάρχει για EOS TSI 160?? Φαντάζομαι το ίδιο που παίρνει το αντίστοιχο golf.

2. Υπάρχει κάτι σχετικά επίσημο να βγαίνει από αντοπροσωπεία?? Κόστος?

3. Αξίζει τον κόπο? Πόσα άλογα και ροπή ανεβάζει? Δυναμομετρημένα αποτελέσματα?

4. Έχουν παρατηρηθεί προβλήματα?

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως κάποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:

1. Τι πρόγραμμα υπάρχει για EOS TSI 160?? Φαντάζομαι το ίδιο που παίρνει το αντίστοιχο golf.

2. Υπάρχει κάτι σχετικά επίσημο να βγαίνει από αντοπροσωπεία?? Κόστος?

3. Αξίζει τον κόπο? Πόσα άλογα και ροπή ανεβάζει? Δυναμομετρημένα αποτελέσματα?

4. Έχουν παρατηρηθεί προβλήματα?

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως κάποια απάντηση.

Η ερώτησή σου όπως καταλαβαίνεις απαντήθηκε στο άλλο θέμα που την ξαναέκανες....

Οπότε μπορεί και να κλειδωθεί το παρόν τόπικ....

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει, γιατι εχω φρικαρει.....

εχω πριν απο 2 μηνες περιπου αγορασει το EOS 1.4 TSi, με τα 160 HP. και μου κοστισε περιπου 30000 ευρο

εχει αρχισει και κανει λοιπον εναν ηχο μεταλλικο καθε φορα που παταω το γκαζι. ο ηχος αυτος ακουγεται σε ολο το φασμα των στορφων και απο την 1η μεχρι και την 6η ταχυτητα.

ο ηχος ειναι πολυ εντονος και ακουγεται και με κλειστα και με ανοιχτα τα παραθυρα.

καθε φορα λοιπον που παταω το γκαζι απο μηδεν χηλιομετρα ακουω αυτον τον ηχο που ειναι σαν να ξεχαρβαλωνεται το αμαξι.

πηγα λοιπον στην αντιπροσωπεια και με το που μπαινω μεσα μου λενε ηχος?? και στραβωνουν κατευθειαν.

τους λεω λοιπον να ερθει καποιος μαζι μου για να το ακουσουμε. ερχεται και με το ποθ μπαινει μεσα και κανει ενα βημα, τσουκ ο ηχος "skouik"

aaaaa.... μου λεει φησιολογικοτατο.....

του λεω τι λες... ????

δεν γινεται να ειναι φησιολογικος αυτος ο ηχος.... και αρχιζει να μου λεει οτι το κανουν ολα τα TSi και οτι εχει να κανει με το οτι οταν μπαινει απο τον compressor στο turbo εχει ενα μεταλλικο κομπλερ, και θα κανει παντα αυτον τον ηχο....

ασε μου λεει που σε αλλους αρεσει???? ρε φιλε το turbo το ακουω και μου αρεσει, τον compressor τον ακουω και μου αρεσει, τον ηχο ποθ χωρις στερεοφωνικο δεν μπορω να οδηγησω τι να μου αρεσει???

για πειτε καμμια γνωμη ρε παιδια, γιατι θα φρικαρει το μυαλο μου !!!!!!!!

ακου καθε φορα που πατας το γκαζι ολα τα TSi, kai ta GT ακουγονται σαν κουδουνιστρες !!!!

Δες παρακατω φιλε μου.Δεν ειναι φυσιολογικο.Και η λυση ειναι σχετικα απλη διαδικασια στο συνεργειο.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.