Jump to content
Guest nathanas

Led Indoor Light για Polo Facelift

Recommended Posts

Guest nathanas

Γεια σας παιδιά,

έχω το polaki το facelift το καινούριο.αυτό πως λέγεται για να το βάλω και σωστά στο προφίλ μου? 9Ν3?

Λοιπόν,

θέλω να βάλω μπλε φωτισμό με led strips.ένα στο συνοδηγό και ένα στον οδηγό κάτω από το ταμπλό.

το ζήτημα είναι πως δεν ξέρω αν έχει μέσα στο ταμπλό ελεύθερα κααλώδια που να μπορώ να τα συνδέσω με τα led και αν υπάρχουν, πόση τάση και ρεύμα δίνουν για να πάρω τα κατάλληλα lights.

και αν μπορώ να βρώ από κάπου κανένα manual τεχνικού με όλα τα ηλεκτρονικά και τις καλωδιώσεις.στείλτε κανένα link αν έχετε...

Link to comment
Share on other sites

Guest nathanas
Γεια σας παιδιά,

έχω το polaki το facelift το καινούριο.αυτό πως λέγεται για να το βάλω και σωστά στο προφίλ μου? 9Ν3?

Λοιπόν,

θέλω να βάλω μπλε φωτισμό με led strips.ένα στο συνοδηγό και ένα στον οδηγό κάτω από το ταμπλό.

το ζήτημα είναι πως δεν ξέρω αν έχει μέσα στο ταμπλό ελεύθερα κααλώδια που να μπορώ να τα συνδέσω με τα led και αν υπάρχουν, πόση τάση και ρεύμα δίνουν για να πάρω τα κατάλληλα lights.

και αν μπορώ να βρώ από κάπου κανένα manual τεχνικού με όλα τα ηλεκτρονικά και τις καλωδιώσεις.στείλτε κανένα link αν έχετε...

ρε παιδιά δεν ξέρει κανείς να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εγώ πήρα από την αριστερή κολόνα από όπου περνάνε τα καλώδια για την πλαφονιέρα ώστε να ανάβουν με τις πόρτες. Τάση θες 12V όσο είναι τα περισσότερα καλώδια που περνάνε στο αυτοκίνητο. Η καλύτερη λύση είναι λάμπες για PC.

20080101184235resizedk0.jpg

dsc0082resizeak7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest nathanas

Εγώ θέλω να βάλω Buttons δίπλα στο κουμπί για τa Alarm για να ανάβουν τα φώτα.Οπότε μάλλον ψάχνω για ανεξάρτητα καλώδια...

αριστερά του ταμπλό στην θέση του οδηγού υπάρχουν οι ασφάλειες και πολλές είναι κενές.υπάρχει περίπτωση να εκμεταλευτώ τις κενές θέσεις από εκεί και να τραβήξω δικά τους καλώδια?

και τα φώτα για pc 12Volt είναι?

Αν συνδέσω σε καλώδιο που συνδέεται αλλού και τα φώτα που θα βάλω (2x 12Volt) υπάρχει περίπτωση να καεί τίποτα?Δεν ξέρω,ρωτάω να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αν δεν κάνεις κάποιο βραχυκύκλωμα δεν καίγεται κάτι. Αν δεις, κι εμένα δίπλα στο alarm έχει κουμπάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να βάλω Buttons δίπλα στο κουμπί για τa Alarm για να ανάβουν τα φώτα.Οπότε μάλλον ψάχνω για ανεξάρτητα καλώδια...

αριστερά του ταμπλό στην θέση του οδηγού υπάρχουν οι ασφάλειες και πολλές είναι κενές.υπάρχει περίπτωση να εκμεταλευτώ τις κενές θέσεις από εκεί και να τραβήξω δικά τους καλώδια?

και τα φώτα για pc 12Volt είναι?

Αν συνδέσω σε καλώδιο που συνδέεται αλλού και τα φώτα που θα βάλω (2x 12Volt) υπάρχει περίπτωση να καεί τίποτα?Δεν ξέρω,ρωτάω να μάθω...

Το καλυτερο μου φαινεται θα ηταν να τραβουσες ρευμα απο το καλωδιο που παει στις πορτες οπως σου ειπε ο Stoilas για να αναβουν οταν ανοιγουν οι πορτες. Αν θες να ανοιγουν και ανεξαρτητα απο διακοπτη θα πρεπει να τραβηξεις και μια παροχη των 12volt και πριν τις λαμπες να ειναι το διακοπτακι. Ολα τα pc δουλευουν στα 12volt οποτε αν σου περισσευει κανενα τροφοδοτικο μπορεις να τεσταρεις τα κυκλωματα σου πριν τα βαλεις στο αμαξι :D .

Link to comment
Share on other sites

Guest nathanas
Το καλυτερο μου φαινεται θα ηταν να τραβουσες ρευμα απο το καλωδιο που παει στις πορτες οπως σου ειπε ο Stoilas για να αναβουν οταν ανοιγουν οι πορτες. Αν θες να ανοιγουν και ανεξαρτητα απο διακοπτη θα πρεπει να τραβηξεις και μια παροχη των 12volt και πριν τις λαμπες να ειναι το διακοπτακι.

Αν θέλω να τραβήξω από τις πόρτες, που μπορώ να δω 1-2 photos για το πως θα βρω τα σωστά καλώδια γιατί είμαι άσχετος με τα αυτοκίνητα...ή ασ πούμε για το πως θα βγάλω το κουμπάκι δίπλα απο το alarm για να βάλω το Button...(για να μην σπάσω τπτ)

Την παροχή 12 volt απο πού να την τραβήξω?υπάρχουν καλώδια που δεν είναι συνδεδεμένα?

Και δεν υπάρχει κίνδυνος για βραχυκύκλωμα αν συνδέσω τα φώτα με το καλώδιο που πάει στην πόρτα αλλά και με την ανεξάρτητη παροχή των 12volt?δηλαδή να ανοίγουν τα φώτα όποτε ανοίγουν οι πόρτες αλλά και όταν πατάω το διακοπτάκι....

Sorry που ρωτάω τόσα αλλά δεν θέλω να κάνω καμιά ζημιά στο αμάξι και να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Guest nathanas

παιδιά, τα βρήκα τα καλώδια της πόρτας στο αμάξι και θα συνδέσω τα φωτάκια.

Αν θέλω εκτός από το να ανάβουν από το άνοιγμα της πόρτας, να ανοίγουν και με το κουμπάκι ξεχωριστά, αν δώσω από άλλα καλώδια τροφοδοσία στα φωτάκια θα υπάρξει βραχυκύκλωμα αν ενώ είναι ανοιχτή η πόρτα πατήσω και τον διακόπτη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, και εγώ πριν τρία χρόνια θέλοντας να βάλω φώτα ίδια με του dubbeR_Stoilas και μην μπορώντας να βρω τα καλώδια στη κολόνα πήρα ρεύμα από τον αναπτήρα. Απλά έβγαλα όλα τα πλαστικά ανάμεσα στα δύο καθίσματα (ενιαίο κομμάτι ) με τα χέρια και μετά με ένα κόφτη γύμνωσα τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στον αναπτήρα και ένωσα αυτά των λαμπτήρων ..φυσικά πέρασα με δυσκολία τα καλώδια αυτών πίσω από την κεντρική κονσόλα για να καταλήξουν στον αναπτήρα και να σκεπαστούν από το ενιαίο πλαστικό και φυσικά βγάζεις το πλαστικό κάτω από το ράδιο και κοτσάρεις και εκεί μια λαμπίτσα. Αλλά επειδή έχω πιεί τώρα και δεν θυμάμαι πώς ακριβώς τα έβαλα γιατί είχα κάνει στάση στην εθνική να παραλάβω μία γκόμενα και βρήκα χρόνο να αλλάξω το λεβιέ και βγάζοντας τα πλαστικά έβαλα και τις λάμπες υπολογιστή οι οποίες αν και καγκούρικες κάνεις τρομερή πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ανάλογο με του dubbeR_Stoilas θα κάνω και έγω έχω πάρει τις λάμπες τώρα θα δώ πότε θα ξαδιάσω να το κάνω και αυτό... πάντως είναι πανέμορφο

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν 3 χρονια, με τις οδηγιες και τη βοηθεια του μεγα stoila φυσικά worthy.gif εβαλα γαλαζιες νεον λαμπες (αυτες που ειναι για κουτια υπλογιστων) κατω απο το ταμπλο, στα ποδια οδηγου και συνοδηγου, παιρνοντας ρευμα απο τις πορτες.. Με κουμπακι 3ων θεσεων διπλα στα αλαρμ, ειτε ειναι σβηστες, ειτε αναμενες, ειτε ανοιγουν με την πορτα οταν ειναι ανοιχτη αυτοματα :) 3 χρονια τωρα δουλεουν τελεια και ειναι τρελλα εντυπωσιακες...:rolleyes:

Αφου ενω εχω βαλει στην πλαφονιερα led την εχω παντα στο off, για να αναβουν μονο τα neon τη νυχτα !

Link to comment
Share on other sites

στο 6Ν δέν έχει φώς η πόρτα για να φωτίζει την νυχτα όταν την ανοιγείς... οπότε πρέπει να τραβίξω ρεύμα απο το καλόδιο της πλαφονιέρας... όρε την πρέπει να ξηλώσω για να γίνει αυτό που θέλω και αρχήζω να το παρατάω μου φένετε!

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

παντα εχει καλωδιο η πορτα, ειναι η διακοπτομενη γειωση, μεσω της οποιας αναβει και σβηνει η κεντρικη πλαφονιερα οταν ανοιγοκλεινεις την πορτα! Αυτο το καλωδιο παει στο κολωνακι της πορτας, απο εκει παιρνουμε για τα led/neon ή οτι αλλο θες να αναβοσβηνει με την πορτα. Δεν ειναι καποιο καλωδιο για φως στην πορτα!

Link to comment
Share on other sites

άαα ορέα έγινε θα το κάνω ένα λοοκ αύριο! ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.