Jump to content
kospasTSI12345

Επιδόσεις Tsi 140

Recommended Posts

:D Παιδιά γεια χαρά.

Θέλω να μου πείτε γνώμες σχετικά με τις επιδόσεις του golf TSI 140 sportline, σε σχέση με τα αντίστοιχα Astra Turbo, Leon TSI, Civic 1800κ.τ.λ.

Παρατηρώ τον κινητήρα άλλες φορές πολύ εκρηκτικό και άλλες λιγότερο.

Παράδειγμα για την ιστορία. α) Χωρίς να σημαίνει πως έχω το αμάξι για να κάνω κόντρες, για χαβαλέ ανοίξαμε με ένα φιλαράκι που έχει ένα clio 1.2 turbo 100hp.

Μου φάνηκε περίεργο, αλλά 1ες 2ες είμασταν μαζί...στη 3η βέβαια έφυγα....

β) Με ένα astra gtc turbo ανοίξαμε σε ένα φανάρι της Μεσογείων και τον πήρα σχετικά εύκολα......και αυτό μου φάνηκε περίεργο....

Συζήτηση να γίνεται......απλά παρατηρώ πολλές φορές στον tsi μικρές διαφορές στις επιδόσεις...

Πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ τον κινητήρα άλλες φορές πολύ εκρηκτικό και άλλες λιγότερο.

Η αληθεια ειναι οτι συμβαινει και σε εμενα.

Πιστευω οτι μπορει να ειναι το καυσιμο, η εξωτερικες συνθηκες, το ηλεκτρογκαζο...μπορει και κατι ακομα.

Παντως η συμπεριφορα του δεν ειναι σταθερη. Καποιες φορες σε προδιδει και καποιες σε κανει να αναρωτιεσε, εαν εχεις 140 αλογα ή παραπανω...

Εαν καποιος ξερει κατι παραπανω...

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι συμβαινει και σε εμενα.

Πιστευω οτι μπορει να ειναι το καυσιμο, η εξωτερικες συνθηκες, το ηλεκτρογκαζο...μπορει και κατι ακομα.

Παντως η συμπεριφορα του δεν ειναι σταθερη. Καποιες φορες σε προδιδει και καποιες σε κανει να αναρωτιεσε, εαν εχεις 140 αλογα ή παραπανω...

Εαν καποιος ξερει κατι παραπανω...

+1

Και εγω πολλες φορες το νιωθω και αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα εξωτερικων συνθηκων,

καυσιμων ή software ECU...

Παντως απ' οτι βλεπω ΔΕΝ ειναι θεμα οδηγου!

Link to comment
Share on other sites

+1

Και εγω πολλες φορες το νιωθω και αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα εξωτερικων συνθηκων,

καυσιμων ή software ECU...

Παντως απ' οτι βλεπω ΔΕΝ ειναι θεμα οδηγου!

Πάντως το παρατηρώ κυρίως στην 1η - 2α.....

Link to comment
Share on other sites

σε μια κοντρα πρωτης δευτερας ταχυτητας δεν προλαβαινεις να δεις ουσιαστικη διαφορα...

εχει να κανει με την εκκινηση, με την προσφυση κτλ κτλ...

απο τα 100κμ και πανω φαινεται το ανοιγμα ενος κινητηρα.

οσο για το gtc turbo αν λες αυτο με τα 180 λιγο δυσκολο να τον πηρες και μαλιστα ''σχετικα ευκολα'' αμα κανατε κανονικη κοντρα..βεβαιως βεβαιως ολο και καποιος αλλος θα σου απαντησει πανω σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

σε μια κοντρα πρωτης δευτερας ταχυτητας δεν προλαβαινεις να δεις ουσιαστικη διαφορα...

εχει να κανει με την εκκινηση, με την προσφυση κτλ κτλ...

απο τα 100κμ και πανω φαινεται το ανοιγμα ενος κινητηρα.

οσο για το gtc turbo αν λες αυτο με τα 180 λιγο δυσκολο να τον πηρες και μαλιστα ''σχετικα ευκολα'' αμα κανατε κανονικη κοντρα..βεβαιως βεβαιως ολο και καποιος αλλος θα σου απαντησει πανω σε αυτο.

Καταρχήν νομίζω το GTC τούρμπο είναι 160 άλογα. . .

Κατά δεύτερον σίγουρα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο....μιλάω για την γενική εικόνα ...

Όσο για την πρώτη Δευτέρα που λές....συμφωνώ πως στην 1η δεν καταλαβαίνεις πολλά, εάν όμως έχεις ποτέ οδηγήσει το tsi,

θα καταλάβεις πως στην 2α αυτή την ελάχιστη διαφορά μπορεί να την καταλάβεις.

Τέλος φιλικά πάντα, δεν είναι και πολύ σωστό να διαψευδεις αυτό που λέει κάποιος απο τη στιγμή που δεν είσουν εκεί. Έδώ παραθέτουμε απόψεις... :)

Στο φινάλε φινάλε, δεν ξέρω αν στο 1600 Astra είχε κολλήσει το αυτοκόλλητο turbo, ή αν ήταν κουλός ο οδηγός του, πάντως τον πήρα...

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν σε διεψευσα, συζητηση κανουμε....

απλα...

1) το gtc turbo 1.6 ειναι 180 αλογα, τουλαχιστον ετσι λενε τα περιοδικα...

2) 1η , 2ρα ενοουσα στην κοντρα με το astra οτι μπορει να το πηρες απλα λογω καλυτερης εκκινησης, να εχασε καμμια ταχυτητα, κτλ τκλ... εεπειδη ηταν κουλος ο οδηγος....αλλα οχι επειδη το tsi ειναι πιο γρηγορο με απολυτες τιμες...

3) δεν εκανα κανενα σχολιο για το πως νοιωθεις το αμαξι αλλες φορες γιατι απλα δεν εχω tsi...

4) καλα γιατι ολοι με την μια να αρπαχτητε αμα καποιος διαφωνει με αυτα που λετε?

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν σε διεψευσα, συζητηση κανουμε....

απλα...

1) το gtc turbo 1.6 ειναι 180 αλογα, τουλαχιστον ετσι λενε τα περιοδικα...

2) 1η , 2ρα ενοουσα στην κοντρα με το astra οτι μπορει να το πηρες απλα λογω καλυτερης εκκινησης, να εχασε καμμια ταχυτητα, κτλ τκλ... εεπειδη ηταν κουλος ο οδηγος....αλλα οχι επειδη το tsi ειναι πιο γρηγορο με απολυτες τιμες...

3) δεν εκανα κανενα σχολιο για το πως νοιωθεις το αμαξι αλλες φορες γιατι απλα δεν εχω tsi...

4) καλα γιατι ολοι με την μια να αρπαχτητε αμα καποιος διαφωνει με αυτα που λετε?

Ρε φίλε αλλο να διαφωνείς και άλλο να διαψεύδεις...

Δεν έχω καμία πρόθεση να αρπαχτώ , απλώς είναι κάτι που καλώς ή κακώς συνέβη και απλά δεν μου άρεσε που το αμφισβήτησες. Εξάλου με ενδιαφέρει να ακούω και τις αρνητικές γνώμες..επίσης εαν κατάλαβες λέω στο post μου πως μου έκανε εντύπωση που τον πήρα, πολύ απλά επειδή ξέρω πως θεωρητικά έιναι πιο γρήγορο από το δικό μου.

Πάντως όλα καλά.....

Όσο για την διαφορά που λέω, στην απόδοση είναι γεγονός, αλλά μην φανταστείς τιποτα το τραγικό....Πάντως έχει τύχει φορά όπως με το clio που πίστεψα πως θα με κάνει ρόμπα αμάξι με πολύ λιγότερη ιπποδύναμη..

Link to comment
Share on other sites

Το astra απ'οτι ξερω ειναι 160 αλόγα.Οσο για τις πρωτες δευτερες, στην κοντρα με το Κλιο, οντως δεν ειναι μετρο συγκρισης καθοτι εχει να κανει με διαφορους παραγοντες οπως ειπωθηκε παραπανω.Εξαλλου πιο ελαφρυ δεν ειναι το κλιο απο το Γκολφ;Επισης οσον αφορα την κοντρα με το αστρα, να πω οτι το να συγκρινουμε καθαρα με νουμερα αλογων δεν ειναι και τοσο σωστο.Εχει μεγαλη σημασια η ροπη του κινητηρα αλλα και το διαγραμμα της, οπως επισης και η κλιμακωση του κιβωτιου.Το TSI για παραδειγμα σε κοντρες που εχουν γινει, εχει κερδισει το Golf IV 1.8T με τα 150 αλογα.Οσο για τη διαφορα στην αποδοση του αυτοκινητου, εγω δεν εχω παρατηρησει διαφορες τοσο αισθητες οσο περιγραφετε.Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι το θεμα μετην μικρη πτωση αποδοσης το Καλοκαιρι που και παλι δεν ειναι τοσο τραγικη.Στο TSI μου παντως βαζω μονιμως 100αρα και απο συγκεκριμενο παντα πρατηριο.Στα τουρμπο παντως, η 100αρα με την 95αρα,ειδικα οταν η τελευταια δεν ειναι και τοσο καθαρη, εχουν αισθητες διαφορες απ'οτι λενε πολλοι.Εγω δεν το γνωριζω καθοτι μονο 100αρα βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Για να σταματησουμα να αμφιταλλαντευομαστε το Astra 1.6 turbo ειναι 180 αλογα. Τελος.

Καλα ντε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...το astra gtc turbo είναι όντως 180 άλογα και δε στο λέω απλά επειδή το ξέρω αλλά και επειδή το ένιωσα!!!!

Με έκανε ρόμπα και δε μιλάμε για αστεία αλλά για καλή διαφορά 2ες-3ες.

Το σκηνικό έγινε βράδυ που για μένα μέχρι στιγμής το αυτοκίνητο δουλεύει καλύτερα!

Πήγαινα για ποτάκι και τελικά ήπια .....τσάι! :angry2:

Για να γίνω συγκεκριμένος έχω το tsi 140 με ΚΝ φίλτρο και sprint booster για το γκάζι...τότε φορούσα 17άρα 225/45 και λάστιχο Bridgestone potenza RE050A (που συνιστώ να μη το πάρει κανείς)

Edited by Black badge project
Link to comment
Share on other sites

Ωχ...το astra gtc turbo είναι όντως 180 άλογα και δε στο λέω απλά επειδή το ξέρω αλλά και επειδή το ένιωσα!!!!

Με έκανε ρόμπα και δε μιλάμε για αστεία αλλά για καλή διαφορά 2ες-3ες.

Το σκηνικό έγινε βράδυ που για μένα μέχρι στιγμής το αυτοκίνητο δουλεύει καλύτερα!

Πήγαινα για ποτάκι και τελικά ήπια .....τσάι! :lol:

Για να γίνω συγκεκριμένος έχω το tsi 140 με ΚΝ φίλτρο και sprint booster για το γκάζι...τότε φορούσα 17άρα 225/45 και λάστιχο Bridgestone potenza RE050A (που συνιστώ να μη το πάρει κανείς)

Όντως τελικά είναι 180 άλογα... το θέμα είναι πως παρατήρησα ότι τα δύο αυτοκίνητα είναι αρκετά κοντά σε ροπές..

οπότε πιθανά να κρίθηκε εκεί....

Αλλιώς τι να πώ...αυτοκολλητάκι TURBO και όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω συγκεκριμένος έχω το tsi 140 με ΚΝ φίλτρο και sprint booster για το γκάζι...τότε φορούσα 17άρα 225/45 και λάστιχο Bridgestone potenza RE050A (που συνιστώ να μη το πάρει κανείς)

+1

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω οτι το κοντερ κλεβει αρκετα την παρασκευη εκανα ενα ανοιγμα στην ευθεια της θηβας το κοντερ εδειξε 220 πραγματικα απο gps 205

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω οτι το κοντερ κλεβει αρκετα την παρασκευη εκανα ενα ανοιγμα στην ευθεια της θηβας το κοντερ εδειξε 220 πραγματικα απο gps 205

Φιλε gtse το να εχεις σφαλμα 15 χλμ στα 220 δεν ειναι πολυ. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gtse το να εχεις σφαλμα 15 χλμ στα 220 δεν ειναι πολυ. ^_^

Νασο ενταξει δεν με τρλενει κιολας ααπλα για ενημερωση

κοντερ gps

100 94

120 111

140 131

220 205

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό με τη τελική έπρεπε να το πείς...

Δε κοιμάμαι καλά τα βράδυα μετά απο κείνη τη μέρα...τι θέλεις?

Να το.... βάψω μπλέ!!!(....και μπλούμ....)

Αν πιάνει 205km/h και σε κόντρα με corolla και Α3 που πηγαίναμε τελική και τα

άφηνα πίσω.....αναρωτιέμαι αυτά πόσο πήγαιναν.

Μιλάμε για πολύ σαπίλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό με τη τελική έπρεπε να το πείς...

Δε κοιμάμαι καλά τα βράδυα μετά απο κείνη τη μέρα...τι θέλεις?

Να το.... βάψω μπλέ!!!(....και μπλούμ....)

Αν πιάνει 205km/h και σε κόντρα με corolla και Α3 που πηγαίναμε τελική και τα

άφηνα πίσω.....αναρωτιέμαι αυτά πόσο πήγαιναν.

Μιλάμε για πολύ σαπίλα!!!!

Η audi για το Α3 1.6 fsi δινει τελικη 190 νομιζω και η Vw για το δικο μας 205.

Link to comment
Share on other sites

Νασο ενταξει δεν με τρλενει κιολας ααπλα για ενημερωση

κοντερ gps

100 94

120 111

140 131

220 205

Παιδιά χαλαρώστε 7 χιλιομετράκια χάνει....θες να μας πείς με πιο πρόγραμμα το τσέκαρες ότι χάνει 15 χιλιόμετρα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε 7 χιλιομετράκια χάνει....θες να μας πείς με πιο πρόγραμμα το τσέκαρες ότι χάνει 15 χιλιόμετρα??

το τσεκαρα με 2 προγραμματα που εχω στο pda μου IGO και DESTINATOR 7 και 2 το ιδιο αποτελεσμα μου εδειξαν. τωρα εαν χανουν και αυτα δεν το ξερω απλα παραθεσα τη ειδα ;)B) B)

Link to comment
Share on other sites

το τσεκαρα με 2 προγραμματα που εχω στο pda μου IGO και DESTINATOR 7 και 2 το ιδιο αποτελεσμα μου εδειξαν. τωρα εαν χανουν και αυτα δεν το ξερω απλα παραθεσα τη ειδα ;)B) B)

Επειδή τα έχω τσεκάρει και τα δύο έχουν μικρή καθυστέριση...το πιο πιθανό είναι να μην χάνει όσο λες...η απόκληση είναι περίπου 7 χιλιόμετρα...Σε εμένα πότε χάνει 10, πότε χάνει 5, πότε χάνει 7....καταλαβαίνεις......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω τσεκάρει και τα δύο έχουν μικρή καθυστέριση...το πιο πιθανό είναι να μην χάνει όσο λες...η απόκληση είναι περίπου 7 χιλιόμετρα...Σε εμένα πότε χάνει 10, πότε χάνει 5, πότε χάνει 7....καταλαβαίνεις......

εχει καθυστερηση αλλα εαν εισαι στην ιδια ταχυτηατα για αρκετη ωρα τοτε δεν εχεισ τετοιο προβλημα. Τελος παντων το δικο μου τοσο χανει

Link to comment
Share on other sites

εχει καθυστερηση αλλα εαν εισαι στην ιδια ταχυτηατα για αρκετη ωρα τοτε δεν εχεισ τετοιο προβλημα. Τελος παντων το δικο μου τοσο χανει

Πιθανά......για αυτό λοιπόν έχω γλυτώσει τις κλήσεις στην Αττική οδό....δεν παώ με 220 πάω 205.....μμμμμμμ rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω τσεκάρει και τα δύο έχουν μικρή καθυστέριση...το πιο πιθανό είναι να μην χάνει όσο λες...η απόκληση είναι περίπου 7 χιλιόμετρα...Σε εμένα πότε χάνει 10, πότε χάνει 5, πότε χάνει 7....καταλαβαίνεις......

To κοντερ του αυτοκινητου δε γινεται να χανει τα ιδια χιλιομετρα σε ολες τις ταχυτητες.Λογικο ειναι αλλοτε να χανει 5 κι αλλοτε 7 χλμ διοτι πολυ απλα αλλο να κινεισαι με 100 κι αλλο με 200.Το σφαλμα μετριεται ποσοστιαια κι οχι με χλμ.Για παραδειγμα ενα σφαλμα 7% επι της ταχυτητας, μεταφραζεται σε 7 χλμ οταν κινεισαι με 100 χλμ και σε 14 χλμ οταν κινεισαι με 200.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.