Jump to content
Dark Angel

Εντιπώσεις για Eos 2.0tfsi

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου, σκευτώμουνα για ένα καινούριο αμάξι για εμένα, ίδη έχω ένα Passat & Polo και είμαι τρομερα ευχαριστιμένος! Μου αρέσει το EOS αλλά θα είθέλα να ξεφύγο απο το 1.4 και 1.6 και είθελα ένα Cabrio πάνω απο 170 άλογα, και συγκεκριμένα είθελα να είναι 2.0λιτρο είδα το FSi με τα 150, αλλά μου φένονται λίγα... Και τώρα ψάχνω να δώ απο κοντά ένα ΕΟS 2.0 TFSI έχει κανεις κανένα EOS με τον συγκεκριμένο κινιτήρα να μας πεί εντυπώσεις? Είναι παραπλίσιο με το GTI?

Ευχραστώ παιδία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου, σκευτώμουνα για ένα καινούριο αμάξι για εμένα, ίδη έχω ένα Passat & Polo και είμαι τρομερα ευχαριστιμένος! Μου αρέσει το EOS αλλά θα είθέλα να ξεφύγο απο το 1.4 και 1.6 και είθελα ένα Cabrio πάνω απο 170 άλογα, και συγκεκριμένα είθελα να είναι 2.0λιτρο είδα το FSi με τα 150, αλλά μου φένονται λίγα... Και τώρα ψάχνω να δώ απο κοντά ένα ΕΟS 2.0 TFSI έχει κανεις κανένα EOS με τον συγκεκριμένο κινιτήρα να μας πεί εντυπώσεις? Είναι παραπλίσιο με το GTI?

Ευχραστώ παιδία!

Πιστευω πως απο μερια κινητηρα θα ειναι τα ιδια, αφου μιλαμε για τον γνωστo 2.0 TFSI με τα 200 αλογα. Βεβαια το αμαξι θα ειναι τοσο εξωτερικα, οσο και εσωτερικα διαφορετικο απο τις υπολοιπες εκδωσεις. Βεβαια και η τιμη θα ειναι διαφορετικη. Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου. May the force be with you Dark Angel. :D

Link to comment
Share on other sites

δέν έχω δεί γα...ο πως είναι σε εμφάνιση! μόνο να το 3.2 βρίσκω ώρεο τέλειο αλλα το 2.0TFSI πως θα είναι? ααα σημίωση όχι με DSG αλλα με μιχανικό σασμάν το 2.0TFSI... έτσι για να το νίωθω το αυτοκίνητο. :D :D

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι απλα ειναι πολυ ωραιο...συγκεκριμενα εχω το 1.6(το οποιο σταματησαν να το βγαζουν).αν θες να ρωτησεις εντυπωσεις ρωτα τον alfisti,μελος του club.εχεi το 2.0t eos

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλο θα ηταν να πηγαινες στο τουρμπατο διλιτρο.

Αλλιως αντι για το ατμοσφαιρικο διλιτρο,καλυτερα καποιο TSI.

Link to comment
Share on other sites

konstantinos passat -> για το 2.0TFSI λέω να πάρω, δεν θέλω πάλυ "λιγα κιβικά" θέλω πάνω απο 1.8 εξάλου είδη έχω δυο πολύ καλα αυτοκίνιτα νισάφη βρε παιδία καιρώς να πάρω ένα καινούριο αμάξι 11 χρόνια το πόλο 9 το πασσατ κάτι πρέπει να γίνει!. Αλλα λεεί να είναι Cabrio... οπότε το EOS 2.0TSFi είναι η ποιο ιδανική λύση! απλά ψάχνω να βρώ φώτο απο το εργοστασιακο πώς είναι μεσα και έξω και με τι ζάντες έρχετε κτλπ. Δευτέρα θα πάω απο τον diler της περιοχής μου να δώ εάν εχει και κανένα τεστ drive να δώ και εγώ τι λέει μην απογοητευτώ. Αχ το 3,2 πόσο να πάει και πως θα πηγένει... anyway...

Υ.Γ. σε μπλέ σκουρο μεταλικό περλα να βγένει? με μπεζ δερματακια μεσα θα ναι τρέλα και ξηλινη επένδηση (ζητάω πολλά εεεε????)

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

λοιποοοον.......

ενδ.τιμη για εος 2λιτρο fsi με 150 αλογα-απο 31.570¤

ενδ.τιμη για εος 2λιτρο tfsi με 200 αλογα-απο 36.580¤

ενδ.τιμη για εος 3.2λιτρα v6 με 250 αλογα-απο 44.610¤

δες και αυτο θα σε βοηθησει πολυ με τα στανταρ και τα extra σε καθε εκδοση οπως και το ποσο χρεωνονται.

ο καταλογος ειναι ''φρεσκος'' οποτε δεν υπαρχει καποια μεταβολη στις τιμες.

για οτι αλλο θες,απλα πες :lol:

7mjh9ri2ez3m0d91y03x.jpg

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου, σκευτώμουνα για ένα καινούριο αμάξι για εμένα, ίδη έχω ένα Passat & Polo και είμαι τρομερα ευχαριστιμένος! Μου αρέσει το EOS αλλά θα είθέλα να ξεφύγο απο το 1.4 και 1.6 και είθελα ένα Cabrio πάνω απο 170 άλογα, και συγκεκριμένα είθελα να είναι 2.0λιτρο είδα το FSi με τα 150, αλλά μου φένονται λίγα... Και τώρα ψάχνω να δώ απο κοντά ένα ΕΟS 2.0 TFSI έχει κανεις κανένα EOS με τον συγκεκριμένο κινιτήρα να μας πεί εντυπώσεις? Είναι παραπλίσιο με το GTI?

Ευχραστώ παιδία!

Παραπλήσιο με το gti ως προς κινητήρα, μπορεί. Αλλά ως προς συμπεριφορά, καμία σχέση. Λίγο το βάρος, λίγο η κατανομή του βάρους (ειδικά όταν είναι ανοιχτό), και λίγο το γενικότερο στήσιμο βόλτας και άνεσης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου δεν ενδείκνεται για πολύ γρήγορη οδήγηση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα σε προβληματίσει ποτε στο δρόμο. Απλά δεν σου δίνει τη σιγουριά του golf. Όταν δε είναι ανοιχτό το esp κάνει υπερωρίες ανπιέσεις το αυτοκίνητο.

(σημείωση:Δεν έχω 2.0tfsi αλλά 1.4 tsi και είχα για 3 χρόνια golf V...)

Link to comment
Share on other sites

Παραπλήσιο με το gti ως προς κινητήρα, μπορεί. Αλλά ως προς συμπεριφορά, καμία σχέση. Λίγο το βάρος, λίγο η κατανομή του βάρους (ειδικά όταν είναι ανοιχτό), και λίγο το γενικότερο στήσιμο βόλτας και άνεσης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου δεν ενδείκνεται για πολύ γρήγορη οδήγηση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα σε προβληματίσει ποτε στο δρόμο. Απλά δεν σου δίνει τη σιγουριά του golf. Όταν δε είναι ανοιχτό το esp κάνει υπερωρίες ανπιέσεις το αυτοκίνητο.

(σημείωση:Δεν έχω 2.0tfsi αλλά 1.4 tsi και είχα για 3 χρόνια golf V...)

εισαι ευχαριστημενος απο αυτον τον κινητηρα;122 αλογα ετσι;

απο καταναλωση;

Link to comment
Share on other sites

εισαι ευχαριστημενος απο αυτον τον κινητηρα;122 αλογα ετσι;

απο καταναλωση;

Αν και θα μας βγάλουν off topic, ο κινητήρας είναι πολύ καλύτερος από ό,τι περίμενα (σε σύγκριση με τον 1.6 fsi) και πολύ ελαστικός. Η κατανάλωση... πολύ μικρή λόγω και χαμηλών στροφών λειτουργίας. Μοιάζει η λειτουργία του με diesel (με την καλή την εννοια)

Link to comment
Share on other sites

δεν το θέλω για κόντρες και ανβάσεις κτλπ. θέλω ένα Cabrio - Sport αυτοκίνητο να είναι άνετο να κάνω ταξίδι να έχω τα άλογα όταν τα χριαστώ να τα έχω! να είναι στυλάτο να έχει κάποιο prestige. Θέλω ένα αυτοκίνιτο μεν να είναι κυριλέ cabrio αλλα να έχει και το sport χαρακτίρα. και ΣΗΓΟΥΡΑ θα βάλω όλα τα έξτρα... να μην κάνω όπως έκανα με το Πασσατ! Αλλά ένα είναι σήγουρο μπλέ σκούρο μεταλίκο θά ναι το χρώμα με μπεζ δέρμα . και -!

Link to comment
Share on other sites

δεν το θέλω για κόντρες και ανβάσεις κτλπ. θέλω ένα Cabrio - Sport αυτοκίνητο να είναι άνετο να κάνω ταξίδι να έχω τα άλογα όταν τα χριαστώ να τα έχω! να είναι στυλάτο να έχει κάποιο prestige. Θέλω ένα αυτοκίνιτο μεν να είναι κυριλέ cabrio αλλα να έχει και το sport χαρακτίρα. και ΣΗΓΟΥΡΑ θα βάλω όλα τα έξτρα... να μην κάνω όπως έκανα με το Πασσατ! Αλλά ένα είναι σήγουρο μπλέ σκούρο μεταλίκο θά ναι το χρώμα με μπεζ δέρμα . και -!

Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω πως θα το λατρέψεις το αυτοκίνητο. Όσο για το μπλέ χρώμα... δείχνει πολύ όμορφο και κάνει κοντραστ με τα νικελ (midnight blue), αν και αν το ξαναγόραζα μάλλον θα έπαιρνα ασπρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν φένετε πως έχω λίγο κώλυμα με το μπλέ εεε??? σήμερα θα πάω για ένα test drive στον τοπικο dealer VW-Audi και θα σας πώ μεσιμεράκι η απόγευμα εντυπώσεις και τι άλλο θα μου πεί!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε δεν ξερω το κατα ποσο κολλημενος εισαι με το εοs αλλα γιατι δεν περιμενεις λιγο να δεις και το passat cc coupe που προκειται να βγει.και νομιζω απο κινητηρες εχει τον 1.8tsi kai toν αλλο τον 3.2.Εγω προσωπικα αν αγοραζα τωρα αυτοκινητο αυτο θα επαιρνα και εχει μεσα ολες τις καινοτομιες της vw.Alla εσθ σιγουρα αποφασιζεις.ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ TO VW PASSAT CC βγαινει του χρονου τον σεπτεμβριο η αυγουστο

Edited by dimeft
Link to comment
Share on other sites

Παίδια δεν είχε το 2.0TFSi είχε ένα 1.6FSi το οποίο είναι για test drive... όμορφο σε χώρους ώρεο στον δρόμο μου άρεσει που δεν ακουγα με την κλιστη οροφή σφυριγματα, πραγματικα σαν να οδηγούσα ένα coupe αμάξι (και όχι cabrio!). Ρώτισα για τα χρώματα, και γενικος μου λένε που είθελα τα σπορ καθησματα με το navigation plus με υπολιγιστη ταξιδιου σήστημα παρκαρίσματος

Αυτά που είθελα έξτρα

1. PXF, 8X1 - Bi-Xenon ........ 1195E

2. WDC - Αισθητίρες παρκαρίσματος........440

3. WUS , FC1 - Υποδοχη USB.......260

4. WS2 - Το Σπόρ πακέτο........1155E

5. R2D, 7RT - To navigation Plus........3350

6. WL6 - Θερμενόμενα καθησματα δερματινα σπορ......2745

Ολα μάζι 36.580 + 9145 έξτρα.......= 45.729 :lol:;)worthy.gif;)

και με στέλνει... σε 6 μίνες με 8... κάγγελο εγώ... και έχω κάπως ψυλοξενερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Παίδια δεν είχε το 2.0TFSi είχε ένα 1.6FSi το οποίο είναι για test drive... όμορφο σε χώρους ώρεο στον δρόμο μου άρεσει που δεν ακουγα με την κλιστη οροφή σφυριγματα, πραγματικα σαν να οδηγούσα ένα coupe αμάξι (και όχι cabrio!). Ρώτισα για τα χρώματα, και γενικος μου λένε που είθελα τα σπορ καθησματα με το navigation plus με υπολιγιστη ταξιδιου σήστημα παρκαρίσματος

Αυτά που είθελα έξτρα

1. PXF, 8X1 - Bi-Xenon ........ 1195E

2. WDC - Αισθητίρες παρκαρίσματος........440

3. WUS , FC1 - Υποδοχη USB.......260

4. WS2 - Το Σπόρ πακέτο........1155E

5. R2D, 7RT - To navigation Plus........3350

6. WL6 - Θερμενόμενα καθησματα δερματινα σπορ......2745

Ολα μάζι 36.580 + 9145 έξτρα.......= 45.729 :o:(worthy.gif:wacko:

και με στέλνει... σε 6 μίνες με 8... κάγγελο εγώ... και έχω κάπως ψυλοξενερώσει!

Αυτο σιχαινομαι στις αντι/πειες. Πας να παρεις ενα αμαξι και ακους 6, 8 μηνες!!!!!! Ημαρτον worthy.gif Και τα 2 vw αναγκαστηκα και τα πηρα αμεσως ( με ο,τι εξοπλισμο ειχαν επανω :cry: ), γιατι μολις μου ειπαν για 4 κ 5 μηνες........ fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σιχαινομαι στις αντι/πειες. Πας να παρεις ενα αμαξι και ακους 6, 8 μηνες!!!!!! Ημαρτον worthy.gif Και τα 2 vw αναγκαστηκα και τα πηρα αμεσως ( με ο,τι εξοπλισμο ειχαν επανω :cry: ), γιατι μολις μου ειπαν για 4 κ 5 μηνες........ fire.giffire.gif

Η αλήθεια είναι πως οι χρόνοι παράδοσης έχουν μειωθεί αισθητά. Βέβαια σε αυτό το κ...χανίο που ζούμε ακόμη και σε ένα μήνα να σου πούνε πως θα έρθει, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Τη μια απεργία τα λιμάνια, μετά οι μεταφορικές , μετά οι διεθνείς μεταφορές, μετά τα τελωνία! Και στο τέλος θα έρθει και θα έχουν απεργία οι βενζινοπωλες και οι οδηγοί βυτιοφόρων και δεν θα έχεις βενζίνη ούτε για την πρώτη βόλτα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδια δεν είχε το 2.0TFSi είχε ένα 1.6FSi το οποίο είναι για test drive... όμορφο σε χώρους ώρεο στον δρόμο μου άρεσει που δεν ακουγα με την κλιστη οροφή σφυριγματα, πραγματικα σαν να οδηγούσα ένα coupe αμάξι (και όχι cabrio!). Ρώτισα για τα χρώματα, και γενικος μου λένε που είθελα τα σπορ καθησματα με το navigation plus με υπολιγιστη ταξιδιου σήστημα παρκαρίσματος

Αυτά που είθελα έξτρα

1. PXF, 8X1 - Bi-Xenon ........ 1195E

2. WDC - Αισθητίρες παρκαρίσματος........440

3. WUS , FC1 - Υποδοχη USB.......260

4. WS2 - Το Σπόρ πακέτο........1155E

5. R2D, 7RT - To navigation Plus........3350

6. WL6 - Θερμενόμενα καθησματα δερματινα σπορ......2745

Ολα μάζι 36.580 + 9145 έξτρα.......= 45.729 :wacko::cry:worthy.gif:(

και με στέλνει... σε 6 μίνες με 8... κάγγελο εγώ... και έχω κάπως ψυλοξενερώσει!

εσυ τι περιμενες να εχει τα 200 αλογα να τα κανει test ο καθε γυφτος-ασχετος;(δεν λεω εσενα,γενικα μιλαω)

επισης παλι τι περιμενες να σου πει οτι ειναι ετοιμοπαραδοτο;αν δεν μπορεις να περιμενεις παρε το fsi που εχει ξεμεινει στους τελωνας και σε 5 μερες θα το εχεις παραλαβει,ειδαλλως ή περιμενεις ή δεν το παιρνεις :o

Link to comment
Share on other sites

lyko81 ---------> EXEIΣ ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΙΑ!!!!

joop. -----------> Δεν είμαι μόνος στην οικογένια (Αν είμουνα μόνος και έριμος θα το είχα κλεισει ασιζιτιτει), αλλα απο σιζήτηση που είχαμε προ ολίγου, μου φένετε θα το κλεισουμε και θα περιμένουμε αλλα κρίμα δίνεις μία περιουσία... και δεν θα έχεις αυτο που θα έχεις σύντομα, και όταν θα το αποχτίσεις μετα απο καιρο θα βγεί το τάδε Χ μοντέλο απο την VW και εσύ θα κλες την μοίρα σου και τα ωρέα ευρψπουλάκια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν σου αρεσει το αμαξι και μπορεις να αντεξεις την αναμονη για μενα καντο :(

παντως μην σε ανυσηχει το οτι μπορει να βγει καινουργιο eos τουλαχιστον για τα επομενα 2 χρονια.ουτε καν facelift.

το εχω τσεκαρει δεοντως... :cry:

Link to comment
Share on other sites

τίποτα για Golf 6 Cabrio Που διάβαζα :(:wacko: ? Βασικά εγώ την αντέχω... κάποιοι άλλοι στην οικογένια να δώ εάν αντέχουν! χεχε :cry::o

Link to comment
Share on other sites

το καινουργο golf οντως βγαινει και cabrio αλλα βαλε να δεις τι αναμονη θα εχει,πολυ περισσοτερο απο το eos.

ξεχωρα απο αυτο ομως θα ειναι γνησιο cabrio τουτεστιν με μαλακη οροφη, ενω το eos ειναι coupe-cabriolet με πανοραμικη,αναδιπλουμενη ηλιοροφη-οροφη,τουτεστιν csc :cry:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά θέλω το EOS το θέμα είναι και ο father... έαν θα το περιμένει (εάν και του άρεσε πολύ και μάλων έχουμε πολή θετικό κλιμα για το EOS)

To αυτοκίνητο δεν θα το πέρνω μόνο εγώ αλλά και ο father, εξάλου δύο άτομα είμαστε στην "οικογένια"...

Link to comment
Share on other sites

τελικά αποφάσισα να πάω αύριο στα Γιάννενα στην άλλη αντιπρωσοπια της VW-Audi να δώ ένα 2.0TFSi που έχει εκει με τον Standar εξοπλήσμο (κλεισμένο βέβεα) αλλά απλα να το δώ να πάρω μια γεύση βρε αδερφέ πρην σκάσω 45.000 χιλιάρικα ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικά αποφάσισα να πάω αύριο στα Γιάννενα στην άλλη αντιπρωσοπια της VW-Audi να δώ ένα 2.0TFSi που έχει εκει με τον Standar εξοπλήσμο (κλεισμένο βέβεα) αλλά απλα να το δώ να πάρω μια γεύση βρε αδερφέ πρην σκάσω 45.000 χιλιάρικα ;)

Φίλε μου,

εγώ έχω το συγκεκριμένο μοντέλο από τον 01/07 και μέχρι τώρα έχω κάνει 27.000 km.

Όπως θα έχεις καταλάβει κι απ' το nick name μου είμαι "Αλφαρωμαιάκιας" και είναι η πρώτη φορά που αγοράζω αυτοκίνητο άλλης εταιρίας για τις βόλτες μου.

Το επέλεξα γιατί πραγματικά κάλυπτε όλες τις ανάγκες μου από ένα αυτοκίνητο.

Γρήγορο, cabrio/coupe και μάλιστα με ηλιοροφή ανοιγόμενη, όμορφο και η τιμή μου φάνηκε λογική για αυτά που μου πρόσφερε.

Πριν το αγοράσω έκανα test drive το 2λιτρο με τους 150hp γιατί φυσικά καμία αντιπροσωπεία τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη δεν διέθετε το αυτοκίνητο που ήθελα.

Συγκρίνοντας λοιπόν αυτά τα δύο, αν επέλεγα σήμερα θα διάλεγα την έκδοση χωρίς turbo για τους εξής λόγους:

Πρώτον το αυτοκίνητο είναι κάμπριο, οπότε εκ των πραγμάτων με ανοιχτή οροφή δεν έχεις διάθεση να κινηθείς γρήγορα, αλλά και να θέλεις μετά τα 140 - 150 km/h είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

Δεύτερον το αυτοκίνητο δεν έχει σπορ σχεδίαση. Εννοώ ότι οι ρυθμίσεις τις ανάρτησης έχουν στόχο περισσότερο την άνεση και τη δυνατόν λιγότερη καταπόνηση του αμαξώματος ελλείψει οροφής, οπότε πρέπει να ξέρεις ότι σε καμία περίπτωση δεν έχει οδική συμπεριφορά Golf GTI.

Όχι βέβαια πως μετανόησα που το αγόρασα, απλά νομίζω ότι η ποιο ισορροπημένη έκδοση για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι η 2,0 FSI 150hp.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση στην διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.