Jump to content
karamitsos

Τριγμοί - Αντιμετώπιση

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω Golf TSI Sportline και απο τον τριτο μήνα και ειδικα τον χειμώνα εχω πολούς τριγμούς ...

Ξεκινησε απο τον κεντρικό πανω αεραγωγο τον οποιο άλλαξα , αλλα τωρα εχω τριγμούς στα πλαστικα κοντα στο τασακι και γυρω απ τις ταχυτητες...

Ξερετε κανενα τροπο αντιμετώπισης ?

Ξερει κανενας αν παζουν ρολο to ποσο μαλακα ή μη ειναι τα λαστιχα?Εχω Michelen energy...

To Περιεργο ειναι οτι μερικους που εχω ρωτησει που εχουν το αμαξι 2 και 3 χρόνια μου ειπαν οτι δεν εχουν τριγμούς...

(Ξερει κανενας πως λύνουν τα πλαστικα αναμεσα στο τασακι κ τις ταχυτητες?Λεω να τα βγαλω και να καλυψω τα μερη που κανουν επαφη τα πλαστικα μεταξυ τους με μαυρη μονοτικη ταινία..Θα γινει τιποτα?)

Link to comment
Share on other sites

:D - για ηπιες τοπικες μικρες καταστασεις οτι ειπε ο Bad Boy ,παντως χαμηλου προφιλ ελαστικα και κουτσουρο αναρτησεις γενικα χειροτερευουν την κατασταση (!)
Link to comment
Share on other sites

Μαμα το εχω το αμαξι! η σπορτ αναστηση της VW και 205/55 R16"!

:D - για ηπιες τοπικες μικρες καταστασεις οτι ειπε ο Bad Boy ,παντως χαμηλου προφιλ ελαστικα και κουτσουρο αναρτησεις γενικα χειροτερευουν την κατασταση (!)
Link to comment
Share on other sites

και πως το βάζω αυτό?

Λυνω τα πλαστικά ή ετσι απο πάνω??

Εχει ενα σωλινακι,το τοπο8ετεις στο σπρει και ψεκαζεις στις σχισμες....χωρις να λυσεις τιποτα....κανει δουλεια!!!!

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

αυριο παω για τον τριγμο στον κεντρικο αεραγωγο κ θα ειναι η 2 φορα που πηγαινω μια και την 1

το μονο που κανανε ηταν να βαλουν μονωτικο αντι να τον αντικαταστησουν....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτον απο τοτε που μου τον αλλαξανε δεν τριζει πια ,αλλα ποιος μου λεει οτι σε κανα χρονο δεν θα τριζει κ ο καινουριος...

Τωρα εχω να αντιμετωπισω τον τριγμο κοντα στις ταχυτητες...!

αυριο παω για τον τριγμο στον κεντρικο αεραγωγο κ θα ειναι η 2 φορα που πηγαινω μια και την 1

το μονο που κανανε ηταν να βαλουν μονωτικο αντι να τον αντικαταστησουν....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτον απο τοτε που μου τον αλλαξανε δεν τριζει πια ,αλλα ποιος μου λεει οτι σε κανα χρονο δεν θα τριζει κ ο καινουριος...

Τωρα εχω να αντιμετωπισω τον τριγμο κοντα στις ταχυτητες...!

Και σε μένα τον αντικατέστησαν και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτον απο τοτε που μου τον αλλαξανε δεν τριζει πια ,αλλα ποιος μου λεει οτι σε κανα χρονο δεν θα τριζει κ ο καινουριος...

Τωρα εχω να αντιμετωπισω τον τριγμο κοντα στις ταχυτητες...!

Οι τριγμοί πάντα ξεγελάνε....μπορεί να νομίζεις ότι είναι αριστερά μπροστά και να είναι τελικά πίσω δεξιά....

Στη μάχη με τον τριγμό του golf ....μια λύση υπάρχει.....το γνωστό πλέον σλόγκαν ...άνοιξε το....ρ.......ο ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι τριγμοί πάντα ξεγελάνε....μπορεί να νομίζεις ότι είναι αριστερά μπροστά και να είναι τελικά πίσω δεξιά....

Στη μάχη με τον τριγμό του golf ....μια λύση υπάρχει.....το γνωστό πλέον σλόγκαν ...άνοιξε το....ρ.......ο :thumbsup:

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 αυτο κανω και εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Aπλώς δεν μου απαντησε κανεις αν γινεται κατι με τα λαστιχα.Γιατι στο παλιο μου αμαξι που ειχε κατι λιγους μονο τριγμους μολις εβαλα ta Goodyear Eagle F1

εξαφανιστηκαν και αυτοι οι λίγοι...

Για την άλλη λυση που λέω με την μονοτική ταινία??

Link to comment
Share on other sites

Τα αμαξια τρίζουν και ξετριζουν. Εγω για παραδειγμα στο θεμα του αεραγωγου μετα απο τις χωρις αποτελεσμα πατεντες της αντιπροσωπειας τον αλλαξα μια φορα. Απο τοτε ποτε τριζει ποτε οχι. Σιγουρα παιζουν τα λαστιχα ρολο. Οσο ποιο μαλακα τοσο ποιο καλα. Αλλα το πρωτο που εκανα ήταν στον καινουριο να σταματήσω την ετσι και αλλιως ασημαντη κυκλοφορια του αερα απο εκει για να αποφευγονται οι πολλες διαστολοσυστολες. Καπου αλλου ειδα οτι το θεμα λυθηκε με κανα δυο βιδων κατω απο την σιτα που αλλοι λενε οτι λειπουν αλλοι οτι οι υποδοχες ειναι για το Comfortline...Αποψη μου μην ασχολεισαι γιατι μπες βγες θα σου κανουν και αλλου ζημια ....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς στο golf καταλαβαίνεις τις αλλαγές της θερμοκρασίας....

πχ. ακούς έναν θόρυβο δεξιά.....καταλαβαίνεις ότι θα πιάσουν κρύα.... :D

ΣΛΟΓΑΝ______πως θα καταλάβεις αν έρθουν οι ζέστες??????

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ακούς έναν θόρυβο αριστερά....... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω Golf TSI Sportline και απο τον τριτο μήνα και ειδικα τον χειμώνα εχω πολούς τριγμούς ...

Ξεκινησε απο τον κεντρικό πανω αεραγωγο τον οποιο άλλαξα , αλλα τωρα εχω τριγμούς στα πλαστικα κοντα στο τασακι και γυρω απ τις ταχυτητες...

Ξερετε κανενα τροπο αντιμετώπισης ?

Ξερει κανενας αν παζουν ρολο to ποσο μαλακα ή μη ειναι τα λαστιχα?Εχω Michelen energy...

To Περιεργο ειναι οτι μερικους που εχω ρωτησει που εχουν το αμαξι 2 και 3 χρόνια μου ειπαν οτι δεν εχουν τριγμούς...

(Ξερει κανενας πως λύνουν τα πλαστικα αναμεσα στο τασακι κ τις ταχυτητες?Λεω να τα βγαλω και να καλυψω τα μερη που κανουν επαφη τα πλαστικα μεταξυ τους με μαυρη μονοτικη ταινία..Θα γινει τιποτα?)

εχω το ιδιο προβλημα στον κεντρικο αεραγωγο σε σημειο που γινεται ενοχλητικο. εκανεσ τιποτα που να εβγαλεσ ακρη? αλλιωσ το παω αντιπροσωπεια γ αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο προβλημα στον κεντρικο αεραγωγο σε σημειο που γινεται ενοχλητικο. εκανεσ τιποτα που να εβγαλεσ ακρη? αλλιωσ το παω αντιπροσωπεια γ αλλαγη

Στον κενρτικό αεραγωγό είχα και εγώ πρόβλημα.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι και να τον αλλάξουν πάλι θα αρχίσει κάποια στιγμή να τρίζει λόγο της διαφοράς θερμοκρασίας.

Από τη μια ο ήλιος που τον βαράει συνέχεια και από την άλλη το clima.

Τον άνοιξαν λοιπόν και έβαλαν προσεκτικά μέσα ένα σφουγγαράκι και από τότε όλα καλά.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τον κεντρικο αεραγωγο μου τον αλλαξανε( Αφου βέβαια περιμενα 2 μηνες να ερθει το ανταλακτικό!) ομως τωρα ακουω τριγμους απο αλλού.....

εχω το ιδιο προβλημα στον κεντρικο αεραγωγο σε σημειο που γινεται ενοχλητικο. εκανεσ τιποτα που να εβγαλεσ ακρη? αλλιωσ το παω αντιπροσωπεια γ αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Τον κεντρικο αεραγωγο μου τον αλλαξανε( Αφου βέβαια περιμενα 2 μηνες να ερθει το ανταλακτικό!) ομως τωρα ακουω τριγμους απο αλλού.....

Πρωτότυπο... :D πιστεψέ με δεν είσαι ο μοναδικός.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπορεί να μην EXΩ γκολφ αλλά εχω κάτι που το οποίο έχει τα ίδια προβλήματα.

οι θόρυβοι δε θα σταματήσουν πότε.

σήμερα μπορεί να τον σταμάτησες αλλά αύριο θα τον ακούσεις από από άλλο σημείο.@

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπορεί να μην EXΩ γκολφ αλλά εχω κάτι που το οποίο έχει τα ίδια προβλήματα.

οι θόρυβοι δε θα σταματήσουν πότε.

σήμερα μπορεί να τον σταμάτησες αλλά αύριο θα τον ακούσεις από από άλλο σημείο.@

εχω ενα golf 5 εδω και 3 χρονια εκδοση comfortline αγορασμενο καινουριο απο το βελγιο.το δικο μου δεν ειχε κεντρικο αεραγωγο αλλα τον εβαλα εγω για καλοπιστικους λογους...παιδια σας μιλαω ειλικρινα οτι το μονο προβλημα που εχω ειναι ενας τριγμος που μου φαινετε οτι προερχετε απο τα πισω καθισματα στη δεξια πλευρα...απο ταμπλο ουδεποτε ειχα προβλημα οπως και απο αλλα μερη....δεν πιστευω παντος οτι ειναι θεμα προδιαγραφων αυτοκινητου(δεν τα πιστευω αυτα)αλλα νομιζω οτι εχει να κανει με την χρονολογια κατασκευης..το δικο μου ειναι 2005 αλλα αν το δειτε εχει τελειος διαφορετικο υλικο στο ταμπλο σε συγκριση με το gti φιλου του 2006..το ταμπλο του φιλου μου ειναι μαλακο αλλα σαν αφροδεις το δικο μου ειναι επεισης μαλακο αλα ειναι σαν να εχει μια επικαληψη απο δερματινη μετα απο κοινη συγκριση λογο του οτι αυτος εχει τριγμους καταληξαμε οτι τα γκολφ σαν το δικο μου του 2005 πρεπει να ειχαν ποιοτικοτερα υλικα απο οτι τα επομενα...εσεις τι χρονολογιας αυτοκινητα εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλό άλλαξε το 2006. 2004 και 2005 είναι 1Κ1 857 001 Β 7AC (anthracite) και από το 2006 - 2009 είναι 1Κ1 857 001 J 81X (titanium black) ίδιο σε κάθε έκδοση.

Η διαφορά που βλέπετε οφείλεται στο χρώμα. Το υλικό είναι το ίδιο. Εκτός αυτού όσοι τριγμοί έχουν αναφερθεί από το ταμπό δεν οφείλονται στο κύριο τμήμα του ταμπλό (μαλακό πλαστικό) αλλά στα σκληρά πλαστικά που είναι κουμπωμένα σε διάφορα σημεία του.

ισως ρε man τι να σου πω παντος αν και εβαλα εγω τον αεραγωγο δεν ειχα ποτε προβληματα με τριγμους στο ταμπλο ουτε στα σκληρα πλαστικα και πιστεψε με ειμαι πολυ ψηρας σε αυτα και το εχω 3 χρονια+...το μονο τριγμο που εχω ειναι αυτος πισω δεξια...μηπως ξερεις τιποτα γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πίσω δεξιά πού ? Πολλά μπορεί να είναι.

στα πισω καθησματα δεξια ....ακουγετε ενα τακ τακ ειδικα αν ειμαι σε ανωμαλω οδοστρομα..αυτο το ακουγα απο τοτε που το πηρα...αν και το εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειναι...ακουγετε σαν να εχει πεσει ενα κερμα και κουδουνιζει...ευτηχως δεν ακουσα ποτε αλλους τριγμους σε συγκριση με φιλους μου που εχουν golf και ειδικα το gti ενος κολητου μου δεν ξερουμε απο που να αρχισουμε και τι να τελειωσουμε φτιαχνουμε τους αεραγωγους τριζει το καντραν αλλαζουμε το καντραν ξανατριζουν οι αεραγωγοι!συν το κλασικο κουδουνισμα σαν το δικο μου στα πισω καθησματα...αν ξερεις κατι και γι αυτον θα σε ευγνωμονουμε!το αμαξι ειναι golf 5 gti χωρις dsg....αααα τριζει και η ηλιοροφη οταν την εχουμε στην ανακληση η ανοιχτη οταν ειναι κλειστη ειναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο απίθανο, αλλά έχει αναφερθεί ότι χτυπάει το βαρίδι του κορδονιού της εταζέρας.

16003h7yl3mjejq1fgba_thumb.jpg

ΔΕν είναι καθόλου απίθανο....σίγουρα χτυπάει αυτό..πάντως τσέκαρε και το μηχανισμό των ζωνών...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.