Jump to content
karamitsos

Τριγμοί - Αντιμετώπιση

Recommended Posts

Εμενα ο κεντρικος αεραγωγος στον 2ο χρονο αρχισε να μουγκριζει λιγο... :D

Προχθες τους το ειπα στο σερβις και μου βαλαν κατι σφουγκαρακια μεσα, οντως τωρα δεν ακουγεται τιποτα. Μου ειπαν αν ξεκινησει παλι τοτε να τους ενημερωσω για να παραγγειλουν καινουριο. Τωρα αυτο αν καλυπτεται στο 3ο ετος της εγγυησης αυτο δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν είναι καθόλου απίθανο....σίγουρα χτυπάει αυτό..πάντως τσέκαρε και το μηχανισμό των ζωνών...

Οχι παιδια ΔΕΝ ειναι αυτο.Μην το σκεφτεστε καν.Ο φιλος αναφερεται σε ηχο που τον ακουω κι εγω κι αλλα μελη.Στην αρχη τον ακουγα απο πισω αριστερα και τωρα κι απο τις δυο πλευρες.Το βαριδι της εταζερας ειναι λαστιχενιο και κανει υποκοφο θορυβο και μαλιστα πολυ σπανια οταν κουνηθει αρκετα το αυτοκινητο.Ο φιλος αναφερεται σε θορυβο μεταλλικο.Σαν να χτυπα μεταλλο με μεταλλο.Ακομα δεν εχω βρει τι ειναι.Παντως σε μενα ξεκινησε να ακουγεται μετα απο αρκετα χλμ.Μετα τα 5.000.

Υ.Γ. Εκτος της χροιας του ηχου που αποκλειει το βαριδι, ο ηχος ακουγεται αμεσως μολις π.χ. παταει το αυτοκινητο σε σαμαρακι.Αν ηταν το βαριδι θα υπηρχε μια πολυ μικρη (αλλα αντιληπτη) καθυστερηση στον ηχο (αφου το βαριδι ειναι εκκρεμες).

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια ΔΕΝ ειναι αυτο.Μην το σκεφτεστε καν.Ο φιλος αναφερεται σε ηχο που τον ακουω κι εγω κι αλλα μελη.Στην αρχη τον ακουγα απο πισω αριστερα και τωρα κι απο τις δυο πλευρες.Το βαριδι της εταζερας ειναι λαστιχενιο και κανει υποκοφο θορυβο και μαλιστα πολυ σπανια οταν κουνηθει αρκετα το αυτοκινητο.Ο φιλος αναφερεται σε θορυβο μεταλλικο.Σαν να χτυπα μεταλλο με μεταλλο.Ακομα δεν εχω βρει τι ειναι.Παντως σε μενα ξεκινησε να ακουγεται μετα απο αρκετα χλμ.Μετα τα 5.000.

Υ.Γ. Εκτος της χροιας του ηχου που αποκλειει το βαριδι, ο ηχος ακουγεται αμεσως μολις π.χ. παταει το αυτοκινητο σε σαμαρακι.Αν ηταν το βαριδι θα υπηρχε μια πολυ μικρη (αλλα αντιληπτη) καθυστερηση στον ηχο (αφου το βαριδι ειναι εκκρεμες).

Σόρυ δεν το κατάλαβα έτσι,

πάντως τα βαρύδια ακούγονται αρκετά εύκολα, με μικρά κουνήματα σε μένα...

/...πάντως παρόμιο θόρυβο κάνει και σε μένα....αλλά δν ξέρω αν είναι αριστερά ή δεξιά... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ δεν το κατάλαβα έτσι,

πάντως τα βαρύδια ακούγονται αρκετά εύκολα, με μικρά κουνήματα σε μένα...

/...πάντως παρόμιο θόρυβο κάνει και σε μένα....αλλά δν ξέρω αν είναι αριστερά ή δεξιά... rocket.gif

Tα βαριδια, οταν η πισω πορτα ειναι κλειστη, κρεμονται σχετικα χαμηλα οποτε για να φτασουν να χτυπησουν οποιοδηποτε πλαστικο γυρω τους δεν ειναι και τοσο ευκολο γιαυτο ειπα οτι ακουγενται σε μεγαλα κουνηματα της καμπινας.Τελοσπαντων, καταλαβαινω τον ηχο που ακους.Εγω υποψιαζομουν τις πισω ζωνες αλλα δεν βλεπω να ακουμπουν καπου που να δικαιολογει τον θορυβο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ (ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ) ΕΝΑ GOLF 5 GTI ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΟΡΟΦΗ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΛΙΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΧΑΛΑΡΑ ΕΜ ΤΟ ΧΕΡΙ Ο ΤΡΙΓΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑΚΙΑ.

στα πισω καθησματα δεξια ....ακουγετε ενα τακ τακ ειδικα αν ειμαι σε ανωμαλω οδοστρομα..αυτο το ακουγα απο τοτε που το πηρα...αν και το εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειναι...ακουγετε σαν να εχει πεσει ενα κερμα και κουδουνιζει...ευτηχως δεν ακουσα ποτε αλλους τριγμους σε συγκριση με φιλους μου που εχουν golf και ειδικα το gti ενος κολητου μου δεν ξερουμε απο που να αρχισουμε και τι να τελειωσουμε φτιαχνουμε τους αεραγωγους τριζει το καντραν αλλαζουμε το καντραν ξανατριζουν οι αεραγωγοι!συν το κλασικο κουδουνισμα σαν το δικο μου στα πισω καθησματα...αν ξερεις κατι και γι αυτον θα σε ευγνωμονουμε!το αμαξι ειναι golf 5 gti χωρις dsg....αααα τριζει και η ηλιοροφη οταν την εχουμε στην ανακληση η ανοιχτη οταν ειναι κλειστη ειναι οκ!
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ (ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ) ΕΝΑ GOLF 5 GTI ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΟΡΟΦΗ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΛΙΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΧΑΛΑΡΑ ΕΜ ΤΟ ΧΕΡΙ Ο ΤΡΙΓΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑΚΙΑ.

εχω βγαλει τα βαριδια για να το δοκιμασω και δεν ειναι αυτο...ειναι μεταλικος ο θορυβος και ναι οπως ειπε και ο φιλος ακουγετε στα σαμαρακια...οσο γιατην οροφη μετα απο ψαξημο πρεπει να ειναι οι ντιζες αν εχει γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε αλλη εξηγηση!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ (ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ) ΕΝΑ GOLF 5 GTI ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΟΡΟΦΗ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΛΙΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΧΑΛΑΡΑ ΕΜ ΤΟ ΧΕΡΙ Ο ΤΡΙΓΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑΚΙΑ.

τυλιξε τα γυαλια σου με το πανι που ειναι για να τα καθαριζεις και δεν θα κανουν κανενα θορυβο

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ (ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ) ΕΝΑ GOLF 5 GTI ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΟΡΟΦΗ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΛΙΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΧΑΛΑΡΑ ΕΜ ΤΟ ΧΕΡΙ Ο ΤΡΙΓΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑΚΙΑ.

Μα καλα...τον τριγμο που προερχεται απο τα γυαλια σου τον θεωρεις τριγμο του αυτοκινητου;Μην το ξεφτιλιζουμε το θεμα <_<

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ (ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ) ΕΝΑ GOLF 5 GTI ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΟΡΟΦΗ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΛΙΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΧΑΛΑΡΑ ΕΜ ΤΟ ΧΕΡΙ Ο ΤΡΙΓΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑΚΙΑ.

Για τα γυαλιά θα συμφωνήσω απόλυτα με το Νάσο,καθώς και με τη λύση που δίνει ο gtse.

Κατι άλλο που μειώνει αρκετά το θόρυβο είναι το να τα τοποθετείς με την πάνω πλευρά τους ακουμπισμένη προς τα κάτω.

Για το αλεξήλιο έχεις δίκιο.Όταν είναι σε ανάκλιση η ηλιοροφή,άσε το αλεξήλιο τελείως κλειστό ή τέρμα ανοιχτό.Στο δικό μου τουλάχιστον αυτό δουλεύει.

Αφεντικό Ανέστη,αν είναι οι ντίζες είναι σοβαρό το θέμα.Συνήθως θέλει ξήλωμα η ταπετσαρία της οροφής και σε συνάρτηση με την αγορά του ανταλλακτικού-αν φυσικά χρειαστεί-αυτό είναι κάτι που κοστίζει.Αν το αυτοκινητο ειναι στην εγγύηση να το πάτε `χθες` για επισκευή.

Το έπαθα σε ενα 206 που είχα-επάνω στην 5ετία-και γνωρίζω ολίγον το πρόβλημα.

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επίδή αυτον τον θόρυβο τον ακούω κι εγώ από πίσω δεξια και συνήθως στις λακούβες (κανονικού μεγέθους και άνω) μπορείτε να με βοήθησετε λίγο τι ακριβώς εννοείτε

με τα βαρίδια? Τί θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει αν τελικά είναι αυτό? Ωστόσο ο ήχος αυτός σε μένα δεν είναι μεταλλικός που καποια παιδια ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επίδή αυτον τον θόρυβο τον ακούω κι εγώ από πίσω δεξια και συνήθως στις λακούβες (κανονικού μεγέθους και άνω) μπορείτε να με βοήθησετε λίγο τι ακριβώς εννοείτε

με τα βαρίδια? Τί θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει αν τελικά είναι αυτό? Ωστόσο ο ήχος αυτός σε μένα δεν είναι μεταλλικός που καποια παιδια ειπαν...

Πηγαινε πισω κι ανοιξε την πορτα αλλα οχι πολυ.Ισα ισα να μπορεις να εχεις προσβαση με το χερι σου στα βαριδια.Εφοσον δε θα εχεις ανοιξει πολυ την πορτα, τα βαριδια θα κρεμονται αρκετα.Βαλε το χερι και σπρωξε τα ωστε να χτυπησουν σε καποιο πλαστικο.Αν αυτος ειναι ο ηχος που ακους τοτε οκ.Αν κι αμφιβαλλω οτι τα βαριδια ακουγονται σε απλες λακουβες διοτι οπως θα διαπιστωσεις, χρειαζονται αρκετο κουνημα ωστε να φτασουν να χτυπησουν οποιοδηποτε πλαστικο γυρω τους.Ποσο μαλλον οταν η πισω πορτα ειναι κλειστη, που σημαινει οτι θα κρεμονται ακομα περισσοτερο.Επισης, ακομα και σε απλες λακουβες να εκαναν θορυβο, αυτος θα ειχε μια μικρη καθυστερηση σε σχεση με το πατημα στη λακουβα διοτι το βαριδι ειναι εκκρεμες, αρα χρειαζεται λιγο χρονο μεχρι να χτυπησει το οποιοδηποτε πλαστικο και να κανει θορυβο.Το ηχο τον ακους αμεσως μολις πατας σε καλουβα;Αν ναι, ξεχασε τα τα βαριδια.Κατι αλλο θα ειναι.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ρε αλανιαριδες ποσο παει η αλλαγη ολης της οροφης στο gti για να βγαλουμε την οροφη...δλδ καινουριο καπακι του ουρανου χωρις οροφη κοψιμο παψιμο το αλλο βαβιμο και εσωτερικη ταπετσαρια ουρανου χωρις οροφη?αξιζει μια τετοια μετατροπη οταν εχεις αρχισει να μισεις το αυτοκινητο σου λογο τριγμων?αυτο το ρωταει ο φιλος μου...προσωπικη μου αποψη ειναι να μην προχωρισει σε τετοια τεταμενη μετατροπη!ασε που θα χασει τα μεγιστα απο την μεταπωληση....καν νεο για τον πισω τριγμο ειχαμε?ευχαριστουμε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ή άνοιξε κανονικά την πίσω πόρτα και ξεκούμπωσε τα σχοινάκια για να καθίσει η εταζέρα κάτω. :mellow:

:lol: :lol: Σωστα σωστα.Βιαστηκα να ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε πισω κι ανοιξε την πορτα αλλα οχι πολυ.Ισα ισα να μπορεις να εχεις προσβαση με το χερι σου στα βαριδια.Εφοσον δε θα εχεις ανοιξει πολυ την πορτα, τα βαριδια θα κρεμονται αρκετα.Βαλε το χερι και σπρωξε τα ωστε να χτυπησουν σε καποιο πλαστικο.Αν αυτος ειναι ο ηχος που ακους τοτε οκ.Αν κι αμφιβαλλω οτι τα βαριδια ακουγονται σε απλες λακουβες διοτι οπως θα διαπιστωσεις, χρειαζονται αρκετο κουνημα ωστε να φτασουν να χτυπησουν οποιοδηποτε πλαστικο γυρω τους.Ποσο μαλλον οταν η πισω πορτα ειναι κλειστη, που σημαινει οτι θα κρεμονται ακομα περισσοτερο.Επισης, ακομα και σε απλες λακουβες να εκαναν θορυβο, αυτος θα ειχε μια μικρη καθυστερηση σε σχεση με το πατημα στη λακουβα διοτι το βαριδι ειναι εκκρεμες, αρα χρειαζεται λιγο χρονο μεχρι να χτυπησει το οποιοδηποτε πλαστικο και να κανει θορυβο.Το ηχο τον ακους αμεσως μολις πατας σε καλουβα;Αν ναι, ξεχασε τα τα βαριδια.Κατι αλλο θα ειναι.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Όταν θα πάω στο αμαξι θα το κοιτάξω!

Ωστόσο ξέχασα να σας ενημερώσω οτι πριν κανα εξάμηνο ακουγόταν στο αμάξι μου ενα έντονο κοπάνημα από πίσω δεξιά όταν έπεφτα σε λακούβα αλλά πολύ διαφορετικό από αυτο που ακούω τώρα,

οπότε και το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου άλλαξαν χωρις να μπορω να σας το προσδιορίσω ακριβώς κάτι σαν τσιμούχα μεταξύ τροχού και άξονα... Καμία σχέση βέβαια με αυτό που ακούω τωρα που ειναι πολύ πιο απαλό και γενικά δεν είναι κοπάνημα απο κάποιο πλαστικό μέρος προέρχεται!

Link to comment
Share on other sites

ρε αλανιαριδες ποσο παει η αλλαγη ολης της οροφης στο gti για να βγαλουμε την οροφη...δλδ καινουριο καπακι του ουρανου χωρις οροφη κοψιμο παψιμο το αλλο βαβιμο και εσωτερικη ταπετσαρια ουρανου χωρις οροφη?αξιζει μια τετοια μετατροπη οταν εχεις αρχισει να μισεις το αυτοκινητο σου λογο τριγμων?αυτο το ρωταει ο φιλος μου...προσωπικη μου αποψη ειναι να μην προχωρισει σε τετοια τεταμενη μετατροπη!ασε που θα χασει τα μεγιστα απο την μεταπωληση....καν νεο για τον πισω τριγμο ειχαμε?ευχαριστουμε πολυ!

Η γνώμη μου είναι να μη διανοηθεί να κάνει μια τέτοια αλλαγή στο αυτοκίνητο. Πιστεύω ότι είναι κάτι πολύ τραβηγμένο.

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις. Και ταπετσαρία αλλαγή και πλαφονιέρα και πρέπει να ξηλωθούν και οι αερόσακοι οροφής μαζί με όλες τις ταπετσαρίες, ενδεχωμένως και πορτ παγκάζ και γενικά θα το ταλαιπωρήσει πάρα πολύ το αυτοκίνητο.

Και άντε πες την κάνει την αλλαγή. Ποιός του εγγυάτε μετά ότι δεν θα έχει τριγμούς από τις ταπετσαρίες?

Καλύτερα να μην την ξανανοίξει ποτέ ή να πάρει ένα σωληνάριο σιλικόνη να την κολήσει όπου μπορεί παρά να κάνει όλη αυτή την ιστορία.

;):rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι σε ανάκλιση η ηλιοροφή,άσε το αλεξήλιο τελείως κλειστό ή τέρμα ανοιχτό.Στο δικό μου τουλάχιστον αυτό δουλεύει.

Του οδηγου ή του συνοδηγου...??

Καλα τη δουλεια εχει το αλεξηλιο με την ηλιοροφη??

Για πες γιατι αυτο το τριξιμο ειναι το πιο ενοχλητικο απο ολα τα αλλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Του οδηγου ή του συνοδηγου...??

Καλα τη δουλεια εχει το αλεξηλιο με την ηλιοροφη??

Για πες γιατι αυτο το τριξιμο ειναι το πιο ενοχλητικο απο ολα τα αλλα :lol:

Τον `ουρανό οροφής`-όπως αυτός ονομάζεται στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου-ή αλεξήλιο οροφής όπως αρκετοί αναφέρονται σε αυτό,εννοώ.

Η απόσταση με το αλεξήλιο του οδηγού είναι μικρή,οπότε δεν αποκλείεται να προέρχεται από εκεί τελικά αυτός ο θόρυβος,κάτι που άλλωστε είναι διαπιστωμένο.

Στο δικό μου τον ακούω σπάνια πάντως και διορθώνεται με το παραπάνω κόλπο.Εσένα στο κάνει συνεχώς?

Link to comment
Share on other sites

Τον `ουρανό οροφής`-όπως αυτός ονομάζεται στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου-ή αλεξήλιο οροφής όπως αρκετοί αναφέρονται σε αυτό,εννοώ.

Η απόσταση με το αλεξήλιο του οδηγού είναι μικρή,οπότε δεν αποκλείεται να προέρχεται από εκεί τελικά αυτός ο θόρυβος,κάτι που άλλωστε είναι διαπιστωμένο.

Στο δικό μου τον ακούω σπάνια πάντως και διορθώνεται με το παραπάνω κόλπο.Εσένα στο κάνει συνεχώς?

Κατσε αδερφε γιατι ειμαι και ξενυχτισμενος και δεν σε πολυ πιανω... B)

Εχουμε και λεμε...

1) Το τριξιμο (σαν ενα σπασμενο κομματι πλαστικο να χτυπαει) το εχω στην περιοχη της πλαφονιερας οταν η ηλιοροφη ειναι ανοιχτη προς τα πανω (οχι μαζεμενη μεσα)

2) Οταν εχω την ηλιοροφη κλειστη αλλα το προστατευτικο μαζεμενο πισω, μερικες φορες κανει εναν συντονισμο (αλλου ειδους ηχο, οχι το κλασσικο το τριξιμο) που πεισης δεν μπορω να εντοπισω απο που ερχεται....

Για πες εσυ τωρα τι κανεις - μηπως και καταλαβω - για να σταματας το τριξιμο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

1)Αυτόν το θόρυβο του `σπασμένου πλαστικού` δεν τον κάνει στο δικό μου,με κλειστή την ηλιοροφή.

Ο μόνος θόρυβος από αυτό το σημείο είναι αυτός των μη σωστά τοποθετημένων γυαλιών,στη γνωστή θήκη. music.gif

2)Με την ηλιοροφή σε ανάκλιση και το `προστατευτικό`όπως το αναφέρεις ή ουρανό οροφής ή αλεξήλιο οροφής-όπως το γνωρίζω-σε οποιαδήποτε άλλη θέση εκτός της εντελώς κλειστής ή εντελώς ανοιχτής,ο συντονισμός που λες ακούγεται και στο δικό μου.Αυτό συμβαίνει μόνο σε δρόμους με πολύ `κατσαρό` οδόστρωμα.

Η λυση λοιπόν-τουλάχιστον για το δικό μου-είναι το `προστατευτικό` full ανοιχτό ή full κλειστό. :(

Επίσης η ηλιοροφή-γενικότερα αναφερόμενος σε αυτό το θέμα-δεν είναι κάτι που το βάζει κανείς ως extra και μετά το ξεχνά.Χρειάζεται κατά καιρούς λίπανση,γιατί τα ίδια τα λιπαντικά/γράσα της με το πέρασμα του χρόνου,χάνουν μέρος των αρχικών τους ιδιοτήτων,ενώ η σκόνη που επικάθεται στους διαδρόμους της,δυσκολεύει το γλύστριμά της πάνω στους οδηγούς της.Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω συνθηκών,από μόνος του ειναι αρκετός για να προκαλέσει μικροτριγμούς.

Το χρονικό διάστημα βέβαια που πρέπει κανείς να πραγματοποιήσει τη λίπανση είναι σχετικό,αν και στα cabrio αυτοκίνητα όπου τα μεγέθη ειναι μεγαλύτερα,η συντήρηση αυτή προβλέπεται από τα service! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ξεθαβω λιγο το θεμα καθως το δικο μου golf 5 dsg 2006 με ηλιοροφη οταν κινουμαι σταθερα με 3η ας πουμε η αφηνω γκαζι κ πεφτουν οι στροφες ακουω ενα τρρρρρρ τρρρρ τρρρρρ συνεχωμενο σαν συντονισμος απο δεξια γωνια εμπρος κ ειναι πλαστικος ηχος.Να πω οτι το αμαξι στο σημειο που εχει τους υαλοκαθαριστηρες εχει κατα μηκος ενα πλαστικο (νεροχυτης) συνηθως το λενε που μαζευει νερα βροχης κ εκει δεξια εχει σπασει το πλαστικο .Λετε να ειναι εκεινο που κανει την δουλεια ολη;ΑΝ παλι ειναι απο καπου αλλου πρεπει να βαλω συνεπιβατη να στησει αυτι.Αν καποιος εχει ακουσει εμπρος δεξια πλαστικο συντονισμο εν κινηση ας με βοηθησει πριν παω σε συνεργειο η φανοποιο κ μου πιασει το λοκο.Ευχαριστω κ χρονια πολλα!

Edited by toympano
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ξεθαβω λιγο το θεμα καθως το δικο μου golf 5 dsg 2006 με ηλιοροφη οταν κινουμαι σταθερα με 3η ας πουμε η αφηνω γκαζι κ πεφτουν οι στροφες ακουω ενα τρρρρρρ τρρρρ τρρρρρ συνεχωμενο σαν συντονισμος απο δεξια γωνια εμπρος κ ειναι πλαστικος ηχος.Να πω οτι το αμαξι στο σημειο που εχει τους υαλοκαθαριστηρες εχει κατα μηκος ενα πλαστικο (νεροχυτης) συνηθως το λενε που μαζευει νερα βροχης κ εκει δεξια εχει σπασει το πλαστικο .Λετε να ειναι εκεινο που κανει την δουλεια ολη;ΑΝ παλι ειναι απο καπου αλλου πρεπει να βαλω συνεπιβατη να στησει αυτι.Αν καποιος εχει ακουσει εμπρος δεξια πλαστικο συντονισμο εν κινηση ας με βοηθησει πριν παω σε συνεργειο η φανοποιο κ μου πιασει το λοκο.Ευχαριστω κ χρονια πολλα!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=49960

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε αλανι μου ειδα το ποστ κ μαλιστα ακουσα τον θορυβο αυτο που κανει στο βιντεο κ ειναι ιδιος με την διαφορα οτι εμενα αυτος ο ηχος τον κανει οταν το αυτοκινητο ρολαρει εν κινηση με ταχυτητα καθως ειναι αυτοματο κ με λιγα χιλιομετρα καπου στα 30 -60κμ.Οποτε να υποθεσω κ αν καταλαβα καλα οτι φταιει το φιλτρο βενζινης η καποιο σωληνακι τροφοδοσιας καυσιμου συντονιζει κ θελει μονωτικο;Πρεπει με λιγα λογια να σηκωθει σε ραμπα;Ευχαριστω παντως καθως σημερα πηγα με ενα φανοποιο βολτα κ μου λεγε οτι μαλλον ειναι απο το δεξι αεραγωγο!

Edited by toympano
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τρελαθει εχω ενα συντονισμο μεταξυ 3000-3200 στροφες που μετα απο ερευνα τον εντοπισα κατω απο το τασακι που βρισκεται πισω απο το λεβιε.Κατω απο τα λαστιχα εχει κατι μικρα ανοιγματα ψεκασα σπρει σιλικονης αλλα ο συντομισμος παραμενει, εχει κανεις καμια ιδεα ??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ο συντονισμος τι ηχο εχει σαν αυτον που παρεθεσαν στο βιντεο στη πιο πριν σελιδα σαν πλαστικο;Κ μενα κει παιζει στις 3000 σαλ περιπου!Κοιτα μια τις σωληνωσεις καυσιμου που μου λενε κ μενα σε ενα συνεργειο οπου βρισκονται στο δεξιο θολο!Το λαμακι της εξατμισης παλι ισως να κανει τρελα πραματα κ δεν σου ακουγεται!Επισηςστο ρελαντι εμενα κανερι μαλλον το πλαστικο καπακι παλι τριγμους καθως εχει κραδασμους το μοτερ στο D και σταματανε μολις ξεκινησω σε κινηση!Τρελα πραγματα δλδ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.