Jump to content
karamitsos

Τριγμοί - Αντιμετώπιση

Recommended Posts

Ναι ο ηχος μοιαζει πολυ αλλα ακουγεται μεσα απο την καμπινα δεν νομιζω να κανω τοσο λαθος

αν ακουμπαει στο σασι μεταφερετε ευκολα ο ηχος και σε αποπροσανατολιζει!
Link to comment
Share on other sites

o τριγμος που κανει στο ρελαντι κ ακουγοταν απο την μηχανη ηταν τελικα απο το καπακι το πλαστικο το οποιο οπως πατουσε πανω στις βασεις η μια βαση πανω απο την τρομπα καυσιμου ειχε χαλαρωσει.Η βαση αυτη ειναι βιδωτη κ απλα επιασα κ την εσφιξα κ αυτο ηταν!Τωρα ο τριγμος που ακουω δεξια στο θολο στις 1500-1600 σαλ πρεπει να ειναι απο τις γραμμες του καυσιμου κ συντονιζει στις σαλ αυτες.Αν καποιος το εχει διορθωσει ας μου πει πως το εκανε κ ποσο κοστισε περιπου καθως θελω να το φτιαξω κ αυτο να μην ακουω κιχ στην καμπινα!Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλα το δικο μου μολις περναω απο σαμαρακια,λακουβες και ανομαλο δρομο τριζει ολοκλιρο δεν ασχολουμε καν μουσικουλα και τελος.αλλα παρατιρισα και εναν ηχο σιμερα που κανει σαν να σπαζει παγος απο το μπροστινο αμορτισερ αριστερα η απο την κρεμαγιερα δεν μπορο να καταλαβο ακριβος τεσπα δεν ασχολουμε αρκη να μην ειναι τπτ σοβαρο 8) αν εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι, καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites

top mount

κανα τριανταρι τριανταπενταρι το ζευγαρι νομιζω + περαστικα. Μια που θα σηκωθει το αμαξι βαλτους να κανουν και ενα ελεγχο - σφιξιμο ολα τα μπουλονια γεφυρας και ψαλιδια μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβος ειναι βρε παιδια το top mount?

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω απο που ακουγωνται τριγμοι παντως ειναι πολυ εκνευριστικο και δεν ξερω τι να κανω

ακουγεται οταν ειναι ρελαντι οταν το αμαξι ειναι εν κινηση δεν ακουγεται οταν αφηνω γκαζι τοτε επανερχεται ο θορυβος το εχει κανενας αυτο το prb?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μη διανοηθεί να κάνει μια τέτοια αλλαγή στο αυτοκίνητο. Πιστεύω ότι είναι κάτι πολύ τραβηγμένο.

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις. Και ταπετσαρία αλλαγή και πλαφονιέρα και πρέπει να ξηλωθούν και οι αερόσακοι οροφής μαζί με όλες τις ταπετσαρίες, ενδεχωμένως και πορτ παγκάζ και γενικά θα το ταλαιπωρήσει πάρα πολύ το αυτοκίνητο.

Και άντε πες την κάνει την αλλαγή. Ποιός του εγγυάτε μετά ότι δεν θα έχει τριγμούς από τις ταπετσαρίες?

Καλύτερα να μην την ξανανοίξει ποτέ ή να πάρει ένα σωληνάριο σιλικόνη να την κολήσει όπου μπορεί παρά να κάνει όλη αυτή την ιστορία.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Oxi απλα να μην διανοηθει αλλα δεν θα μπορει να διανοηθει αν κανει κατι τετοιο απο που θα του ερχονται οι ηχοι...
Link to comment
Share on other sites

Τοp mounts και πολυ καλη συσφιξη γεφυρας και ολου του συστηματος . ολο μαζι κανα 70 αρι.

Link to comment
Share on other sites

για τα σωληνακια στις αντιπροσωπειες τοποθετουν ενα πλαστικο σωληνα στα σωληνακια κ τα απομονωνουν

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το δικο μου θεμα κ κατοπιν συζητησης με φιλους που ειχαν το ιδιο προβλημα επιασα τα δυο σωληνακια βενζινης τα τραβηξα προς τα πανω ετσι ωστε να τεντωθουν κ τα εδεσα μαζι με ενα ταιρ απ.ΕΠισης εβαλα ενα δευτερο ταιρ απ κ επιασα το πρωτο ταιρ απ που ειχα πιασει τα σωληνακια κ τα τεντωσα (τραβηξα) προς τα πανω κ τα στηριξα στο σασι εκει που στηριζετε η βαση της μπουκαλας του καπο!Αν μπορεσω να βαλω κ μια φωτογραφια να σας κατατοπισω.Εχω κανει καποια χιλιομετρα δεν ακουω κιχ απο τα σωληνακια.Μακαρι να ηταν αυτο .ΜΕ επιφυλαξη θα το παρακολουθησω κ μιλαμε παλι!

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κ εγω μηπως δεν κανει γιατι το αυτοκινητο εχει στρεβλωσεις και υπαρχει φοβος κοπεις των σωληνων???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν τραβηξα τοσο δυνατα τα σωληνακια ετσι ωστε να κινδυνευουν να κοπουν η να διακοψουν την ροη εξαλλου αυτα ειναι πλαστικα κ οχι ελαστικα.Εχω την εντυπωδη μονο που τα εδεσα μεταξυ τους οτι μαλλον ειναι η λυση εκει το τραβηγμα ειναι πολυ μικρο τα μποσικα παιρνει ετσι μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει κιχ απο το τριγμο στις 1600 σαλ που ακουγα κ που ηταν πεντακαθαρος ηχος απο κει! :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε αν τα τριξίματα τα ακούμε ακόμα και με το ράδιο;;;

 

Έχω ένα golf plus του 2006, και ακούω τριξίματα από το πίσω μέρος (καθίσματα; ).

Τραγική κατάσταση, κουδουνίστρα. Στο σέρβις το έλεγξαν, μου είπαν ότι προέρχεται από την εταζέρα, μου είπαν κόστος αλλαγής 110 ευρώ αν υπήρχε!

Μου είπαν δυστυχώς το ανταλλακτικό δεν παράγεται πλέον.

Τι μπορώ να κάνω;

Edited by petasis
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες από την εταζερα πως ακριβώς το εννοείς? 

 

Έχεις βγάλει την εταζερα και είδες ότι σταμάτησε.

Και για ποιο λόγο χρειάζεται να βάλεις καινούργια?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , petasis said:

μου είπαν κόστος αλλαγής 110 ευρώ αν υπήρχε!

Μου είπαν δυστυχώς το ανταλλακτικό δεν παράγεται πλέον.

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Βάσει νόμου ευρωπαϊκής Ένωσης , η εταιρίες είναι πλέον υποχρεωμένες να έχουν ανταλλακτικά για τα μοντέλα τον αυτοκινήτον της μέχρι 15 χρόνια η κοντά στα 20. (Πριν από κάποια χρόνια ήταν περίπου 20 και κατι χρόνια)

αλλά τα  τελευταία χρόνια άλλαξε η νομοθεσία και το μείωσαν κι άλλο τον νόμο.

 

Από φίλο που έχω μέσα στην PEUGEOT CITROEN μου το έχει επιβεβαιώσει.

 

Πλέον πολύ ιδιοκτήτες του group αυτού έχουν θέμα με τα ανταλλακτικά.

Σε παλιά μοντέλα δεν βγάζουν πλέον ούτε ασφάλεια..

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.