Jump to content
Dark Angel

Ζάντες / Λάστιχα 235/40 R18

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία, έφτασε ο καιρός να αλάξω λάστιχα στο Passat βρήκα μία 18άρα Borbet μια και Super Leggera με πατούρα πανέμορφη! μπορώ να κάνω το εξείς να βάλω μπροστά τα 225/40 R18 και πίσω τα 245/40 R18 να έχω λίγο ακόμα καλήτερο κράτημα, επίσεις η να βάλω μπροστά και πίσω 235/40 R18? Εχώ επιλέξει τα λάστιχα κλασικά τα Michelin Pilot Sport το αυτοκίνο έχει Πρόγραμμα Revo 1 Φίλτρο K&N Amerikat ελευθέρας μέσεο τελικό χειρποίητο. Εχει 4cm κατεύβασμα με H&R ελατήρια με Blistein Sport Κίτρινα. το αυτοκίνιτο θα κόψει με μια απο τις παρπανω επιλόγες? Σημήωσει - τώρα έχει 17άρα ζαντα με 225/45.

Ευχαριστώ παιδία!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 225/40/18 μπρος πισω.

Μην χαλας την εργοστασιακη σωστη διασταση για τα λαστιχα.Δεν εχεις λογο.

Το αμξι παταει ηδη πολυ καλα κατω απο μονο του,ποσο μαλλον και με αυτα που του εχεις βαλει :rolleyes:

Μεταξυ αυτων των δυο,η superleggera ειναι σιγουρα πιο ελαφρια.Απο κοψιμο δεν νομιζω να καταλαβεις και τρελη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Κωνσταντινο,τι σοι πειραματα θες να κανεις βρε;

τι ειναι καμμια πορσε να βαλεις μικροτερο μπροστα ή κανα πισωκινητο;;; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το 245/40/18 πισω ειναι υπερβολη το αμαξι γινεται υποστροφικο (πολλα μουτρα στη γρηγορη οδηγηση) χρησιμευει μονο για λογους εμφανισης το αμαξι θα γινει μ@@ναρα.Σωστοτερη διασταση για 18αρα ειναι το 225/40/18 μπρος πισω. ;)

Link to comment
Share on other sites

να επιδή δεν αντέχω στο πειρασμό να μην πιράξω λίγο ακόμα το αυτοκίνητο εεε θέλω να πάει το πολύ 250! είδη σκεύτωμαι τα μπεκ βενζίνας και πρόγραμμα ανδριαννάκη και ένα ψυγίο λαδιου racemax, και επιδη θά ανεύει... γι'αυτό τον λόγο και ρωτάω να βάλω μεγαλήτερη διάταξη ελαστικών, επισεις παίζει και θέμα να μπουν και οι ΚW Wariant III αλλά θα δούμε! Οπότε αφίνουμε τα μικρα μπροστα μεγάλα πίσω και τυα 235... οποτες μπένουν σετάκι τα 18αρια με Super leggera 225/40! ;)

Link to comment
Share on other sites

να επιδή δεν αντέχω στο πειρασμό να μην πιράξω λίγο ακόμα το αυτοκίνητο εεε θέλω να πάει το πολύ 250! είδη σκεύτωμαι τα μπεκ βενζίνας και πρόγραμμα ανδριαννάκη και ένα ψυγίο λαδιου racemax, και επιδη θά ανεύει... γι'αυτό τον λόγο και ρωτάω να βάλω μεγαλήτερη διάταξη ελαστικών, επισεις παίζει και θέμα να μπουν και οι ΚW Wariant III αλλά θα δούμε! Οπότε αφίνουμε τα μικρα μπροστα μεγάλα πίσω και τυα 235... οποτες μπένουν σετάκι τα 18αρια με Super leggera 225/40! :lol:

ετσι ετσι +1 :lol::lol:

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

να επιδή δεν αντέχω στο πειρασμό να μην πιράξω λίγο ακόμα το αυτοκίνητο εεε θέλω να πάει το πολύ 250! είδη σκεύτωμαι τα μπεκ βενζίνας και πρόγραμμα ανδριαννάκη και ένα ψυγίο λαδιου racemax, και επιδη θά ανεύει... γι'αυτό τον λόγο και ρωτάω να βάλω μεγαλήτερη διάταξη ελαστικών, επισεις παίζει και θέμα να μπουν και οι ΚW Wariant III αλλά θα δούμε! Οπότε αφίνουμε τα μικρα μπροστα μεγάλα πίσω και τυα 235... οποτες μπένουν σετάκι τα 18αρια με Super leggera 225/40! :lol:

Έτσι, έτσι! :lol: Για μένα να σου πω την αλήθεια, θα ήταν λίγο εώς πολύ καγκουριά να βάλεις πίσω φαρδύτερα από την στιγμή που η κίνηση είναι μπροστά. Το 225/40/18 είναι μια χαρά νομίζω. Για 235 θα έπρεπε να το βάλεις με 35 προφίλ για να είσαι στη σωστή συνολική διάμετρο (235/35/18).

Αν και λίγο off topic, έχεις ήδη κάνει κάτι όσον αφορά την βελτίωση του κινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι! :lol: Για μένα να σου πω την αλήθεια, θα ήταν λίγο εώς πολύ καγκουριά να βάλεις πίσω φαρδύτερα από την στιγμή που η κίνηση είναι μπροστά. Το 225/40/18 είναι μια χαρά νομίζω. Για 235 θα έπρεπε να το βάλεις με 35 προφίλ για να είσαι στη σωστή συνολική διάμετρο (235/35/18).

Αν και λίγο off topic, έχεις ήδη κάνει κάτι όσον αφορά την βελτίωση του κινητήρα?

Εχω Πρόγραμμα Revo 1 στάδυο, Φίλτρο K&N Amerikat ελευθέρας μέσεο τελικό χειρποίητο και τώρα είπα να το πείραξω λίγο ακόμα...! δεν λέει να είναι το μκρό πυραυλάκι, και να μήν έχω και το Passat. - Eίδα σήμερα ένα 1.8Τ με 235/35 18R Με Sportech ζάντες όλα τα λευτά, αλλά εγώ όμως καλο βλέπω την Super Leggera -> πάω τελικά για 235/35 18R. Off Topic το αυτοκίνητο θα ανεύει μια βόλτα απο τον Στράτη να μπούν οι τροχαλίες - και ο δίσκος πλάτο το ψυγίο λαδιού, και το πρόγραμμα το χειροποήτο του κ. Γ. Ανδριαννάκη. Απο Δεύτερα και έως Τεταρτη άντε Πέμτη θα τελειώσω το θέμα Passat...

Link to comment
Share on other sites

Εχω Πρόγραμμα Revo 1 στάδυο, Φίλτρο K&N Amerikat ελευθέρας μέσεο τελικό χειρποίητο και τώρα είπα να το πείραξω λίγο ακόμα...! δεν λέει να είναι το μκρό πυραυλάκι, και να μήν έχω και το Passat. - Eίδα σήμερα ένα 1.8Τ με 235/35 18R Με Sportech ζάντες όλα τα λευτά, αλλά εγώ όμως καλο βλέπω την Super Leggera -> πάω τελικά για 235/35 18R. Off Topic το αυτοκίνητο θα ανεύει μια βόλτα απο τον Στράτη να μπούν οι τροχαλίες - και ο δίσκος πλάτο το ψυγίο λαδιού, και το πρόγραμμα το χειροποήτο του κ. Γ. Ανδριαννάκη. Απο Δεύτερα και έως Τεταρτη άντε Πέμτη θα τελειώσω το θέμα Passat...

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Μόλις τελειώσεις με τις μετατροπές, πήγαινέ το και για μια δυναμομέτρηση το θηρίο!! Να το γεμίσουμε το topic με τα "δυναμομετρημένα Passat" με Passatοπύραυλους! :D:D:D

Γιατί δεν έχει μόνο Golf και Polo γρήγορα!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ο παπούς της υπογραφής μου έχει ακόμα ψυχή... χεχεχε τελικα τηλεφνισα στον φίλο μου τον ζαντολαστιχα και έκλεισε Super Leggera 18αρα με τα Michelin Pilot Sport 235/35 18! Αυρίο έχει τα ελαστικά και πέμπτη τελικά τις ζάντες :D:D

Link to comment
Share on other sites

Αντε βαλε και καμμια φωτο μολις το παρεις,γιατι μας τρεχουν τα σαλια...... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

απο πέμτπη και μετά για την ώρα βολευτήτε με την φωτό της υπογραφής μου :D

Link to comment
Share on other sites

Αντε βαλε και καμμια φωτο μολις το παρεις,γιατι μας τρεχουν τα σαλια...... :DB);)

συμφωνω.

φωτος επειγοντος!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

κάτσε να έρθουνε οι ζάντες Πέμπτη είναι πολές μέρες! μου έιπε πώε είχε εκει Momo GT2 ετοιμοπαράδωτες και Alutech και ΗR5 κάπως έτσι σε 18άρες Αλλά εγώ επέμενα να πάρω τις ΟΖ Super Leggera και να μου κρατίσει της OZ Canyon 17άρες που έχω... μεν μου τις κρατάει αλλά μου δίνει περισότερα εαν τις αντάλαξω σε κάποια ποιο παραπάνω Momo GT2, Alutech, ΗR5 και μου τίς δίναι κανα 100άρικο ποιο φτυνα και με την ανταλαγή ---> κάτι με προβήματιζει κάποια ματρακια μου έρχετε στο νου ότι παίζει! έαν δεν φέρει μεσα στην Προθεσμία τις ΟΖ Super Leggera μπορεί να πάρω τις Momo GT2 :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε και το 235/35/18 εχει μικροτερη διαμετρο απο το 225/40/18.Ετσι θα αλλαξει το βημα του αυτοκινητου, ακομα το 235/35 ειναι πιο χαμηλοπροφιλο απο το 225/40 ,το αμαξι θα γινει πιο αποτομο στις αλλαγες συμπεριφορας (θελει χερια) για να το πηγαινεις γρηγορα.Θα το χαμηλωσεις καθολου? :D:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε και το 235/35/18 εχει μικροτερη διαμετρο απο το 225/40/18.Ετσι θα αλλαξει το βημα του αυτοκινητου, ακομα το 235/35 ειναι πιο χαμηλοπροφιλο απο το 225/40 ,το αμαξι θα γινει πιο αποτομο στις αλλαγες συμπεριφορας (θελει χερια) για να το πηγαινεις γρηγορα.Θα το χαμηλωσεις καθολου? :D:thumbsup:

Είναι είδη χαμιλωμένο έχει τα Bliestein Sport κίτρινα και τα ελατήρια H&R 3,5cm αλλα μελλόντικα σε κανα μίνα θα μπούν οι KW Wariant III

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε και το 235/35/18 εχει μικροτερη διαμετρο απο το 225/40/18.Ετσι θα αλλαξει το βημα του αυτοκινητου, ακομα το 235/35 ειναι πιο χαμηλοπροφιλο απο το 225/40 ,το αμαξι θα γινει πιο αποτομο στις αλλαγες συμπεριφορας (θελει χερια) για να το πηγαινεις γρηγορα.Θα το χαμηλωσεις καθολου? :D:thumbsup:

Φίλε Dark Angel, ο Golf RSI έχει δίκιο. Το πιο κοντινό σε αυτό που έχεις τώρα είναι το 225/40/18. Δες λίγο τα νούμερα από τις διαμέτρους των διαφόρων διαστάσεων:

Τώρα, 225/45/17 = 634,3

235/35/18 = 621,7 (12,6mm μικρότερο)

235/40/18 = 645,2 (10,9mm μεγαλύτερο)

225/40/18 = 637,2 (μόλις 2,9mm μεγαλύτερο) <----

Μάλλον καλύτερα να πας για το 225/40/18, ώστε να μη σου χαλάσει ούτε την συμπεριφορά στο δρόμο αλλά ούτε και τις ενδείξεις στο ταχύμετρο.

Link to comment
Share on other sites

θα τα δοκιμάσω... και εάν δεν μίνω ευχαριστιμένος... θα τα δώσω. επιδή συζητήθικε με τον λαστηχά που είναι φίλος έχει ένα Πασσατ 1.8Τ 2003 το στάσιον βάγκον και έχει επάνω τα 235/35 18 θα το οδηγήσω σήμερα και θα δώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια φέρνω το θέμα ξανα στο προσκήνιο... έχω μια επιλογή βρέθηκαν κάτι ζάντες τύπου RS4 το νέο μοντέο 18άρες 900 ευρώ ολοκαίνουριες... τι λέτε??? αξίζουν???

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα τις βάλω δίπλα με το αυτοκίνητο και θα σας δείξω να μου πείτε γνώμες

Link to comment
Share on other sites

για take a look.....

zanta01ec7.th.jpg

zanta02tc7.th.jpg

Και τώρα ερώτημα... 19" που είναι αυτές 1000 ευρώ, Η 18" 900 ευρώ? σε 19" αναγκαστικά πάει 8,5 με 235 και άνω, ενω στην 18" 8,0 225 (εως 235 εαν θέλω μελοντικά)

Τι πρωτίνετε???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... και εγώ σκευτώμαι δεν ξέρω τι να του φορέσω... παιζουν και άλλες δύο ζάντες... σε 18" (αυτές δεν με τρελάνανε και τόσο)

alutech0218pj9.th.jpg

alutech0118oq5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.