Jump to content
lakis2

Αποστάτες τροχών σε Golf Iv - η γνωμη σας μετραει...

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να βαλω αποστατες τροχών σε 1.4 με 205/55/16 και θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου δωσει πληροφορίες - πλεονεκτηματα - μειονεκτηματα - τιμες κ.τ.λ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο GolfIII,να ξερεις οτι με τους αποστατες τα ακρα πισω με το παραμικρο χτυπημα θα παιρνουν,αφου λειτουργουν σαν μοχλος.Παντως αν θελεις για δοκιμη εχω 2 αποστατες της esparco με τα μπουλονια τους στειλε pm αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο καλησπερα. μπορεις να μου πεις για ποιο λογο θες να βαλεις αποστατες?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο καλησπερα. μπορεις να μου πεις για ποιο λογο θες να βαλεις αποστατες?

+1

αληθεια για ποιο λογο να τους βαλεις......δεν θα ειναι ολα υπερ σου :D

Edited by Afterdark
Link to comment
Share on other sites

O κυριος λογος ειναι η εμφανιση και κατα δευτερον κρατημα (αν ισχυει αυτο). Επισης πιστευω οτι οι αποστατες ειναι για βελτιωση και οι κατασκευαστες δεν μας τα πουλανε για να σπασουμε τα αυτοκινητα μας !!!. Θα ηθελα την γνωμη καποιου που εχει βαλει να μας πει τα υπερ και τα κατα. Ευχαριστω παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

υπερ-καλυτερα κρατηματα στας στροφας

υπερ-μπορεις να βαλεις μεγαλυτερα φρενα

κατα-αλλαζει η γεωμετρια του αυτοκινητου

κατα-θελει ευθυγραμμιση

κατα-για να γινει σωστη δουλεια ειναι σωστο να μπαινουν σε ολους τους τροχους αρα μεγαλυτερο κοστος.

κατα-πιθανο τρεμουλο στο τιμονι σε μεγαλες ταχυτητες

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να βαλω και εγω αλλα φιλος που εχει μου ειπε οτι ειναι μονο για μουρη και τιποτα αλλο,το αυτοκινητο εχει την ιδια συμπεριφορα.εχει ομως μειονεκτηματα οπως ανεφεραν και ποιο πανω.η τιμη τους ειναι στα 65-70 οι δυο.140 περιπου οι τετραδα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να βαλω και εγω αλλα φιλος που εχει μου ειπε οτι ειναι μονο για μουρη και τιποτα αλλο,το αυτοκινητο εχει την ιδια συμπεριφορα.εχει ομως μειονεκτηματα οπως ανεφεραν και ποιο πανω.η τιμη τους ειναι στα 65-70 οι δυο.140 περιπου οι τετραδα δηλαδη.

εγω να σου πω φιλε μου...εχω βαλει αποστατες σε ολους τους τροχους 1 ποντου αλλα το εκανα πιο πολυ για να βαλω φρενα S3 μπροστα...τους εχω 5 χρονια σχεδον και δεν εχω δει κανενα προβλημα...βεβαια εχω εργοστασιακες ζαντες 205/55/16 και απο τη μερα που τα εβαλα ειδα ενα 10% καλυτερο κρατημα αλλα μη νομιζεις τιποτε φοβερο...παντως για τα 180 ευρω που εδωσα τοτε αξιζαν και λογω κρατηματος και λογω του οτι μου επετρεωαν να βαμω μεγαλυτερα φρενα..

Link to comment
Share on other sites

loipon filarako egw exw apostates sto golf iv.tous exw 2 xronia twra kai den exw kanena provlima.twra oso afora an 8a vriskeis to 8ema einai mono gia pisw alla e3artate kai pali to xamhlwma pou exeis kai thn diastash ths zantas.3exasa na sou pw to diko mou einai xamhlwmeno (jamex 60/40)kai malista ligo parapanw apo mprosta.

foraw elastika 205/55/16 kai 225/50/16 zantes borbet 7.5 kai 9.0 pisw.exw apostates 10 kai 15 kai den mporeis na fantasteis me tis 16 poso toumpano deixnei.

p.s. an ues rwta kanenan an exeeis sthn xanthi allo den exei tetoio

Link to comment
Share on other sites

loipon filarako egw exw apostates sto golf iv.tous exw 2 xronia twra kai den exw kanena provlima.twra oso afora an 8a vriskeis to 8ema einai mono gia pisw alla e3artate kai pali to xamhlwma pou exeis kai thn diastash ths zantas.3exasa na sou pw to diko mou einai xamhlwmeno (jamex 60/40)kai malista ligo parapanw apo mprosta.

foraw elastika 205/55/16 kai 225/50/16 zantes borbet 7.5 kai 9.0 pisw.exw apostates 10 kai 15 kai den mporeis na fantasteis me tis 16 poso toumpano deixnei.

p.s. an ues rwta kanenan an exeeis sthn xanthi allo den exei tetoio

Kalispera file, exw ki egw ena golf iv me zantes 225/45/17 kai thelw na valw apostates 17mm les na vriskei pisw? kai den einai xamilomeno. an gnwrizeis dosw mou ta fwta sou.

Euxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Εγω φοραω αποστατες απο το 2004. 20mm πισω, 15mm εμπρος. Ειμαι χαμηλωμενος και δεν ειχα προβλημα καμια φορα, παρα μονο αν το φορτωνα 3 ατομα πισω, στις στροφες και οταν περνουσα απο λακουβες εβρισκε ελαχιστα πισω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.