Jump to content
Agis-Pro

Ασφάλεια (Μικτή ή κανονική?)

Recommended Posts

Τί ασφάλεια επιλέξατε και πόσο σας στοίχισε για το Tiguan?

Περιμένω απόψεις και εμπειρίες και απο άλους κατόχους μοντέλων VW.

Link to comment
Share on other sites

Τί ασφάλεια επιλέξατε και πόσο σας στοίχισε για το Tiguan?

Περιμένω απόψεις και εμπειρίες και απο άλους κατόχους μοντέλων VW.

Καλημέρα

Οταν πήρα το αυτοκίνητο (22-2-2008) προτίμησα απλά απο την ίδια την Carenta διότι σε περίπτωση ζημιάς δεν θα πλήρωνα και θα πήγαινα στην ασφαλιστική να πάρω τα χρήματα αλλά θα το φτιάχνανε αυτοί και θα τακτοποιούσαν τα οικονομικά οι ίδιοι.

Δυστυχώς όμως σε λιγότερο από ένα ενα μήνα έφυγα τρέχοντας και εξηγώ:

1. Τους κυνήγαγα να μου στείλουν το συμβόλαιο , είχα το προσωρινό σήμα, πολλες φορές , το έστειλαν μόνο όταν απείλησα να την διακόψω.

2. Το tiguan παραγγέλθηκε με το RNS 510 (μεγάλη touch screen gps κλπ) ,τους είπα ότι θέλω η ασφάλεια κλοπής να το περιλαμβάνει. Βεβαίως μου απάντησαν. Σιγά μην το κάλυπτε. Μέχρι 500 ευρώ και μετά τίποτα.

Ζήτησα πληροφορίες από την Volkswagen Insurance, πράκτορες ασφαλειών της Carenta ακόμα περιμένω απάντηση όλο έλειπε η υπάλληλος , σιγά μην σκάσει.

Ρώτησα την Allianz ,με αυτήν συνεργάζεται η εν λόγω εταιρεία, και μου είπαν να πάω (δεν μπορούν οι ίδιοι να το κάνουν) να ζητήσω επέκταση της ασφαλιστικής κάλυψης για το ποσό που κοστίζει το αξεσουάρ αυτό από την Volkswagen Insurance, πράκτορες ασφαλειών της Carenta.Σιγά μην τους παρακάλαγα.

Ακύρωσα το συμβόλαιο και πήγα σε άλλη.

Δυστυχώς κατα την γνώμη μου το πακέτα καλύψεων της Allianz μεσω της Volkswagen Insurance, πράκτορες ασφαλειών της Carenta είναι πολύ καλο και με καλή τιμή, ομώς η εταιρεία κατα την δική μου γνώμη πάσχει στο στην υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

εχω ασφαλισει πριν 2 μηνες ενα tiguan γνωστου ποδοσφαιριστη αξιας 29.000 στην ασπις προνοια πακετο 39 με τις εξης καλυψεις

ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ

Σωματικές Βλάβες 500.000,00

Υλικές Ζημιές 100.000,00

Πυρός Ισχύει

Κλοπή (Ολική - Μερική) Ισχύει

Θραύση Κρυστάλλων 1.500,00 (αλλαγη επιτοπου απο carglass)

Τρομ ενέργειες,Στάσεις-Απεργίες, Κακόβουλες πράξεις Ισχύει

Ζημιές από Φυσικούς Κινδύνους (Πλημμύρες - Σεισμό - Προσχώσεις - Κατολισθήσεις) Ισχύει

Προσωπικό Ατύχημα Οδηγού - Ιδιοκτήτη Α 20.000,00

Αστική Ευθύνη Τρίτων από Πυρκαγιά 58.700,00

Νομική Προστασία 3.000,00

Υλικές Ζημιές από Ανασφάλιστο Όχημα 30.000,00

Ζημιές Διαμεταφοράς Οχήματος Ισχύει

Οδική και Ταξιδιωτική Βοήθεια

δωρεαν αυτοκινητο σε περιπτωση ατυχηματος

προστασια bonus 2 ζημιες το χρονο

στα 600 ευρω ετησιως

οποιος θελει κατι περισσοτερο πμ κ σε αλλες εταιρειες

Link to comment
Share on other sites

καλα φιλε μου η ασπις ειναι 3η σε συμβολαια με 600.000 οχηματα

δεν υφιστανται αυτα που λες

H aspis φιλε ειναι απο τις χειροτερες ασφαλιστικες που παιζουν. Κανε πως παθαινεις κατι και θα σου πω εγω ποτε παιρνεις τα χρηματα σου και ποσα απο αυτα που και καλα θα σου εδιναν παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

O Capamaru με καλυψε πληρως. Φιλος ασφαλιστης της ASPIS μου εδειξε μια ντανα με φακελους εκκρεμοτητες που εχουν να πληρωθουν αμαξια - πελατες τους το τελευταιο 6μηνο.

Ασε δεν θα παρουμε theog60.

Link to comment
Share on other sites

O Capamaru με καλυψε πληρως. Φιλος ασφαλιστης της ASPIS μου εδειξε μια ντανα με φακελους εκκρεμοτητες που εχουν να πληρωθουν αμαξια - πελατες τους το τελευταιο 6μηνο.

Ασε δεν θα παρουμε theog60.

ok o καθενας κρινει μονος του τι ασφαλιστικη θα επιλεξει,

εγω προσωπικα τις πουλαω ολες

κ στα αυτοκινητα μου κ στη μηχανη ασπις εχω

πριν μια βδομαδα πληρωθηκε πελατης φιλος μου μετα απο φιλικο διακανονισμο 6.000 ευρω ενω εφταιγε μεσα σε 45 μερες κ

ενας δευτερος μετα απο ολικη καταστροφη 24.000

Link to comment
Share on other sites

theog60 δεν αντιλεγω σ' αυτα που λες. Και εγω μεχρι την περασμενη Κυριακη ΑΣΠΙΣ ειχα στην μηχανη μου και μολις εληξε το συμβολαιο δεν το ανανεωσα. Σιγουρα πληρωνει η ΑΣΠΙΣ αλλα το σιγουρο ειναι οτι πληρωνει σε βαθος χρονου 3+ μηνες. Καποιοι μπορει να πληρωθουν και εντος 1 μηνα. Για μενα αυτο λεγεται ρισκο. Γι' αυτο και εφυγα και γι' αυτο εβαλα το αμαξι σε αλλη μεγαλη εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μικτη

theog60 κι εγώ συνεργάζομαι με ασπις. αλλες φορές αργεί αλλες όχι. εξάρταται το ποσό της ζημιάς και το πότε θα δώσει απάντηση η άλλη ασφαλιστική.

κι έμενα πρόσφατα πληρώθηκε πελάτης μου κάνοντας χρήση της μεικτής 1800€ μέσα σε 20 μέρες. οπότε είναι μέσα στα ημερολογιακά πλαίσια.

αλλα το σίγουρο είναι οτι δεν παει για κλείσιμο. δεν μπορεί μια εταιρεία που είναι 60 χρόνια στον χώρο των ασφαλειών να κλείσει. και δεν μιλάμε για τα αυτοκίνητα αλλα για τις ασφάλειες ζωής. γιατί από εκεί βγαίνει το κέρδος μιας ασφαλιστικής και όχι από τα αυτοκίνητα.

και εγώ ασπις εχω στο δικό μου και είμαι σίγουρα περισσότερο ικανοποιημένη σε σύγκριση με κάποιες άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εθνικη εχω με bonus malus 2 και δεν την αλλαζω. Μπορει να ειναι λιγο πιο ακριβη αλλα μονο και μονο που εχω το κεφαλι μου ησυχο αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

να ροτησω κατι αλλο εχουμε 4 αυτοκινητα στην οικογενια λοιπων , εχουμε δοκιμασει διαφορες ασφαλιστικες tongue.gif σε ολες εκτος απο την υδρογειο π ειμαστε τωρα μας εκαναν καθε 6μηνο μια μικρη αυξηση γιατι γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

να ροτησω κατι αλλο εχουμε 4 αυτοκινητα στην οικογενια λοιπων , εχουμε δοκιμασει διαφορες ασφαλιστικες tongue.gif σε ολες εκτος απο την υδρογειο π ειμαστε τωρα μας εκαναν καθε 6μηνο μια μικρη αυξηση γιατι γινετε αυτο?

μαλλον πέσατε πανω στις αυξήσεις των ασφαλιστικών. γιατί σπάνια έως ποτέ οι ασφαλιστικές κάνουν αυξήσεις κάθε εξάμηνο. συνήθως την κάνουν κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν μια βδομαδα πληρωθηκε πελατης φιλος μου μετα απο φιλικο διακανονισμο 6.000 ευρω ενω εφταιγε μεσα σε 45 μερες κ

ενας δευτερος μετα απο ολικη καταστροφη 24.000

εμένα INTERAMERICAN με πλήρωσε μέσα σε 2 βδομάδες (περιλαμβάνεται και ο χρόνος επισκευής!) και θα ήταν ακόμα πιο σύντομα αν δεν ήταν Χριστούγεννα (αργίες)

και δεν έχω κανένα γνωστό μέσα ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω εθνικη εχω και μια φορα που τη χρειαστικα με ταλαιπωρησαν αφανταστα εαν δεν ειχα γνωστο ουτε το αμαξι δεν θα μου εφτιαχναν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο ψάξιμο και σύγκριση κατέληξα προσωπικά στην General Union. Μικτή ασφάλεια με απαλλαγή 1.5 % (468 ΕΥΡΩ) ασφαλισμένος για τα πάντα...εκμεταλευόμενος κάτι εκπτώσεις μου κόστισε γύρω στα 960 ΕΥΡΩ. Αυτά αφορούν Tiguan με αξία αυτοκινήτου 31.192 ΕΥΡΩ.Όποιος θέλει πληροφορίες pm Η γράφει εδώ.!

Link to comment
Share on other sites

Από General Union έχω κι εγώ καλή εμπειρία. Δυστυχώς πρέπει να τρέχεις στον Πειραιά για να πληρωθείς (δηλαδή δε βολεύει καθόλου όσους είναι Αθήνα), και μόνο μια μέρα τη βδομάδα για λίγες ώρες. Επίσης για Ιντεραμέρικαν ακούω καλά πράγματα αλλά είναι ακριβή. Πάντως κατά καιρούς υπάρχουν αξιόλογες προσφορές, πχ γνωστός μου ασφάλισε πρόσφατα στην Ιντεραμέρικαν παλιό αυτοκίνητο με λιγότερα χρήματα από General Union και με τις ίδιες καλύψεις.

Edited by micmic
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατ αρχας,δεν θα ηθελα να πω δημοσιως σε ποια εταιρια ανηκω,ειμαι ασφαλιστης και οπως οι περισσοτεροι ασφαλιστες προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι η δικη τους εταιρια ειναι καλυτερη.Δεν θα μπω σε αυτη τη διαδικασια για ευνοητους λογους.

1ον : στη αγορα γενικα και οχι μονο στο κλαδο ασφαλειων ισχυει το ρητο..οτι δινεις παιρνεις,αυτο θα το καταλαβαινετε πολυ καλα γιατι δεν διαλεξατε ενα lada και τελικα γινατε κατοχοι ενος vw.

2ον: πολυ σημαντικο ειναι κατα τη γνωμη μου να εχετε τον προσωπικο σας συμβουλο και να μην αποκτατε ασφαλεια μεσω αντιπροσωπειας αυτοκινητων.ΔΕΝ υπαρχει διαμεσολαβητης,ειστε εσεις και τα κεντρικα της καθε εταιριας.

3ον: Να ξερετε οτι τα προσωρινα σηματα βγαινουν μεσα σε 2-3 ωρες οπωτε μην σας ανησυχει το γεγονος το οτι θα παρετε αυτοκινητο χωρις να εχετε ασφαλεια.

4ον: θα προτινα στους φιλους που εχουν ασπις χωρις βεβαια να πω κατι καινουργιο,απλα να εχουν υποψιν τους οτι εχει δεσμευθει η περιουσια τους(της ασπις) απ το προηουμενο καλοκαιρι εξαιτιας καταγγελιας οχι απλων πολιτων αλλα δικων τους ανθρωπων σε μεγαλα ποστα,για απατη.οποιοσδηποτε μπορει να το επιβαιβεωσει ψαχνωντας το στο ιντερνετ.

5ον :μην με παρεξηγησετε,καθε γνωμη ειναι σεβαστη,αλλα δεν πιστευω ρε παιδια ενας ανθρωπος που εδωσε 30 χιλλιαδες να παρει αυτοκινητο να τσιγκουνευτει τα 200 ευρω διαφορα το χρονο στην ασφαλεια και να βαλει μια με υποπτο παρελθον και να το ρισκαρει.

6ον: μπειτε εδω,απλα να δειτε ποιες ειναι οι καλυτερες στο κοσμο.. http://money.cnn.com/magazines/fortune/glo...shots/7700.html

Link to comment
Share on other sites

4ον: θα προτινα στους φιλους που εχουν ασπις χωρις βεβαια να πω κατι καινουργιο,απλα να εχουν υποψιν τους οτι εχει δεσμευθει η περιουσια τους(της ασπις) απ το προηουμενο καλοκαιρι εξαιτιας καταγγελιας οχι απλων πολιτων αλλα δικων τους ανθρωπων σε μεγαλα ποστα,για απατη.οποιοσδηποτε μπορει να το επιβαιβεωσει ψαχνωντας το στο ιντερνετ.

http://money.cnn.com/magazines/fortune/glo...shots/7700.html

Καλησπέρα φίλε μου..Για αυτό που αναφέρεις η δέσμευση της περιουσίας διάρκεσε περίπου λίγους μήνες και αφορούσε κατταγελεία την οποία έκανε άτομο το οποίο απομακρύνθηκε από την εταιρεία. Η δέσμευση έγινε έτσι ώστε το Υπουργείο Ανάπτυξης να εκτελέσει τις απαιτούμενες έρευνες από τις οποίες δεν προέκυψαν τα καταγγελόμενα και οι κατταγγελίες θεωρήθηκαν αβάσιμες και έτσι και αποδευσμεύτικε και η περιουσία με το πέρας της έρευνας. Επίσης η προσωρινή δέσμευση αφορούσε την ασφαλιστική περιουσία των εταιρειών ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ Α.Ε.Γ.Α, ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ Α.Ε.Α.Ζ και COMMERCIAL VALUE και όχι όλου του ομίλου.

Υ.Γ. Καμία σχέση δεν έχω με την εν λόγω εταιρεία απλώς είναι πληροφορίες τις οποίες έχω από το INTERNET και από προσωπικούς - κοινωνικούς κύκλους τους οποίους έχω.

Για του λόγου το αληθές http://www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm...&ann_id=213

Υ.Γ. 2 Επίσης σύμφωνα με http://64.27.3.159/csp/asfalistika/News.cs...amp;InMode=News η ΑΣΠΙΣ κατέχει την 2η θέση πανελλαδική θέση ανάμεσα στις ασφαλιστικές...

Edited by oasisAthens
Link to comment
Share on other sites

H aspis φιλε ειναι απο τις χειροτερες ασφαλιστικες που παιζουν. Κανε πως παθαινεις κατι και θα σου πω εγω ποτε παιρνεις τα χρηματα σου και ποσα απο αυτα που και καλα θα σου εδιναν παιρνεις.

Με είχαν τρακάρει απο ASPIS και με φιλικό διακανονισμό πληρώθηκα άμέσως απο τη δικιά μου (Διεθνή Ενωση).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου..Για αυτό που αναφέρεις η δέσμευση της περιουσίας διάρκεσε περίπου λίγους μήνες και αφορούσε κατταγελεία την οποία έκανε άτομο το οποίο απομακρύνθηκε από την εταιρεία. Η δέσμευση έγινε έτσι ώστε το Υπουργείο Ανάπτυξης να εκτελέσει τις απαιτούμενες έρευνες από τις οποίες δεν προέκυψαν τα καταγγελόμενα και οι κατταγγελίες θεωρήθηκαν αβάσιμες και έτσι και αποδευσμεύτικε και η περιουσία με το πέρας της έρευνας. Επίσης η προσωρινή δέσμευση αφορούσε την ασφαλιστική περιουσία των εταιρειών ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ Α.Ε.Γ.Α, ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ Α.Ε.Α.Ζ και COMMERCIAL VALUE και όχι όλου του ομίλου.

Υ.Γ. Καμία σχέση δεν έχω με την εν λόγω εταιρεία απλώς είναι πληροφορίες τις οποίες έχω από το INTERNET και από προσωπικούς - κοινωνικούς κύκλους τους οποίους έχω.

Για του λόγου το αληθές http://www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm...&ann_id=213

Υ.Γ. 2 Επίσης σύμφωνα με http://64.27.3.159/csp/asfalistika/News.cs...amp;InMode=News η ΑΣΠΙΣ κατέχει την 2η θέση πανελλαδική θέση ανάμεσα στις ασφαλιστικές...

Προφανώς τα παραπάνω μετρα πάρθηκαν λογω καταγγελίας που αφορούσε απ'ατη σε συμβ'ολαια ζωής-συνταξης όπου παρειχε εποτόκιο το 2πλάσιο απο την Τραπεζα της Ελλάδος.Εγιναν καταγγελίες και υποχρεώθηκε να αποζημιώσει-ενημερωσει τους πελάτες της.Νομιζω οτι επεβλήθηκε προστοιμο 500000€ με συγκεκριμένη ημερομηνία πληρωμής.Η κάθε ασφαλιστικη υπόκειται στον Υπουργο Αναπτυξησ και ειναι στο χερι του να πει οτι κλέινει.Η Ασπιδα ειναι πολυ μεγάλη εταιρεια και καταλαβαινεται τι θα γινει στην αγορα αν κλεισει.Σκοπος ειναι στο αμεσο μέλλον να υπαρχουν 4-5 εταιρειες και να μοιράζονται την πιτα προς ζημια των μικρων.Εγω εμπιστευομαι την Εθνικη ,ισως η πιο ακριβη απο ολες σε μικτη ασφαλεια,αλλα η πιο σίγουρη λογω κρατικής παρέμβασης.Για την ωρα εχω Aspis aplh full αλλα μόλις δηλώσω μοτερ θα παω για μεικτη full στην Εθνικη, ε Lilian? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.