Jump to content
mihalis19

ενημερωμενη εκδοση για Tsi 140 ισχυει?

Recommended Posts

Εγώ έχω κάνει δύο update στο gt μου( Δεκέμβριος του 2006). Στο πρώτο που είχα ζητήσει εγώ μήπως και δουλέψει σωστά το οργανάκι booster είχα αντιμετοπίσει την ομαλή λειτουργία του compressor πράγμα που ισχύει καώς ανεβάζει ροπή ομαλά και όχι απότομα (έγινε σύγκριση σε δυναμομετρήσεις με αλλα gt , το οποίο διαγραμμα στις 3000 στροφές και πάνω είναι ίδιο ενω χαμηλα΄εμένα ανεβαίνει ομαλά και στο άλλο απότομα). Το δευτερο από ότι μου είπανε και μου το κάνανε από μόνοι τους , έχει να κάνει κυρίως στο να μην βάζει ευκολα σφάλματα ο εγκέφαλος , όπως ατελή καυση και διάφορα τέτοια. Οπως καταλαμβαίνεται αν είχατε κάνει ενδιάμεσα το πρώτο update den θα βλέπατε αυτή την διαφορά. Αν υποχωρήσει η ζέστη σκοπευω να κανω πάλι δυναμομετρηση κ να δω τοιχον διαφορες σε σχέση με τα updates. Θα συμφωνήσω και μιο πάνω πως ta update θα πρέπει να γίνονται καθώς σημαίνει ότι ασχολούνται με τυχόν βλάβεσ κ άλλα που συμβαίνουν και δίνουν λύσεις και δεν μας αφήνουν να πάθουμε και υπόλοιποι το ίδιο.

Edited by geotag
Link to comment
Share on other sites

+1

δεν ειναι και καμια τρελη διορθωση

μια διορθωση.

ειναι μια απο τις πιο συμαντηκες αναβαθμησεις τελικα.εχει να κανει και με την ροπη σε καποιο αμαξια που παρουσιασαν προβλημα "ανοιγματος".

αυτα μου ειπαν.θα παω να την κανω.δεν ειδοποιουν αλλα πρεπει να γινει.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

τελικα ναι υπαρχει αυτη η αναβαθμηση και μολις την εκανα μετα απο σοβαρο προβλημα στο αμαξι.ειχε πεσει τρελα η αποδοση του δεν πηγαινε βημα!τωρα παει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ναι υπαρχει αυτη η αναβαθμηση και μολις την εκανα μετα απο σοβαρο προβλημα στο αμαξι.ειχε πεσει τρελα η αποδοση του δεν πηγαινε βημα!τωρα παει μια χαρα!

+1

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα <<μάλλον>> μου κάνανε το update. Το είχα πάει για το γνωστό πρόβλημα με τα συγχρονιζέ και τους είπα να δουν αν χρειάζεται αναβάθμιση το software. Δεν με ενημερώσαν αν έγινε η αναβάθμιση γιατί όταν παρέλαβα το αμάξι είχε κλείσει το συνεργείο και είχαν φύγει οι μηχανικοί. Εγώ μάλλον απογοητεύτηκα με την αναβάθμιση. Το αμάξι στα χαμηλά είναι ψόφιο. Είναι σαν να βαριέται να ξυπνήσει ο κομπρέσσορας. Ο ήχος που κάνει έχει μειωθεί πάρα πολύ και δείχνει να δουλεύει μετά τις 2000 rpm ενώ προηγουμένως άρπαζε κατευθείαν από τις 1500 και επιτάχυνε ΠΟΛΥ πιο γρήγορα και ΑΜΕΣΑ. Χθες έβαλα V-Power αντί για απλή αμόλυβδη και δεν είδα καμία απολύτως διαφορά, οπότε δεν είναι θέμα βενζίνης. Παίζει μήπως να έχουν κάνει λάθος και να βάλανε software για Tsi 122HP και όχι TSi 140HP που είναι το δικό μου?

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα <<μάλλον>> μου κάνανε το update. Το είχα πάει για το γνωστό πρόβλημα με τα συγχρονιζέ και τους είπα να δουν αν χρειάζεται αναβάθμιση το software. Δεν με ενημερώσαν αν έγινε η αναβάθμιση γιατί όταν παρέλαβα το αμάξι είχε κλείσει το συνεργείο και είχαν φύγει οι μηχανικοί. Εγώ μάλλον απογοητεύτηκα με την αναβάθμιση. Το αμάξι στα χαμηλά είναι ψόφιο. Είναι σαν να βαριέται να ξυπνήσει ο κομπρέσσορας. Ο ήχος που κάνει έχει μειωθεί πάρα πολύ και δείχνει να δουλεύει μετά τις 2000 rpm ενώ προηγουμένως άρπαζε κατευθείαν από τις 1500 και επιτάχυνε ΠΟΛΥ πιο γρήγορα και ΑΜΕΣΑ. Χθες έβαλα V-Power αντί για απλή αμόλυβδη και δεν είδα καμία απολύτως διαφορά, οπότε δεν είναι θέμα βενζίνης. Παίζει μήπως να έχουν κάνει λάθος και να βάλανε software για Tsi 122HP και όχι TSi 140HP που είναι το δικό μου?

Εμενα που μου εκαναν την αναβαθμιση τη Παρασκευη δεν εχω κανενα προβλημα. Ανεβαζει το ιδιο γρηγορα οπως πριν αλλα ομαλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα τηλέφωνο στον Pazaropoulo (και στην Κύμης και στην Πειραιώς). Δεν ήξεραν τίποτα για την αναβάθμιση που αναφέρετε.

Κανονικά αφού εχω εγγύηση μπορώ να πάρω τηλέφωνο στην Karrenta ή σε όποιο άλλο εξουσιοδοτημένο service θέλω και να τους ρωτήσω για την αναβάθμιση του εγκεφάλου, δινοντάς τους το VIN. Σωστά ?

Με παραξενεύει πάντως που η επιστολή ήρθε απο Karrenta και όχι απο Kosmocar.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο μενα.....

ειμαι κατοχος golf tsi 140 hp εδω και ενα μηνα περιπου ( εφτασα αισιως τα 1800 χλμ )

ρωτησα και εγω για την αναβαθμιση στην autonet Νεας Μακρης αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει καποιο update...

μηπως δεν υπαρχει update για τοσο προσφατα golf, λεω ισως να ειναι ενημερωμενος ο εγκεφαλος απο την μαμα vw.....

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως χτες πηγα Καρεντα για το service των 15.000.

Εκτος απο τα κλασσικα λαδια, ξυδια μου ειπανε οτι κανανε upgrade τον εγκεφαλο... :huh:

Αρα ισχυει.

Τωρα γνωμη αν παει καλυτερα ή οχι δεν εχω γιατι δεν το εχω οδηγησει ακομη, το οδηγει η γυναικα μου.

Εν αναμονη το λοιπον...

Αααα, μου κοστισε 130 euros protest.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως χτες πηγα Καρεντα για το service των 15.000.

Εκτος απο τα κλασσικα λαδια, ξυδια μου ειπανε οτι κανανε upgrade τον εγκεφαλο... :huh:

Αρα ισχυει.

Τωρα γνωμη αν παει καλυτερα ή οχι δεν εχω γιατι δεν το εχω οδηγησει ακομη, το οδηγει η γυναικα μου.

Εν αναμονη το λοιπον...

Αααα, μου κοστισε 130 euros protest.gif

Κόστισε το service εννοείς και όχι η αναβάθμιση, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ENNOEITAI, μην τρελλαθουμε κιολας new_lol.gif

παιδια να ξερεται οτι θα δειτε διαφορα στο αμαξι μετα την αναβαθμηση.εγω παντως ειδα.στα χαμηλα δεν περνει οσο πριν αλλα μετα τις 3000 στο turbisma το αμαξι παει πιο καλα απο πριν.οποτε πιστευω οτι οτι χανουμε στην εκκινηση κερδιζουμε στο turbisma!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηγα για service to GOLF GT SPORT 140.140 ευρο μου πηραν και κανανε και την αναβαθμηση.απο τα λιγα παντος που καταλαβα οσο αφορα την αντιδραση του αυτοκινητου παρατηρησα οτι το αμαξι ανοιγει ευκολοτερα σε σχεση με πριν.αυτα απο εμενα.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την αναβάθμιση πάει σαφώς χειρότερα στις χαμηλές στροφές όπου ο κομπρέσσορας πλέον κοιμάται. Το τούρμπο ίσως να πάει λίγο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση να θέλει και ρύθμιση η N75 βαλβίδα, που αν δεν κάνω λάθος είναι υπεύθυνη για τον καταμερισμό του αέρα στον κομπρέσσορα και το τούρμπο. Όποιος ξέρει λεπτομέρειες ας γράψει. Ένας τρόπος να ελέγξει κάποιος αν έχει ήδη το καινούργιο version, όποτε δε χρειάζεται αναβάθμιση, ή το παλιό, οπότε χρειάζεται, είναι να ενεργοποιήσει τα αλάρμ, να βγάλει φλας αριστερό ή δεξί και να δει αν στην οθόνη φαίνονται 2 βελάκια (αλάρμ) ή 1 (φλας). Αν φαίνονται 2 έχει το παλιό software, αν φαίνεται 1 έχει το καινούργιο (στο καινούργιο software έχει αλλάξει λίγο η λειτουργία του φλας και των αλάρμ).

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ξερεται οτι θα δειτε διαφορα στο αμαξι μετα την αναβαθμηση.εγω παντως ειδα.στα χαμηλα δεν περνει οσο πριν αλλα μετα τις 3000 στο turbisma το αμαξι παει πιο καλα απο πριν.οποτε πιστευω οτι οτι χανουμε στην εκκινηση κερδιζουμε στο turbisma!

χανεις στην εκκινηση?

δλδ θελεις να μου πεις οτι σου πειραξανε τον κομπρεσσορα και αν ναι πως εγινε αυτο...?????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

χανεις στην εκκινηση?

δλδ θελεις να μου πεις οτι σου πειραξανε τον κομπρεσσορα και αν ναι πως εγινε αυτο...?????????????????????????????

Πολύ απλά, για κάποιο λόγο ο κομπρέσσορας ψιλοκοιμάται. Πριν, μετά τις 1500rpm ο κομπρέσσορας πήγαινε κανόνι. Τώρα μόνο στο φάσμα στροφών που λειτουργεί το τούρμπο μπορείς να δεις την ροπή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, για κάποιο λόγο ο κομπρέσσορας ψιλοκοιμάται. Πριν, μετά τις 1500rpm ο κομπρέσσορας πήγαινε κανόνι. Τώρα μόνο στο φάσμα στροφών που λειτουργεί το τούρμπο μπορείς να δεις την ροπή.

μεγαλη ....κια αυτο που σου κανανε...! εγω θα τους ειχα ριξει μολοτοφ χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα που εκαναν την αναβαθμιση δε βλεπω το προβλημα που ολοι λετε. Απλα ανεβαζει περισσοτερο ομαλα/γραμικα τωρα. Η αποδοση του ειναι ιδια

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα που εκαναν την αναβαθμιση δε βλεπω το προβλημα που ολοι λετε. Απλα ανεβαζει περισσοτερο ομαλα/γραμικα τωρα. Η αποδοση του ειναι ιδια

Δηλαδη εχεις χασει εκεινα τα τιναγματακια που εκανε καθως ανεβαζε

στροφες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις χασει εκεινα τα τιναγματακια που εκανε καθως ανεβαζε

στροφες;

Τα τιναγματακια ναι, αλλα αυτο δε σημαινει οτι επεσε η αποδοση και δεν τραβαει. Ισα ισα, εμενα μου αρεσει περισσοτερο η συμπεριφορα του κινητηρα τωρα. Απο τις 1500 στρ ανεβαζει παρα πολυ καλα και ομαλοτερα απο πριν

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ξερεται οτι θα δειτε διαφορα στο αμαξι μετα την αναβαθμηση.εγω παντως ειδα.στα χαμηλα δεν περνει οσο πριν αλλα μετα τις 3000 στο turbisma το αμαξι παει πιο καλα απο πριν.οποτε πιστευω οτι οτι χανουμε στην εκκινηση κερδιζουμε στο turbisma!

+1!

Το ιδιο αισθανομαι και εγω... protest.gif

Πιστευω οτι πριν ητανε καλυτερο στα χαμηλα ενω τωρα βεβαια δεν καταλαβαινεις την

μεταβαση απο τον κομπρεσορα στην τουρμπινα.

Που ειναι το ροπιασμα απο τις 2.000 στροφες, οεο?

Link to comment
Share on other sites

+1!

Το ιδιο αισθανομαι και εγω... protest.gif

Πιστευω οτι πριν ητανε καλυτερο στα χαμηλα ενω τωρα βεβαια δεν καταλαβαινεις την

μεταβαση απο τον κομπρεσορα στην τουρμπινα.

Που ειναι το ροπιασμα απο τις 2.000 στροφες, οεο?

Εμεινε στο VAS 5051 new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την αναβάθμιση πάει σαφώς χειρότερα στις χαμηλές στροφές όπου ο κομπρέσσορας πλέον κοιμάται. Το τούρμπο ίσως να πάει λίγο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση να θέλει και ρύθμιση η N75 βαλβίδα, που αν δεν κάνω λάθος είναι υπεύθυνη για τον καταμερισμό του αέρα στον κομπρέσσορα και το τούρμπο. Όποιος ξέρει λεπτομέρειες ας γράψει. Ένας τρόπος να ελέγξει κάποιος αν έχει ήδη το καινούργιο version, όποτε δε χρειάζεται αναβάθμιση, ή το παλιό, οπότε χρειάζεται, είναι να ενεργοποιήσει τα αλάρμ, να βγάλει φλας αριστερό ή δεξί και να δει αν στην οθόνη φαίνονται 2 βελάκια (αλάρμ) ή 1 (φλας). Αν φαίνονται 2 έχει το παλιό software, αν φαίνεται 1 έχει το καινούργιο (στο καινούργιο software έχει αλλάξει λίγο η λειτουργία του φλας και των αλάρμ).

Βαγγελη εμενα ειναι κατασκευης 4/07 κι οντως οταν εχω αναμενα τα αλαρμ και βγαλω φλας, απενεργοποιουνται τα αλαρμ.Μηπως αυτο το εκανε παντα κι απλα τωρα το προσεξατε;Αμφιβαλλω αν εχει ενημερωμενη εκδοση απο τοτε το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.