Jump to content
mihalis19

ενημερωμενη εκδοση για Tsi 140 ισχυει?

Recommended Posts

Βασικα πρεπει να ειναι αυτο που υποπτευομουν. Εχει καποια προβληματακια ο compressοrας και επειδη ειναι πολυ πιο ακριβο σαν εξαρτημα απ το turbo, κοψαν την αποδοση του.

κατα πασα πιθανοτητα εχεις δικιο.οποτε update δεν κανω <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα δε βλεπω διαφορα στην αποδοση μετα την αναβαθμιση. Απλα ειναι ομαλοτερη η μεταβαση. Τραβηξα ενα video 0-205 σε 36 sec. Δε νομιζω οτι το αμαξι δε τραβαει.

Υποψιν οτι ειχα clima ανοιχτο, 33 βαθμοι θερμοκρασια και ανηφορικο δεξιο κομματι. Ουτε καν ευθεια δεν ειναι. Απο το τελευταιο φαναρι Κερατεας πριν μπουμε στο Λαυριο, στη Λαυριου φυσικα ;)

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

Όταν οδήγησα το αμάξι μετά την αναβάθμιση μου φάνηκε σα να είχε χάσει στις μεσαίες στροφές ίσως επειδή έγινε πιο ανεπαίσθητη η μετάβαση από τον κομπρέσορα στο turbo.

Αν και πολλοί αναφέρουν πτώση στο φάσμα στροφών του κομπρέσορα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο αφού συνεχίζω να ανεβαίνω ανηφορικά πέταλα με τρία άτομα μέσα, τρίτη ταχύτητα και 1200 στροφές ;)

¶λλη αλλαγή που παρατήρησα στο άμεσο διάστημα μετά την αναβάθμιση είναι ότι κομπρέσορας και turbo ακούγονται δυνατότερα και πανεύκολα ενώ παλιότερα έπρεπε να έστηνα αυτί και να ήμουν σε κανένα στενό. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάνω και πίεση. Απαραίτητο το μπαρόμετρο...

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω δει διαφορα παντως.εχω ξανακανει post για την πω την γνωμη μου αλλα ξανακανω γι ανα συμφωνησω με τον τελευταιο φιλο στο κομματι που λεει για τον ηχο ειναι δυνατοτερος κατι καταλαβαινα αλλα νομιζα οτι ειναι ιδεα μου τωρα ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

εγω παιδες που πηρα το 140αρι ιουνιο 2008 χρειαζομαι αναβαθμιση?απο ηχο παντως στα χαμηλα ειναι καλο.ψαρωνουν ολοι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δικο μου gt δεν παει παραπανω απο 210 και σε καθε πατημα του γκαζιου το μπαρομετρο δουλευει ενω κανονικα μετα τις 4000 στροφες ανεβαινει η βελονα.Μου αλλαζουνε μια βαλβιδα στο τουρμπο ετσι μου ειπανε το ειχε κανενας αλλος αυτο το προβλημα?Επισης μετα τις 3500 στροφες εχει ενα κομπιασμα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε εσας το μπαρομετρο(GT)δουλευει και στα χαμηλα ,στον κομπρεσορα ή μονο στο τουρμπο(πανω απο 3.000-3.500 στροφες???)???

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση εγκεφαλου και εγω και βρηκα την υγεια μου! :lol:

kala esy pws brhkes thn ygeia sou me thn anabathmish??

alloi edw apo oso diabazw theloun ypobathmish......... ;):angry::wacko:<_<:lol:

tsekara to signature s... polla provlhmata.. prepei na sai poly gantemhs re paidaki m :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε εσας το μπαρομετρο(GT)δουλευει και στα χαμηλα ,στον κομπρεσορα ή μονο στο τουρμπο(πανω απο 3.000-3.500 στροφες???)???

???καποιος με gt να μου πει.???

Link to comment
Share on other sites

???καποιος με gt να μου πει.???

Δεν έχω Gt αλλά αν διαβάσεις εδώ στη σελίδα 57 φαίνεται να μετράει την πίεση εισαγωγής ανεξάρτητα απ' το ποιός υπερσυμπιεστής τη προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Gt αλλά αν διαβάσεις εδώ στη σελίδα 57 φαίνεται να μετράει την πίεση εισαγωγής ανεξάρτητα απ' το ποιός υπερσυμπιεστής τη προσφέρει.

Ακριβώς. Μπορεί να είσαι με 2.000 στροφές και ο δείκτης τέρμα δεξιά.................

Link to comment
Share on other sites

μια παρενθεση.απο οσο ξερω τα gt δεν εχουν θερμοκρασια νερου αλλα εχουν την ενδηξη υπερπληρωσης δηλαδη το οργανακι που λετε.εχω την αισθηση οτι ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια του gt και ισως και η μοναδικη!ειναι δυνατον να μην εχεις θερμοκρασια και να εχεις κατι που ειναι μονο για εφε?συμφωνειτε η κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

μια παρενθεση.απο οσο ξερω τα gt δεν εχουν θερμοκρασια νερου αλλα εχουν την ενδηξη υπερπληρωσης δηλαδη το οργανακι που λετε.εχω την αισθηση οτι ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια του gt και ισως και η μοναδικη!ειναι δυνατον να μην εχεις θερμοκρασια και να εχεις κατι που ειναι μονο για εφε?συμφωνειτε η κανω λαθος!

Σωστά, δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας σε όργανο, μπορείς να τη δεις όμως αν θέλεις από το κλιματισμό. Όσον αφορά την ενδειξή υπερπλήρωσης σε πληροφορώ πως μερικές φορές είναι χρησιμότατη.........

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας σε όργανο, μπορείς να τη δεις όμως αν θέλεις από το κλιματισμό. Όσον αφορά την ενδειξή υπερπλήρωσης σε πληροφορώ πως μερικές φορές είναι χρησιμότατη.........

Μπορείς να εξηγήσεις τη διαδικασία για να βλέπεις τη θερμοκρασία από τον κλιματισμό?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας σε όργανο, μπορείς να τη δεις όμως αν θέλεις από το κλιματισμό. Όσον αφορά την ενδειξή υπερπλήρωσης σε πληροφορώ πως μερικές φορές είναι χρησιμότατη.........

να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι θα την χρειαζομουν αν ξερεις να ακους το αμαξι ειναι σαν να το βλεπεις μπροστα σου

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι θα την χρειαζομουν αν ξερεις να ακους το αμαξι ειναι σαν να το βλεπεις μπροστα σου

Αν ξέρεις να ακους το αμάξι δεν χρειάζεσαι κανένα όργανο, ούτε θερμοκρασίας... :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις τη διαδικασία για να βλέπεις τη θερμοκρασία από τον κλιματισμό?

Αν ψάξεις μέσα στο forum τα λέει όλα αναλυτικά πως γίνεται και τι σημαίνει κάθε αριθμός. Εγώ το έκανα μια φορά στην αρχή να δω αν ισχύει και μετά δεν με ξανααπασχόλησε!!! :D:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μια παρενθεση.απο οσο ξερω τα gt δεν εχουν θερμοκρασια νερου αλλα εχουν την ενδηξη υπερπληρωσης δηλαδη το οργανακι που λετε.εχω την αισθηση οτι ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια του gt και ισως και η μοναδικη!ειναι δυνατον να μην εχεις θερμοκρασια και να εχεις κατι που ειναι μονο για εφε?συμφωνειτε η κανω λαθος!

Δεν είναι μόνο για εφέ. Είναι απαραίτητο για κάθε turbo αμάξι και μπορεί να σε γλιτώσει από χαμένες ώρες για τη διάγνωση ενός προβλήματος που τα διαγνωστικά των αντιπροσωπειών δεν δείχνουν.

Νόμιζω ότι τα πρώτα extra χρήματα που πρέπει να διαθέσει ο κάτοχος ενός Tsi είναι για ένα μπαρόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις μέσα στο forum τα λέει όλα αναλυτικά πως γίνεται και τι σημαίνει κάθε αριθμός. Εγώ το έκανα μια φορά στην αρχή να δω αν ισχύει και μετά δεν με ξανααπασχόλησε!!! :o;):lol:

Εχω ψάξει αρκετά και ακόμα δεν το έχω βρει το συγκεκριμένο topic οπότε αν μπορείς να εξηγήσεις τη διαδικασία ή ν'αφήσεις ένα link θα σου ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο για εφέ. Είναι απαραίτητο για κάθε turbo αμάξι και μπορεί να σε γλιτώσει από χαμένες ώρες για τη διάγνωση ενός προβλήματος που τα διαγνωστικά των αντιπροσωπειών δεν δείχνουν.

Νόμιζω ότι τα πρώτα extra χρήματα που πρέπει να διαθέσει ο κάτοχος ενός Tsi είναι για ένα μπαρόμετρο.

σε αυτο και αν ΔΕΝ συμφωνω.τι να παω να το τρυπησω καινθργιο αμαξι να μου δειξει τι?το 0.8 και το overboost?αν ξερεις να το ακους καταλαβαινεις οπως ειπα και πιο πανω και συμφωνησε και αλλος ενας φιλος μονο που την θερμοκρασια δυσυχως δεν μπορεις να την ακουσεις δεν γινεται να καταλαβεις κατι απο εκει αν δεν την εχεις!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο και αν ΔΕΝ συμφωνω.τι να παω να το τρυπησω καινθργιο αμαξι να μου δειξει τι?το 0.8 και το overboost?αν ξερεις να το ακους καταλαβαινεις οπως ειπα και πιο πανω και συμφωνησε και αλλος ενας φιλος μονο που την θερμοκρασια δυσυχως δεν μπορεις να την ακουσεις δεν γινεται να καταλαβεις κατι απο εκει αν δεν την εχεις!

Αν ξέρεις να το ακούς, όπως είπες, το ακούς να βράζει.......... :o

Πέρα από τη πλάκα τώρα, επειδή όπως θα έχεις παρατηρήσει όλα τα Golf και τα περισσότερα VW είναι ίδια εσωτερικά, οι σχεδιαστές έπρεπε να παίξουν στο ίδιο ταμπλό που παίρνει 2 όργανα, τα έβαλαν κάτω και προτίμησαν το μπαρόμετρο, σαν πιο σημαντικό αν θες, αυτοί ξέρουν....

Σιγά μην κάθονταν να φτιάξουν ταμπλό με 3 όργανα!!!Γερμαναράδες.........

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψάξει αρκετά και ακόμα δεν το έχω βρει το συγκεκριμένο topic οπότε αν μπορείς να εξηγήσεις τη διαδικασία ή ν'αφήσεις ένα link θα σου ήμουν υπόχρεος.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=1435

enjoy..... :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.