Jump to content
mihalis19

ενημερωμενη εκδοση για Tsi 140 ισχυει?

Recommended Posts

Αυτή τη λειτουργία την έχει το Golf V από το 2004.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν το είχε. Τέλος πάντων. Η απόδοση πάντως του κομπρέσσορα φαίνεται να έχει πέσει.

Link to comment
Share on other sites

+1!

Το ιδιο αισθανομαι και εγω... protest.gif

Πιστευω οτι πριν ητανε καλυτερο στα χαμηλα ενω τωρα βεβαια δεν καταλαβαινεις την

μεταβαση απο τον κομπρεσορα στην τουρμπινα.

Που ειναι το ροπιασμα απο τις 2.000 στροφες, οεο?

+1

πριν την αναβάθμιση επιτάχυνα άνετα από τις 2000 στροφές με οποιαδήποτε σχέση

Τώρα είναι μουλαρωμένο μέχρι τις 3000 και σέρνεται να ανεβάσει στροφές. Στο τούρμπο όμως πράγματι φαίνεται να αποδίδει καλύτερα οπότε μάλλον αυτό παίζει, χάσαμε χαμηλά και κερδίσαμε στις μεσαίες ενώ ομαλοποιήθηκε πλήρως η μετάβαση από κομπρέσσορα σε τουρμπίνα.

Προτιμούσα το παλιό πρόγραμμα πάντως γιατί δεν δίσταζε να επιταχύνει από χαμηλά :o

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

+1

πριν την αναβάθμιση επιτάχυνα άνετα από τις 2000 στροφές με οποιαδήποτε σχέση

Τώρα είναι μουλαρωμένο μέχρι τις 3000 και σέρνεται να ανεβάσει στροφές. Στο τούρμπο όμως πράγματι φαίνεται να αποδίδει καλύτερα οπότε μάλλον αυτό παίζει, χάσαμε χαμηλά και κερδίσαμε στις μεσαίες ενώ ομαλοποιήθηκε πλήρως η μετάβαση από κομπρέσσορα σε τουρμπίνα.

Προτιμούσα το παλιό πρόγραμμα πάντως γιατί δεν δίσταζε να επιταχύνει από χαμηλά :baby:

+1

Link to comment
Share on other sites

Για να το εκαναν ετσι, σιγουρα θα ειχαν καποιον σοβαρο λογο...

Παιζει πολυ ευκολα πλεον το αμαξι να εχει κερδειζει λιγο σε ρεπριζ στην εθνικη οδο...

Link to comment
Share on other sites

οποτε ρε παιδια τι μου προτεινετε???να μην παω να κανω την αναβαθμηση στο gt???

με αυτα που ακουω δεν θελω να παω.μου αρεσει και με βολευει η επιταχυνση απο χαμηλα.δεν θα ηθελα να περιμενω να παω στις 3.000 στροφες για να κανει το μπαμ.ασε που τις πιο πολλες φορες (λογο ανταπτορα της forge)σταματαω στις 3.500 στροφες για να ακουσω το τσαφφφφφφφφφ.οποτε το ξεχναω το update???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

οποτε ρε παιδια τι μου προτεινετε???να μην παω να κανω την αναβαθμηση στο gt???

με αυτα που ακουω δεν θελω να παω.μου αρεσει και με βολευει η επιταχυνση απο χαμηλα.δεν θα ηθελα να περιμενω να παω στις 3.000 στροφες για να κανει το μπαμ.ασε που τις πιο πολλες φορες (λογο ανταπτορα της forge)σταματαω στις 3.500 στροφες για να ακουσω το τσαφφφφφφφφφ.οποτε το ξεχναω το update???

Αυτά που είπαμε εμείς αφορούν το TSI 140, για GT δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο αλλάζει την απόδοση του κινητήρα με παρόμοιο τρόπο.

Πάντως στο 140άρι η αναβάθμιση τις έχει σκοτώσει τις χαμηλές στροφές (σε σχέση με πριν πάντα).

Link to comment
Share on other sites

+1

πριν την αναβάθμιση επιτάχυνα άνετα από τις 2000 στροφές με οποιαδήποτε σχέση

Τώρα είναι μουλαρωμένο μέχρι τις 3000 και σέρνεται να ανεβάσει στροφές. Στο τούρμπο όμως πράγματι φαίνεται να αποδίδει καλύτερα οπότε μάλλον αυτό παίζει, χάσαμε χαμηλά και κερδίσαμε στις μεσαίες ενώ ομαλοποιήθηκε πλήρως η μετάβαση από κομπρέσσορα σε τουρμπίνα.

Προτιμούσα το παλιό πρόγραμμα πάντως γιατί δεν δίσταζε να επιταχύνει από χαμηλά :lol:

Καποια λογικη εξηγηση εχουν να δωσουν αυτοι που κανουν τις αναβαθμισεις γιατι συμβαινει αυτο???

Εχει ρωτησει κανεις?? Καποια αξηγηση θα υπαρχει. Μηπως προστασια του κομπρεσσορ?? Λεω εγω τωρα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καποια λογικη εξηγηση εχουν να δωσουν αυτοι που κανουν τις αναβαθμισεις γιατι συμβαινει αυτο???

Εχει ρωτησει κανεις?? Καποια αξηγηση θα υπαρχει. Μηπως προστασια του κομπρεσσορ?? Λεω εγω τωρα!!! :lol:

Tη τουρμπινα φοβομασταν αλλα απο τον κομπρεσορα θα το βρουμε...

Δεν εξηγητε αλλιως παντως.

Γιατι να κοψουνε απο τις χαμηλες μιας και ητανε και "κραχτης" σχετικα με αλλα αυτοκινητα

της κατηγοριας.

Παραλογο? withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ρωτησει καποτε αν το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα που χρειαζονται αναβαθμιση και μου ειχαν πει οτι αν δεν με εχουν παρει τηλεφωνο δεν προβλεπεται αναβαθμιση για μενα.Το αυτοκινητο ειναι κατασκευης 4/07 και σε μερικες μερες που θα παω για γενικο σερβις θα ξαναρωτησω να το ελεγξουν μηπως ειμαι κι εγω για αναβαθμιση..Επισης με αυτα που ακουγονται βγαινει το συμπερασμα οτι ο κινητηρας εχει χασει τη γραμμικοτητα του.Αφου χαμηλα ειναι χειροτερο και ψηλα εχει καλυτερευσει, τοτε ειναι σα να λεμε οτι η μεταβαση απο τον κομπρεσσορα στο τουμπο ειναι λιγο πιο αισθητη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ρωτησει καποτε αν το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα που χρειαζονται αναβαθμιση και μου ειχαν πει οτι αν δεν με εχουν παρει τηλεφωνο δεν προβλεπεται αναβαθμιση για μενα.Το αυτοκινητο ειναι κατασκευης 4/07 και σε μερικες μερες που θα παω για γενικο σερβις θα ξαναρωτησω να το ελεγξουν μηπως ειμαι κι εγω για αναβαθμιση..Επισης με αυτα που ακουγονται βγαινει το συμπερασμα οτι ο κινητηρας εχει χασει τη γραμμικοτητα του.Αφου χαμηλα ειναι χειροτερο και ψηλα εχει καλυτερευσει, τοτε ειναι σα να λεμε οτι η μεταβαση απο τον κομπρεσσορα στο τουμπο ειναι λιγο πιο αισθητη.

Το δικό μου είναι 7/07 και μου έκαναν την αναβάθμιση. ¶ρα είναι παράλογο το δικό σου να μην την χρειάζεται :D Ούτε εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο, πήγα στην αντιπροσωπεία για άσχετο λόγο και μου είπαν πως πρέπει να περαστεί και η αναβάθμιση.

Η στιγμή της μετάβασης από κομπρέσσορ σε τούρμπο (δηλαδή 2800 με 3.200 περίπου) πλέον ΔΕΝ είναι καθόλου αισθητή. Παλιότερα υπήρχε ένας δισταγμός στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών που τώρα λόγω της γραμμικότητας έχει εξαφανιστεί.

Από ότι μπορώ να συμπεράνω κόψανε την απόδοση χαμηλά ώστε να έρθει "στα ίσια της" η καμπύλη ροπής και να μη φαίνεται ότι πέφτει στιγμιαία κατά τη μετάβαση από τον πρώτο συμπιεστή στον δεύτερο.

Η απόδοση του μοτέρ θυμίζει περισσότερο ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο πλέον. Επιταχύνει (σε σχέση με πριν) αργά κάτω από τις 3000 με σταθερά αυξανόμενο ρυθμό που κορυφώνεται γύρω στις 4.000 στροφές και δίνει δυνατά μέχρι τις 6000, από κει και πάνω ψοφάει σταδιακά. Και πάλι όμως χαμηλά είναι πολύ πιο δυνατό από τα κοινά 1.400άρια (όχι τόσο όσο πριν όμως).

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι 7/07 και μου έκαναν την αναβάθμιση. ¶ρα είναι παράλογο το δικό σου να μην την χρειάζεται :D Ούτε εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο, πήγα στην αντιπροσωπεία για άσχετο λόγο και μου είπαν πως πρέπει να περαστεί και η αναβάθμιση.

Η στιγμή της μετάβασης από κομπρέσσορ σε τούρμπο (δηλαδή 2800 με 3.200 περίπου) πλέον ΔΕΝ είναι καθόλου αισθητή. Παλιότερα υπήρχε ένας δισταγμός στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών που τώρα λόγω της γραμμικότητας έχει εξαφανιστεί.

Από ότι μπορώ να συμπεράνω κόψανε την απόδοση χαμηλά ώστε να έρθει "στα ίσια της" η καμπύλη ροπής και να μη φαίνεται ότι πέφτει στιγμιαία κατά τη μετάβαση από τον πρώτο συμπιεστή στον δεύτερο.

Η απόδοση του μοτέρ θυμίζει περισσότερο ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο πλέον. Επιταχύνει (σε σχέση με πριν) αργά κάτω από τις 3000 με σταθερά αυξανόμενο ρυθμό που κορυφώνεται γύρω στις 4.000 στροφές και δίνει δυνατά μέχρι τις 6000, από κει και πάνω ψοφάει σταδιακά. Και πάλι όμως χαμηλά είναι πολύ πιο δυνατό από τα κοινά 1.400άρια (όχι τόσο όσο πριν όμως).

Θα ξαναρωτησω αν και θα ηθελα να οδηγησω ενα αναβαθμισμενο πριν κανω οτιδηποτε.Οσο για την αναβαθμιση, θα ρωτησω και που αποσκοπει.Διοτι αν ειναι θεμα αξιοπιστιας, θα το κανω οπως και να χει.Ο καιρος για το σερβις πλησιαζει.Ειδομεν....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο δικό μου GT η αναβάθμιση έφερε τεμπελιά στο compresor στις χαμηλές, με αποτέλεσμα να μου φαίνεται οτι το αμάξι δεν πάει ή οτι ο compresor δεν λειτουργεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο δικό μου GT η αναβάθμιση έφερε τεμπελιά στο compresor στις χαμηλές, με αποτέλεσμα να μου φαίνεται οτι το αμάξι δεν πάει ή οτι ο compresor δεν λειτουργεί καθόλου.

Δηλαδη τη δευτερα που θα το παω για σερβις να τους πω να μην την κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τη δευτερα που θα το παω για σερβις να τους πω να μην την κανουν?

Γνωμη μου να τους ρωτησεις αν ειναι καποιο θεμα ασφαλειας της μηχανης

αλλιως αν μπορεις αστο οπως ειναι... -_-

Εγω να σου πω την αληθεια το ψιλομετανοιωσα.

Και πριν με ρωτησεις γιατι το εκανα θα σου απαντησω οτι το πηγε

η γυναικα μου και οχι εγω... new_wasntme.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να τους ρωτησεις αν ειναι καποιο θεμα ασφαλειας της μηχανης

αλλιως αν μπορεις αστο οπως ειναι... :whistling:

Εγω να σου πω την αληθεια το ψιλομετανοιωσα.

Και πριν με ρωτησεις γιατι το εκανα θα σου απαντησω οτι το πηγε

η γυναικα μου και οχι εγω... new_wasntme.gif

Ο.Κ. Ευχαριστω -_-;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε στις υψηλές στροφές παρατήρησα να πηγαίνει καλύτερα..... έχει κάποιος φίλος άποψη ;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο δικό μου GT η αναβάθμιση έφερε τεμπελιά στο compresor στις χαμηλές, με αποτέλεσμα να μου φαίνεται οτι το αμάξι δεν πάει ή οτι ο compresor δεν λειτουργεί καθόλου.

με τα 170 αλογα εχεις ή το GT sport???

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε στις υψηλές στροφές παρατήρησα να πηγαίνει καλύτερα..... έχει κάποιος φίλος άποψη ;

εγω παντως φιλε μου βλεπω διαφορα στις ψηλες .το αμαξι σιγουρα παει καλυτερα.μετα τις 3000 δινει ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Με τα 170...

Σήμερα που το πήγα να ρωτήσω γιατί δεν πάει οπως πριν μου είπαν οτι άλλαξαν το πρόγραμμα γιατί χάλαγαν οι τροχαλίες του compresor (???)

Σίγουρα πάντως έχει γίνει οικονομικότερο... λίγο αλλά το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 170...

Σήμερα που το πήγα να ρωτήσω γιατί δεν πάει οπως πριν μου είπαν οτι άλλαξαν το πρόγραμμα γιατί χάλαγαν οι τροχαλίες του compresor (???)

Σίγουρα πάντως έχει γίνει οικονομικότερο... λίγο αλλά το βλέπεις.

Ενδιαφερον αυτο που λες....Σε συνδιασμο με τα σχολια μελων που λενε οτι μετα την αναβαθμηση εχει πεσει η αποδοση του κομπρεσσορα, μαλλον εχει ''βαση'' η πληροφορια σου...

Eαν επιτρεπεται σε ποια αντιπροσωπεια πηγες??

Ισχυει και για το 140αρι...???

Link to comment
Share on other sites

Με τα 170...

Σήμερα που το πήγα να ρωτήσω γιατί δεν πάει οπως πριν μου είπαν οτι άλλαξαν το πρόγραμμα γιατί χάλαγαν οι τροχαλίες του compresor (???)

Σίγουρα πάντως έχει γίνει οικονομικότερο... λίγο αλλά το βλέπεις.

εσυ φιλεε μου ειδες διαφορα στις χαμηλες στροφες???

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στην Autonet στο Κορωπί...

Δεν γνωρίζω για το 140αρι....

Πάντως εκεί μου είπαν οτι σε όσες αναβαθμίσεις έχουν κάνει, μόνο ένας ακόμα παραπονέθηκε για πτώση απόδοσης....

Ναι στις χαμηλές το βρίσκω να τραβάει, αλλά χωρίς compresor......τι να πω.... δεν το καταλαβαίνω ;

Σε κολάει αλλά μετά τις 3000-3500.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να ειναι αυτο που υποπτευομουν. Εχει καποια προβληματακια ο compressοrας και επειδη ειναι πολυ πιο ακριβο σαν εξαρτημα απ το turbo, κοψαν την αποδοση του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.