Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Ρυθμιζόμενη Ανάρτηση.για Passat

Recommended Posts

Επειδή στα bodykit βγήκαμε εκτός κουβέντας, εγώ αυτό που θα ήθελα θα ήταν μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση, σε ύψος και σκληρότητα, από το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Να μπορώ να το χαμηλώσω και να το σκληρύνω όταν είμαι μόνος και γουστάρω τα γκάζια μου, να το έχω νορμάλ όταν κάνω τα ταξίδια μου, και να το έχω μαλακό όταν κάνω βόλτες με την γυναίκα μου και (στο μέλλον) τα παιδιά μου...

Δυστυχώς όμως τέτοια ανάρτηση δε νομίζω να υπάρχει (aftermarket). Πολλές μεγάλες και καλές εταιρείες έχουν στα μοντέλα τους αλλά φαίνεται της μαμάς VW της φάνηκε πολύ χλιδάτο για να το βάλει στο "αυτοκίνητο του λαού"...

Εγώ έχω βρει αυτή την εταιρεία στην Γερμανία German Airride Systems αλλά υπάρχουν κάποιοι λόγοι που νομίζω την καθιστούν απαγορευτική...

1) Δεν υπάρχει κανείς Ελλάδα να τα περνάει.

2) Ίσως να θέλει και πατέντες στο αμάξι και αυτό ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να το κάνω.

3) Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι.

4) Με ανησυχεί το να έχω ένα δοχείο υπό πίεση στον χώρο αποσκευών.

5) Είναι πολύ extreme για την δουλειά που το θέλω...

Εγώ θα ήθελα κάτι σαν τις ΤΕΙΝ (τις είχε ο αδερφός μου στο RX8 Cosmo), οι οποίες όμως ρυθμίζουν μόνο ως προς την σκληρότητα (απόσβεση ανωμαλιών), αλλά τουλάχιστον είναι ηλεκτρική η ρύθμιση και λιγότερο ριψοκίνδυνη από τις αέρος. Δυστυχώς όμως για Passat δεν παίζει τέτοια ανάρτηση...

Αυτά από εμένα, δεν ξέρω αν κάποιος γνωρίζει πάνω στο θέμα κάτι παραπάνω, ή αν έχει δει κάποια εταιρεία να προσφέρει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Καλά κάνεις και προβληματίζεσαι για το air suspension, ελπίζω να προβληματιστείς τόσο ώστε να μην τη βάλεις.

Σε σκληρότητα με ρύθμιση από καμπίνα κοίτα προς Tein αν βγάζει για passat

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και προβληματίζεσαι για το air suspension, ελπίζω να προβληματιστείς τόσο ώστε να μην τη βάλεις.

Δεν παίζει να βάλω κάτι τέτοιο, ούτε μία στο εκατομμύριο! Απλά ήθελα να μοιραστώ την πληροφορία μαζί σας, μήπως υπάρχει κανένας τρελαμένος και θέλει να βάλει! :huh:

Σε σκληρότητα με ρύθμιση από καμπίνα κοίτα προς Tein αν βγάζει για passat
Εγώ θα ήθελα κάτι σαν τις ΤΕΙΝ (τις είχε ο αδερφός μου στο RX8 Cosmo), οι οποίες όμως ρυθμίζουν μόνο ως προς την σκληρότητα (απόσβεση ανωμαλιών), αλλά τουλάχιστον είναι ηλεκτρική η ρύθμιση και λιγότερο ριψοκίνδυνη από τις αέρος. Δυστυχώς όμως για Passat δεν παίζει τέτοια ανάρτηση...

Δεν παίζει τίποτα...

Και που να βρεις τον μάγκα τον μηχανικό, να σου πει αν μπορεί να μπει η ανάρτηση από άλλο μοντέλο της αγοράς?... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο Passat 1.8T λέω να βάλω την KW Wariant 2 δεν είναι δήσκολη στην ρίθμηση? και επείσεις θέλω 1CM μπρώστα να ειναι χαμιλώτερο απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην φοραω απο τοτε που το πηρα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Το αμαξι ειναι απλά τελειο.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να έχω λίγο περισώτερο μπρωστα κατεύασμα απο ότι είναι πίσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

καταλάβα όπως στο πόλο μου Coilover ειναι και οι Wariant 2?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Η ΚW Wariant 2 με 1250ευρώ είναι καλη τιμή που είπαν? επιευκερίας να μην ανοίγω άλλο θέμα έχεις καμια ιδέα για πιά μπάρα θόλων να μπεί στο πασσατ το δικό μου? επισεις σήμερα εβαλα και αποστάτες γιατι παρά ηταν μεσα τα ζαντολαστιχα...

Link to comment
Share on other sites

Η ΚW Wariant 2 με 1250ευρώ είναι καλη τιμή που είπαν? επιευκερίας να μην ανοίγω άλλο θέμα έχεις καμια ιδέα για πιά μπάρα θόλων να μπεί στο πασσατ το δικό μου? επισεις σήμερα εβαλα και αποστάτες γιατι παρά ηταν μεσα τα ζαντολαστιχα...

Η τιμη που σου ειπαν ειναι για την inox ή για την γαλβανιζε?

Μπαρα θολων βαλε μια OMP ή Sparco αλλα να ειναι σπαστη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν και 1850 ευρώ απο 1250? τι γίνετε ρε παιδιά? Η Blistein PSS9 παίζει να είναι ποιο φτηνή απο την KW Wariant 2? Θέλω μια που να ριθμίζετε τι έχετε να προτίνετε? Δεν βρήσκω την αντοίχηστη H&R CoilOver που έχω στο Polo για το Passat... τι λυσεις υπάρχουνε? Η Blistein PSS9 στα 1500 τελική τιμή είναι καλα? τι γνώμη έχετε με την KW Wariant 2 (1850Ε αντυπρωσωπια VW - 1600Ε από μαγαζί φίλου) & Blistein PSS9 (1780Ε αντυπρωσωπια VW - 1500Ε από μαγαζί φίλου)? Πάλυ πάει πίσω το Passat δεν το βλέπω τίτη να το πέρνω...

τελικά τα 1250 είναι για της γαλβανιζέ επίσεις ερώτηση... (Ξερω σας έχω πρίξει) αλλα έχω μπλεχτει... η PSS9 είναι και αυτη ανωξίδωτη?

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε Κ-SPORT.Εχουν πολλες ρυθμισεις ακομα και top mount ρυθμιζομενα αναλογως βεβαια και το αυτοκινητο.Κανε μια ερωτηση δεν εχεις να χασεις τιποτα :);)

Link to comment
Share on other sites

Κ-Σπορτ έχω τον Λ. Στρατή που μου είπε σε τηλ. που μιλίσαμε το πρωί (και μάλλον) μπορεί να καταλίξω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν και 1850 ευρώ απο 1250? τι γίνετε ρε παιδιά? Η Blistein PSS9 παίζει να είναι ποιο φτηνή απο την KW Wariant 2? Θέλω μια που να ριθμίζετε τι έχετε να προτίνετε? Δεν βρήσκω την αντοίχηστη H&R CoilOver που έχω στο Polo για το Passat... τι λυσεις υπάρχουνε? Η Blistein PSS9 στα 1500 τελική τιμή είναι καλα? τι γνώμη έχετε με την KW Wariant 2 (1850Ε αντυπρωσωπια VW - 1600Ε από μαγαζί φίλου) & Blistein PSS9 (1780Ε αντυπρωσωπια VW - 1500Ε από μαγαζί φίλου)? Πάλυ πάει πίσω το Passat δεν το βλέπω τίτη να το πέρνω...

τελικά τα 1250 είναι για της γαλβανιζέ επίσεις ερώτηση... (Ξερω σας έχω πρίξει) αλλα έχω μπλεχτει... η PSS9 είναι και αυτη ανωξίδωτη?

Δεν εχεις λογο να τις παρεις απο την αντιπροσωπεια και να τις πληρωσεις και παραπανω.

Η psss9 ειναι ανοξειδωτη και αυτη.

Κ-Σπορτ έχω τον Λ. Στρατή που μου είπε σε τηλ. που μιλίσαμε το πρωί (και μάλλον) μπορεί να καταλίξω εκεί...

Και αυτες ειναι καλες και οικονομικες επισης.

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω επίδη και K-Sport διαβάζω πολή καιλές κριτικές αλλα Βλέφαριαζω και την ΡSS9 θα δούμε οι K-Sport ειναι από όσο σηζιτάγαμε με καποον έδω πρέβεζα και μου έλεγε πώς είναι με αξαρτίματα αερωπερικου τύπου και τέτια παίζει κάτι τέτιο? είναι και αυτές Inox?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχτηκα λιγο πανω στην KW Variant 2 και εχω μπερδευτει με την διαφορα στην τιμη. Σε αρκετα σαιτ δινουν μια τιμη περιπου στα 850¤ και σε αλλα περιπου στα 1500¤. Ακριβως την ιδια αναρτηση. Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει?

Για ριξτε μια ματια εδω

http://www.balancemotorsport.co.uk/product...recnumber=59118

http://www.icjperformance.co.uk/products-v...4&modelid=8

http://www.europerformance.co.uk/pages/pro...product=3752944

http://www.aboveallmotorwerks.com/BVModule...7b-e3781c841208

Edited by madboy
Link to comment
Share on other sites

φίλε παιζει να μην είναι η ανοξοιδωτη αλλα η γαλβανιζέ η ανοξοιδωτη έχει κανα 1600άρη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να πληρωσω τοτε τα διπλασια φραγγα? Επι της ουσιας (και αυτο με ενδιαφερει βασικα) δεν κανει την ιδια δουλεια? Λες και φαινεται η αναρτηση για να πληρωσεις 850¤ παραπανω? Τεσπα αν ειναι για αυτο η διαφορα θα προτιμησω να παρω την γαλαβανιζε. Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι στον καθενα ότι διαλέγει πέρνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανει την ιδια δουλεια απλα η μια ενδεχεται να σκουριασει και η αλλη οχι.

Γι' αυτο και εγώ θέλω την Inox.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια αλλη ερωτηση για οποιον ξερει. Ενδιαφερομαι για χαμηλωμα περιπου 2,5-3 cm μπροστα και πισω. Απλα υπαρχει το εξης προβλημα. Το καρο φοραει μπροστα 7.5JX16H2 και πισω9JX16H2 AZEV και οι αναρτησεις ειναι koni ρυθμιζομενα. Τα ελατηρια ειναι αγνωστου προελευσης. το προβλημα ειναι οτι αν χαμηλωσει υπαρχει προβλημα οτι με τις υπαρχουσες ζαντες βρισκει στα ''φρυδια'' των φτερων. Υπαρχει λυση με καποιο ελατηριο σκληρο με σχετικα μικρη διαδρομη αλλα να μην με τρελανει στο χτυπημα? Η να το ξεχασω και να αλαξω ζαντες?

post-8925-1215963582_thumb.png post-8925-1215963608_thumb.png

Edited by madboy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.