Jump to content
JVA

ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι αν ξέρετε. Θα αγοράσω ένα PASSAT 1.4 122PS και στην ερώτηση μου στην αντιπροσωπεία που πήρα προσφορά για το κόστος του συστήματος παρκαρίσματος μου είπαν 495,00 ευρώ εάν μπει απο το εργοστάσιο και 200,00 ευρώ εάν μπει Ελλάδα απο την αντιπροσωπεία. Ρωτάω εάν είναι καλύτερο το εργοστασιακό και μου λένε οτι είναι το ίδιο. Δεν το πίστεψα. Ξέρει κανείς να μου πει εάν διαφέρουν? Μήπως απο το εργοστάσιο κάνουν καλύτερη δουλειά και αισθητικά στους προφυλακτήρες και είναι και πιο αξιόπιστο?Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Για αξιοπιστια πιστευω την ιδια δουλεια θα κανουν αν βαλεις κανα καλο σετακι. Αλλα αλλιως ειναι να εχει γινει η εγκατασταση απο το εργοστασιο και αλλιως να τρυπησουν προφυλακτηρα εδω, να τραβηξουν παροχες ρευματος κτλ κτλ...

βεβαια μπορει να κανουν και καλη δουλεια οποτε παω πασο..

γενικα εξαρταται απο τα λεφτα σου...

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αλλιως ειναι να εχει γινει η εγκατασταση απο το εργοστασιο και αλλιως να τρυπησουν προφυλακτηρα εδω, να τραβηξουν παροχες ρευματος κτλ κτλ...

+10000000000000000000000

Βάλε το τους εργοστασιακούς! Ειδικά αν το αμάξι ΔΕΝ είναι μαύρο, βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εργοστασιακούς! :o Οτιδήποτε και να σε βάλουν εδώ, εκτός από την πρόχειρη εγκατάσταση, θα είναι μαύροι και θα φαίνονται κακάσχημοι!!! Έχω δει σε σιέλ Passat και είναι χάλια... Ρώτα πόσο κάνουν σετ μαζί με τους μπροστά (οι εργοστασιακοί). Το αμάξι είναι αρκετά μεγάλο και αξίζουν και οι μπροστά. Σου μιλάω εκ πείρας.. ;)

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

βαλε εργοστασιοκους αλλα οχι μονο για εμφανισιακους λογους αλλα οτι λιτουργουν πιο εμπιστα/καλα και επισις ο εγκεφαλος ειναι μεσα στο ολο σιστιμα και ελενγχετε αμα χριαστι διαγνοσι κτλ......

η aftermarket εχουν 50¤ βαλε δουλια αλλα τοσα.....για ενα 100αρικο σιμφερι αλλα 200 δεν εδινα....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι πολυ καλυτεροι οι εργοστασιακοι γιατι ειναι εργοστασιακοι.

Αυτους που σου ειπαν εδω ¤200 τους βαζουν αυτοι.

Απο θεμα λειτουργιας δεν νομιζω οτι εχουν καποιο προβλημα.

Το ζητημα ειναι αν θες να δωσεις σχεδον τα διπλασια χρηματα.

Οι εργοστασιακοι εχουν και μπροστα αισθητηρες?

Link to comment
Share on other sites

Οι εργοστασιακοι εχουν και μπροστα αισθητηρες?

Έχει 2 πακέτα να διαλέξεις. Ένα έχει μόνο πίσω (αυτό που λέει ο φίλος μας) κι ένα έχει και πίσω και μπροστά. Αν θυμάμαι καλά, εμένα μου κόστισε το 2ο πακέτο κάπου στα 700€. Βέβαια λόγω της νομοθεσίας μας, οι τιμές ανάλογα τα κυβικά αλλάζουν, οπότε στο 14άρι θα είναι πιο φθηνά (καμιά 70-80€ φαντάζομαι, όχι περισσότερο).

Link to comment
Share on other sites

ζητα να σου τους κανουν σαν δωρο αυτους της αντιπροσωπειας , δλδ τωρα να δωεις 400 η 700 ευρω για αισθητηρες μου φαινοντε αρκετα και αν εχουν τζιμανη φανοποιο στους βαφει και στο χρωμα του αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ως γνήσιο αξεσουάρ με κωδικό 3C0 054 630 και τοποθετείται στον πίσω προφυλακτήρα. Πάντως και ΄γω θα σου συνιστούσα να βάλεις το εργοστασιακό.

Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλέστερη λύση πρακτικά και αισθητικά σίγουρα είναι η εργοστασιακή λύση. Μόνο με την ιδέα ότι θα μου τρυπάνε εδώ τους προφυλακτήρες να τα περάσουν ανατριχιάζω! Θα βάλω όμως μόνο πίσω γιατί είναι αρκετά τα λεφτά και για μπροστά. Μπορώ όμως να διαπιστώσω οτι όντως μου τα περάσανε στο εργοστάσιο κια όχι εδώ?πχ εάν συνδέσω ένα laptop στο αμάξι θα μπορέσω να ανιχνεύσω εαν είναι συνδεδεμένοι οι αισθητήρες με τον εγκέφαλο?

Link to comment
Share on other sites

ζητα να σου τους κανουν σαν δωρο αυτους της αντιπροσωπειας , δλδ τωρα να δωεις 400 η 700 ευρω για αισθητηρες μου φαινοντε αρκετα και αν εχουν τζιμανη φανοποιο στους βαφει και στο χρωμα του αυτοκινητου

Οι 2 μεσαίοι μπροστινοί, είναι μέσα στη νίκελ μάσκα και είναι νίκελ και αυτοί. Οπότε λίγο δύσκολο να σου το κάνει αυτό φανοποιός.

Μπορώ όμως να διαπιστώσω οτι όντως μου τα περάσανε στο εργοστάσιο κια όχι εδώ?πχ εάν συνδέσω ένα laptop στο αμάξι θα μπορέσω να ανιχνεύσω εαν είναι συνδεδεμένοι οι αισθητήρες με τον εγκέφαλο?

Θα έχεις κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης δίπλα στις ταχύτητες, όπως στη φώτο... :rolleyes:

content_wallpaper_a.Par.0008.Image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Αυτό σημαίνει οτι δεν λείτουργεί αυτόματα μόλις βάλεις όπισθεν αν δεν είναι ενεργοποιημένο. Νόμιζα οτι δεν απενεργοποιείται και δούλεύει όταν βάλεις όπισθεν όπως έχουν τα πιο πολλά αυτοκίνητα όπως έχω δει π.χ. σε FOCUS ή C4.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Αυτό σημαίνει οτι δεν λείτουργεί αυτόματα μόλις βάλεις όπισθεν αν δεν είναι ενεργοποιημένο. Νόμιζα οτι δεν απενεργοποιείται και δούλεύει όταν βάλεις όπισθεν όπως έχουν τα πιο πολλά αυτοκίνητα όπως έχω δει π.χ. σε FOCUS ή C4.

Κάτσε γιατί το έχεις πάρει λάθος! :cry: Ενεργοποιείται όπως ξέρεις αυτόματα βάζοντας όπισθεν, απλά με το κουμπί μπορείς να το απενεργοποιείσεις ενώ έχεις όπισθεν ή και να το ενεργοποιείσεις ενώ δεν έχεις όπισθεν.

Οπότε λειτουργεί αυτόματα με την όπισθεν όπως όλα, απλά σου δίνει την δυνατότητα να παρέμβεις με τον ένα ή άλλο τρόπο όποτε εσύ το θελήσεις... :D

Link to comment
Share on other sites

το καλο στους εργοστασιακους ειναι οτι βαρανε μονο οταν πλησιασεις καποιο εμποδιο και οχι με το που βαζεις την οπισθεν οπωσ κανουν οι aftermarket. επισης κατεβαινει και ο καθρεφτησ για να βλεπεισ τη ζαντα και φυσικα ειναι βαμενοι στο χρωμα του αυτοκινητου.

αυτα απο εμπειρια απο το golf που εχω

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν μου εδειξαν πώς ειναι οι aftermarket, γιατι μου τους εκαναν δωρο, τους ειπα οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι γιατι φαινονται ασχημοι επειδη ειναι μαυροι και το αμαξι ειναι κεραμιδι.

Link to comment
Share on other sites

επισης κατεβαινει και ο καθρεφτησ για να βλεπεισ τη ζαντα

Τουλάχιστον για τα Passat, αυτό δεν παίζει παρά μόνο αν έχεις ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες.

Βέβαια, υπάρχουν 1-2 λύσεις. Η μία είναι με το VAG-Com (το ψάχνω αυτές τις μέρες πως γίνεται για τον Αντώνη) και η 2η λύση είναι αν πάρεις το gadgetάκι της Luxury Car Tuning, που εκτός από όλα τα άλλα, σου δίνει την δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη, άκου πως έχουν τα πράγματα.

Όσον αφορά εμένα, εγώ έχω από μαμά, ηλεκτρικούς καθρέφτες, ΕΞΤΡΑ αναδιπλούμενους καθρέφτες και ΟΧΙ καθίσματα με μνήμες. Εγώ πήρα το Module του Passat πριν πάρω το καλώδιο της Ross-Tech (ναι, βαρέθηκα να περιμένω το group buy και αγόρασα το γνήσιο). Λοιπόν, στο Passat δούλεψε το κατέβασμα του καθρέφτη και το μόνο που έχω έξτρα από το μαμά είναι η ηλεκτρική αναδίπλωση. Αυτό με τις μνήμες που λένε όλοι, δεν το έχω. Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αν φταίει ότι έχω ηλεκτρική αναδίπλωση ή όχι...

Τώρα το έψαξα και για του Αντώνη, το οποίο ΔΕΝ έχει ηλεκτρική αναδίπλωση. Έστειλα e-mail στη Ross-Tech (αυτό είναι το καλό με το γνήσιο καλώδιο, ότι μ@λ@κί@ μου έρθει στο μυαλό την στέλνω με ένα e-mail και μου απαντάντε αμέσως -_- ), μου είπαν από εκεί ότι μόνον σε αυτοκίνητο με μνήμες καθισμάτων γίνεται αυτή η ρύθμιση.

Το δικό μου συμπέρασμα? Ίσως το harness της Luxury Tuning να συμπεριλαμβάνει κάτι παραπάνω από απλές εντολές. Ίσως πάλι να φταίει η ηλεκτρική αναδίπλωση και δεν το έχουν πάρει ακόμη χαμπάρι...

Τώρα εσύ, ότι θέλεις καταλαβαίνεις, και ότι θέλεις αποφασίζεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθούσες αν μου έλεγες που θα τσεκάρω με το VIN μου ποιόν καθρέφτη έχω... -_-

Πάντως υπάρχει μια λογική με τα καθίσματα, γιατί όταν τα καθίσματα έχουν μνήμες, σε κάθε μνήμη καθίσματος αντιστοιχεί και συγκεκριμένη θέση του καθρέφτη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παιζει με τους αισθητήρες παρκαρίσματος του polo? Αν και είναι πολλά τα 500¤ που θέλουν μόνο για πίσω, εφόσον δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμοι, σκέφτομαι να τους ζητήσω αν τους δίνουν ως δώρο (τους εργοστασιακούς). έχουν και αυτοί κουμπί απενεργοποίησης όπως το passat? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κουμπι απενεργοποιησεις βαζεις και σε αυτους των 50ευρώ το θεμα ομως ειναι οτι δεν θα ειναι το ιδιο σε θεμα καλαισθησιας αν τολεω σωστα tongue.gif σα δωρο εργοστασιακους δε νομιζω με τπτ να σου κανουν ,

Link to comment
Share on other sites

κουμπι απενεργοποιησεις βαζεις και σε αυτους των 50ευρώ το θεμα ομως ειναι οτι δεν θα ειναι το ιδιο σε θεμα καλαισθησιας αν τολεω σωστα tongue.gif σα δωρο εργοστασιακους δε νομιζω με τπτ να σου κανουν ,

+100000000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.