Jump to content
Dark Angel

Audi Tt -s & -rs

Recommended Posts

το θελω σε rs παρακαλω!!!λευτερη να του ετοιμασουμε και project ή οχι ακομα?tongue.gif

Εμείς είπαμε θα κάνουμε Polo RS ;) τι να το κάνουμε το TT RS tongue.gif:D:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το μοτεράκι με τρελαίνει, το ΤΤ όχι πολύ. Μάλλον έχω μεγαλώσει. Φαντάζομαι θα μπει και στα Α4/Α6?

Τι να τα κάνεις τα Α4/Α6; Ένα S5 θα σου πήγαινε γάντι. Παλιοκρυφοκουκλεντέ Audaκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνεις τα Α4/Α6; Ένα S5 θα σου πήγαινε γάντι. Παλιοκρυφοκουκλεντέ Audaκια!!!
Να ηταν μονο αυτος......... tongue.gif:o
Link to comment
Share on other sites

όμορφο θα φένετε είναι και ανάλογα τα γούστα του καθενός. Εγω προσωπικά άσπρο με μάυρες ζάντες και κόκκινο με μαύρο εσωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

όμορφο θα φένετε είναι και ανάλογα τα γούστα του καθενός. Εγω προσωπικά άσπρο με μάυρες ζάντες και κόκκινο με μαύρο εσωτερικό...

Με κόκκινο δερμάτινο σαλόνι είναι ωραίο!

http://www.autobild.de/ir_img/58128757_fa8607e45f.jpg

Link to comment
Share on other sites

και σε πορτοκαλί με μαυρό - πορτοκαλί εσωτερικό και μαύρες ζάντες που είδα στην γερμανία σε μάντρα με εξίταρε! αλλά εγώ θα προτιμίσω άσπρο με μάυρες ζάντες και κόκκινο με μαύρο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

παίζεί να έχει ανθρακονιμάτινο διάκοσμο? η πολλά ζητάω εεε???

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια τιμη που θα εχει,δικαιολογειται να εχει και ανθρακονιμάτινο διάκοσμο σωστα??

Θα ήταν φανταστικό αλλά το κόβω λιγάκι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με κάνα 80.000άρι που θα έχει και γιατί να μην προσφέρει και ανθρακονιμάτινο διάκοσμο… το S4/RS4 το S5 το S6/RS6 γιατί προσφέρουνε? Δεν το βλέπω τον λόγο να μην το δίνουν και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ώπα γιατι μπερδέυτηκα. Αν μιλάμε για το RS τότε ναι είναι λογικό να περιμένουμε κάτι παραπάνω από το απλό και από το S.

Link to comment
Share on other sites

Το RS λέω και εγώ που είναι στην Hotlist που αναμένετε να κλέψει καρδιές...

Link to comment
Share on other sites

Νεοκλή μωρό μου πάρ' το εσύ και εγώ θα σου κάνω δώρο ανθρακονημάτινο σεσουάρ και τσατσάρα από βουρτσισμένο αλουμίνιο. Τα κόκκινα καθίσματα θα πηγαίνουν τέλεια και με το χρώμα στα νύχια σου. Με τέτοιο hairdresser's car...

Link to comment
Share on other sites

ttrsteaserear.png

ttrsteasefront.png

teaser-audi-tt-rs-2009-008.jpg

teaser-audi-tt-rs-2009-006.jpg

teaser-audi-tt-rs-2009-005.jpg

teaser-audi-tt-rs-2009-004.jpg

Ingolstadt ? Audi is once again producing a five-cylinder powerhouse: the Audi TT RS will be unveiled to the world at the Geneva Auto Show. Its turbocharged 2.5-liter engine produces well above 300 bhp. It also delivers explosive acceleration, driving delight, and unrivalled sound.

A legend is reborn. After all, powerful five-cylinder gasoline engines have a long legacy at Audi. And the turbocharged direct-fuel-injection engine in the TT RS is the new torchbearer of this dynamic tradition. It enables the TT RS to perform extraordinary feats. For example, it needs nowhere near five seconds to reach 100 km/h (62.14 mph); overtaking is childΆs play; and 250 km/h (155.34 mph) is the limited top speed only on paper.

The quattro permanent all-wheel drive system, a sophisticated chassis, and stupendous brakes keep a tight rein on the power. All in all, the compact TT RS ? with its lightweight and largely aluminum body constructed as per the Audi Space Frame principle ? is a driving machine to be reckoned with.

Additional information will be available during the Audi Press Conference at the Geneva Auto Show on March 3, 2009 (Hall 1, Booth 1060).

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

100.000 :lol: Μ3 και πάλυ Μ3... όχι και 100.000 χιλιάρικα για TTRS εντάξυ μέχρι και 80.000 βαριά όχι και 100.000... ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη ομορφιά (χωρίς δυστυχώς τα Bauhaus στοιχεία) που είχε περάσει από το TT MkI στο TT MKII απορροφήθηκε πλέον ολοκληρωτικά από τους αεραγωγούς-ρουθούνια του μπροστινού προφυλακτήρα που αν μου έλεγαν ότι τον έχει σχεδιάσει η Tolias edition για λογαριασμό της Audi θα το πίστευα.

Το κλού όμως είναι άλλο: Εξατμίσεις-αντιγραφή από Porsche 911. Ζάντες-αντιγραφή από Porsche 911. Ψευτο-diffuser που παραπέμπει σε καθαρόαιμες ιαπωνικές κατασκευές (και που εκλιπαρεί κάποιον ξένο οίκο να το βγάλει σε carbon after-market). Και μια αεροτομή που κάνει το roadster τουλάχιστον να δείχνει τρομερή αμερικ(λ)ανιά.

Τα δε ledάκια παραφορέθηκαν δε νομίζετε? Πρώτα η Audi, μετά η Porsche, μετά η VW, μετά όλος ο κόσμος (μέχρι και οι Κορεάτες), μετά μέχρι και τα UFO στους γύρω γαλαξίες.

Χέστε με επιτέλους με το ΤΤ RS. Ειδικά αυτή η έκδοση μου θυμίζει κάτι γυναίκες body-builder που έχουν χάσει κάθε θυληκότητα και το μόνο που τους λείπει είναι το strap-on. Γιατί περί αυτού πρόκειται: Για ενα αρρενωπότατο μοτέρ σε ενα -κάποτε- όμορφο σουλούπι που υπέστη γενετική μετάλλαξη και παραμορφώθηκε σε φρικτό βαθμό. Ας το βγάλει κάποιος από τη μιζέρια του. Αν μπορούσε να δει πως κατάντησε, θα κατάπινε την τουρμπίνα του. Και αν οι επιδόσεις του ρεζιλεύουν ακόμη και γαλαζοαίματες κατασκευές, τον ευγενή αυτό τίτλο δε θα τον αποκτήσει ποτέ.

Και φτάνουμε στην τιμή του: Τις 70 χιλιάδες τις έχει χαλαρά με κάποιον καλό εξοπλισμό. Που σημαίνει πως θα είναι φθηνότερο και ταχύτερο από μια Cayman S. Όπως ένα Rolex Oyster GMT-Master II ή ένα OMEGA Deville rattrapante είναι φθηνότερα και με περισσότερα μπλιμπλίκια από ενα Jaeger le Coultre ή ενα Vacheron Constantin. Γουάου.

Περιμένω να δω το μοτέρ-κόσμημα σε ενα αμάξωμα που θα το αξίζει.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.