Jump to content
karamitsos

Πίεση Ελαστικών

Recommended Posts

Ετσι ειναι απο εργοστασιο για λογους μεταφορας, παραμονης σταθμευσης κλπ.

Σιγα μην τσεκαρουν οι αντιπροσωπειες την πιεση στα λαστιχα!

Μηπως ξερουν κιολας το γιατι?

+100000 :D

Link to comment
Share on other sites

Σε 225/45/17'' εβαζα συμφωνα με το αυτολητο στο καπακι του "ρεζερβουαρ" σε οχι βαρυφορτωμενο αυτοκίνητο 2.2 μπρος 2.0 πισω

Τωρα που εβαλα 225/40/18'' αντιστοιχα τι πρεπει να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Σε 225/45/17'' εβαζα συμφωνα με το αυτολητο στο καπακι του "ρεζερβουαρ" σε οχι βαρυφορτωμενο αυτοκίνητο 2.2 μπρος 2.0 πισω

Τωρα που εβαλα 225/40/18'' αντιστοιχα τι πρεπει να βάλω?

Το ίδιο...Μετράς την πίεση όχι το πόσο αέρα βέζει μέσα το λάστιχο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ ΤΟ GOLF VI TSI 122HP ME ESP, ΘΑ ΕΧΩ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ?

ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΒΕΙ ΦΩΤΑΚΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙ Η ΠΙΕΣΗ?

ΣΕ ΤΙ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ ΤΟ GOLF VI TSI 122HP ME ESP, ΘΑ ΕΧΩ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ?

ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΒΕΙ ΦΩΤΑΚΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙ Η ΠΙΕΣΗ?

ΣΕ ΤΙ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΑΝ έχεις που δεν το ξέρω, πρέπει να το κάνεις reset όταν βάζεις αέρα. Αν κάποιο από τα 4 χάσει αέρα για οποιοδήποτε λόγο, ανάβει ένδειξη και έχει και ηχητική προειδοποίηση. Ετσι είναι στο cooper τουλάχιστον που ξέρω να σου πω, όπως και στις BMW. γιατί στο Golf μου δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ ΤΟ GOLF VI TSI 122HP ME ESP, ΘΑ ΕΧΩ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ?

ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΒΕΙ ΦΩΤΑΚΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙ Η ΠΙΕΣΗ?

ΣΕ ΤΙ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Καλησπερα φιλε μου και καλοταξιδο το τουτου σου.

Το Esp δεν εχει καμια σχεση με πιεση ελαστικων.Ειναι ελεγχος προσφυσης και ευσταθειας αυτοκινητου μαζι με αντι-σπιν.

Η ενδειξη πιεσης ελαστικων ειναι εξτρα. Καθε φορα που θα κοιτας την πιεση των ελαστικων και θα την φτιαχνεις στη σωστη πιεση,θα σεταρεις τις ενδειξεις με ενα κουμπακι που υπαρχει στην κονσολα πανω απο τις ταχυτητες. Οταν θα μειωθει η πιεση τοτε θα σου αναψει ενδειξη στο ταμπλω.

Ετσι δουλευει νομιζω.

Και οι πιεσεις φυσιολογικα θα αναγραφονται στην ταπα της βενζινης.

Edited by geok100
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πρόσφατα τα Goodyear F1 Assy 225/45/17 και ο λαστιχάς μου είπε πίεση 40psi για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα (σκασίματα) στα πλαινά του ελαστικού. Πριν που φορούσα Dunlop από το εργοστάσιο, τα είχα σύμφωνα με το βιβλίο 32-34 και δεν είχα πρόβλημα για 60000χλμ που τα άλλαξα. Υπάρχει κάποια εμπεριστατωμένη άποψη για το ποια είναι η ιδανική πίεση σε νορμάλ συνθήκες (βάρους, καιρού, τρόπος οδήγησης κτλ)?

Τα παλιά ελαστικά ήταν φαγωμένα μονόπατα από την εσωτερική τους πλευρά όλα. Βέβαια στο μπρος αριστερό φάνηκαν λινά, αλλά μήπως παίζει ρόλο η γωνία κάμπερ για αυτή τη φθορά ή είναι θέμα ευθυγράμμισης ή ακόμη και πίεσης ελαστικών?

Merci

Link to comment
Share on other sites

Το φαγωμα ηταν θεμα ευθυγραμισης (πηγαινε σε καποιον καλο για να μην σου χαλασει τα λαστιχα παλι).

Σαν πιεση βαλε αυτη που προτεινει ο κατασκευαστης του αυτοκινητου.

Εγω βαζω απο την προτεινομενη αυτη που ειναι με πληρες φορτιο για τους μπροστινους και την ιδια με τους μπροστινους για πισω (εφοσον δεν το εχω φορτωμενο. Αν ειναι φορτωμενο τοτε και πισω βαζω αυτη του εργοστασιου). Δηλ 34 εμπρος/πισω.

Ναι μεν ειναι λιγο πιο σκληρη η αισθηση αλλα προστατευει καλυτερα απο αναπαντεχες λακουβες το λαστιχο/ζαντα και συγχρονως εχεις και πιο αμεση αισθηση στο τιμονι.

Το 40 ειναι υπερβολικο, το αυτοκινητο θα κοπαναει και θα ταλαιπωρειται ασκοπα το συστημα διευθυνσης και συγχρονως ολο το αμαξωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω βάλει λάστιχα 225/40/18 με πίεση 32/32.

Μου φαίνεται όμως ότι τα μπροστινά λάστιχα μοιάζουν σαν να έχουν λίγο αέρα ή να το πω πιο απλά μοιάζουν μισοξεφούσκωτα.

Έχει δοκιμάσει κανείς 34/32 ή γνωρίζει κάποιος πόσο γράφει στο πορτάκι σε αυτοκίνητα με 18άρια λάστιχα από εργοστάσιο (π.χ. STELIOS, NIKOS που παρέλαβαν GOLF VI με μαμά 18άρια) ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω βάλει λάστιχα 225/40/18 με πίεση 32/32.

Μου φαίνεται όμως ότι τα μπροστινά λάστιχα μοιάζουν σαν να έχουν λίγο αέρα ή να το πω πιο απλά μοιάζουν μισοξεφούσκωτα.

Έχει δοκιμάσει κανείς 34/32 ή γνωρίζει κάποιος πόσο γράφει στο πορτάκι σε αυτοκίνητα με 18άρια λάστιχα από εργοστάσιο (π.χ. STELIOS, NIKOS που παρέλαβαν GOLF VI με μαμά 18άρια) ??

Γιατι τα πισω δε μοιαζουν παραφουσκωμενα;Μαλιστα προσφατα ενας λαστιχας ελεγε σε εναν γνωστο μου να μη βαζει την ιδια μπρος πισω διοτι το tsi εχει αυξημενο βαρος μπροστα λογω κινητηρα.Κι ετσι ειναι.Σε αντιθεση με τους fsi, ο tsi εχει μεγαλυτερο βαρος χειροτερευοντας την αναλογια εμπροσθιου-οπισθιου βαρους.Καλο θα ηταν πισω να βαλεις λιγοτερη απο μπροστα.Κι εχε υποψιν σου οτι ζεσταινομενα τα ελαστικα θα αυξησουν και την πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα πισω δε μοιαζουν παραφουσκωμενα;Μαλιστα προσφατα ενας λαστιχας ελεγε σε εναν γνωστο μου να μη βαζει την ιδια μπρος πισω διοτι το tsi εχει αυξημενο βαρος μπροστα λογω κινητηρα.Κι ετσι ειναι.Σε αντιθεση με τους fsi, ο tsi εχει μεγαλυτερο βαρος χειροτερευοντας την αναλογια εμπροσθιου-οπισθιου βαρους.Καλο θα ηταν πισω να βαλεις λιγοτερη απο μπροστα.Κι εχε υποψιν σου οτι ζεσταινομενα τα ελαστικα θα αυξησουν και την πιεση.

Επειδή τα παρατήρησα όταν πήγα το αμάξι πλυντήριο μόλις το πήρα κατά τις 7 πήγα στο βενζινάδικο να τα ελέγξω. Τελικά δεν έμοιαζαν αλλά ήταν μισοξεφούσκωτα με πίεση 26/26!!

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί το προηγούμενο Σάββατο τα τοποθέτησα κ από αέρα ήταν 32/32.

Σήμερα πάντως έβαλα 34/32.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα παρατήρησα όταν πήγα το αμάξι πλυντήριο μόλις το πήρα κατά τις 7 πήγα στο βενζινάδικο να τα ελέγξω. Τελικά δεν έμοιαζαν αλλά ήταν μισοξεφούσκωτα με πίεση 26/26!!

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί το προηγούμενο Σάββατο τα τοποθέτησα κ από αέρα ήταν 32/32.

Σήμερα πάντως έβαλα 34/32.

Τα ελεγχεις στο ιδιο βενζιναδικο και παρατηρησες τοση πτωση;Οσο για τα μηχανηματα των βενζιναδικων καλο ειναι να τα αποφευγεις.Δεν δειχνουν σωστα.Επισης αν το αυτοκινητο κινειται συχνα, θα πρεπει να ελεγχεις την πιεση τακτικα (οπωσδηποτε μια φορα τη βδομαδα) διοτι η πιεση πεφτει πιο γρηγορα σε ενα αυτοκινητο που κινειται αρκετα συχνα.Θα σου συνιστουσα παντως να πηγαινεις σε βουλκανιζατερ ή να παρεις μηχανημα μετρησης δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελεγχεις στο ιδιο βενζιναδικο και παρατηρησες τοση πτωση;Οσο για τα μηχανηματα των βενζιναδικων καλο ειναι να τα αποφευγεις.Δεν δειχνουν σωστα.Επισης αν το αυτοκινητο κινειται συχνα, θα πρεπει να ελεγχεις την πιεση τακτικα (οπωσδηποτε μια φορα τη βδομαδα) διοτι η πιεση πεφτει πιο γρηγορα σε ενα αυτοκινητο που κινειται αρκετα συχνα.Θα σου συνιστουσα παντως να πηγαινεις σε βουλκανιζατερ ή να παρεις μηχανημα μετρησης δικο σου.

Στο ίδιο βενζινάδικο τα ελέγχω πάντα, αλλά τα 18άρια τα έβαλα το προηγούμενο Σάββατο, είναι καινούρια.

Το χρησιμοποιώ συνήθως 3-4 φορές την εβδομάδα (καθημερινές έχω ένα εταιρικό opel με 195/65/15 - τύφλα να έχουν τα navara :D )

Link to comment
Share on other sites

Τα ελεγχεις στο ιδιο βενζιναδικο και παρατηρησες τοση πτωση;Οσο για τα μηχανηματα των βενζιναδικων καλο ειναι να τα αποφευγεις.Δεν δειχνουν σωστα.Επισης αν το αυτοκινητο κινειται συχνα, θα πρεπει να ελεγχεις την πιεση τακτικα (οπωσδηποτε μια φορα τη βδομαδα) διοτι η πιεση πεφτει πιο γρηγορα σε ενα αυτοκινητο που κινειται αρκετα συχνα.Θα σου συνιστουσα παντως να πηγαινεις σε βουλκανιζατερ ή να παρεις μηχανημα μετρησης δικο σου.

+1000

εχω αγορασει αυτο http://global.ebay.com/ACCUTIRE_PROGRAMMAB...0261979070/item και με εχει σωσει!εργαλειο οχι αστεια!

http://www.amazon.com/Accutire-MS-4350B-Pr...e/dp/B000B6JJUK

http://www.associatedcontent.com/article/3...ogrammable.html

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφαιρείς όμως κανά δυο λίμπρες μέχρι να κάνεις την μέτρηση (εκτός αν το χρησιμοποιείς στο βουλκανιζατέρ ή βενζινάδικο)??

Από που έκανες την αγορά?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να αφαιρεσω.βαζω την μυτη του οργανου κατευθειαν στην βαλβιδα και τελος.ουτε χανει αερα ουτε τιποτα.πολυ αξιοπιστο και εξαιρετικης κατασκευης(καναδεζικη η Accutire).μακρια απο φθηνα κινεζακια κλπ.απο το ebay το πηρα :D

Link to comment
Share on other sites

γιατι να αφαιρεσω.βαζω την μυτη του οργανου κατευθειαν στην βαλβιδα και τελος.ουτε χανει αερα ουτε τιποτα.πολυ αξιοπιστο και εξαιρετικης κατασκευης(καναδεζικη η Accutire).μακρια απο φθηνα κινεζακια κλπ.απο το ebay το πηρα :D

οκ ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο βενζινάδικο τα ελέγχω πάντα, αλλά τα 18άρια τα έβαλα το προηγούμενο Σάββατο, είναι καινούρια.

Το χρησιμοποιώ συνήθως 3-4 φορές την εβδομάδα (καθημερινές έχω ένα εταιρικό opel με 195/65/15 - τύφλα να έχουν τα navara :D )

bale 33/33 kai eisai ok.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω το golfaki 6 μηνες και παρολου που εχει μονο 2.000 χιλιομετρα τα λαστιχα γλυστρανε πολυ. Βαζω πιεση 3 με 3,5 μπροστα και πισω. Κανω κατι λαθος γιατι το θεωρω δυσκολο, καινουργια λαστιχα να μην πατανε καλα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω το golfaki 6 μηνες και παρολου που εχει μονο 2.000 χιλιομετρα τα λαστιχα γλυστρανε πολυ. Βαζω πιεση 3 με 3,5 μπροστα και πισω. Κανω κατι λαθος γιατι το θεωρω δυσκολο, καινουργια λαστιχα να μην πατανε καλα. Καμια ιδεα?

i piesi pou prepei na baleis einai 33 psi h 2.3 bar se ola ta lastixa (toulaxiston emena etsi leei sto golf 6). koita tis monodes metriseis tou metriti piesis.

Link to comment
Share on other sites

Kαι πάντα να μετράς τον αέρα όταν τα λάστιχα είναι παγωμένα! Μην κάνεις 5 χλμ πρώτα και μετά τα μετράς. Ίσως για αυτό να είδες τέτοια διαφορά.

Η πίεση Νάσο, διατηρείται καλύτερα σε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν καθημερινά. Διακυμάνσεις όμως βλέπεις με την αλλαγή του καιρού και της θερμοκρασίας. Ειδικά τώρα που ο καιρός μια είναι ζεστός και μια 10 βαθμοί κάτω, θέλει τακτικά παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

καθως εχω συστημα μετρησης πιεσης TMPS βλεπω πως η θερμοκρασια ανεβαινει αρκετα αν τρεχεις και αναλογα αυξανεται και η πιεση αλλα οχι κατα πολυ.

+2 παει οταν ζεσταθουν τα λαστιχα, αρα μην σκατε αν τα μετρατε κρυα η ζεστα.

απο 32 πανε 34 αντε 35 τ οπολυ οταν φτασουν 45βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ολα αυτα, αλλά στο vi gti η τάπα λέει 38/38 με κανονικο φορτίο και 41/44 γεμάτος! πολλά δεν είναι? σε έναν λαστιχά που πήγα για ενα πρόβλημα στο λάστιχο μου είπε να βάλω όσο λέει. Και τώρα κοπανάει. cupra το έκανα... :cry: το πήγα 36 αλλά και πάλι τα ίδια. Όμως εκέι θα το αφήσω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.