Jump to content
karamitsos

Πίεση Ελαστικών

Recommended Posts

θα ήθελα την βοήθεια σας απο κάποιον που να ξέρει..το θέμα είναι ότι έχω (αρκετό-όχι ακραίο) κοπανημα στο πίσω άξονα όταν περνάω από λακκούβες..το έχω στα 2 βαρ οπός λέει η vw . μήπως θα πρέπει να αυξήσω την πίεση για να μειωθεί το κοπανημα? μιλάμε για γκολφ 6 122αρι 3θυρο με ζάντες17" gti +bridgestone potenza 050 τα οποία έχουν 25000χλμ και είναι αρκετά καλά συντηρημένα(μαλάκα πλαϊνά) επίσης τα πίσω έχουν τα 2/3 απο την πάστα των μπροστινών(έγινε αλλαγή μπρος-πίσω) !!

Link to comment
Share on other sites

2 bar;λιγο δεν ειναι; :)

βαλε αερα.δες την ταπα βενζινης ή το ελαστικο.

στην ταπα 2μπαρ λεει για 2ατομα+ αποσκευές(έτσι οπός το χρησιμοποιούμε ούτως η άλλος)...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω πιστευω οτι οι πιεσεις στην ταπα ειναι για γελια.Ομοιως και στου πατερα μου το audi.Ειναι χαμηλες.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοήθεια σας απο κάποιον που να ξέρει..το θέμα είναι ότι έχω (αρκετό-όχι ακραίο) κοπανημα στο πίσω άξονα όταν περνάω από λακκούβες..το έχω στα 2 βαρ οπός λέει η vw . μήπως θα πρέπει να αυξήσω την πίεση για να μειωθεί το κοπανημα? μιλάμε για γκολφ 6 122αρι 3θυρο με ζάντες17" gti +bridgestone potenza 050 τα οποία έχουν 25000χλμ και είναι αρκετά καλά συντηρημένα(μαλάκα πλαϊνά) επίσης τα πίσω έχουν τα 2/3 απο την πάστα των μπροστινών(έγινε αλλαγή μπρος-πίσω) !!

Για 17" και 18" ζάντες με λάστιχο 225 βάζεις 2,3 bar ή 33 psi.

Το δικό μου 2,3 λέει στην τάπα της βενζίνης.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Για 17" και 18" ζάντες με λάστιχο 225 βάζεις 2,3 bar ή 33 psi.

Το δικό μου 2,3 λέει στην τάπα της βενζίνης.

τελικά Στελιο έβαλα σήμερα 2,3 μπαρ σε όλους... είχα να τα κάνω έλεγχο 3 εβδομάδες απο 2μπαρ είχαν πάει στο 1,8!!! βελτιώθηκε το κοπανημα παρα πολύ! δεν κοπανάει πλέον παρα μονο σε τάφρους!

εν το μεταξι το αμάξι πλέον δεν ζορίζετε να επιταχύνει κ έχει κ καλύτερο κράτημα στην αρχική επιτάχυνση( grip)?!?!?!? πως εξηγητε αυτο? αφού πιο ξεφούσκωτα λάστιχα = περισσότερη γόμα παταει αρα καλύτερα κρατήματα?

επίσης θα ήθελα ακριβός τι πιέσεις λέει στην ταπα(μπρος-πίσω , φορτωμένο ελαφρός-φορτωμένο πλήρης)

Link to comment
Share on other sites

τελικά Στελιο έβαλα σήμερα 2,3 μπαρ σε όλους... είχα να τα κάνω έλεγχο 3 εβδομάδες απο 2μπαρ είχαν πάει στο 1,8!!! βελτιώθηκε το κοπανημα παρα πολύ! δεν κοπανάει πλέον παρα μονο σε τάφρους!

εν το μεταξι το αμάξι πλέον δεν ζορίζετε να επιταχύνει κ έχει κ καλύτερο κράτημα στην αρχική επιτάχυνση( grip)?!?!?!? πως εξηγητε αυτο? αφού πιο ξεφούσκωτα λάστιχα = περισσότερη γόμα παταει αρα καλύτερα κρατήματα?

επίσης θα ήθελα ακριβός τι πιέσεις λέει στην ταπα(μπρος-πίσω , φορτωμένο ελαφρός-φορτωμένο πλήρης)

Σωστο κρατημα και γενικα σωστη συμπεριφορα του ελαστικου θα εχεις με το σωστο πατημα του πελματος.Εγω προσωπικα τις πιεσεις της ταπας απλα τις λαμβανω υποψιν δεν τις τηρω γιατι οταν τις δοκιμασα δεν πατουσε σωστα το λαστιχο.Καθε ελαστικο εχει τις δικες του απαιτησεις σε πιεση για να παταει σωστα οποτε οι τιμες της ταπας ειναι πιο πολυ ενδεικτικες παρα οι απολυτα σωστες.Επισης θεωρω οτι το να βαλεις στους δυο αξονες την ιδια πιεση ηταν λαθος διοτι σιγουρα σε καποιον αξονα τα λαστιχα δεν θα πατουν σωστα.Επειδη τα αυτοκινητα μας δεν εχουν και την καλυτερη αναλογια βαρους εμπρος-πισω αξονα επιβαλλεται η διαφορα πιεσης.Αν π.χ. βαλεις 32 psi μπρος πισω και μπροστα το πελμα παταει σωστα, τοτε πισω στανταρ παταει λιγοτερο πελμα απ'οσο πρεπει λογω αρκετα μικροτερου βαρους στον πισω αξονα.Αν εισαι χωρις επιβατες πισω, βαλε μικροτερη πιεση σε σχεση με μπροστα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.