Jump to content
Dark Angel

Αξίζει να μπούν αγωνιστικές ζώνες?

Recommended Posts

Λοιπόν τα backet μπήκαν... για να ολοκληρωθεί το σετ... δεν λέει να μπουν και αγωνιστικές ζώνες??? Το θέμα είναι 3 η 6 σημείων... τι πρωτίνετε παιδία?

βρήκα της Sabelt και 3 και 6 σημείων (και στο χρωμάτακι είμαι οκ η μπλέ κοκκινες η κόκκινες μαύρες) και τα δύο χρώματα τα έχω βρει και σε 6 και σε 3 σημειών.

Πιστεύω όχι πρως την ομορφία... παρα την ασφάλια ότι με με αυτες τις ζώνες (ιδικα αφου μου αρέσουν οι στροφες) σε κρατάνε καλήτερα απο τις εργοστασιακές... (γνώμη μου πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και οι ζώνες αναμένετε φώτος σύντομα! Πάντος είχα δίκιο ΑΛΛΗ ΕΣΘΥΣΗ στο στροφιλίκι... επιτέλους θα το ευχαριστιθώ ακομα ποιο πολύ παλιά μεν έμπενα αλλα χωρης τα backet και τις ζώνες ένιωθα το σώμα μου να μην μένει σταθερό να αναγκάζωμαι να αφήνω το ένα χέρι απο το τιμόνι και να το έχω για κοντρα η στην πορτα η στο διπλα κάθησμα ανάλογα την στροφή... Αλλά τώρα είναι φοβερή έσθυση... "ταμπουρομένος" και "δεμένος" στην θέση του οδηγού! 1 με το αυτοκίνητο... (είμουνα βλάκας που τόσο καιρό δεν τα είχα βάλει backet - ζώνες)

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα! φιλε!!! άντε να έρθει και το V6! αλλά με όλο το πρό αναφερόμενο σετ είναι άλλη εσθηση!

Link to comment
Share on other sites

:lol: - μια χαρα ειναι οι ζωνες 3/4 σημειων οι των 6 ειναι υπερβολη για καθημερινο αμαξι ,αν ρυθμιστουν σωστα αισθανεσαι πολυ διαφορετικα σε θεμα ασφαλειας και χειρισμου του τιμονιου - γερνε λιγο το κεφαλι στις στροφες γιατι τωρα θα εισαι λιγο ακαμπτος και θα παιρνεις τις στροφες με ποιο πολλα χιλιομετρα απο οτι πρωτα

βαλε καμια φωτο θελω να δω την στηριξη πισω που και πως την εχεις κανει ,με γεια και καλοφορετες (!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία της έβγαλα! πάω για 4 σημειών τέλειες αλλα κάπου με προβληματιζουν στον λεβιε ταχιτίτων δεν ειναι πρόβλημα αυριο θα τις αλάξω σε 4 η 3 ευτιχως έχει και το χρωματάκι που έβαλα των 6... μαυρο κοκκινο! οπότε με 3/4 ζώνες θα έχω ποιο άνεση και ελπιζω την ίδια απόδωση σε θέμα ασφαλιας... θα γίνουν σχετικες δοκιμες! και θα σας πώ!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - φιλε για των 6 θες ειδικο καθισμα με οπη αναμεσα στα ποδια αλλιως πως θα περνανε τα 2 στελεχη ? η διαφορα 3 με 4 ειναι ενα στελεχος παραπανω αρα πιο πολυ μπελας για στηριξη σε καθημερινο αμαξι μιας και δεν ειναι αγωνιστικο να εχει αναμονες - ελπιζω να πηρες με μαξιλαρακι ενσωματωμενο στον ωμο κι οχι τιποτα λεπτουλες να σε κοβουν ,το σημειο στηριξης πισω να βγαλεις φωτο και μην ανησυχεις το μπες/βγες ειναι ενα τοσοδουλι κλικ λιγοτερο απο τις απλες αλλα μην ξεχνας δεν μαγκωνουν και απο αισθηση ασφαλειας ειναι φοβερες (!)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα δεν πήγα 2-3 μέρες υπομονή! Θα σε βγάλω φώτο μην σε ανησυχείς!!! Δεν σε ξεχνώ και με τα μπακετ έβαλα λίγο καθυστερημένα! Η καλη δουλεία αργή να γίνει!!!! :rolleyes::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και οι ζώνες αναμένετε φώτος σύντομα!

σε βολευουν τελικα?δινουν οντως τρομερη αισθηση στην οδηγηση αλλα εμενα μου φαινονται εξαιρετικα αβολες για καθημερινη χρηση.με ταλαιπωρουν παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

;) - στις απλες ζωνες ο δεξι ομως κινειταιανετα εμπρος αρα σε πλαγιο χτυπημα κολλας ανετα αριστερα στην κολωνα,μαγκωνουν αμα βιαζεσαι αλλες φορες κολλα ο μηχανισμος,σε πιεζουν στο στομαχι δεν το συζηταμε δε σε σε σπορ οδηγηση ,ειναι συνηθειο και μετα μπαμ-μπαμ λυνεσαι/δενεσαι λες και φορας τιραντες - τωρα μπαινω σε αλλο αμαξι με απλες ζωνες και νοιωθω θα φυγω απο το καθισμα (!)
Link to comment
Share on other sites

;) - στις απλες ζωνες ο δεξι ομως κινειταιανετα εμπρος αρα σε πλαγιο χτυπημα κολλας ανετα αριστερα στην κολωνα,μαγκωνουν αμα βιαζεσαι αλλες φορες κολλα ο μηχανισμος,σε πιεζουν στο στομαχι δεν το συζηταμε δε σε σε σπορ οδηγηση ,ειναι συνηθειο και μετα μπαμ-μπαμ λυνεσαι/δενεσαι λες και φορας τιραντες - τωρα μπαινω σε αλλο αμαξι με απλες ζωνες και νοιωθω θα φυγω απο το καθισμα (!)

σε βρισκω λιγακι υπερβολικο!απως και εγω οτι ηταν να τις βαλω σκεφτομουν πως θα ειναι τελειως διαφορετικη η αισθηση χωρις να βλεπω τα κατα της.πχ με μια τετοια ζωνη οταν εισαι δεμενος και το αυτοκινητο περπατα δεν μπορεις να παρεις κατι απτο ντουλαπακι γιατι πολυ απλα δεν το φτανεις.δεν μπορει να παρεις κατι καλα καλα απο τον χωρο μπροστα απο το λεβιε τον ταχυτητων...εισαι απλως δεμενος πανω στο καθησμα.συν το οτι οταν ειναι να βαλεις πουκαμισο αυτο γινετ χαλια απτο τσαλακωμα.ομως εινια πως το βλεπει ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

:huh: - εγω τις χαλαρωνω ενα κλικ και βαζω και σακακι οχι μονο πουκαμισο ενω παω επισημη επισκεψη ,επι χρονια κανενα προβλημα - πχ αν θες ανεση κρατας το εργοστασιακο καθισμα και δεν βαζεις μπακετ ετσι αν θες ασφαλεια παραπανω και οδηγεις σπορ βαζεις 3/4 ,τα προϊοντα δεν φταινε ειναι για συγκεκριμενο σκοπο που αν θες τον αποδεχεσαι αν οχι παλι ΟΚ

δεν μπορει να θες και σκληρη αναρτηση και χαμηλωμα και δεσιματα αλλα απο την αλλη να ζητας και πληρη ανεση "χαλιου"

Link to comment
Share on other sites

εγώ το polo δεν το έχω για άνεση και πολήτελια... έχω το Passat και EOS σε λίγο καιρό, το Polo είναι άλλη φάση! το θέλω στροφιλικια ανοίγματα αναβάσεις καταβάσεις κοντούλες για όλα! Οι ζώνες οι 6 που έβαλα δεν μπόρουσε ματα απο λίγη όρα δουλέματος να "παίζω" με τον λεβιέ ταχυτίτων.

Βγήκανε μέσα 2 μέρες της άλαξα αλλά ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει με κάτι δουλειές να πάω να βάλων των 3/4 ζώνες.

Link to comment
Share on other sites

:huh: - για οσους θελουν και 3/4 και την ανεση των 2 υπαρχουν ζωνες 3/4 αλλα με μηχανισμο αναδιπλωσης αλλα: δεν εχουν την αισθηση ασφαλειας των σταθερων (!)
Link to comment
Share on other sites

:huh: - για οσους θελουν και 3/4 και την ανεση των 2 υπαρχουν ζωνες 3/4 αλλα με μηχανισμο αναδιπλωσης αλλα: δεν εχουν την αισθηση ασφαλειας των σταθερων (!)

Δεν κάνει έσθηση... δεν σ επροδιαθέτει... σωστός?

Link to comment
Share on other sites

:huh: - α γεια σου φιλε ,το εχω ξαναπει φορεστε τις εργοστασιακες ζωνες και καντε μια αποτομη κινηση με τον δεξι ωμο προς τα αριστερα ντε και καλα σας χτυπησαν απο δεξια να δειτε ποσο πολυ θα φυγετε ,ακομη κι αν σφιξετε την ζωνη παλι υπαρχει ενα κενο - τι ειναι προτεραιοτητα το να φτασει κανεις το ντουλαπακι ή με το να μην επιτρεπει η ζωνη να χτυπησει το κεφαλι σε κολωνα/τζαμι ?

με την 3/4 εισαι λες και πιλοταρεις αεροπλανο,δεν παλαντζαρεις δεν γλυστρας και μπαινεις με μεγαλυτερη ταχυτητα στις στροφες γιατι δεν φοβασαι οσο πρωτα (!)

Link to comment
Share on other sites

:D - α γεια σου φιλε ,το εχω ξαναπει φορεστε τις εργοστασιακες ζωνες και καντε μια αποτομη κινηση με τον δεξι ωμο προς τα αριστερα ντε και καλα σας χτυπησαν απο δεξια να δειτε ποσο πολυ θα φυγετε ,ακομη κι αν σφιξετε την ζωνη παλι υπαρχει ενα κενο - τι ειναι προτεραιοτητα το να φτασει κανεις το ντουλαπακι ή με το να μην επιτρεπει η ζωνη να χτυπησει το κεφαλι σε κολωνα/τζαμι ?

με την 3/4 εισαι λες και πιλοταρεις αεροπλανο,δεν παλαντζαρεις δεν γλυστρας και μπαινεις με μεγαλυτερη ταχυτητα στις στροφες γιατι δεν φοβασαι οσο πρωτα (!)

λες να μην το εχουν προβλεψει αυτο οι εταιριες?δεν ηερω παντως εγω εχω ψιλοαπογοητ απο τις αγωνιστικες ζωνες.σκεψου και εσυ ομως πως αν εχεις χαλαρη την ζωνη 3/4 γινα να φορας το σακακι σου οπως ειπες πιο πανω τοτε αυτη δεν θα κανει σωστα την δουλεια της και σε περιπτωση συγκρουσης ειναι σιγουρο πως θα σου προκαλεσει ζημιες

Link to comment
Share on other sites

:D - φιλε μου εδω δεν προβλεπουν για τα καθισματα τους τα οποια σε σχετικο τοπικ που εχω ανοιξει ειδες πως γινονται σε συγκρουση ? για κανε ενα πειραμα: δεσου με την μαμισια και κανε πως μετακινεις αποτομα τον δεξι ωμο προς τα αριστερα να δεις πως κουνιεσαι ανετα ,αυτο ειναι ασφαλες ? για σκεψου σε πλαϊνο χτυπημα ή σε μια μικρη τουμπα που θα χτυπησει το κεφαλι σου ? καπου εχω ενα βιντεο με τον Z.Ρανοντι [δεν το λεω καλα το ονομα] οπου τον δειχνει να φευγει λιγο απο τον δρομο και να χτυπα σε μπαριερες μετωπικα ,το σωμα του απλα εμεινε σχεδον ακινητο και λιγο το κεφαλι εκανε ενα μπρος-πισω ενω με τις εργοστασιακες ζωνες τι λες τι θα γινοταν ?

την 3/4 δεν την λασκαρεις πληρως ντε για να τις φορεσεις με το σακακι αλλα ενα κλικ μα και παλι ειναι καλυτερα απο τις εργοστασιακες γιατι η μετατοπιση ειναι 3-4 ποντους ενω με την εργοστασιακη δεν ειναι ετσι ,ανετα πας μπρος πισω ή γλυστρας

αν δε εχει και εσωματωμενα μαξιλαρακια [οπως στην φωτο] οχι μονο δεν σου κανει ζημια αλλα σε προστατευει καλυτερα επειδη εχουν μεγαλυτερη επιφανεια ,οι εργοστασιακες σε πνιγουν ή σε ενοχλουν ενιοτε στο στηθος και οπως και να το κανεις εχουν τζογο και σε συγκρατουν σε μικροτερη επιφανεια σωματος γιατι αλλο ενας ωμος λοξα και στηθος/κοιλια κι αλλο 2 ωμοι/πλευρα και ευθεια (!)

7ECE-4BLACK.JPG

Link to comment
Share on other sites

+100000000000000 σωστός! αλλά για να μπούν ξιλωσε μοκέτες... κτλπ κτλπ αλλα το αποτέλεσμα δικαίωνει την δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

είναι πάντα στο οδηγηκό στύλ του κάθενος μας... και επίσεις είναι γούστα και επιλογές και κάνουμε πάντα αυτό που μας αρέσει, και κυρίος αυτό που είναι και για την ασφαλιά μας!

Link to comment
Share on other sites

:o - ειναι σαν τα Μπακετ ,αλλοι ορκιζονται σε αυτα,τα βρισκουν καταπληκτικα για την χρηση που τα θελουν και τους εξυπηρετουν αφανταστα - αλλοι τα βρισκουν αβολα,σκληρα,κουραστικα (!)
Link to comment
Share on other sites

όμορφές αλλα θέλεις πολύ δουλεία ξίλοθικέ μισό αυτοκίνητο... μοκέτες κτλπ για να τριπιθει και να κολιθει μια βίδα που θα πιάνοντε εκεί...... Γ@#$%ιση μεγάλο... η πατέντα της πατέντας που'λέν

Link to comment
Share on other sites

όμορφές αλλα θέλεις πολύ δουλεία ξίλοθικέ μισό αυτοκίνητο... μοκέτες κτλπ για να τριπιθει και να κολιθει μια βίδα που θα πιάνοντε εκεί...... Γ@#$%ιση μεγάλο... η πατέντα της πατέντας που'λέν

Ναι αλλααααα το αποτελεσμα :lol: μετραει, σωστοοοοοος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.