Jump to content
kyrtzo

Αλλαγη κινητηρα Polo 9n 1.4 σε 1.8

Recommended Posts

Πρωτα απο ολα χαιρετω ολα τα παιδια στο forum.

Εχω ενα Polo 1.4 μοντελο 2004 75ps και θελω να αλλαξω κινητηρα σε κατι πιο δυνατο 1.8.

1)Πρωτα θελω να ρωτησω αν γινεται και ποιες ειναι οι επιλογες σε 1.8 (π.χ μπορω να παρω απο Seat, Skoda ταιριαζει?)

2) Ποσο περιπου θα κοστισει μια τετοια αλλαγή?

3)Υπαρχουν συνεργεια που κανουν αλλαγες στη Θεσσαλονίκη γνωριζει κανένας για να παω να παρω περισσοτερες πληροφορίες?

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος καθε βοηθεια θα ηταν επιθυμητη.

Δεν με ενδιαφερει να βαλω τουρμπο στον υπαρχον κινητηρα.

Αν υπαρχει αναλογο Θεμα, δεν μπορεσα να το βρω και ζηταω προκαταβολικα συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

To 9N άνετα πέρνει τον 1.8Τ (βλέπε το GTi Polo 1.8T 150 & 180 -> Cup Edition) επίδή είναι ίδιο πλαίσιο δεν θα έχεις πρόβλημα στην Θεσσαλονίκη δεν ειναι η Nothelle που κάνει τέτιες ετατροπές εαν θυμάμε καλα ο κος. Σ. Παντελιδης (εαν κανώ λάθος διορθώστε με) απο το Seat Ibiza FR δεν ξέρω εάν κανει (λογικά πιστεύω πως ναι) αλλά ρώτισε για σηγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα χαιρετω ολα τα παιδια στο forum.

Εχω ενα Polo 1.4 μοντελο 2004 75ps και θελω να αλλαξω κινητηρα σε κατι πιο δυνατο 1.8.

1)Πρωτα θελω να ρωτησω αν γινεται και ποιες ειναι οι επιλογες σε 1.8 (π.χ μπορω να παρω απο Seat, Skoda ταιριαζει?)

2) Ποσο περιπου θα κοστισει μια τετοια αλλαγή?

3)Υπαρχουν συνεργεια που κανουν αλλαγες στη Θεσσαλονίκη γνωριζει κανένας για να παω να παρω περισσοτερες πληροφορίες?

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος καθε βοηθεια θα ηταν επιθυμητη.

Δεν με ενδιαφερει να βαλω τουρμπο στον υπαρχον κινητηρα.

Αν υπαρχει αναλογο Θεμα, δεν μπορεσα να το βρω και ζηταω προκαταβολικα συγνωμη

Συνήθως παίρνουν κινητήρα απο ibiza fr μιάς και το polo gti 9n3 βγήκε τώρα και δέν νομίζω να μπορέσεις να βρείς κινητήρα.

Turbo σε συμφέρει να βάλεις και πιστεύω θα κοστίσει γύρω στο 5000αρο.

Link to comment
Share on other sites

οπότε φίλε kyrtzo ο φίλος Metal Drummer σε κάλυψε απόλητα στο παραπάνω Post. άντε καλές μετατροπές!

Link to comment
Share on other sites

Και γώ είμαι ανάμεσα σε μετατροπή σε 1.8t ή σε αγορά έτοιμου gti.¶ν τελικά την κάνω την μετατροπή και μάθω περισσότερα θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

3)Υπαρχουν συνεργεια που κανουν αλλαγες στη Θεσσαλονίκη γνωριζει κανένας για να παω να παρω περισσοτερες πληροφορίες?

ριξε μια ματια μαρτιου τερμα πανω.ειναι συνεργειο που κανει μετατροπεςασχολητε μονο με vw

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι ανάμεσα στον 2.0 ABF 150PS 16V του Golf GTi 3 και τον AAA VR6 2.9 190PS αλλα το 2.0 έχω βρεί μέσω γερμανίας ένω γνωστού... και μάλιστα βελτιώμενα, αλλά θα δώ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι ανάμεσα στον 2.0 ABF 150PS 16V του Golf GTi 3 και τον AAA VR6 2.9 190PS αλλα το 2.0 έχω βρεί μέσω γερμανίας ένω γνωστού... και μάλιστα βελτιώμενα, αλλά θα δώ...

στο polo ολα αυτα?θελω να δω τον 2.9!!αν το κανεις θα εισαι θεος!! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά χσρήματα δεδωμένου ότι έχω ίδη παραγγίλει αυτοκίνητο... αλλά το Polo είναι Polo... και δεν θα σταματίσω ποτέ να το βελτιώνω... το VR6 είναι λίγο δύσκολο... και όχι τόσο ευικτό όσο το 2.0L απλά πρέπει να μεταναστέψω κάνα 2 μίνο με τον φίλο μου ο οποιός κατέχων την Γερμανικήν, και επιδή ειναι άρρωστος με τίς μετατροπές θα πάμε εκει όπου έχει τις "δυασινδέσεις" εαν και βλέπω ποιο κοντά το 2.0L με κανα 6500 - 7000 εκει την έκανα την δουλεια... θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

To 9N άνετα πέρνει τον 1.8Τ (βλέπε το GTi Polo 1.8T 150 & 180 -> Cup Edition) επίδή είναι ίδιο πλαίσιο δεν θα έχεις πρόβλημα στην Θεσσαλονίκη δεν ειναι η Nothelle που κάνει τέτιες ετατροπές εαν θυμάμε καλα ο κος. Σ. Παντελιδης (εαν κανώ λάθος διορθώστε με) απο το Seat Ibiza FR δεν ξέρω εάν κανει (λογικά πιστεύω πως ναι) αλλά ρώτισε για σηγουριά!

Δικιο εχεις. Βεβαια απο οτι θυμαμαι γιατι το ειχα ψαξει κι εγω και να μπαινει ο κινητηρας, δεν μπορεις να βγαλεις αδεια απο το μηχανολογικο για αυτον τον κινητηρα... :) Τωρα πως γινεται αυτο ενω βγαινει το μοντελο και με 1800cc δεν το πολυκαταλαβαινω... Εγω παντως για να ξεμπερδευω το πηρα GTI εργοστασιακο :) !!!

Για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να παρεις στο 2310 330500 και θα σου λυσει τις αποριες ο Σωκρατης Παντελιδης στη Nothelle.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλη μλκ... να μπορείς να μην μπορείς να δήλωσεις το μοτερ... εγώ παλυ θα το έκανα και είμαι και αποφασισμένος ακόμα να το κάνω έτσι... αλλά όχι για τον 1.8Τ θέλω τον 2.0 ΑΒF στο Polo 6N που έχω. θα δούμε... πολλά παίζουν μπορεί και να τν κάνω και κατα ευρώπη μερια... :)

Link to comment
Share on other sites

και VR6 μπαίνει έαν είναι "γατόνι" ο μάστορας... (Οι πρώτες αγάπες... μένουν πάντα αναλίωτες...)

Link to comment
Share on other sites

και VR6 μπαίνει έαν είναι "γατόνι" ο μάστορας... (Οι πρώτες αγάπες... μένουν πάντα αναλίωτες...)

Μπαινει ρε συ dark (αν καποιος ασελγήσει στο σασι του Polo γιατι ειδικα το VR6 θελει κοψε ραψε), αλλα μετα έχει αλλα προβληματα. Δεν μπορεις να δηλωσεις το αμαξι και δεν ειναι τοσο οδηγήσιμο πλεον. Εδω τώρα μουτρωνει σκεψου με το VR6 τι θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω, αλλά τέτιες μετατροπές δεν θα την έκανα πότε Ελλάδα στο εξωτερικό έαν την κάνω εκει σήγουρα θα γίνει... ιδίκα εαν πάω Γερμανία... μην έρθει και τετρακίνητο... tongue.gif αλλά... σε λάθος χώρα γεννιθίκαμε εμεις οι Polakiδες! αμα στιθεί καλα μετά εντάξυ ότι δεν θα κρατιέτε είναι σίγουρο αλλά με λίγη καλή θέλιση... όλα γίνωνται μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

ναι πέρνει και αυτο το 6Ν2 οπως το 6Ν ότι θές άρκη να έχεις όρεξη χρήμα και τον κατάληλο μαστορα...

Link to comment
Share on other sites

To 9N άνετα πέρνει τον 1.8Τ (βλέπε το GTi Polo 1.8T 150 & 180 -> Cup Edition) επίδή είναι ίδιο πλαίσιο δεν θα έχεις πρόβλημα στην Θεσσαλονίκη δεν ειναι η Nothelle που κάνει τέτιες ετατροπές εαν θυμάμε καλα ο κος. Σ. Παντελιδης (εαν κανώ λάθος διορθώστε με) απο το Seat Ibiza FR δεν ξέρω εάν κανει (λογικά πιστεύω πως ναι) αλλά ρώτισε για σηγουριά!

γεια σας παιδια....ο κος παντελιδης μπορει να κανει την μεταρτοπη..το ξερω γιατι εκανε πληρη μετατροπη σε 1,8τ ενα φιλαρακη.....

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2023 at 6:21 AM, taxiarxis katsikarwnis said:

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν ταιριάζει ο κινητήρας του mk5 golf 1400cc 140 HP σε Volkswagen Polo του 2005 το απλό 

Δεν ξέρω με σιγουριά αλλά θα σου πω την γνώμη μου. :-)

Να ταιριάξει κούτα χλωμό το κόβω. Ίσως να θες βάσεις διαφορετικές και ίσως καμιά πατέντα στην γέφυρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.