Jump to content
kospasTSI12345

Τακάκια ή κάτι άλλο?

Recommended Posts

:) - εχουν ακουστει απο σοφα μεχρι κουλα ,κανε ηπια οδηγηση με φρενο σε διαβαθμιση οπως αλλωστε προτεινουν και οι κατασκευαστες αυτων των aftermarket - μετα απο 200χλμ περιπου αρχισε να τα ζοριζεις να δεις την αξια τους (!)
Link to comment
Share on other sites

:) - εχουν ακουστει απο σοφα μεχρι κουλα ,κανε ηπια οδηγηση με φρενο σε διαβαθμιση οπως αλλωστε προτεινουν και οι κατασκευαστες αυτων των aftermarket - μετα απο 200χλμ περιπου αρχισε να τα ζοριζεις να δεις την αξια τους (!)

...μου είπαν πως θέλουν 500 με 600 χιλ. στρώσιμο....

...όσο αναφορά το σφύριγμα σκέφτομαι να περιμένω μια βδομάδα και μετά να πάω να τα τσεκάρουν μήπως δεν έχει γίνει κάτι καλά στην εγκατάσταση...

ή μήπως έχουν κάποιο ελάττωμα... για να είμαι σίγουρος..

Link to comment
Share on other sites

B) - αλλο 100 χλμ σε εθνικη αλλο 100 χλμ σε κινηση πολης ,στα μεν φρεναρεις ελαχιστα στα δε συνεχως αλλα λιγο (!)

...το θέμα είναι πιο είναι το σωστότερο????

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το passat πρώτα έφαγε τα πίσω στα 15000χλμ. Έκτοτε τα πίσω αλλάζουν κάθε 70000χλμ. Το σφύριγμα το ακούς γιατί μπορεί να μην σου έβγαλαν την προστατευτική μεμβράνη από τα νέα τακάκια. Μόλις λιώσει θα σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

B) - εγω θεωρω οτι ειναι αρχικα σε κινηση πολης μετα σε ελαφριο στροφιλικι και τελος πιο σπορ διαδρομη με μερικα γερα πατηματα απο πολλα χιλιομετρα ,ετσι θα εφαρμοσουν καλυτερα δτον δισκο - κοιτα και σε μερικα σαϊτ εταιριων φρενων στις FAQ να δεις που τονιζουν να μην τα "αναψεις" με βιαστικα πατηματα (!)
Link to comment
Share on other sites

:D - εγω θεωρω οτι ειναι αρχικα σε κινηση πολης μετα σε ελαφριο στροφιλικι και τελος πιο σπορ διαδρομη με μερικα γερα πατηματα απο πολλα χιλιομετρα ,ετσι θα εφαρμοσουν καλυτερα δτον δισκο - κοιτα και σε μερικα σαϊτ εταιριων φρενων στις FAQ να δεις που τονιζουν να μην τα "αναψεις" με βιαστικα πατηματα (!)

...καταρχήν καλημέρα,

...όχι και πολύ καλή για μένα....μόλις γύρισα από το συνεργείο ..είχα πάει να τσεκάρω γιατί σφυρίζουν τα τακάκια...

μου είπε ο μάστορας πως χρειάζονται στρώσιμο 500 χιλ. και έπειτα θα σταματήσει....τίποτα καινούργιο δηλαδή....

...το καινούριο ήταν πως εντοπίσαμε πως το αμάξι φρενάρει περισσότερο πίσω απ'ότι μπροστρά...για αυτό έφαγε πρώτα τα πίσω....

το θέμα είναι εγώ τι κάνω....σε 2000 χιλ. κάνω servise...τους το λέω ή επειδή έχω αλλάξει τακάκια έξω το πάω εκεί που τα άλλαξα και μου το ρυθμίζουν....

+++ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ...μόλις τηλεφώνησα στην αντιπροσωπία και τους είπα το πρόβλημα....με ψιλοειρωνικό ύφος δεν παραδέχονται

πως συμβαίνει αυτό...λέτε να μου παίξουν καμιά μαμακία στο servise της τάξης :

''φταίει που άλλαξες τα τακάκια έξω .....πλήρωνε...πλήρωνε????''

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

...καταρχήν καλημέρα,

...όχι και πολύ καλή για μένα....μόλις γύρισα από το συνεργείο ..είχα πάει να τσεκάρω γιατί σφυρίζουν τα τακάκια...

μου είπε ο μάστορας πως χρειάζονται στρώσιμο 500 χιλ. και έπειτα θα σταματήσει....τίποτα καινούργιο δηλαδή....

...το καινούριο ήταν πως εντοπίσαμε πως το αμάξι φρενάρει περισσότερο πίσω απ'ότι μπροστρά...για αυτό έφαγε πρώτα τα πίσω....

το θέμα είναι εγώ τι κάνω....σε 2000 χιλ. κάνω servise...τους το λέω ή επειδή έχω αλλάξει τακάκια έξω το πάω εκεί που τα άλλαξα και μου το ρυθμίζουν....

+++ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ...μόλις τηλεφώνησα στην αντιπροσωπία και τους είπα το πρόβλημα....με ψιλοειρωνικό ύφος δεν παραδέχονται

πως συμβαίνει αυτό...λέτε να μου παίξουν καμιά μαμακία στο servise της τάξης :

''φταίει που άλλαξες τα τακάκια έξω .....πλήρωνε...πλήρωνε????''

δεν νομιζω........

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισε το τωρα να τελειωνεις σιγα το πραγμα.

δεν αξιζει καν ο κοπος για μια ρυθμιση να μπλεξεις με τον καθε καραγκιοζοπουλο της καθε καραγκιοζοαντιπροσωπιας...........

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισε το τωρα να τελειωνεις σιγα το πραγμα.

δεν αξιζει καν ο κοπος για μια ρυθμιση να μπλεξεις με τον καθε καραγκιοζοπουλο της καθε καραγκιοζοαντιπροσωπιας...........

+1000000 οι αντιπρωσωποι... λένε όλοι το μακρί τους και το κοντό τους μα και όλοι τους κατιγορούν τα συνεργεία εκτος αντιπρωσοπίας που λίγες αντιπρωσοπίες έχουν "γατόνια" μαστόρια στην κατοχή τους... anyway... αυτά απο εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Κανόνισα με το μάστορα να ξαναπεράσω μετά από 500 χιλ. να τσεκάρουμε το σφίριγμα και δούμε εαν όντως τα πίσω τακάκια συνεχίζουν να φθίρονται πιο γρήγορα....

....ξέρετε μηπως τι διαδικασία είναι αυτή που ρυθμίζει την κατανομή πίεσης στα φρένα??

Link to comment
Share on other sites

σε φρενομετρο θα πρεπει να μπει το αμαξι ωστε να ρυθμιστει η κατανομη πεδησης αν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

....ξέρετε μηπως τι διαδικασία είναι αυτή που ρυθμίζει την κατανομή πίεσης στα φρένα??

-_- - δεν μπορεις να παρεμβεις αμεσα στις ρυθμισεις του κατανεμητη αν δεν ειναι χειροκινητος γινονται πατεντες απο λιγους - τωρα για το σφυριγμα στα ειπα ,κανε υπομονη αρχη ειναι ακομα αν και με τα μαυρα EBC με Ferodo με Omp δεν ειχα τετοια προβληματα καθολου - επι τη ευκαιρια τσεκαρε και τις πιεσεις των ελαστικων μηπως κατα λαθος εχεις παραπανω πισω (!)

Link to comment
Share on other sites

-_- - δεν μπορεις να παρεμβεις αμεσα στις ρυθμισεις του κατανεμητη αν δεν ειναι χειροκινητος γινονται πατεντες απο λιγους - τωρα για το σφυριγμα στα ειπα ,κανε υπομονη αρχη ειναι ακομα αν και με τα μαυρα EBC με Ferodo με Omp δεν ειχα τετοια προβληματα καθολου - επι τη ευκαιρια τσεκαρε και τις πιεσεις των ελαστικων μηπως κατα λαθος εχεις παραπανω πισω (!)

...ξέρεις τι με ανησυχεί λίγο? ......οτι ψιλοσφυρίζουν ελάχιστα βέβαια...και χωρίς να πατάω φρένο....είναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

...ξέρεις τι με ανησυχεί λίγο? ......οτι ψιλοσφυρίζουν ελάχιστα βέβαια...και χωρίς να πατάω φρένο....είναι φυσιολογικό αυτό?

οχι.

μια ερωτηση......

γιατι δεν εβαλες τα εργοστασιακα τακακια;

Link to comment
Share on other sites

οχι.

μια ερωτηση......

γιατι δεν εβαλες τα εργοστασιακα τακακια;

λόγω χρηματικού και πίστευα πως με αυτά θα φρενάρω καλύτερα....τι να σου πώ........μάλλον δεν έχει σημασία αυτό πλέον...σημασία έχει να βγάλω μια άκρη με τον μπελά που έβαλα ξαφνικά στο κεφάλι μου...

Link to comment
Share on other sites

;) - ειπαμε ειναι σφιχτα ακομα αλλα ισως και λογω διαστολων τωρα το καλοκαιρι να τα ακους λιγο παραπανω απο οτι πρεπει ,φυσιλογικα μετα απο λιγο θα σταματησει κανε υπομονη (!)
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω είναι η πάστα του τακακίου, θέλει λίγο στρώσιμο, και μετα θα είναι οκ... έτσι σφιράνε ελαχιστα ακόμα και εαν δεν πατάς φρένος έχει μια αποροελάχιστη τριβή τακάκι με δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω είναι η πάστα του τακακίου, θέλει λίγο στρώσιμο, και μετα θα είναι οκ... έτσι σφιράνε ελαχιστα ακόμα και εαν δεν πατάς φρένος έχει μια αποροελάχιστη τριβή τακάκι με δίσκο...

...ακριβώς έτσι συμβαίνει...άρα όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites

πως πάει το στώσιμο? αρχίζει να σου ελατώνετε ο θόριβος?

Link to comment
Share on other sites

πως πάει το στώσιμο? αρχίζει να σου ελατώνετε ο θόριβος?

...Δυστυχώς όχι ακόμα...έχω κάνει κάτι λιγότερο από 200 χιλιόμετρα βέβαια .....σε σχέση με τα 600 που μου είπαν......αλλά παρατηρώ πως το σφίρυγμα χωρίς να πατάω φρένο έχει γίνει λίγο πιο έντονο...δεν ξέρω τι παίζει ρε παιδιά ...απλά κάνω υπομονή ...

και η νεκροψία θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

......που μπορείς να βρείς οτοασπίδες για οδηγούς αυτοκινήτου.....

.....θα λένε στο δρόμο το μ@λ@κ@ έχει golf και δεν πάει να βάλει ένα ζευγάρι τακάκια........πάλι καλά που έβαλα τα φιμέ να μην φαίνομαι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.