Jump to content
opus

Συμπλεκτης.......γιοκ!

Recommended Posts

Ηρθε λοιπον η ωρα να βγαλει και το δικο μου golfaki ...προβλημα!!

Ευτυχως που δεν σκοτωθηκα βεβαια πανω στην εθνικη με 140 χλμ και προσπεραση σε νταλικα ,μολις εχω μπει μπροστα απο την νταλικα κανω αλλαγη απο 5η σε 6η η οποια δεν μπηκε ποτε!!!! Ο συμπλεκτης μενει στο πατωμα ,και το αυτοκινητο αρχιζει να επιβραδυνει μιας και δεν εχει ταχυτητα μεσα...η νταλικα πλησιαζει επικυνδυνα ,και ευτυχως που εχει ενα βενζιναδικο εκει ,το κοβω δεξια και πλακωνομε στα φρενα!!

Τεσπα....το golfaki φορτωθηκε και πηγε συνεργειο.Αυριο θα δουμε τα αποτελεσματα της αυτοψιας,αν και ολα δειχνουν αντλια.

Παντως μου κανει εντυπωση πως εχασε τοσο ξαφνικα την πιεση....με την μια?

Για πειτε...εχει συμβει σε κανενα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον η ωρα να βγαλει και το δικο μου golfaki ...προβλημα!!

Ευτυχως που δεν σκοτωθηκα βεβαια πανω στην εθνικη με 140 χλμ και προσπεραση σε νταλικα ,μολις εχω μπει μπροστα απο την νταλικα κανω αλλαγη απο 5η σε 6η η οποια δεν μπηκε ποτε!!!! Ο συμπλεκτης μενει στο πατωμα ,και το αυτοκινητο αρχιζει να επιβραδυνει μιας και δεν εχει ταχυτητα μεσα...η νταλικα πλησιαζει επικυνδυνα ,και ευτυχως που εχει ενα βενζιναδικο εκει ,το κοβω δεξια και πλακωνομε στα φρενα!!

Τεσπα....το golfaki φορτωθηκε και πηγε συνεργειο.Αυριο θα δουμε τα αποτελεσματα της αυτοψιας,αν και ολα δειχνουν αντλια.

Παντως μου κανει εντυπωση πως εχασε τοσο ξαφνικα την πιεση....με την μια?

Για πειτε...εχει συμβει σε κανενα αλλο?

Ξαφνικα συμβαινουν αυτα Μακη.Και του πατερα μου υδραυλικο συμπλεκτη εχει και την επαθα μια μερα ετσι ξαφνικα.Παντως δε δικαιολογειται σε τοσα λιγα χλμ να σου βγαλει τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα συμβαινουν αυτα Μακη.Και του πατερα μου υδραυλικο συμπλεκτη εχει και την επαθα μια μερα ετσι ξαφνικα.Παντως δε δικαιολογειται σε τοσα λιγα χλμ να σου βγαλει τετοιο προβλημα.

Το polaki Νασσο ....9 χρονια δεν εκανε κιχ..... B)

Σου λεει κατι αυτο?.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το polaki Νασσο ....9 χρονια δεν εκανε κιχ..... B)

Σου λεει κατι αυτο?.... ;)

Ε εκεινο αντεξε.Ας ελπισουμε οτι δε θα σου βγαλει κατι αλλο.Και του πατερα μου το audi εβγαλε τρομπα συμπλεκτη στα 150.000 χλμ.Στα 15 χρονια του εχει βγαλει την τρομπα συμπλεκτη (περσι) και μπιλιοφορο προπερσι στα 130.000 χλμ περιπου.Τιποτα δηλαδη.Εγγυηση εχεις;Κανε επεκταση αν τελειωνει.

Υ.Γ. Στου πατερα μου παντως πριν μεινει απο συμπλεκτη, ειχα παρατηρησει μια περιεργη αισθηση εκεινο το διαστημα αλλα δεν εδωσα σημασια.Μπορει να ηταν και τυχαιο.Εσυ δεν αισθανθηκες καποια αλλαγη στη αισθηση του;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το ιδιο προβλημα αντιμετωπισε και ενα αλλο μελος με ενα golf 5 gti οταν σε φαναρι στην κηφισιας πηγε να κουμπωσει την πρωτη να ξεκινησει

και του εμεινε ο συμπλεκτης κατω.

εγραφε μαλιστα και για τα προβληματα που αντιμετωπισε με την εγγυηση του αυτοκινητου καθως δεν του καλυπταν την βλαβη..........

Link to comment
Share on other sites

Και καλά να σου κολλήσει στην 1η... Από 5η σε 6η και με την νταλίκα στον προφυλακτήρα, τι σου λέει;;;

Τι να σου πω ρε Μάκη; ¶γιο είχες! Αφού μπόρεσες και του κράτησες τον έλεγχο, εκτός από πολύ κωλόφαρδος, παίζει να είσαι και καλός οδηγός.

Το ότι είσαι καλά είναι το πιο σημαντικό.

Καλά ξεμπερδέματα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και καλά να σου κολλήσει στην 1η... Από 5η σε 6η και με την νταλίκα στον προφυλακτήρα, τι σου λέει;;;

Τι να σου πω ρε Μάκη; ¶γιο είχες! Αφού μπόρεσες και του κράτησες τον έλεγχο, εκτός από πολύ κωλόφαρδος, παίζει να είσαι και καλός οδηγός.

Το ότι είσαι καλά είναι το πιο σημαντικό.

Καλά ξεμπερδέματα τώρα.

σωστος +1000

Link to comment
Share on other sites

σωστος +1000

¶σχετο αλλά από τα πρώτα πράγματα και κανόνες της γρήγορης οδήγησης σε δημόσιο δρόμο είναι ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΧΕΣΗ ΕΝ ΩΡΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗΣ, επιλέγουμε σχέση που θα μας επιτρέψει να κάνουμε γρήγορη και ασφαλή προσπέραση και προπάντων ολοκληρωμένη, ένας από τούς λόγους που γίνεται αυτό αναφέρθηκε στην περίπτωση του παιδιού, με άλλα λόγια ένας καλός οδηγός προσπαθεί πάντα να εκμηδενίσει τους κινδύνους που εγκυμονούν και να είναι προνοητικός, με τα παραπάνω λοιπόν καταλαβαίνω ότι το παιδί απέχει κατά πολύ από το να θεωρήται καλός οδηγός, σίγουρα πάντως είναι τυχερός....

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο αλλά από τα πρώτα πράγματα και κανόνες της γρήγορης οδήγησης σε δημόσιο δρόμο είναι ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΧΕΣΗ ΕΝ ΩΡΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗΣ, επιλέγουμε σχέση που θα μας επιτρέψει να κάνουμε γρήγορη και ασφαλή προσπέραση και προπάντων ολοκληρωμένη, ένας από τούς λόγους που γίνεται αυτό αναφέρθηκε στην περίπτωση του παιδιού, με άλλα λόγια ένας καλός οδηγός προσπαθεί πάντα να εκμηδενίσει τους κινδύνους που εγκυμονούν και να είναι προνοητικός, με τα παραπάνω λοιπόν καταλαβαίνω ότι το παιδί απέχει κατά πολύ από το να θεωρήται καλός οδηγός, σίγουρα πάντως είναι τυχερός....

Δηλαδη εσυ ολες σου τις προσπερασεις τις κανεις παντα με μια ταχυτητα??? :D

Καποιες φορες μπορει να γινεται, καποιες αλλες οχι...Δηλαδη εαν δεν σου βγαινουν τα χιλιομετρα τι θα κανεις??? Δεν θα κανεις την αλλαγη γιατι μπορει να σου μεινει ο συμπλεκτης στο πατωμα??

Ειναι ατζαμης που εκανε αλλαγη ταχυτητας στην προσπεραση επανω??? Θα τρελαθουμε μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ ολες σου τις προσπερασεις τις κανεις παντα με μια ταχυτητα??? :D

Καποιες φορες μπορει να γινεται, καποιες αλλες οχι...Δηλαδη εαν δεν σου βγαινουν τα χιλιομετρα τι θα κανεις??? Δεν θα κανεις την αλλαγη γιατι μπορει να σου μεινει ο συμπλεκτης στο πατωμα??

Ειναι ατζαμης που εκανε αλλαγη ταχυτητας στην προσπεραση επανω??? Θα τρελαθουμε μου φαινεται...

Δεν θα σου κάνω μαθήματα οδήγησης πίστευε ότι θές να τρελαθούμε αποκλείεται να σκοτωθούμε με αυτά που ακούω μπορεί, και ρώτα το παλικάρι με τι ιπποδύναμη και ροπή βγαίνει στο αντίθετο ρεύμα έχοντας 140 χλμ και πέμπτη και κάνει αλλαγή σε έκτη. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΑ 139 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ????????

ότι να ΄ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου κάνω μαθήματα οδήγησης πίστευε ότι θές να τρελαθούμε αποκλείεται να σκοτωθούμε με αυτά που ακούω μπορεί, και ρώτα το παλικάρι με τι ιπποδύναμη και ροπή βγαίνει στο αντίθετο ρεύμα έχοντας 140 χλμ και πέμπτη και κάνει αλλαγή σε έκτη. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΑ 139 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ????????

ότι να ΄ναι.

Για την περιπτωση του φιλου μας ισως και να ηταν υπερβολικη η αλλαγη απο 5η σε 6η...συμφωνω..

Αλλα δεν συμφωνω με αυτο που λες οτι ολες η προσπερασεις πρεπει να γινονται με μια ταχυτητα για να ειναι ασφαλεις.............το βρισκω πολυ δυσκολο να γινει...και το βλεπουμε ολοι στην καθημερινοτητα μας..

Μπορει π.χ. η 3η να μην σου φτασει ή 4η να αργει να φορτωσει (αναλογα με τα χλμ του αλλου οχηματος)...δεν κανεις την προσπεραση ποτε??

Εαν για παραδειγμα εκανε την προσπεραση με 3η και του κολλαγε στην αλλαγη της 4ης αυτος θα ειχε την ευθυνη??

Ή μηπως αμα γινει κανα ατυχημα, πρεπει να μας πει η VW ''συγνωμη κυριε αλλα δεν ευθυνομαστε εμεις που σας κολλησε ο συμπλεκτης στην προσπεραση...να μην κανατε την αλλαγη ή να μην κανατε την προσπεραση''

Ηταν μια ατυχη στιγμη για το παλικαρι...αλλα οχι να του ριχνουμε και ευθυνες....

Link to comment
Share on other sites

Ή μηπως αμα γινει κανα ατυχημα, πρεπει να μας πει η VW ''συγνωμη κυριε αλλα δεν ευθυνομαστε εμεις που σας κολλησε ο συμπλεκτης στην προσπεραση...να μην κανατε την αλλαγη ή να μην κανατε την προσπεραση''

Ηταν μια ατυχη στιγμη για το παλικαρι...αλλα οχι να του ριχνουμε και ευθυνες....

Το ότι φταίει η VW και η κάθε εταιρεία που σε κρεμάει και μετά κρύβεται πίσω από το επιχείρημα της αστοχίας υλικού είναι αδιαπραγμάτευτο, δεν λέω όμως αυτό και για να μην το κουράζουμε αυτό που λέω είναι, ότι καλώς η κακώς αυτοί οι παράγοντες που μπορεί να εξελιχθούν σε θανατηφόρους είναι υπαρκτοί και θα πρέπει να υπολογίζονται συνεχώς από τον οδηγό, το 95% των οδηγών το έχουν σίγουρο ότι δεν θα μείνουν από συμπλέκτη (δεν το έχουν διανοηθεί καν ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση) έχουν σίγουρο ότι δεν θα μείνουν από φρένα στην κρίσιμη στιγμή και ένα σωρό άλλες βλάβες που μπορούν να αποδειχτούν μοιραίες, αυτό λέω ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Ένα τελευταίο δεν μπορείς να φανταστείς παγκοσμίως πόσες μετωπικές έχουν γίνει από ένα τέτοιο πρόβλημα και δεν άκουσα πουθενά ότι έφταιγε ο συμπλέκτης (άσχετο αν από εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα) αλλά ο κουλός δολοφόνος από απέναντι.

Link to comment
Share on other sites

Ε εκεινο αντεξε.Ας ελπισουμε οτι δε θα σου βγαλει κατι αλλο.Και του πατερα μου το audi εβγαλε τρομπα συμπλεκτη στα 150.000 χλμ.Στα 15 χρονια του εχει βγαλει την τρομπα συμπλεκτη (περσι) και μπιλιοφορο προπερσι στα 130.000 χλμ περιπου.Τιποτα δηλαδη.Εγγυηση εχεις;Κανε επεκταση αν τελειωνει.Υ.Γ. Στου πατερα μου παντως πριν μεινει απο συμπλεκτη, ειχα παρατηρησει μια περιεργη αισθηση εκεινο το διαστημα αλλα δεν εδωσα σημασια.Μπορει να ηταν και τυχαιο.Εσυ δεν αισθανθηκες καποια αλλαγη στη αισθηση του;
Οχι τίποτα ρε Νάσο....αυτο ειναι το περιεργο!!
Σωστά υπέθεσα ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε....για το τηλεφώνημα λέω.Εντάξει, κι αν σου κάτσει ? Ευτυχώς το έσωσες. 2 αντλίες έχει και είναι δύσκολη σχετικά η αλλαγή τους.Γρήγορα ξεμπερδέματα.
 :D  tongue.gif
αν θυμαμαι καλα το ιδιο προβλημα αντιμετωπισε και ενα αλλο μελος με ενα golf 5 gti οταν σε φαναρι στην κηφισιας πηγε να κουμπωσει την πρωτη να ξεκινησει και του εμεινε ο συμπλεκτης κατω.εγραφε μαλιστα και για τα προβληματα που αντιμετωπισε με την εγγυηση του αυτοκινητου καθως δεν του καλυπταν την βλαβη..........
περιμενω τηλεφωνο απο αντιπροσωπεια....ειδωμεν...
Και καλά να σου κολλήσει στην 1η... Από 5η σε 6η και με την νταλίκα στον προφυλακτήρα, τι σου λέει;;; Τι να σου πω ρε Μάκη; ¶γιο είχες! Αφού μπόρεσες και του κράτησες τον έλεγχο, εκτός από πολύ κωλόφαρδος, παίζει να είσαι και καλός οδηγός. Το ότι είσαι καλά είναι το πιο σημαντικό. Καλά ξεμπερδέματα τώρα.
Να εισαι καλα ρε φιλε!!
¶σχετο αλλά από τα πρώτα πράγματα και κανόνες της γρήγορης οδήγησης σε δημόσιο δρόμο είναι ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΧΕΣΗ ΕΝ ΩΡΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗΣ, επιλέγουμε σχέση που θα μας επιτρέψει να κάνουμε γρήγορη και ασφαλή προσπέραση και προπάντων ολοκληρωμένη, ένας από τούς λόγους που γίνεται αυτό αναφέρθηκε στην περίπτωση του παιδιού, με άλλα λόγια ένας καλός οδηγός προσπαθεί πάντα να εκμηδενίσει τους κινδύνους που εγκυμονούν και να είναι προνοητικός, με  τα παραπάνω λοιπόν καταλαβαίνω ότι το παιδί απέχει κατά πολύ από το να θεωρήται καλός οδηγός, σίγουρα πάντως είναι τυχερός....

Καλα ...αυτο που εχω παρατηρησει να γινετε αρκετα συχνα σε αυτο το φορουμ...τον λιγο καιρο που ειμαι μελος του,ειναι να γραφεις το προβλημα σου ωστε να το συζητησεις με τους υπολοιπους και να ερχεται ο καθενας και να στο κανει μ@@νι!!Που κολαει τωρα ρε φιλε αυτο που λες ...με το προβλημα που αντιμετωπισα ενας θεος ξερει.Αν εχεις να πεις κατι για το συγκεκριμενο προβλημα πεστο ,αλλοιως μην το χαλας το topic!!

Τα σχολια εισαι οδηγαρα ή εισαι ασχετος δεν με ενδιαφερουν καθολου!! Ειμαι αυτο που ειμαι και τιποτα παραπανω!!

Αν διαβαζες λιγο προσεκτικοτερα  το πρωτο post μου

.....μολις εχω μπει μπροστα απο την νταλικα κανω αλλαγη απο 5η σε 6η η οποια δεν μπηκε ποτε!!!!
θα την γλιτωνε το θεμα μου.....Και για να μην υπαρχουν παραπερα σχολια το διευκρινιζω...για οσους δεν το καταλαβαν!!!Εχω κανει την προσπεραση με 5η ,εχω μπει μπροστα απο την νταλικα περιπου 20 μετρα και κανω την αλλαγη μου σε 6η ,η οποια δεν εγινε ποτε!!Αυτα......και μην το παρεις προσωπικα..... B)
Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση του φιλου μας ισως και να ηταν υπερβολικη η αλλαγη απο 5η σε 6η...συμφωνω..

Αλλα δεν συμφωνω με αυτο που λες οτι ολες η προσπερασεις πρεπει να γινονται με μια ταχυτητα για να ειναι ασφαλεις.............το βρισκω πολυ δυσκολο να γινει...και το βλεπουμε ολοι στην καθημερινοτητα μας..

Μπορει π.χ. η 3η να μην σου φτασει ή 4η να αργει να φορτωσει (αναλογα με τα χλμ του αλλου οχηματος)...δεν κανεις την προσπεραση ποτε??

Εαν για παραδειγμα εκανε την προσπεραση με 3η και του κολλαγε στην αλλαγη της 4ης αυτος θα ειχε την ευθυνη??

Ή μηπως αμα γινει κανα ατυχημα, πρεπει να μας πει η VW ''συγνωμη κυριε αλλα δεν ευθυνομαστε εμεις που σας κολλησε ο συμπλεκτης στην προσπεραση...να μην κανατε την αλλαγη ή να μην κανατε την προσπεραση''

Ηταν μια ατυχη στιγμη για το παλικαρι...αλλα οχι να του ριχνουμε και ευθυνες....

Συγνώμη ρε παιδιά, τι θα περάσετε και θέλετε να αλλάξετε ταχύτητα στήν προσπέραση?...

Εαν χρειαστεί να αλλάξεις ταχύτητα κατά την προσπέραση σημαίνει πως θα είσαι αρκετή ώρα στο αντίθετο ρεύμα...

πράγμα από μόνο του απαγορευτικό...ανάλογα με τα χιλ. του άλλου οχήματος εαν κρίνεις πως δεν σε παίρνει απλά δεν προσπερνάς...είναι ακραίο π.χ. το άλλο όχημα να είναι με 150 και εσύ να θές να προσπεράσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα......και μην το παρεις προσωπικα..... ;)

Δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό,αλλά

Α. Δεν θεωρώ ότι έκανα το θέμα σου μ@@νί.

Β. Το πάθημα σου μου έδωσε λαβή να σχολιάσω ένα υπαρκτό πρόβλημα των δρόμων που οδηγεί σε τροχαία ατυχήματα που κάνουν ανθρώπους και αυτοκίνητα μ@@νί.

Γ. Πες μου πραγματικά όταν έκανες την προσπέραση είχε περάσει από το μυαλό σου ότι μπορεί να μείνεις από συμπλέκτη?

Με το καλό να το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο την πλευρα μου να σου ζητησω συγγνωμη εαν ποσταρα καποια off topic...και σου χαλασα το θεμα!!!

Αλλα και αυτα καμια φορα βοηθουν... ;) στο να βγαζουμε καποια συμπερασματα...

Μετα την προτροπη του JDL θα κανω ολες τις προσπερασεις με μια ταχυτητα... tongue.gif θα το λιωσω....

(αν και δεν ειχε σχεση οπως εγραψες με το δικο σου προβλημα)

Οποτε ολα καλα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετα την προτροπη του JDL θα κανω ολες τις προσπερασεις με μια ταχυτητα... tongue.gif θα το λιωσω....

(αν και δεν ειχε σχεση οπως εγραψες με το δικο σου προβλημα)

Γιατί δεν δοκίμαζεις και με όπισθεν να έχεις μια πιο καλή αίσθηση του χώρου?????

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, τι θα περάσετε και θέλετε να αλλάξετε ταχύτητα στήν προσπέραση?...

Εαν χρειαστεί να αλλάξεις ταχύτητα κατά την προσπέραση σημαίνει πως θα είσαι αρκετή ώρα στο αντίθετο ρεύμα...

πράγμα από μόνο του απαγορευτικό...ανάλογα με τα χιλ. του άλλου οχήματος εαν κρίνεις πως δεν σε παίρνει απλά δεν προσπερνάς...είναι ακραίο π.χ. το άλλο όχημα να είναι με 150 και εσύ να θές να προσπεράσεις....

φιλε Kospa εγω δεν εχω εμπειρια απο οδηγηση σε εθνικη ή μεγαλους δρομους οπου οι ταχυτητες ειναι μεγαλες και κανεις προσπερασεις με μεγαλες σχεσεις...

Η εμπειρια μου εδω στο νησι λεει τα εξης : οταν κανω προσπεραση σε λεωφορειο ή φορτηγο οπου ο διαθεσιμος δρομος δεν ειναι μεγαλος πρεπει να κανω αλλαγη...

Για παραδειγμα μου εχει τυχει να βγω με 2α για προσπεραση και να μην μου φτανει και να χρειαζεται να βαλω 3η ωστε να παρω τα παραπανω χιλιομετρα που χρειαζομαι...ωστε να προλαβω...Δηλαδη θελω τον συνδιασμο της ροπης (2η σχεση) και χιλιομετρων (3η σχεση). Δεν ξερω εαν καταλαβαινεις τι εννοω...

Θα μου πεις...''μην προσπερασεις ρε φιλε''...αλλα αυτο δεν το κανει κανενας...οταν πρεπει να περασεις περνας..

Τωρα εαν ειναι ασφαλες ή οχι τι να πω...

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

φιλε Kospa εγω δεν εχω εμπειρια απο οδηγηση σε εθνικη ή μεγαλους δρομους οπου οι ταχυτητες ειναι μεγαλες και κανεις προσπερασεις με μεγαλες σχεσεις...

Η εμπειρια μου εδω στο νησι λεει τα εξης : οταν κανω προσπεραση σε λεωφορειο ή φορτηγο οπου ο διαθεσιμος δρομος δεν ειναι μεγαλος πρεπει να κανω αλλαγη...

Για παραδειγμα μου εχει τυχει να βγω με 2α για προσπεραση και να μην μου φτανει και να χρειαζεται να βαλω 3η ωστε να παρω τα παραπανω χιλιομετρα που χρειαζομαι...ωστε να προλαβω...Δηλαδη θελω τον συνδιασμο της ροπης (2η σχεση) και χιλιομετρων (3η σχεση). Δεν ξερω εαν καταλαβαινεις τι εννοω...

Θα μου πεις...''μην προσπερασεις ρε φιλε''...αλλα αυτο δεν το κανει κανενας...οταν πρεπει να περασεις περνας..

Τωρα εαν ειναι ασφαλες ή οχι τι να πω...

...δεν αποκλείω αυτό που λές, πάντως επειδή και εγώ οδηγώ στην επαρχία δεν μου έχει τύχει ποτέ να αλλάξω ταχύτητα

σε προσπέραση ...συνήθως σε επαρχιακούς δρόμους η 2α ή η 3η μου φτάνει ...και αλλάζω μόλις ξαναμπώ στο ρεύμα μου...

ειδικά με το tsi κάνεις την προσπέραση σφαίρα...θεωρώ πως χάνεις αρκετό χρόνο αλλάζοντας κατά την προσπέραση... βέβαια

τώρα εαν σου τύχει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό,αλλά

Α. Δεν θεωρώ ότι έκανα το θέμα σου μ@@νί.

Β. Το πάθημα σου μου έδωσε λαβή να σχολιάσω ένα υπαρκτό πρόβλημα των δρόμων που οδηγεί σε τροχαία ατυχήματα που κάνουν ανθρώπους και αυτοκίνητα μ@@νί.

Γ. Πες μου πραγματικά όταν έκανες την προσπέραση είχε περάσει από το μυαλό σου ότι μπορεί να μείνεις από συμπλέκτη?

Με το καλό να το φτιάξεις.

A. Δεκτη η αποψή σου..... ;)

Β. Ειναι μεγαλο θεμα αυτο.....και μπορουμε να μιλαμε επ΄αόριστον ...αλλα σε σχετικο τοπικ το οποιο μπορει να ανοιχθει,αν δεν υπαρχει ηδη.

Γ. και βεβαια δεν μου περασε απο το μυαλο....οπως δεν μου περνανε και πολλα αλλα, τα οποια μπορουν να συμβουν κατα την κινηση ενος αυτοκινητου στον δρομο.Αν ηταν να σκεφτομαστε τα παντα...καλυτερα να μην οδηγουσαμε ποτε!!

Απο την πλευρα μου να σου ζητησω συγγνωμη εαν ποσταρα καποια off topic...και σου χαλασα το θεμα!!!

Αλλα και αυτα καμια φορα βοηθουν... ;) στο να βγαζουμε καποια συμπερασματα...

Μετα την προτροπη του JDL θα κανω ολες τις προσπερασεις με μια ταχυτητα... tongue.gif θα το λιωσω....

(αν και δεν ειχε σχεση οπως εγραψες με το δικο σου προβλημα)

Οποτε ολα καλα... ;)

Φιλε Karlos ....δεν χρειαζετε να ζητας συγνωμη..... ;)

Και για να πω και την αποψη μου και εγω αφου βγηκαμε που βγηκαμε off .....εννοειτε οτι σε αυτες τις ταχυτητες (140) και σε ΕΟ δεν κανουμε αλλαγη πανω στην προσπεραση!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αρκετή έκταση σε off πήρε το θέμα, και δεν είναι απαραίτητο!

Λάθη όλοι κάνουμε, όπως το πλέον κλασικό, φρένο και συμπλέκτη μαζί... Τώρα αν άλλαξε ταχύτητα 20 μέτρα πριν, ή 20 μέτρα μετά την προσπέραση.... δεν είναι θέμα. Είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας! Δεν είναι ανάγκη να τελειώνουν τα χιλιόμετρα της ταχύτητας... Ούτε θα κρεμάσουμε κάποιον που μπορεί να το έκανε ΜΙΑ φορά στη ζωή του... εξ άλλου κι εγώ πολλές φορές προσπέρασα νταλίκα, και αναγκαστικά γεμίζοντας η 3η, άλλαζα σε 4η στο ύψος της καμπίνας του οδηγού, αλλά είχα και τα χιλιόμετρα για να ανταπεξέλθω, και δεν είχα και άλλο αμάξι να έρχεται από το αντίθετο ρεύμα!

Ας μην δραματοποιούμε τόσο τα πράγματα, και σίγουρα, κι από την πλευρά του JDL, ας μην ενεργούμε απερίσπεπτα! Στον MaxSto έγινε πρώτη φπρά και μάλλον τελευταία, σε κάποιους άλλους όμως είναι συνήθεια, και αυτοί είναι οι επικίνδυνοι!

Αυτά, και ας ηρεμήσουμε, γιατί η ζέστη εντείνει το κλίμα! ;)

Α, και να συμπληρώσω σε αυτό που είπε πιο πάνω στο Γ ο ΜΑΧ... Λοιπόν φίλε, στο δρόμο ΠΑΝΤΑ πρέπει να βγαίνεις, σκεπτόμενος και προετοιμασμένος για το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, για να έχεις μια ευχάριστη οδήγηση, κι όχι με την άποψη πως έχεις VW (ή όποια μάρκα θεωρεί ο καθένας πιο αξιόπιστη) οπότε και δεν έχω πρόβλημα ό,τι κι αν συμβεί! Μόνο αν σκεφτείς πώς θα αντιδράσεις σε περίπτωση σκύλου, παιδιού που δεν προσέχει, ανώμαλου οδηγού, ασθενοφόρου με τα 1000 ενώ είσαι στη λωρίδα το και σου έρχεται κι ένας καρφωμένος από τα δεξιά, απώλειας φρένου, απώλειας συμπλέκτη, κολλήματος μηχανής, σκασίματος ελαστικού κτλ κτλ κτλ, και αφού υπολογίσεις αντίμετρα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (κι όχι αντεπίθεσης), θα μπορέσεις να βγεις και να πεις ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΑΣΦΑΛΩΣ! Γι αυτό υπάρχουν και οι σχολές ασφαλούς οδήγησης... για να καλύπτουν όλα αυτά τα κενά που αφήνει το Υπουργείο όταν μας κάνει ανευθυνοϋπεύθυνους οδηγούς....

Αυτά είχα να πω

Edited by VeeDub Latou
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Όλα καλά αφού είχε και βενζινάδικο κοντά και κατάφερες και έκοψες.Περαστικά στο Golfaki σου ;) .

Ότι και αν λέτε κάποιοι γιατί νομίζετε ότι είστε οδηγάρες Niki Lauda κι έτσι , το αμάξι θα το πηγαίνω ΕΓΩ όπως γουστάρω ΕΓΩ και δεν θα με πηγαίνει εκείνο.JDL έχεις κάπου γραμμένους τους κανόνες της γρήγορης οδήγησης??Δώσ'τους και σε εμάς φίλε μου να τους γνωρίζουμε. Μπες σε ένα φορτηγάκι με κοντό σασμάν, μπες σε ένα ντιζελοκίνητο, εφάρμοσε τους κανόνες της γρήγορης οδήγησης που λες και έλα μετά από 2 μέρες να μου πεις τα αποτελέσματα.Όταν οδηγείς τόσα χρόνια και έρχεται ο καθένας άσχετος να σου τη λέει, ενώ δεν ξέρει ούτε εσένα ούτε τον τρόπο οδήγησης σου, και μιλάει θεωριτικά για κανόνες, sorry αλλά θα βγω off topic με όποιες συνέπειες και θα του απαντήσω.Κάθε περίπτωση περίσταση χρειάζεται διαφορετική οδήγηση και δεν είναι όλοι σε θέση να ανταπεξέλθουν.Ο κόσμος έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα να σκεφτεί από τον τρόπο οδήγησής του,δεν πάνε όλοι βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν λέτε κάποιοι γιατί νομίζετε ότι είστε οδηγάρες Niki Lauda κι έτσι , το αμάξι θα το πηγαίνω ΕΓΩ όπως γουστάρω ΕΓΩ και δεν θα με πηγαίνει εκείνο.

Τον MaxSto τον πήγε αυτό όμως!! Και μην το πιστεύεις αυτό που λές, γιατί δεν θα ήθελα να σε συναντήσω στο δρόμο με τη γυναίκα και το παιδί μου μέσα στο δικό μου αμάξι αν είναι να το πηγαίνεις όπως λές! Γιατί αλλιώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε και ο ΚΟΚ!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Τον MaxSto τον πήγε αυτό όμως!! Και μην το πιστεύεις αυτό που λές, γιατί δεν θα ήθελα να σε συναντήσω στο δρόμο με τη γυναίκα και το παιδί μου μέσα στο δικό μου αμάξι αν είναι να το πηγαίνεις όπως λές! Γιατί αλλιώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε και ο ΚΟΚ!!

Πολύ απλά μιλάω για τους "κανόνες της γρήγορης οδήγησης" που αναφέρθηκαν.Sorry αλλά εγώ δεν ξέρω να τους εφαρμόσω δεν έχω τις γνώσεις.

Θα κατηγορηθώ γι'αυτό?

Ο ΚΟΚ είναι νόμος δεν τίθεται θέμα αλλιώς θα σκοτωνόμασταν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε το θέμα της προσπέρασης. Μπορεί να την έκανε σωστά. Μπορεί και να την έκανε λάθος.

Το θέμα είναι ότι πάνω στη δύσκολη στιγμή, παρόλο που ουσιαστικά είχε χάσει τον έλεγχο του αυτοκινήτου, αντέδρασε ψύχραιμα και μπόρεσε να το σταματήσει με ασφάλεια για αυτόν και τους γύρω του.

Γι'αυτό του είπα ότι είναι καλός οδηγός. Το θέμα είναι να μην τα χάσεις όταν σταματήσει το αυτοκίνητο να ανταποκρίνεται σε αυτά που του λες.

Την προσπέρασή του δεν την εξετάζω. Ακόμη και αν δεν ήταν σωστή, όλοι έχουμε κάνει τις άπειρες μ@λ@κίες στον δρόμο. Είτε ηθελημένα, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.