Jump to content
opus

Συμπλεκτης.......γιοκ!

Recommended Posts

Πολύ απλά μιλάω για τους "κανόνες της γρήγορης οδήγησης" που αναφέρθηκαν.Sorry αλλά εγώ δεν ξέρω να τους εφαρμόσω δεν έχω τις γνώσεις.

Θα κατηγορηθώ γι'αυτό?

Ο ΚΟΚ είναι νόμος δεν τίθεται θέμα αλλιώς θα σκοτωνόμασταν όλοι.

Συννέφιασε...

Link to comment
Share on other sites

την προσπεραση σωστα την εκανε και μαλιστα ειναι ο ορισμος της σωστης προσπερασης..........

επισης η αντιδραση του στον επικειμενο κινδυνο ηταν σωστη και αυτο αποδεικνυεται απο το οτι ο ανθρωπος ζει και βασιλευει.........

μην το πολυκουραζετε το θεμα γιατι διαβαζω ασχετα πραγματα και θα με κανετε να σκισω τα διπλωματα-πιστοποιητικα ασφαλους οδηγησης που εχω...........

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Αυτό!

με άλλα λόγια ένας καλός οδηγός προσπαθεί πάντα να εκμηδενίσει τους κινδύνους που εγκυμονούν και να είναι προνοητικός, με τα παραπάνω λοιπόν καταλαβαίνω ότι το παιδί απέχει κατά πολύ από το να θεωρήται καλός οδηγός, σίγουρα πάντως είναι τυχερός....

Κι Αυτό!

OI KΡΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΥΧΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ.... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ!!

:lol: :lol: Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε,ειστε τρελοι ολοι?? εδω παραλιγο να σκοτωθει ο ανθρωπος,και του λετε οτι δν εκανε καλη προσπεραση?! ο καθενας αλλαζει ταχυτητα οποτε θελει πανω στην προσπεραση(ασχετως ποτε ειναι σωστο να γινει αλλαγη) . λες και ξερει ο κα8ενας εαν κοπει η οχι ο συμπλεκτης κτλ. ! golf του 2007 εχουμε,οχι κανα μοντελο του 70'. να τα περνουμε ολοι dsg τοτε tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τί έγινε με το πρόβλημα, λύθηκε...? Πόσα χλμ είχε το αμάξι όταν το έπαθε και ποιό μοντέλο ήταν?

Αυτά είναι που ενδιαφέρουν κυρίως. Οι υποδείξεις για οδήγηση είναι για άλλο thread.

Γιατί ακόμα και εν κινήσει να μείνεις απο συμπλέκτη στην Εθνική και να μή προλάβεις να κάνεις δεξιά, σε πάτησαν, και ας είσαι στη μεσαία λωρίδα και αλλάζει απο 4η πχ σε 5η!

Link to comment
Share on other sites

Μακη δε σου εχουν πει να κανεις αλλαγη οταν εχεις απομακρυνθει ενα χλμ απο το οχημα που προσπερασες;Καλα, χρειαζεσαι μαθηματα οδηγησης τελικα...και μαλιστα γρηγορης που ειναι πιο ψαγμενη -_-:thumbsup:

Οσο για τα σχολια περι του να ξεκινας εχοντας σκεφθει τι μπορει να σου τυχει στο δρομο...εχω να πω οτι μαλλον αστειευεστε.Δε γινεται να τα σκεφτεσαι ολα.Αν καποιος το κανει, τοτε τον συμβουλευω να μην κανει προσπερασεις γιατι μπορει να σπασει ο κινητηρας πανω στην προσπεραση.Επισης να φρεναρει απο 1 χλμ πριν γιατι μπορει να υπαρχει διαρροη στο συστημα πεδησης κ να μην πιανει καλα.Να πω κι αλλα;Δεν ειναι λογικη αυτη ελεος πια.Τοτε να μη βγαινουμε στο δρομο.

Μακη πιεσε να στο περασουν εγγυηση διοτι αυτη η βλάβη δε δικαιολογειται σε τοσο λιγα χλμ.Ναι μεν ως βλαβη μπορει να μην καλυπτεται αλλα σε τοσο λιγα χλμ συνεπαγεται αστοχια υλικου.Ισως εκει μπορεις να βρεις πατημα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον δηλαδη ρε παιδιά, εξεφρασε μια γνωμη ο JDL9 και πεσατε ολοι να τον φατε λες και ειπε την υπερτατη μαλακια του κοσμου. Μην προσπαθουμε με την πρωτη ευκαιρια να μαρτυρουμε την καταγωγη μας,Ελληναααρες.

Στην τελικη ο ΚΟΚ αυτο λεει. Το αν ειναι μαλακια ή οχι φαινεται απο τα ατυχηματα που γινονται καθημερινα στην ε.ο Κορινθου-Πατρών που όλοι οι Ελληναρες ξερουν καλυτερα....Ένα μπουρδελο ειμαστε και αυτο φαινεται αν κανετε και μια βολτιτσα εκτος συνορων...

Όσο για την βλαβη, απ΄οτι φαινεται η VW δεν εχει ακομα ξεπερασει παιδικες ασθενειες που θα επρεπε να εχει λυσει απο καιρο. Έχουν πεσει με τα μουτρα φαινεται να βγαλουν 50 διαφορετικους κινητηρες στο ευρος απο 122-160 ιππους και εχουν παρατησει τα υπόλοιπα -_- Πάντως ο ιδιοκτητης VW και ειδικα tsi πρεπει να ειναι ο πιο αγχωμενος ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

max... ισως ο ιδιοκτήτητς γενικά VAG Group αυτοκινήτου; Γιατί αν σκεφτείς πως 4 εταιρίες φοράνε το μοτέρ....

Link to comment
Share on other sites

max... ισως ο ιδιοκτήτητς γενικά VAG Group αυτοκινήτου; Γιατί αν σκεφτείς πως 4 εταιρίες φοράνε το μοτέρ....

Το πρόβλημα δεν ειναι οι κινητηρες οι οποίοι μεχρι τώρα έχουν αποδειχτει αξιοπιστοι αλλα τα πληθος αλλα προβλημα που προκυπτουν (συμπλεχτες, κιβωτιο κτλ) τα οποια κανονικα δεν θα επρεπε να αποσχολουν τους ιδιοκτητες γιατι η VW θα επρεπε να τα ειχε λυσει.

Όταν λεω λοιπον οτι ειναι οι πιο αγχωμενοι ιδιοκτητες εννοω οτι περα απο τον κινητηρα που θα ειναι ενα συνεχες αγχος για το ποσο αξιοπιστος θα αποδειχτει σε βάθος χρόνου, υπαρχουν και ενα καρο αλλα προβληματα που πριν παρεις το αυτοκινητο δεν τα ειχες σκεφτει οτι μπορει να σου δημιουργήσουν αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Μακη δε σου εχουν πει να κανεις αλλαγη οταν εχεις απομακρυνθει ενα χλμ απο το οχημα που προσπερασες;Καλα, χρειαζεσαι μαθηματα οδηγησης τελικα...και μαλιστα γρηγορης που ειναι πιο ψαγμενη :lol: :lol:

Οσο για τα σχολια περι του να ξεκινας εχοντας σκεφθει τι μπορει να σου τυχει στο δρομο...εχω να πω οτι μαλλον αστειευεστε.Δε γινεται να τα σκεφτεσαι ολα.Αν καποιος το κανει, τοτε τον συμβουλευω να μην κανει προσπερασεις γιατι μπορει να σπασει ο κινητηρας πανω στην προσπεραση.Επισης να φρεναρει απο 1 χλμ πριν γιατι μπορει να υπαρχει διαρροη στο συστημα πεδησης κ να μην πιανει καλα.Να πω κι αλλα;Δεν ειναι λογικη αυτη ελεος πια.Τοτε να μη βγαινουμε στο δρομο.

Πεστα ρε Νάσο....γιατι λιγο ακομα και θα τρελαθω με αυτα που διαβαζω!!

Παντως δεν μπορω να πω....διασκέδασα.... ;)

Μακη πιεσε να στο περασουν εγγυηση διοτι αυτη η βλάβη δε δικαιολογειται σε τοσο λιγα χλμ.Ναι μεν ως βλαβη μπορει να μην καλυπτεται αλλα σε τοσο λιγα χλμ συνεπαγεται αστοχια υλικου.Ισως εκει μπορεις να βρεις πατημα.

Τι να σου πω....απο οτι καταλαβα θα το περασουν κανονικα... ;)

Και για τον φίλο παραπανω που ρωτησε...εχω golf V 1.4 tsi 140 PS 31.000 χλμ.Τα ανταλακτικα που θα μπουν ειναι πανω και κατω αντλια συμπλεκτη.

....

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Για ενημερωση ....σημερα πηρα το αυτοκινητο. Ολα οκ,και περαστηκαν και στην εγγυηση!!

Ρωτησα και για την περιπτωση που ειχε αναφερθει για ενα παιδι που ειχε το ιδιο προβλημα και του κανανε κολπα με την εγγυηση....και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην περαστει εγγυηση τετοια βλαβη.Δεν περνανε εγγυηση δισκος - πλατώ ...για ευνοητους λογους φυσικά!!

Περαστηκε και το update ....και η μονη διαφορα που ειδα ειναι πιο ομαλο ανοιγμα της τουρμπινας....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MaxSto εγώ δέν έχω να πώ τπτ για το πώς και τι για μια προσπεραση... τα λογια ειναι περιτα, το θέμα ειναι να εισαι καλα, και να μην ξανασυμβει σε άλλον αυτο που συνέβη, και ότι συνέβη ήταν ένα τυχέο Ατυχο γεγονός και πιστεύω πως δεν θα πρέπει να τον πάρει απο κάτω κάνενα άλλο όδηγο που θα βγεί στον δρόμο και να οδηγεί με φόβο... έτσι είναι σήγου ότι θα σκοτοθεί η θα σκοτώσει κόσμο... Και για εμένα δεν υπαρχει καλός οδηγός είναι η γρήγορος η ο αργός... για εμενα ο καλός οδηγός ειναι αυτός που μετά απο χρόνια θα έχει παραδωσει το διπλομα του, η δεν θα ξανα οδηγεισει για ευνώητους λόγους, και στο ιστορικο του δεν θα έχει κανει ατυχίματα και θα ειναι αρτιμελής.... Αυτά φίλε MaxSto να σε καλα ! Sorry και για το Off Topic.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MaxSto εγώ δέν έχω να πώ τπτ για το πώς και τι για μια προσπεραση... τα λογια ειναι περιτα, το θέμα ειναι να εισαι καλα, και να μην ξανασυμβει σε άλλον αυτο που συνέβη, και ότι συνέβη ήταν ένα τυχέο Ατυχο γεγονός και πιστεύω πως δεν θα πρέπει να τον πάρει απο κάτω κάνενα άλλο όδηγο που θα βγεί στον δρόμο και να οδηγεί με φόβο... έτσι είναι σήγου ότι θα σκοτοθεί η θα σκοτώσει κόσμο... Και για εμένα δεν υπαρχει καλός οδηγός είναι η γρήγορος η ο αργός... για εμενα ο καλός οδηγός ειναι αυτός που μετά απο χρόνια θα έχει παραδωσει το διπλομα του, η δεν θα ξανα οδηγεισει για ευνώητους λόγους, και στο ιστορικο του δεν θα έχει κανει ατυχίματα και θα ειναι αρτιμελής.... Αυτά φίλε MaxSto να σε καλα ! Sorry και για το Off Topic.

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Να εισαι καλα Dark angel... B)

Link to comment
Share on other sites

ειχα την εντυπωση οτι εδω το θεμα ηταν γιατι εμεινε κατω ο συμπλεκτης και εφερε σε δυσκολη θεση τον οδηγο του οχηματος.αλλα μαλλον λαθος εκανα.

οποτε μπορω να πω για τον οδηγο.

σε περιπτωση που πηγαινενα περασει μια διαβαση τρενου και την ωρα που πηγαινε να περασει αλλαζε ταχυτητα(ισως γιατι εκοψε ταχυτητα ο μπροστα του,ισως γιατι πεταχτικε ενα ζωο ή ενα παιδακι) και χρειαζοταν να αλλαξει ταχυτητα,την αλλαζε και παθαινε αυτο που επαθε και την ωρα που λεει "προσευχες" ακουει το τρενο να ερχετε ,θα λεγαμε οτι εσυ φταις που αλλαξες ταχυτητα ή θα κοιτουσαμε να δουμε τι μακακια επαθε το αμαξι και χαλασε ο συμπλεκτης???????

Link to comment
Share on other sites

ειχα την εντυπωση οτι εδω το θεμα ηταν γιατι εμεινε κατω ο συμπλεκτης και εφερε σε δυσκολη θεση τον οδηγο του οχηματος.αλλα μαλλον λαθος εκανα.

οποτε μπορω να πω για τον οδηγο.

σε περιπτωση που πηγαινενα περασει μια διαβαση τρενου και την ωρα που πηγαινε να περασει αλλαζε ταχυτητα(ισως γιατι εκοψε ταχυτητα ο μπροστα του,ισως γιατι πεταχτικε ενα ζωο ή ενα παιδακι) και χρειαζοταν να αλλαξει ταχυτητα,την αλλαζε και παθαινε αυτο που επαθε και την ωρα που λεει "προσευχες" ακουει το τρενο να ερχετε ,θα λεγαμε οτι εσυ φταις που αλλαξες ταχυτητα ή θα κοιτουσαμε να δουμε τι μακακια επαθε το αμαξι και χαλασε ο συμπλεκτης???????

Τα τρένα φταίνε φίλε μου!!! Φωτιά στα τρένα!!! Ζήτω ο συμπλέκτης του Golf που δεν φταίει πουθενά. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D

Πάντως περα απο την πλακα......επειδη ειμαι συνεχως στους δρομους ,λογω δουλειας,δεν σας κρυβω ,οτι πλεον απεκτησα φοβία με αυτο που μου συνεβη......

Χθες που ημουν παλι Ε.Ο. καθε λιγο σκεφτομουν τι μπορει να συμβει ανα πασα στιγμη στο αυτοκινητο,και μου χαλαγε την διαθεση και την ηρεμία!!

Θα ζητησω απο την kosmocar να μου καλυψει εξοδα ψυχολογου....μεχρι να το ξεπερασω..... tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Mάκη τέλος καλά ...όλα κάλα....πάλι καλά που δεν έπαθες τίποτα εσύ,,,,τα μηχανήματα φτιάχνονται....

μου θύμισες τι είχα πάθει πέρισι το Μαίο όπου ...πήγαινα Κιλίνη με το 206 και μετά την προσπέραση νταλίκας έμεινα από μπίέλα....και εμένα με έσωσε το ξέφωτο.....φυσικά η πεζό δεν αναγνώρισε τίποτα :D

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα διαβασα ολλα τα τοπικ.αφου εισαι καλα

ολα τα αλλα δεν εχουν σημασια.και μπραβο που κρατησες την ψυχραιμια σου.

ετσι παραλιγο να παθει μεγαλη νιλα ο θειος μου με ενα

χιουνται κουπε οταν τον κρεμασε απο αντλια βενζινης σε μια προσπεραση.

παντως ρε παιδια τελικα δεν ισχυει οτι η vw βελτιωνει τα προβληματα

που εμφανιζονται στην αρχη ενως καινουργιου μοντελου.

εαν κρινω οτι το golfaki του φιλου ειναι απο τα τελευταια μοντελα

Link to comment
Share on other sites

τίποτα, βλέπω όλα τα καινούρια μοντέλα της VW και όλο πρόβληματα είναι σε σχέσει με τα τα πάλια το λέω αυτό επίδι είμει ίδη κάτοχος ένος Polo 12 ετών τώρα και ένος Passat επίσεις 9, και μπένει στα 10 χρόνια, και όλα αυτα τα χρόνια το μόνο που με έβλεπε ήταν το συνεργίο ήταν η για βελτίσωη η για service λαδια φιλτρο και τακάκια ααα και μια φορα που άλαξα ιμάντα και στα δυο αυτοκίνητα λόγο φισικής φθορας... κατα άλλα τύποτα, εντομεταξη αρκετές βλάβες με συμπλέκτη ακούστικαν σε πολλά Golf 5 εδώστην Πρέβεζα 2 1.6 FSI και ένα TSi 122 GT Sport... και 2 Passat... είναι κρίμα που ο καθένας δίνει την περιούσια του για να πάρει ένα δίθεν αξιόπιστο αυτοκίνητο από ένα απο τα μεγαλήτερα ονόματα της αγωράς και τελικά πεύτη σε φόλα...

Link to comment
Share on other sites

τίποτα, βλέπω όλα τα καινούρια μοντέλα της VW και όλο πρόβληματα είναι σε σχέσει με τα τα πάλια το λέω αυτό επίδι είμει ίδη κάτοχος ένος Polo 12 ετών τώρα και ένος Passat επίσεις 9, και μπένει στα 10 χρόνια, και όλα αυτα τα χρόνια το μόνο που με έβλεπε ήταν το συνεργίο ήταν η για βελτίσωη η για service λαδια φιλτρο και τακάκια ααα και μια φορα που άλαξα ιμάντα και στα δυο αυτοκίνητα λόγο φισικής φθορας... κατα άλλα τύποτα, εντομεταξη αρκετές βλάβες με συμπλέκτη ακούστικαν σε πολλά Golf 5 εδώστην Πρέβεζα 2 1.6 FSI και ένα TSi 122 GT Sport... και 2 Passat... είναι κρίμα που ο καθένας δίνει την περιούσια του για να πάρει ένα δίθεν αξιόπιστο αυτοκίνητο από ένα απο τα μεγαλήτερα ονόματα της αγωράς και τελικά πεύτη σε φόλα...

Ξέρεις πως παρηγοριέμαι εγω? Λέω αφόυ το VW είναι έτσι, φαντάσου πως είναι τα άλλα.......

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως παρηγοριέμαι εγω? Λέω αφόυ το VW είναι έτσι, φαντάσου πως είναι τα άλλα.......

Τελικά μαλλον θεμα τυχης ειναι. Πριν ειχα ενα πεζω 206 και στα 100.000χλμ που εκανα δεν μου εβγαλε το παραμικρο πρόβλημα περα απο τις φυσιολογικες φθορές. Το VW οταν το πηρα μεχρι το σπιτι μου πηγα και ξαναγυρισα αντιπροσωπια για αλλαγη συμπλεχτη και βολαν. Παλι καλα που κανουν τεχνικο ελεγχο πριν την παραδοση :( Τα πρωτα 50χλμ τα εγραψαν οι μαστορες να το οδηγουν για να αποφανθουν τι έχει. Ειναι να μην ξενερωνεις απο την πρωτη στιγμή? Και μετα συνεχιζω με διαρροή λαδιων από το καρτερ, προβλημα στην πλακετα της πόρτας του οδηγού και τωρα πιθανών αλλαγή συγχρονιζέ. Με εχει παει καλα μεχρι τωρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως παρηγοριέμαι εγω? Λέω αφόυ το VW είναι έτσι, φαντάσου πως είναι τα άλλα.......

καλύτερα :lol: !!!!! αν και το οικογενιακό μας δεν έχει βγαλει τίποτα άλλο εκτος των κλασσικών ακόμη :lol: !!!

ας μην ήταν τα άλογα και τα λέγαμε......

Edited by konstadin
Link to comment
Share on other sites

παντως ρε μαγκες εγω εχω αποκτησει αγχος για τις κωλοβλαβες

(2- σε 4 χρονια -αισθητηρας nox-moter κλιματισμου) και οι φιλοι μου

που εχουν corolla και nissan μην φυγουν σε καμια κωλοστροφη!!!

ε δεν ειναι μεγαλη μαλακια αυτο B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.