Jump to content
zhm

Ηχεία για Golf Iv

Recommended Posts

Λοιπόν θα μπώ κατευθείαν στο θέμα.

Επειδή σήγουρα υπάρχουν πολοί οι οποίοι θα ψάχνουν να βάλουν ηχεία στο Golf τους, μεσα σε αυτούς και εγώ, είπα να ανοιξω ενα νεο post.

Εγω εχω ενα golf ΙV 3d και ψάχνομαι για ηχεία!!! Το προβλημα είναι όμως το εξής. επειδή έχω ακούσει από δια΄φορους ότι τα ηχεία που εχούν βάλει είναι τα καλήτερα έχω πελαγώσει!!!

Πιό λοιπον θεωρείται το καλήτερο διερούμενο ηχείο για golf IV και γιατί?

Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε το vlaue for money!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Φίλε Zhm δεν θα βγάλεις άκρη. Όλοι έχουν βάλει τα καλύτερα και οι επαγγελματίες θέλουν να σου πουλήσουν αυτό από το οποίο βγάζουν τα περισσότερα. Ψάξε στo νετ για κάποιο συγκριτικό και μόνο έτσι θα βγάλεις κάπως ασφαλές συμπέρασμα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Xmax

Φίλε zhm θα μπώ και εγώ κατευθείαν στο θέμα,

Το "καλά ηχεία" δεν πάει να πεί ότι πληρώνοντας ακριβά ηχεία θα έχεις και τον τέλειο ήχο γιατί αν τα δουλέψεις με προ-ενίσχυση από την πηγή σου θα δείς διαφορά (ανάλογα με την πηγή, καλύτερες πηγές θα έχουν καλύτερο ήχο) αλλά όχι τόσο αν τα δουλέψεις με ένα ενισχυτή. Στο IV από ότι ξέρω παίρνει 6.5ιντσα διαιρούμενα μπροστά και 6.5οβάλ πίσω.

ΑΝ κρατήσεις την πηγή σου και απλά θέλεις φτηνά διαιρούμενα ηχεία μπροστά από ότι ξέρω υπάρχουν κάτι ζεύγη (2πόρτες) clarion που είναι καλύτερα απο τα εργοστασιακά και κάνουν περίπου 65 ευρώ. Αν πάς στα pioneer πάνε περίπου στα 90 ευρώ και αν θέλεις επώνυμα ηχεία (καλά - όχι entry level) να υπολογίσεις περίπου 150-70 ευρώ.

ΑΝ θέλεις και ενισχυτή αποφασίζεις αν θα μείνεις με τα διαιρούμενα μόνο (2κάναλος) αν θα βάλεις και πίσω ηχεία (4κάναλος) η ένα subάκι πίσω (4κάναλος). Ένας απλός (όχι ξεφτίλα) 2κάναλος θα πάει γύρω στα 130-40 και τα καλά μηχανήματα περίπου 250-70 ευρώ. Ένας απλός 4κάναλος κοστίζει 170 ένας καλός 4κάναλος φτάνει και εώς τα 400 ευρώ. Ένα αξιόλογο 10`` sub μέ κούτα είναι περίπου 180-200 ευρώ. Στα οβάλ πάλι παίζεις με τη μάρκα και την τιμή. Αν κάνεις έρευνα στο net δές για coaxial ηχεία.

Δεν θα σε βάλω στο τριπάκι "Το τάδε είναι καλό - αυτό δεν αξίζει" το θέμα είναι τι ήχο θέλεις εσύ.

Edited by Xmax
Link to comment
Share on other sites

thelo na valo hxeia stin etazera(golf4)..oxi tipota terastia kati normal

alla skeftome oti argotera tha arxisoyn triximata...exei kanis paromia

empeiria na mou pei an axizi na valo eki hxeia....eyxaristo

Εγώ τοποθέτησα πριν ένα χρόνο δύο Sony Xplod στην ετάζερα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από απόδοση. Δεν έχω ιδιαίτερη τρέλα με τα ηχοσυστήματα και αυτό που έχω μου φτάνει...

Η τιμή ήταν νορμάλ στα 90 ευρώ και έγινε πολύ καλή δουλειά με τις καλωδιώσεις. Από τριγμούς δεν έχω παρατηρήσει τίποτα ακόμα. Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Μόνο για πόρτες έχω να σου προτήνω τα definition της peerless...

Τα είχα κι εγώ στο μωρό μου,μηλάω πάντα για 2δρομο σετάκι έτσι?!

Μην μπερδευόμαστε....και είναι και οικονομικά σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

thelo na valo hxeia stin etazera(golf4)..oxi tipota terastia kati normal

alla skeftome oti argotera tha arxisoyn triximata...exei kanis paromia

empeiria na mou pei an axizi na valo eki hxeia....eyxaristo

Αν βάλεις 2 οβάλ πίσω στην εταζέρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα .

Έχω βάλει και τέσσερα κομμάτια , διαιρούμενο , και δεν έχει κανένα πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf
Αν βάλεις 2 οβάλ πίσω στην εταζέρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα .

Έχω βάλει  και τέσσερα κομμάτια , διαιρούμενο , και δεν έχει κανένα πρόβλημα .

Εγώ όταν έβαλα πάντως τα 2 8ιντσα με τις 2 κόρνες στην μαμά εταζιέρα με το πρώτο σκάσιμο των ηχείων άρχησε να κρεμάει και αναγκάστικα να φτιάξω άλλη η οποία δεν θα κρεμάει και δεν θα αναπηδά κάθε φορά που θα τσιτώνω λιγάκι παραπάνω τα ηχεία.

Την εταζιέρα απο MDF την έχω ακόμα.Αν την χρειαστείς Θανάση πες μου να στην δώσω.Εμένα άχρηστη μου είναι πλέον.Την είχα πάρει 80 ευρώ.Είναι ακριβώς ίδια με την μαμά εταζιέρα για golf 4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έβαλα πάντως τα 2 8ιντσα με τις 2 κόρνες στην μαμά εταζιέρα με το πρώτο σκάσιμο των ηχείων άρχησε να κρεμάει και αναγκάστικα να φτιάξω άλλη η οποία δεν θα κρεμάει και δεν θα αναπηδά κάθε φορά που θα τσιτώνω λιγάκι παραπάνω τα ηχεία.

Την εταζιέρα απο MDF την έχω ακόμα.Αν την χρειαστείς Θανάση πες μου να στην δώσω.Εμένα άχρηστη μου είναι πλέον.Την είχα πάρει 80 ευρώ.Είναι ακριβώς ίδια με την μαμά εταζιέρα για golf 4

Ο φίλος μας ρωτάει αν έχει πρόβλημα με 2 νορμάλ ηχεία . Φαντάζομε για να παίξει με τα 4Χ50 ή 4Χ55 της πηγής που φοράει .

Σίγουρα δεν θα έχει με 2 οβάλ π.χ. στην εργοστασιακιά εταζέρα , τώρα αν θα βάλει τίποτα 8αιντζα ή 10ιντζα τότε θα πρέπει να φτιάξει από MDF . Για νορμάλ ηχεία δεν νομίζω να χρειάζεται MDF .

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΣΤΟ 4ΠΟΡΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

ΗΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ ή ΣΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ ?ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΣΤΟ 4ΠΟΡΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

ΗΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ ή ΣΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ ?ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :whistling:

Αν θέλεις κάτι απλό δηλαδή 4 ηχεία για να παίξουν με της πηγή σου τότε το καλύτερο είναι τα πίσω να μπουν στην εταζέρα ενα νορμαλ οβαλ , και όχι στις πόρτες , θα έχει καλύτερη απόδοση και δυνατότερο μπάσο από το να βάλεις διαιρούμενο στις πίσω πόρτες . Εγώ φοράω διαιρούμενα στις πίσω πόρτες αλλά είναι εντελώς διαφορετικά στημένος ο ήχος μέσα στο αυτοκίνητο .

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι απλό δηλαδή 4 ηχεία για να παίξουν με της πηγή σου τότε το καλύτερο είναι τα πίσω να μπουν στην εταζέρα ενα νορμαλ οβαλ , και όχι στις πόρτες , θα έχει καλύτερη απόδοση και δυνατότερο μπάσο από το να βάλεις διαιρούμενο στις πίσω πόρτες . Εγώ φοράω διαιρούμενα στις πίσω πόρτες αλλά είναι εντελώς διαφορετικά στημένος ο ήχος μέσα στο αυτοκίνητο .

[/quo

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΝΟ !

ΝΑΙ ΤΑ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΕΝΑ ΣΑΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε το vlaue for money!!!

Δεν υπάρχει για μένα.. Μπορείς να ξεκινήσεις να βάλεις ηχεία απο 100€ μέχρι και 20,000€ και.. ΤΟ θέμα είναι να βρείς κάτι που να σε ευχαριστεί εσένα... Μετα να βάλεις κάτι καλο γιατι κακα τα ψέμματα παιδια το φτηνό επειδη συνήθως βγαίνει μαπα το ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙΣ και φτάνεις στην αξία του ακριβού..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει για μένα.. Μπορείς να ξεκινήσεις να βάλεις ηχεία απο 100€ μέχρι και 20,000€ και.. ΤΟ θέμα είναι να βρείς κάτι που να σε ευχαριστεί εσένα... Μετα να βάλεις κάτι καλο γιατι κακα τα ψέμματα παιδια το φτηνό επειδη συνήθως βγαίνει μαπα το ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙΣ και φτάνεις στην αξία του ακριβού..

σωστα. για μενα η καλυτερη επιλογη ειναι να πας σε καποιον ειδικο που νομιζεις οτι μπορεις να εμπιστευτεις και να του εξηγησεις τι ακριβως ζητας. εκεινος αν ειναι σωστος θα σου προτινει καποιες λυσεις, αλλες φτηνες και αλλες ποιο ακριβες. εσυ διαλεγεις αυτο που σου αρεσει και σε βολευει οικονομικα. το καθε ηχειο σου δινει κατι διαφορετικο. δεν παει να πει οτι επιειδη 10 ηχεια κανουν 70€ ειναι και τα ιδια. ενα ηχειο 50€ μπορει να βγαζει περισσοτερο μπασο η μεσο απο ενα ηχειο 500€ λογω του οτι εχει φτιαχτει μονο και μονο γι αυτο το λογο...

Link to comment
Share on other sites

σωστα. για μενα η καλυτερη επιλογη ειναι να πας σε καποιον ειδικο που νομιζεις οτι μπορεις να εμπιστευτεις και να του εξηγησεις τι ακριβως ζητας. εκεινος αν ειναι σωστος θα σου προτινει καποιες λυσεις, αλλες φτηνες και αλλες ποιο ακριβες. εσυ διαλεγεις αυτο που σου αρεσει και σε βολευει οικονομικα. το καθε  ηχειο σου δινει κατι διαφορετικο. δεν παει να πει οτι επιειδη 10 ηχεια κανουν 70¤ ειναι και τα ιδια. ενα ηχειο 50¤ μπορει να βγαζει περισσοτερο μπασο η μεσο απο ενα ηχειο 500¤ λογω του οτι εχει φτιαχτει μονο και μονο γι αυτο το λογο...

γιαυτο υπαρχουν και οι ειδικοι !! :D

μπραβο σου εχεις κανει πολυ καλη δουλεια στη golfαρα σου :D:thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα έχω ένα golf 4 και ενω στις πίσω πόρτες φαίνεται να πέρνει κανονικά ηχεία έχει την τρυπα για να πάρει ηχείο και Τουίτερ αλλά δεν υπάρχει τίποτα και αποτι βλέπω ούτε παροχή για ήχο γίνεται αυτό το έχει δει και κανένας άλλος ?

Edited by Στράτος Δημητριάδης
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Στράτος Δημητριάδης said:

Παιδιά έχω ένα θέμα έχω ένα golf 4 και ενω στις πίσω πόρτες φαίνεται να πέρνει κανονικά ηχεία έχει την τρυπα για να πάρει ηχείο και Τουίτερ αλλά δεν υπάρχει τίποτα και αποτι βλέπω ούτε παροχή για ήχο γίνεται αυτό το έχει δει και κανένας άλλος ?

Όπως σου απάντησα και στο άλλο νήμα για Golf 5 γίνεται. Μην ποστάρεις παντού την ίδια ερώτηση, μόνο στην ενότητα που είναι σχετική με το θέμα σου (πχ golf 4 εδώ).

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2017 at 4:40 ΠΜ, nikdev said:

Όπως σου απάντησα και στο άλλο νήμα για Golf 5 γίνεται. Μην ποστάρεις παντού την ίδια ερώτηση, μόνο στην ενότητα που είναι σχετική με το θέμα σου (πχ golf 4 εδώ).

Αν και μετα απο αρκετο καιρο ηθελα να ρωτησω... θελω να βαλω ηχεια πισω αλλα κατι δεν παει καλα με τις διαστασεις... ξερω οτι μπορει να παρει 16.5 εκατοστα αλλα πανω στην ταπετσαρια εχει μια φλαντζα οπου ειναι 15 εκατοστα. Για να βαλω 16.5 πρεπει να ξηλωσω αυτη την φλαντζα  ή περνει μικροτερο ηχειο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.