Jump to content
kostakisSs

τι βρομαει? τι βρομαει?

Recommended Posts

αυτη η βρομα προερχεται απο τους αεραγωγους οι οποιοι ποιανουν καποια μικροβια και θελουν απολυμανση με ειδικο αφρο

Aυτος ο ειδικος αφρος ονομαζετε μυκητοφαγος...Το βαζουμε και στα κανονικα μας air condition!Δεν νομιζω να οφειλετε σαυτο...

Link to comment
Share on other sites

Aυτος ο ειδικος αφρος ονομαζετε μυκητοφαγος...Το βαζουμε και στα κανονικα μας air condition!Δεν νομιζω να οφειλετε σαυτο...

μου ειχε παρουσιαστει αυτη βρωμα στο aircondition στο πολο και με αυτο τον τροπο καθαρισαν τους αεραγωγους και ολα τελεια

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε παρουσιαστει αυτη βρωμα στο aircondition στο πολο και με αυτο τον τροπο καθαρισαν τους αεραγωγους και ολα τελεια

Στον πατερα μου που ειχε παρομοιο προβλημα με Alfa Romeo 146 ειχε προβλημα ο κομπρεσορας του air condition και δεν φιλτραρε σωστα τον αερα και εφερνε αναθυμιασεις απο το μοτερ!Αλλαχτηκε ο κομπρεσορας και ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Στον πατερα μου που ειχε παρομοιο προβλημα με Alfa Romeo 146 ειχε προβλημα ο κομπρεσορας του air condition και δεν φιλτραρε σωστα τον αερα και εφερνε αναθυμιασεις απο το μοτερ!Αλλαχτηκε ο κομπρεσορας και ολα οκ...

ο κομπρέσσορας δεν έχει σχέση με τον εισερχόμενα κλιματιζόμενο αέρα, ούτε φιλτράρει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ,λογικο δεν ειναι να μυριζει κλεισουρα στην αρχη???τα πρωτα 10-20 δευτερολεπτα.αφου οταν εχουμε κλειστο το air contition ο αερας που μενει μεσα δεν αλλαζει και ετσι αρχιζει και παιρνει μυρωδια.

lick.gif ???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα.και απολυμανση εκανα και αλλαξα 2 φορες φιλτρο καμπινας ενεργου ανθρακα 46 ευρω εκαστος!μονο με αλλαγη φιλτρου εφυγε η μποχα αλλα δεν συμφερει καθε 2 μηνες τοσο ακριβο φιλτρο,γι αυτο τωρα το απλο θα βαλω και οτι γινει.

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς σου κόστισε 46 ευρώ και πού ? popeye.gif Όταν λες απολύμανση ? Πώς την έκανες ? Πού ? Την βαπορέτα την καθάρισες ή μόνο τους αεραγωγούς ?

μονο τους αεραγωγους σε πλυντηριο αυτοκινητων.46 ευρω κοστιζει το φιλτρο καμπινας ενεργου ανθρακα και καλα για τις περιεργες οσμες αλλα δεν κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά, πριν φτάσετε στον προορισμό σας κλείστε το AC και αφήστε να δουλέψει μόνο ο αέρας για να βγάλει την υγρασία από τους αεραγωγούς....

Τόσο απλό B)

Απλο αλλα ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ...Αλλη προταση..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα αφηνα τους ανεμιστηρες να δουλευουν 1-2 λεπτα πριν φτασω αλλα και παλι για το πρωτο λεπτο με το που ανοιξω το air condition σκαει μια μποχα ΞΥΝΙΛΑ....

Αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι πηγα πριν 4000 χλμ για το service των 30000 και μου αλλαξαν και φιλτρο καμπινας! Οπότε πως γινεται να βρομαει?

Επισης , το ιδιο συμβαινει και σε μενα..

Κι απο τι διαβαζω, 3 σελιδες λυση ακομα δεν εχουμε βρει..

Παμε για αλλαγη φιλτρου...

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

6 δημοσιεύσεις πιο πάνω θα την βρείς...

δυστυχώς για κάθε θέμα ανοίγονται καμια 200ρια topics...δύσκολα βρίσκεις αυτό που θέλεις....

...και συκγεκριμενα post #36.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα για κανενα μηνα και μετα απο ψαξιμο σε διαφορα forums τελικα...πηγα αντιπροσωπεια!

49 ευρω και ολα λυνονται.

Αλλαγη φιλτρου καμπινας και απολυμανση με μια μ@λ@κια στη βαπορετα και στους αεραγωγους.

Τωρα μυριζει..."μανουλα" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το "απλό" φίλτρο καμπίνας κοστίζει περίπου 15 ευρώ και το "καλό" που λες κοστίζεις περίπου 20 ευρώ στο επίσημο δίκτυο της Kosmocar.

Ή δεν θυμάσαι καλά, ή έγινε λάθος στη χρέωση.

το εχω πληρωσει δυο φορες γι αυτο το θυμαμαι πολυ καλα :rolleyes::cry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα (καπνιστης γαρ), ανα τακτα χρονικα διαστηματα κανω το εξης:

Αφου εχω προμηθευτει ενα απο τα κοινα αρωματικα σπρεϋ (απο βενζιναδικο/4-5ευρω), ψεκαζω στο κεντρο της καμπινας για 2-3" και βαζω το κλιμα στην ανακυκλωση στο φουλ του ανεμιστηρα του, το αφηνω να δουλεψει 2-3 λεπτα και μετα το σβηνω.

Εξαφανιζει τις μυρωδιες για τουλαχιστον 2 εβδομαδες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω απλώς για αυξημένη τιμή. 46 ευρώ φίλτρο καμπίνας δεν υπάρχει πουθενά. Εκτός κι αν έκαναν και καθαρισμό ταυτόχρονα και δεν το αναφέρεις.

αγορα μονο.εγω το τοποθετησα.αυριο θα το ξαναλλαξω και θα βαλω το απλο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο ποστ, το γρφω εδω. Σημερα κανωντας μια ανγνωριστικη πτηση στο how to φιλτρο καμπινας, ειπα και εγω να το κανω. Κατεβηκα πριν λιγο και τι να δω.......μονο εγω ελειπα απο το φιλτρο καμπινας tongue.gif . Μεχρι μια μουμιοποιημενη σφηκα βρηκα dizzy2.gif σφηνωμενη σε αυτο. Απο οτι ειδα ειναι απο το καλο CUK 2939 αν θυμαμαι καλα, αλλα επειδη πεφτει ΣΚ λεω να του ριξω λιγο αερα με πιεση μεχρι να το αλλαξω την Δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.1z-usa.com/Klima-Cleaner--AC-Od...mover_p_28.html

http://www.1z-usa.com/thumbnail.asp?file=a...eaneraction.jpg

http://www.1z-usa.com/thumbnail.asp?file=a...limaCleaner.jpg

Klima-Cleaner - A/C Odor Remover

Article No: 961105

Klima-Cleaner is an effective means for removing odors from the air conditioning unit by treating the source of the odor. While other products eliminate the odor by neutralizing or masking the source of the odor, they don't clean the evaporator core surface - the heart of the air conditioner system where water condensation accumulates and where the odor originates. Klima-Cleaner's active foam works by 'scrubbing' the evaporator core reducing the opportunity for odors to reappear. Simply insert the included spray hose into the center air vents in your vehicle's interior and spray. Allow to work for 30 minutes. Creates a fresh smelling environment that lasts for months. To maintain results, we suggest you treat the system at least twice a year - in the spring and fall. Best results achieved when applied by an automotive technician.

Klima-Cleaner is laboratory tested by Thor Laboratories of Germany. click here for documentation.

CAUTION: Recommended for professional application only. On certain vehicle makes, damage may occur if product is not applied properly. If uncertain about application, have a certified mechanic apply product.

$15.00

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βρωμαει ευχαριστω παντως, :) θα κοιταξω να παρω κανα απο δαυτο. Κανω που κανω την αλλαγη ας την κανω ολοκληρη :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το δοκιμασα περυσι και εκανε δουλεια ,βεβαια δεν μιλαμε να εισαι σε προχωρημενο σταδιο αλλα για λιγη μυρωδια την εξαφανιζει - οταν το αναβω δεν βγαζει πια εκεινη την μικρομποχα που εβγαινε (!)
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα το cuk 2939 που ειναι ενεργου ανθρακα http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002 ¤9.85
:D - ο ενεργος ανθρακας ειναι οτι καλυτερο ,τον εχουν και τα καλα φιλτρα νερου και τα φιλτρα καπνου (!)

Εξαλλου το ειπα και πιο πανω οτι το μαμα ειναι cuk 2939 που ειναι ενεργου ανθρακα και κανει καλυτερη δουλεια. <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.