Jump to content
getsagal

Επιτελους Led στα Golf V

Recommended Posts

Επειδή βλέπω οτι δεν απαντάει ο ίδιος ο konv και αν έχει βάλει τις ίδιες με μένα (Blesk Leds made in Korea) που τις πήρα απο τον Σούμα τότε θα πρέπει να είναι 5 Watts.

Δεν παίζει όμως πρωταρχικό ρόλο η κατανάλωση αλλά η αντίσταση γιατί ο εγκέφαλος μετράει αντίσταση και όταν την βρει κάτω απο κάποιο όριο (κάτω των 5 ohms) κλείνει το κύκλωμα για ασφάλεια. Τα Led απο μόνα τους έχουν πολύ μικρή αντίσταση αφού δεν έχουν "ανοιχτό κύκλωμα" όπως οι λάμπες πυρακτώσεως που έχουν την μεταλική τρίχα ;)

Τα δικά μου δεν μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα, ανάβουν κανονικά ;)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Απο Που τα εχεις παρει εσυ γιατι εχω χασει ποιος εχει παρει τι και απο που! :S

Απο Σούμα τα πήρα και ειναι τα Blesk Leds for BMW,MERCENDES,VOLVO (made in Korea), Δες τις φωτογραφίες απο το post #78:

p3020014.th.jpgp3020016.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι δεν απαντάει ο ίδιος ο konv και αν έχει βάλει τις ίδιες με μένα (Blesk Leds made in Korea) που τις πήρα απο τον Σούμα τότε θα πρέπει να είναι 5 Watts.

Δεν παίζει όμως πρωταρχικό ρόλο η κατανάλωση αλλά η αντίσταση γιατί ο εγκέφαλος μετράει αντίσταση και όταν την βρει κάτω απο κάποιο όριο (κάτω των 5 ohms) κλείνει το κύκλωμα για ασφάλεια. Τα Led απο μόνα τους έχουν πολύ μικρή αντίσταση αφού δεν έχουν "ανοιχτό κύκλωμα" όπως οι λάμπες πυρακτώσεως που έχουν την μεταλική τρίχα :D

Τα δικά μου δεν μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα, ανάβουν κανονικά :)

Ναι συμφωνώ πρέπει να παίξει με καμία αντίσταση μέχρι να βρει την σωστή τα watt τα ρώτησα για να δω την απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ πρέπει να παίξει με καμία αντίσταση μέχρι να βρει την σωστή τα watt τα ρώτησα για να δω την απόδοση

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή έκανα δοκιμές με led στην πινακίδα παρατήρησα 2 πράγματα:1)υπερθερμαίνονται αρκετά με αποτέλεσμα να διαστρεβλωθεί το εσωτερικό πλαστικό της πλαφονιέρας και 2)όταν ενεργοποιείς το κλειδί στη μίζα αναβοσβήνουν 4-5 φορές σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.Σαν εναλλακτική λύση εγώ στο Passat θα προτιμούσα την παρακάτω:http://www.modbargains.com/product.aspx?pf_id=vw-b6passat-xenintlights

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα και αγόρασα 2 led για τα φανάρια μπροστά. Μόλις τα παραλάβω από ebay και τα τοποθετήσω θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή έκανα δοκιμές με led στην πινακίδα παρατήρησα 2 πράγματα:1)υπερθερμαίνονται αρκετά με αποτέλεσμα να διαστρεβλωθεί το εσωτερικό πλαστικό της πλαφονιέρας και 2)όταν ενεργοποιείς το κλειδί στη μίζα αναβοσβήνουν 4-5 φορές σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.Σαν εναλλακτική λύση εγώ στο Passat θα προτιμούσα την παρακάτω:http://www.modbargains.com/product.aspx?pf_id=vw-b6passat-xenintlights

Αυτό Που Αναβοσβήνει Είναι Καλό Γιατί Κάνει Έλεγχο Αν Είναι Καμμένη Η Λάμπα (Led) Οπότε Στέλνει Ρεύμα Και Το Κλείνει Και Μετά Πάλι Το Ίδιο.Εγώ Φοράω Μπροστά Της MaxLux Και Δεν Έχω Κανένα Πρόβλημα,Τώρα Θα Παραγγείλω Και Για Τις Πινακίδες Εννοείται Πάλι MaxLux.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Που Αναβοσβήνει Είναι Καλό Γιατί Κάνει Έλεγχο Αν Είναι Καμμένη Η Λάμπα (Led) Οπότε Στέλνει Ρεύμα Και Το Κλείνει Και Μετά Πάλι Το Ίδιο.Εγώ Φοράω Μπροστά Της MaxLux Και Δεν Έχω Κανένα Πρόβλημα,Τώρα Θα Παραγγείλω Και Για Τις Πινακίδες Εννοείται Πάλι MaxLux.

Εκτός από καλό είναι και cool! Όσοι το είδαν τους άρεσε και με ρώτησαν τι κόλπο έκανα και αναβοσβήνουν έτσι ;) Εμένα το κάνουν και τα πίσω φώτα OEM Led Taillights :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Που Αναβοσβήνει Είναι Καλό Γιατί Κάνει Έλεγχο Αν Είναι Καμμένη Η Λάμπα (Led) Οπότε Στέλνει Ρεύμα Και Το Κλείνει Και Μετά Πάλι Το Ίδιο.Εγώ Φοράω Μπροστά Της MaxLux Και Δεν Έχω Κανένα Πρόβλημα,Τώρα Θα Παραγγείλω Και Για Τις Πινακίδες Εννοείται Πάλι MaxLux.

Σαββα εσυ που εισαι κ απο τα μερη μας για πες απο που τα πηρες κ ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

βλέποντας τις φωτό 2nxmnqv20h68upotb3kb_thumb.jpg & nqqaehl721hrw6bhktzn_thumb.jpg μαθαίνουμε πολλά όπως ότι σε κάθε πλευρά η πλακέτα του έχει από μια αντίσταση των 240Ω παράλληλα για φορτίο δηλαδή σύνολο 2 αντιστάσεων 240Ω που παράλληλα αντιστοιχούν σε μια των 120Ω η οποία καταναλώνει περίπου 1,63W. Οπότε βάζοντας και ότι καίνε τα 2 led που έχει πρέπει να ξεπερνά τα 2W κατανάλωση - σίγουρα θα ζεταίνεται και αρκετά αλλά λόγω του ότι είναι σχετικά ακριβό κανείς δεν έχει αναφέρει ανησυχία για το θέμα της θερμοκρασίας απότι είδα για το συγκεκριμένο.

Εγώ προχώρησα σε αγορά led χωρίς ενσωματωμένη αντίσταση και τους πρόσθεσα μετά.

1y9o5n7d9i0mdkahgpjw_thumb.jpgx4h0f83ewh8hf8l2tme9_thumb.jpgxf8oai5k2vqx2431718z_thumb.jpgwkwqu1lncpiigekhj7e6_thumb.jpg.

Μεσα στην πλαστική βάση χώρεσαν 3 αντιστάσεις του 1kΩ στα 0,25W παράλληλα συνδεδεμένες.

Λόγω της υψιλής θερμοκρασίας των led έβαλα και δυο διόδους σε σειρά με τα led ώστε να έχω πτώση τάσης 1,4V και ελαφρή μείωση θερμοκρασίας.

Τέλος γέμισα όλο το κενό με σιλικόνη καθώς τα led ήταν στερεωμένα αρχικά μόνο από τα συρματάκια.

Η συνολική κατανάλωση είναι περίπου 2,2W και από αυτά μόνο τα 0,58W είναι από τις αντιστάσεις ενώ τα υπόλοιπα μοιράζονται στα 5 led.

Ζεστένεται αρκετά αλλά δουλεύει ένα μήνα τώρα στο αμάξι και αρκετές ώρες πρίν σε δοκιμές στο σπίτι.

Ορίστε και το αποτέλεσμα:

htpglgnuac3vz8lfu72a_thumb.jpg2jesgrfkl80morywwc5n_thumb.jpg

Εννοείται ότι απλά το τοποθέτησα και δεν με ενοχλεί και δεν το ενοχλώ [σαν δοκιμή ήταν το τρίτο που έπαιξε καθώς ήθελε πειράματα για να βρώ τον ιδανικό αριθμό αντιστάσεων που χωράνε μέσα στο πλαστικό περίβλημα καθώς και τις ιδανικές τιμές αυτών].

Τα led μου κόστισαν περίπου 6 € το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

βλέποντας τις φωτό 2nxmnqv20h68upotb3kb_thumb.jpg & nqqaehl721hrw6bhktzn_thumb.jpg μαθαίνουμε πολλά όπως ότι σε κάθε πλευρά η πλακέτα του έχει από μια αντίσταση των 240Ω παράλληλα για φορτίο δηλαδή σύνολο 2 αντιστάσεων 240Ω που παράλληλα αντιστοιχούν σε μια των 120Ω η οποία καταναλώνει περίπου 1,63W. Οπότε βάζοντας και ότι καίνε τα 2 led που έχει πρέπει να ξεπερνά τα 2W κατανάλωση - σίγουρα θα ζεταίνεται και αρκετά αλλά λόγω του ότι είναι σχετικά ακριβό κανείς δεν έχει αναφέρει ανησυχία για το θέμα της θερμοκρασίας απότι είδα για το συγκεκριμένο.

Εγώ προχώρησα σε αγορά led χωρίς ενσωματωμένη αντίσταση και τους πρόσθεσα μετά.

1y9o5n7d9i0mdkahgpjw_thumb.jpgx4h0f83ewh8hf8l2tme9_thumb.jpgxf8oai5k2vqx2431718z_thumb.jpgwkwqu1lncpiigekhj7e6_thumb.jpg.

Μεσα στην πλαστική βάση χώρεσαν 3 αντιστάσεις του 1kΩ στα 0,25W παράλληλα συνδεδεμένες.

Λόγω της υψιλής θερμοκρασίας των led έβαλα και δυο διόδους σε σειρά με τα led ώστε να έχω πτώση τάσης 1,4V και ελαφρή μείωση θερμοκρασίας.

Τέλος γέμισα όλο το κενό με σιλικόνη καθώς τα led ήταν στερεωμένα αρχικά μόνο από τα συρματάκια.

Η συνολική κατανάλωση είναι περίπου 2,2W και από αυτά μόνο τα 0,58W είναι από τις αντιστάσεις ενώ τα υπόλοιπα μοιράζονται στα 5 led.

Ζεστένεται αρκετά αλλά δουλεύει ένα μήνα τώρα στο αμάξι και αρκετές ώρες πρίν σε δοκιμές στο σπίτι.

Ορίστε και το αποτέλεσμα:

htpglgnuac3vz8lfu72a_thumb.jpg2jesgrfkl80morywwc5n_thumb.jpg

Εννοείται ότι απλά το τοποθέτησα και δεν με ενοχλεί και δεν το ενοχλώ [σαν δοκιμή ήταν το τρίτο που έπαιξε καθώς ήθελε πειράματα για να βρώ τον ιδανικό αριθμό αντιστάσεων που χωράνε μέσα στο πλαστικό περίβλημα καθώς και τις ιδανικές τιμές αυτών].

Τα led μου κόστισαν περίπου 6 ¤ το ζευγάρι.

Καλησπέρα,

Αυτές οι αντιστάσεις που έβαλες ζεσταίνονται περισσότερο από αυτές που έχει το Maxlux επάνω. Το είχα δοκιμάσει και εγώ αυτό που έκανες στις Led που έχεις βάλει και εσύ μόνο που δεν έβαλα τις αντιστάσεις μέσα στο ντουί της Led. Τις έβγαλα όμως γιατί ζεσταινόταν πολύ. Μπορώ να σου πω ότι ζεσταινόταν περισσότερο και απο την απλή λάμπα πυρακτώσεως, οπότε υπήρχε κίνδυνος να λιώσουν κάτι.

Αυτές οι Maxlux που έχουμε βάλει δεν ζεσταίνονται τόσο και εδώ και τρεις μήνες περίπου κανονικής χρήσης δεν έχουν πάθει καμία ζημιά ούτε έχουν λιώσει τίποτα στο φανάρι μου.

Οι Led που πήρες όμως φέγγουν πολύ καλύτερα από άλλου τύπου, αφού τις έχω βάλει στις πλαφονιέρες μου στην καμπίνα και γίνεται μέρα όταν ανάβουν.

Μπράβο για το πολύ ωραίο αποτέλεσμα!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

καμια ετοιμη λυση για τις πισω λαμπες τις σωληνωτες απο το golf 5 δεν εχουμε..???

εβαλα αντισταση μεγαλυτερη απο οτι χρειαζοταν αλλα και παλι καιει πολυ η αντισταση.τοσο πολυ που δεν τολμαω να την αφησω πανω στο αμαξι.........

τιποτα ετοιμο δενυπαρχει σε led με αντισταση ή σε λαμπα με φως τυπου xenon οπως η εταιρια ultra για τις μπροστα?????

Link to comment
Share on other sites

καμια ετοιμη λυση για τις πισω λαμπες τις σωληνωτες απο το golf 5 δεν εχουμε..???

εβαλα αντισταση μεγαλυτερη απο οτι χρειαζοταν αλλα και παλι καιει πολυ η αντισταση.τοσο πολυ που δεν τολμαω να την αφησω πανω στο αμαξι.........

τιποτα ετοιμο δενυπαρχει σε led με αντισταση ή σε λαμπα με φως τυπου xenon οπως η εταιρια ultra για τις μπροστα?????

Η απάντηση στην ερώτησή σου υπάρχει ήδη στο Post #116 new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην ερώτησή σου υπάρχει ήδη στο Post #116 new_rtfm.gif

το θεμα ειναι αν τα εχει βαλει κανενας....

ευχαριστω παντως... ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

τι καθεστε και χαλατε την ωρα σας και τα λεφτα σας για μπροστα αφου υπαρχουν w5w απλες (μπλε που μπροστα εχουν καθρεφτακι για να μην μπλεδιζουν) που κανουν 5-7-10 ευρο το ζευγαρι και μπαινουν με την μια ουτε πατεντες ουτε αγχος ουτε παραγγελιες ουτε τπτ.. αυτες εβαλα εγω και σμτ που τις ειδα ηταν τελειες! *αυριο φωτο*

Οι πινακιδες ομως ειναι προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ παρήγγειλα αυτά : http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...alenotsupported

Μόλις τα παρέλαβα τα τοποθέτησα, ανοίγω τον διακόπτη των φώτων και αφού άναψαν για 3-4 sec έσβηναν. Μπορεί να βοηθήσει κανείς να μου πει αν υπάρχει τρόπος να τα κάνω να δουλέψουν γιατί ο φωτισμός τους για αντικατάσταση με τις ψείρες των εμπρος φαναριών είναι απίστευτα όμορφος!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ παρήγγειλα αυτά : http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...alenotsupported

Μόλις τα παρέλαβα τα τοποθέτησα, ανοίγω τον διακόπτη των φώτων και αφού άναψαν για 3-4 sec έσβηναν. Μπορεί να βοηθήσει κανείς να μου πει αν υπάρχει τρόπος να τα κάνω να δουλέψουν γιατί ο φωτισμός τους για αντικατάσταση με τις ψείρες των εμπρος φαναριών είναι απίστευτα όμορφος!

Ευχαριστώ

Αυτά που πήρες δεν έχουν αντίσταση για can-bus check καμένης λάμπας. Γιατί δεν πήρες αυτά που γράφουν ο BAD BOY στο Post #78??? (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=22129&st=60)

Αυτά τα βρίσκεις και Ελλάδα (απο Σούμα τα πήρα εγώ) και τελειώνεις με απλή τοποθέτηση χωρίς πατέντες! Αλλιώς θέλεις αντίσταση σε κάθε λάμπα ή κάποια απλή λάμπα από πίσω κριμένη παράλληλα συνδεδεμένη.

Εγώ παρήγγειλα από Σουηδία (http://www.xenonkungen.com/en/art/36mm-canbus-festoon-12xsmd.php) αυτά που αναφέρει ο φίλος μας ο freak107 Post #116 για τα φώτα της πινακίδας και περιμένω να έρθουν για να σας πω εντυπώσεις.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα από Σουηδία (http://www.xenonkungen.com/en/art/36mm-canbus-festoon-12xsmd.php) αυτά που αναφέρει ο φίλος μας ο freak107 Post #116 για τα φώτα της πινακίδας και περιμένω να έρθουν για να σας πω εντυπώσεις.

ηρθαν???

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν???

Ήρθαν! Θα βάλω φωτογραφία το απόγευμα!

Πάντως φωτίζουν πολύ αλλά μου αρέσει. Έτσι δεν θα μπορώ να ξεφύγω από τα μπλε στρουμφάκια αφού η πινακίδα φαίνεται από πολυυυ μακριααα!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

τα μεταφορικα ποσο σου βγηκαν κ φυσικα το συνολο μαζι με τα λεντ

Μου πήγε €46 σύνολο, οπου €23 έχουν οι 2 λάμπες μαζί, και άλλα τόσα για μεταφορικά και έκαναν σύνολο 4 εργάσημες να μου έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

τα μεταφορικα ποσο σου βγηκαν κ φυσικα το συνολο μαζι με τα λεντ

Αν παραγγείλλεις θέλω και γω έτσι θα μας βγούν φθηνότερα τα μεταφορικά. -_- Περιμένω οδηγίες. :o Προς το παρόν όμως το στοκ τους έχει τελειώσει. :huh:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

23 ευρω τα 2 λεντ κ αλλα τοσα τα μεταφορικα?χμμ αν κανουμε group buy ψηνομαι κανεις αλλος απο θεσσαλονικη που να θελει λεντ για πινακιδα?

προφεσορ ειμαι μεσα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.