Jump to content
trv

Πως βγάζουμε κόλλα απο ταινία απο τη λαμαρίνα..?

Recommended Posts

Προχθές, σαββατο βραδυ, εκει που πηγαινα σε μια ταβερνα να φαω, παω να ανεβασω το τζαμι του συνοδηγου και σπαει ο γρυλλος... Εχει σπασει αλλη μια φορα απο την αλλη μερια ομως.. Ποιοτητα vw τεσπα δε θα σταθω εκει και στα 130ε της αλλαγης.

Εκτος του οτι μου χαλασε το βραδυ και του οτι δε πηγα για μπανιο τη κυριακη (  tongue.gif ), αναγκαστηκα και καλυψα το τζαμι με χαρτονια/σακουλες κτλ.

Αυτα λοιπον τα κολλησα πανω στο αυτοκινητο με οτι βρηκα μπροστα μου εκεινη τη στιγμη, δηλαδη 2 ειδων ταινιες, την κλασσικη καφε για χαρτοκουτες και μια παρομοια διαφανη.

Σημερα λοιπον που τα εβγαλα, οσο και αν προσπαθησα, εχουν μεινει πανω στη λαμαρινα διαφορα υπολειματα, κυριως απο την καφε ταινια. 

Ξερετε, κομματακια απο καφε μαζι με την κολλά, ή σκετη κολλα κτλ σε αρκετα σημεια.

Την αποψη σας θελω τωρα.. Ποια ειναι η καλυτερη τακτικη για καθαρισμα, που να μην επηρεασει το χρωμα ή τη γυαλαδα οσο γινεται (οση εχει μεινει..)

Να βαλω πανακι? Σφουγγαρι να τριψω? Καποια κρεμα? Βενζινη μηπως? Οινοπνευμα? Διαλυτικο...? Οτι μου πειτε! ;)

Περιμενω τις αποψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Οινοπνευμα μονο,και τριβεις απαλα με ενα μαλακο πανι!

μετα καλο πλυσιμο με σαπουναδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι οινόπνευμα μπορεί να θολώσει το βερνίκι.

Πάρε λίγο WD40 και μούσκεψε ένα πανάκι, και μετά τρίψε σιγά σιγά μέχρι να μαλακώσει η κόλλα.

Έτοιμος..

Link to comment
Share on other sites

Όχι οινόπνευμα μπορεί να θολώσει το βερνίκι.

Πάρε λίγο WD40 και μούσκεψε ένα πανάκι, και μετά τρίψε σιγά σιγά μέχρι να μαλακώσει η κόλλα.

Έτοιμος..

καλως τον ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΡΩ!!!

εγω λεω να παρει λιγο WKHDF 4000 ειναι το καλυτερο....ουτε τριψιμο δεν 8ελει!!!!!!!

εγω που εχω σκουρο χρωμα δεν εχει θολωσει ποτε...

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

καλως τον ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΡΩ!!!

εγω λεω να παρει λιγο WKHDF 4000 ειναι το καλυτερο....ουτε τριψιμο δεν 8ελει!!!!!!!

εγω που εχω σκουρο χρωμα δεν εχει θολωσει ποτε...

Πάλι οι αιμορροίδες σου σε πιάσανε;;

Βάλε λίγο WD40 και τρίψε με ένα πανάκι..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Την αποψη σας θελω τωρα.. Ποια ειναι η καλυτερη τακτικη για καθαρισμα, που να μην επηρεασει το χρωμα ή τη γυαλαδα οσο γινεται (οση εχει μεινει..)

Να βαλω πανακι? Σφουγγαρι να τριψω? Καποια κρεμα? Βενζινη μηπως? Οινοπνευμα? Διαλυτικο...? Οτι μου πειτε! :)

Περιμενω τις αποψεις σας!

Όχι οινόπνευμα μπορεί να θολώσει το βερνίκι.

Πάρε λίγο WD40 και μούσκεψε ένα πανάκι, και μετά τρίψε σιγά σιγά μέχρι να μαλακώσει η κόλλα.

Έτοιμος..

σωστος για το οινοπνευμα λαθος για το WD40 επισης μπορει να του κανει ζημια

καλως τον ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΡΩ!!!

εγω λεω να παρει λιγο WKHDF 4000 ειναι το καλυτερο....ουτε τριψιμο δεν 8ελει!!!!!!!

εγω που εχω σκουρο χρωμα δεν εχει θολωσει ποτε...

Πάλι οι αιμορροίδες σου σε πιάσανε;;

Βάλε λίγο WD40 και τρίψε με ένα πανάκι..... <_<

καλα μην τσακωνεστε

trv

υπαρχουν 2 τροποι φιλε μου

1-με μια αληφη γιαλυσματος δες εδω

2-περνεις λιγο στουπακι βαζεις βενζινη τριβεις μονο εκει που εχει αυτα που λες και αμεσως σαπουνιζεις και ξεπλενεις να μην σου στεγνωσει η βενζινη και επαναλαμβανεις την διαδικασια μεχρι να φυγει τελειως

και στις 2 περιπτωσεις να θυμασαι πως το αμαξι πρεπει να ειναι σε σκια και καπου δροσερα και η λαμαρινα του να ειναι δροσερη οχι ζεστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδια εβαλα οινοπνευμα και βγηκαν τα παντα πολυ ευκολα, με ενα πανακι micro-fibre πως τα λενε.

Δεν ειχα βενζινη για να βαλω, και το wd40 που ειχα το φοβηθηκα γιατι νομιζω πως θα θολωνε πολυ!

Το ξεπλυνα αμεσως μετα, ελπιζω να μην εγινε καμια ζημια.. Ετσι και αλλιως θελει ενα γυαλισμα/κερωμα πολυ καιρο τωρα.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδια εβαλα οινοπνευμα και βγηκαν τα παντα πολυ ευκολα, με ενα πανακι micro-fibre πως τα λενε.

Δεν ειχα βενζινη για να βαλω, και το wd40 που ειχα το φοβηθηκα γιατι νομιζω πως θα θολωνε πολυ!

Το ξεπλυνα αμεσως μετα, ελπιζω να μην εγινε καμια ζημια.. Ετσι και αλλιως θελει ενα γυαλισμα/κερωμα πολυ καιρο τωρα.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

To WD40 δέν πειράζει καθόλου το βερνίκι του αμαξιού, είναι επείσης πολύ καλό για τις κουτσουλιές, και η αφαίρεση κόλλας είναι μία απο τις συνηστώμενες απο την εταιρία παραγωγής χρήσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Το WD40 δεν είναι αντισκωριακό;;; Εγώ WD-40 χρησιμοποιώ για τους εκτυπωτές όταν κάνουν μπάπα-μπούπα.... και όχι όταν κουτσουλίσει περιστέρι -δεκαοχτούρα- κοτσύφι και ότι άλλο τη βρίσκει στα σύρματα της ΔΕΗ για τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

To WD40 δέν πειράζει καθόλου το βερνίκι του αμαξιού, είναι επείσης πολύ καλό για τις κουτσουλιές, και η αφαίρεση κόλλας είναι μία απο τις συνηστώμενες απο την εταιρία παραγωγής χρήσεις του.

οκ

λογο του οτι ημουν της δουλειας στειλε μου μια φωτο που να το λεει αυτο που μας λες

Link to comment
Share on other sites

Typical uses of WD-40 around the home include

* Stopping squeaks in door hinges.

* Loosening rusted or seized components (i.e., nuts and screws) for easier removal

* Spraying on hand tools, prior to storage, to help prevent rust

* Cleaning objects affected by grease, caked-on dirt or adhesive residue (such as that left behind by sticky tape)

WD-40

http://www.wd40.com/uses-tips

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να τα μεταφράζετε και στα ελληνικά... Επίσης λέει πως αφαιρεί και χρώμα... η μήπως κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να τα μεταφράζετε και στα ελληνικά... Επίσης λέει πως αφαιρεί και χρώμα... η μήπως κάνω λάθος...

χονδρικα σου μεταφραζω οτι βγαζει τις κολλες που εχουν απομεινει απο ταινιες και δεν βλαπτει καθολου το χρωμα.

συγνωμη για τα αγγλικα αλλα δεν βρηκα ελληνικες επεξηγησεις.

οτι αλλο θες μετα χαρας να στο μεταφρασω ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ

λογο του οτι ημουν της δουλειας στειλε μου μια φωτο που να το λεει αυτο που μας λες

οκ

επειδή ήσουν "της δουλειάς" δέν σημαίνει ότι τα ήξερες και όλα.... ;)

P.S.Ευχαριστώ τον joop που με γλύτωσε απο το ψάξιμο...Βαριόμουν και λίγο για να είμαι ειλικρινής.. :lol:;)

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

joop δεν είναι για μένα η μετάφραση, αλλά το λέω για όλα τα μέλη του club. Επίσης έχω να ρωτήσω το εξής. Αφού αυτό είναι αντισκωριακό, δεν έχει κάποια συστατικά μέσα τα οποία ίσως να βλάπτουν το βερνίκι, ή το χρώμα του αυτοκινήτου;

Edit: Αυτό το είδατε;;;

The uses of WD-40 described on this website were provided to WD-40 Company by end-users of the product, and do not constitute recommendations or suggestions for use of WD-40 by WD-40 Company. These uses, including the "Use of the Day," have not been tested by WD-40 Company. Consumers should exercise common sense whenever using WD-40. Always follow the instructions and take heed of any warnings printed on the

WD-40 packaging.

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

Το WD40 δεν είναι αντισκωριακό;;; Εγώ WD-40 χρησιμοποιώ για τους εκτυπωτές όταν κάνουν μπάπα-μπούπα.... και όχι όταν κουτσουλίσει περιστέρι -δεκαοχτούρα- κοτσύφι και ότι άλλο τη βρίσκει στα σύρματα της ΔΕΗ για τουαλέτα.

Έμαθες λοιπόν και κάτι καινούργιο σήμερα.Ψέκασε σε μία κουτσουλιά, άστο να δράσει και

να την μαλακώσει, και μετά με ΝΕΡΟ, ή ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ απαλά με ένα πανάκι (προσοχή γιατί οι κουτσουλιές ακόμα και μαλακές ίσως περιέχουν πετραδάκια μέσα..) την αφαιρείς.

Επείσης για τους "λάτρεις" του οινοπνεύματος να πώ ότι το οινόπνευμα δέν βγάζει πάντα και όλων τών ειδών τις κόλλες.Μερικές μονωτικές αφήνουν πίσω πολύ υλικό, που απλά με το οινόπνευμα πασαλοίφεται...

Στα υπ'όψιν...

Link to comment
Share on other sites

joop δεν είναι για μένα η μετάφραση, αλλά το λέω για όλα τα μέλη του club. Επίσης έχω να ρωτήσω το εξής. Αφού αυτό είναι αντισκωριακό, δεν έχει κάποια συστατικά μέσα τα οποία ίσως να βλάπτουν το βερνίκι, ή το χρώμα του αυτοκινήτου;

Δέν είναι αντισκωριακό το WD40.Μία απο τις χρήσεις του είναι να λασκάρει κολλημένες βίδες (κάτι σάν το λεγόμενο "penetrating oil", αλλά ούτε και αυτό είναι)

Είναι βασικά ένα multi purpose spray και το αστείο είναι ότι υπάρχει στην αγορά τόσο καιρό, που υπάρχουν ακόμα και sites με τις χιλιάδες χρήσεις του.Αλλά για μένα είναι trial and error....

P.S.Μία ακόμα απο τις απίστευτες χρήσεις του είναι ο καθαρισμός ΠΙΣΣΑΣ.Την διαλύει σαν νεράκι.Πολύ χρήσιμο άν κανείς περάσει απο φρεσκοστρωμένο δρόμο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έμαθες λοιπόν και κάτι καινούργιο σήμερα.Ψέκασε σε μία κουτσουλιά, άστο να δράσει και

να την μαλακώσει, και μετά με ΝΕΡΟ, ή ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ απαλά με ένα πανάκι (προσοχή γιατί οι κουτσουλιές ακόμα και μαλακές ίσως περιέχουν πετραδάκια μέσα..) την αφαιρείς.

Επείσης για τους "λάτρεις" του οινοπνεύματος να πώ ότι το οινόπνευμα δέν βγάζει πάντα και όλων τών ειδών τις κόλλες.Μερικές μονωτικές αφήνουν πίσω πολύ υλικό, που απλά με το οινόπνευμα πασαλοίφεται...

Στα υπ'όψιν...

ΚΟΥΤΣΟΥΛΙΑ+ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΟ= ΚΑΘΑΡΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑ.

Αν το δικιμάσεις σίγουρα θα αφήσεις το WD-40 για τους HP και τους EPSON.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΥΤΣΟΥΛΙΑ+ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΟ= ΚΑΘΑΡΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑ.

Αν το δικιμάσεις σίγουρα θα αφήσεις το WD-40 για τους HP και τους EPSON.

Σόρρυ αλλά κάνεις λάθος.Το μωρομάντηλο δέν μαλακώνει εντελώς ξερές κουτσουλιές, και στο τέλος καταλήγεις να ξύνεις την κουτσουλιά με ότι πετραδάκια έχει αυτή επάνω.Τα έχω κάνει αυτά τα λάθη γι'αυτό στα λέω..

Δοκίμασε την επόμενη φορά λίγο WD40 αστο να μαλακώσει, και μετά απλά με ένα λάστιχο με λίγη πίεση απλά γλυστράει και φεύγει μόνη της.

P.S.Γιατί ειδικά HP και EPSON;;Η άλλες εταιρίες χαλάνε με το WD40 ;;Μήπως να δοκίμαζες και εκεί μωρομάντηλο;;Ποτέ δέν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Τι χουμορ... τέλος πάντων... ακόμα και σε εκτυπωτή Tally κάνει δουλειά το WD40 απλά ανέφερα τις 2 πιο γνωστές μάρκες...Αν τώρα αφήσεις τη κουτσουλιά να γίνει αερογραφία... τότε τη θολούρα σου την έδωσε το τσιρλιό των πουλιών... και όχι το οινόπνευμα... ή το μωρομάντηλο. Μέσα σε 12 ώρες η κουτσουλιά πρέπει να έχει πάρει δρόμο προς υπόνομο.

Link to comment
Share on other sites

Τι χουμορ... τέλος πάντων... ακόμα και σε εκτυπωτή Tally κάνει δουλειά το WD40 απλά ανέφερα τις 2 πιο γνωστές μάρκες...Αν τώρα αφήσεις τη κουτσουλιά να γίνει αερογραφία... τότε τη θολούρα σου την έδωσε το τσιρλιό των πουλιών... και όχι το οινόπνευμα... ή το μωρομάντηλο. Μέσα σε 12 ώρες η κουτσουλιά πρέπει να έχει πάρει δρόμο προς υπόνομο.

Σωστά, απλά το WD40 την διαλύει σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, οπότε δέν χρειάζεται να κάθεσαι απο πάνω να μουλιάσει με το μωρομάντηλο.Δοκίμασε και το άλλο.Μούλιασε την με ένα μωρομάντηλο, και μετά προσπάθησε να την βγάλεις με το λάστιχο...Χλωμό...Δοκίμασε μετά και με το WD40 και θα δείς ότι στην ουσία "γλυστράει" απο μόνη της...

Δέν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεστε τόσο να το δεχτείτε.Ούτε να σας έλεγα να χρησιμοποιήσετε οξύ δηλαδή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα μου φαίνεται κουλό το να ρίξω στο βερνίκι του αυτοκινήτου μου, υγρό το οποίο χρησιμποιούν οι μηχανές για να «λαδώσουν» την αλυσίδα τους!!! Δεν σου κάνει κάπως περίεργο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα μου φαίνεται κουλό το να ρίξω στο βερνίκι του αυτοκινήτου μου, υγρό το οποίο χρησιμποιούν οι μηχανές για να «λαδώσουν» την αλυσίδα τους!!! Δεν σου κάνει κάπως περίεργο;;;

Όχι δέν μου φαίνεται περίεργο.Δέν ξύπνησα μιά μέρα και είπα να το δοκιμάσω...

Το WD40 είναι ένα προιον με βάση το πετρέλαιο, και αποδεδειγμένα δέν βλάπτει το βερνίκι (τουλάχιστον των νέων αυτοκινήτων).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μωρομάντηλο σε κουτσουλιές δεν κάνει πάντα δουλειά και συνήθως αφήνει αράχνη.

Δοκίμασα με λάδι και είναι σαφώς καλύτερο. WD40 δεν δοκίμασα ακόμη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μωρομάντηλο σε κουτσουλιές δεν κάνει πάντα δουλειά και συνήθως αφήνει αράχνη.

Δοκίμασα με λάδι και είναι σαφώς καλύτερο. WD40 δεν δοκίμασα ακόμη.

Έμμμ...Αυτό ακριβώς δέν είπα και εγώ παραπάνω;;

Το λάδι έχει και αυτό την μαλακτική δράση, αλλά πολύ πιο αργή.

Παίδες, όποιος δέν θέλει δέν χρειάζεται να το δοκιμάσει.Βάλτε σάλιο και τρίφτε, κάποια στιγμή πού θα πάει θα φύγει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.