Jump to content
trv

Πως βγάζουμε κόλλα απο ταινία απο τη λαμαρίνα..?

Recommended Posts

Έμμμ...Αυτό ακριβώς δέν είπα και εγώ παραπάνω;;

Το λάδι έχει και αυτό την μαλακτική δράση, αλλά πολύ πιο αργή.

Παίδες, όποιος δέν θέλει δέν χρειάζεται να το δοκιμάσει.Βάλτε σάλιο και τρίφτε, κάποια στιγμή πού θα πάει θα φύγει...

το θεμα μας δεν ειναι η κουτσουλια και υπαρχει πιο ευκολος τροπος ανοδυνος εντελως με νερακι

οκ

επειδή ήσουν "της δουλειάς" δέν σημαίνει ότι τα ήξερες και όλα.... :D

P.S.Ευχαριστώ τον joop που με γλύτωσε απο το ψάξιμο...Βαριόμουν και λίγο για να είμαι ειλικρινής.. :D :D

ναι σωστα δεν μπορω να τα ξερω ολα αλλα οπου κι αν πας [πλυντηριο-φανοποιειο κτλ.] δεν θα σου βαλουν WD40 δεν ειναι τυχαιο

τα συστατικα του WD40 δεν ειναι για το χρωμα οτι καλητερο

αν ηταν ετσι δεν θα περναγαμε με αλοιφες το αυτοκινητο αλλα με WD40 και θα ξεμπερδευαμε πιο ευκολα και πιο γρηγορα

και κατι αλλο

και το βιακαλ λεει πως βγαζει τα αλατα και δεν κανει ζημια αλλα ρωτα και 2 γνωστους μου που το δοκιμασαν ακομα κλαινε

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μας δεν ειναι η κουτσουλια και υπαρχει πιο ευκολος τροπος ανοδυνος εντελως με νερακι

Ναί ναι, και υπάρχει και ακόμα πιο οικονομικός όπως σου είπα...με σάλιο..Και αυτό κάνει απίστευτη δουλειά.

ναι σωστα δεν μπορω να τα ξερω ολα αλλα οπου κι αν πας [πλυντηριο-φανοποιειο κτλ.] δεν θα σου βαλουν WD40 δεν ειναι τυχαιο

τα συστατικα του WD40 δεν ειναι για το χρωμα οτι καλητερο

αν ηταν ετσι δεν θα περναγαμε με αλοιφες το αυτοκινητο αλλα με WD40 και θα ξεμπερδευαμε πιο ευκολα και πιο γρηγορα

Δυστυχώς το WD40 κοστίζει να το αγοράσεις, οπότε γιατί να μπούν οι παραπάνω στον κόπο;;Όταν όμως βιάζεσαι και πρεπει να βγάλεις την κουτσουλιά το συντομότερο δυνατό τότε κάνεις κόλπα.Επείσης, όπως είπες δέν ήταν το ερώτημα η κουτσουλιά, αλλά άμα μου πεί ότι εσύ έβαζες αλοιφή για να βγάλεις κόλλα απο αυτοκόλλητο...τότε τί να πώ.Πιστεύεις προφανώς ότι το γυάλισμα (δηλαδή η αφαίρεση στρώματος απο το clearcoat..) είναι καλύτερη λύση.Πάλι καλά που δέν ήμουν πελάτης σου δλδ.

και κατι αλλο

και το βιακαλ λεει πως βγαζει τα αλατα και δεν κανει ζημια αλλα ρωτα και 2 γνωστους μου που το δοκιμασαν ακομα κλαινε

Μωρέ και η αγριοκρομμύδα λέγανε ότι βγάζει μαλλιά, αλλά οι μανάβιδες έχουν αναδουλειές...Σημαίνει κάτι και αυτό ;; :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ναί ναι, και υπάρχει και ακόμα πιο οικονομικός όπως σου είπα...με σάλιο..Και αυτό κάνει απίστευτη δουλειά.

για δοκιμαεσε με σαλιο και νερακι σε μια χαρτοπετσετα αστο 5-10 λεπτα επανω και μετα συνεχισε να με ειρωνευεσε

Δυστυχώς το WD40 κοστίζει να το αγοράσεις, οπότε γιατί να μπούν οι παραπάνω στον κόπο;;Όταν όμως βιάζεσαι και πρεπει να βγάλεις την κουτσουλιά το συντομότερο δυνατό τότε κάνεις κόλπα.Επείσης, όπως είπες δέν ήταν το ερώτημα η κουτσουλιά, αλλά άμα μου πεί ότι εσύ έβαζες αλοιφή για να βγάλεις κόλλα απο αυτοκόλλητο...τότε τί να πώ.Πιστεύεις προφανώς ότι το γυάλισμα (δηλαδή η αφαίρεση στρώματος απο το clearcoat..) είναι καλύτερη λύση.Πάλι καλά που δέν ήμουν πελάτης σου δλδ.

ποσο κανει το WD40 και ποσο μια αλοιφη? υποθετω για να μου λες κατι τετοιο δεν γνωριζεις

ειναι καλητερη λυση αλλα μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που γραφω απο οτι φενετε εχω γραψει κι αλλο τροπο αλλα εχει διαδικασια την οποια εχω επεισης γραψει

α και δεν νομιζω να σου ζητησα να εισαι πελατης μου

για το εαν εκανα καλη και σωστη δουλεια ασε να το κρινουν αλλοι και δοξα το θεο υπαρχουν αρκετοι να σου πουν καθως και μελος του vwclub που εμαθε το τι εκανα και τι οχι

Μωρέ και η αγριοκρομμύδα λέγανε ότι βγάζει μαλλιά, αλλά οι μανάβιδες έχουν αναδουλειές...Σημαίνει κάτι και αυτό ;; :D:D

τιποτα πως αλλη μια φορα με ειρωνευεσε οποτε μαλλον ειναι και η τελευταια φορα που ασχολουμε μαζι σου γιατι ειναι περιτο να πω σε καποιον πραγματα που γνωριζω αφου δεν θελει

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαεσε με σαλιο και νερακι σε μια χαρτοπετσετα αστο 5-10 λεπτα επανω και μετα συνεχισε να με ειρωνευεσε

Είπαμε αυτό είναι λάθος, πολύ απλά γιατί πολλές (άν όχι όλες) οι κουτσουλιές περιέχουν πετραδάκια, και το μόνο που κάνεις με το χαρτομάντηλο είναι να χαράζεις το βερνίκι.Σύν το γεγονός ότι δέν είναι όλες οι κουτσουλιές ΤΟΣΟ εύκολο να μαλακώσουν με νερό.

ποσο κανει το WD40 και ποσο μια αλοιφη? υποθετω για να μου λες κατι τετοιο δεν γνωριζεις

ειναι καλητερη λυση αλλα μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που γραφω απο οτι φενετε εχω γραψει κι αλλο τροπο αλλα εχει διαδικασια την οποια εχω επεισης γραψει

α και δεν νομιζω να σου ζητησα να εισαι πελατης μου

για το εαν εκανα καλη και σωστη δουλεια ασε να το κρινουν αλλοι και δοξα το θεο υπαρχουν αρκετοι να σου πουν καθως και μελος του vwclub που εμαθε το τι εκανα και τι οχι

Δέν βγάζω και πολύ νόημα με αυτά που γράφεις,αλλά έπρεπε να γνωρίζεις ότι η αλοιφή το μόνο που κάνει είναι να αφαιρεί ένα απο τα στρώματα του clearcoat, το οποίο εκτός απο τη όμορφη γυαλιστερή όψη του έχει και UV filters για να προστατεύει το χρώμα απο κάτω.Αφαιρώντας λοιπόν μέρος αυτού μειώνεις ταυτόχρονα και την ζωή του απο κάτω χρώματος.Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που το γυάλισμα πρέπει να αποφεύγεται σε συχνή βάση, παρα μόνο σε παλιότερα θαμπά χρώματα.

Δέν ξλερω και δέν με ενδιαφέρει ποιος και τί είναι οι πελάτες σου, εγώ πάντως άν το πήγαινα κάπου και μου έλεγαν να μου το τρίψουν για να φύγει η κόλλα απο το αυτοκόλητο, θα το έπερνα ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ...

τιποτα πως αλλη μια φορα με ειρωνευεσε οποτε μαλλον ειναι και η τελευταια φορα που ασχολουμε μαζι σου γιατι ειναι περιτο να πω σε καποιον πραγματα που γνωριζω αφου δεν θελει

Καλό είναι να μεταδίδεις γνώσεις.Αρκεί να μήν είναι λάθος όμως...

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε αυτό είναι λάθος, πολύ απλά γιατί πολλές (άν όχι όλες) οι κουτσουλιές περιέχουν πετραδάκια, και το μόνο που κάνεις με το χαρτομάντηλο είναι να χαράζεις το βερνίκι.Σύν το γεγονός ότι δέν είναι όλες οι κουτσουλιές ΤΟΣΟ εύκολο να μαλακώσουν με νερό.

Αν την κουτσουλια δεν την αφησεις καμια βδομαδα, με λιγο νερακι εχει φυγει.Ουτε αλοιφες ουτε οινοπνευματα ουτε WD40.Εγω εχω βρει πολλες φορες κουτσουλια στο αυτοκινητο αλλα επειδη ειμαι πολυ προσεκτικος κι εχω το νου μου παντα μηπως δω καμια, δεν εχει μεινει για πολυ στο χρωμα.Οποτε εχω ενα μπουκαλακι με νερο στο πορτπαγκαζ και της ριχνω λιγο νερο.Αν ριξετε πολυ λιγο νερο, θα δημιουργηθει μια "μπαλλα" νερου που θα σταθει πανω στην κουτσουλια.Με 5 λεπτα αναμονη εχει μαλακωσει και φευγει πανευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν την κουτσουλια δεν την αφησεις καμια βδομαδα, με λιγο νερακι εχει φυγει.Ουτε αλοιφες ουτε οινοπνευματα ουτε WD40.Εγω εχω βρει πολλες φορες κουτσουλια στο αυτοκινητο αλλα επειδη ειμαι πολυ προσεκτικος κι εχω το νου μου παντα μηπως δω καμια, δεν εχει μεινει για πολυ στο χρωμα.Οποτε εχω ενα μπουκαλακι με νερο στο πορτπαγκαζ και της ριχνω λιγο νερο.Αν ριξετε πολυ λιγο νερο, θα δημιουργηθει μια "μπαλλα" νερου που θα σταθει πανω στην κουτσουλια.Με 5 λεπτα αναμονη εχει μαλακωσει και φευγει πανευκολα.

Όσο ποιο καινούργια είναι μια κουτσουλιά τόσο πιο εύκολα μαλακώνει με το νερό.Οι παλιές κουτσουλιές όμως δέν μαλακώνουν τόσο γρήγορα.

P.S.Το WD40 είναι αρκετά καλό και με τα ρετσίνια, και φυσικά το ζεστό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει πιάσει πονόδοντος;;; Βάλτε WD-40. Αν το ανακατέψετε και με depon κάνει φοβερή δουλειά, ακόμα και σάπιο δόντι 5 μηνών!!! Η βάση πετρελαίου που έχει, σε χημική αντίδραση με τα συστατικά του depon ταξιδεύουν τον πόνο... μακριά σας!

Link to comment
Share on other sites

Ήρεεμααααα

Στο http://www.wd40.com/uses-tips/

αν κάνετε αναζήτηση στις χρήσεις του θα βρείτε: Removes adhesive tape without damaging factory paint

(Μετάφραση: Αφαιρεί την κολλητική ταινία χωρίς να καταστρέφει το εργοστασιακό χρώμα).

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Ήρεεμααααα

Στο http://www.wd40.com/uses-tips/

αν κάνετε αναζήτηση στις χρήσεις του θα βρείτε: Removes adhesive tape without damaging factory paint

(Μετάφραση: Αφαιρεί την κολλητική ταινία χωρίς να καταστρέφει το εργοστασιακό χρώμα).

αυτο ακριβως!πιστευω οτι ο κατασκευαστης το εχει τσεκαρει για να το αναφερει ξεκαθαρα οτι αφαιρει τις κολλες χωρις να βλαπτει το χρωμα.

δεν νομιζω να εμπαινε στην διαδικασια να το αναφερει κινδυνευοντας να γινει ρομπα αν κατι τετοιο δεν ισχυει.

ειναι ξεκαθαρο λοιπον και οποιος ειναι ακομα και σε αυτο δυσπιστος μπορει να δοκιμασει το προιον σε μια μικρη κουτσουλιτσα και μετα να πει τι αποτελεσμα ειδε.

δεν μπορω να καταλαβω λοιπον γιατι πεσατε πανω στον ανθρωπο να τον φατε(golf rs) επειδη προτεινε μια λυση που στην τελικη ενδυκνειται και απο τον κατασκευαστη!

ελεος ρε παιδια, μην τολμησει κανεις να πει κατι για το οποιο δεν γνωριζουν οι περισσοτεροι........................(μαζι με μενα)................

Link to comment
Share on other sites

Ήρεεμααααα

Στο http://www.wd40.com/uses-tips/

αν κάνετε αναζήτηση στις χρήσεις του θα βρείτε: Removes adhesive tape without damaging factory paint

(Μετάφραση: Αφαιρεί την κολλητική ταινία χωρίς να καταστρέφει το εργοστασιακό χρώμα).

Μήν κουράζεσαι ρε σύ.Όταν κολλάει κάποιος κολλάει.Έτσι είναι ο κανόνας στην Ελλάδα του Μαστρο-Κώστα..."Εμένα μπάρμπα θα μου πείς που κάνω αυτή τσι δουλειά χρόνια;;Εχω φτύσει εγώ σαλιο σε χαρτοπετσέτα....".

"Ξερόλας" είπε ο ένας επειδή του θίξαμε το οινόπνευμα, και ο άλλος 10 post μετά, παραληρεί ακόμα

γιατί αυτή λέει ήταν η δουλειά του,και καθάριζε τα αμάξια με...μωρομάντηλα και αλοιφές...¶ ρε Ελλάδα με τα μαστόρια σου.... :)

Link to comment
Share on other sites

, και ο άλλος 10 post μετά, παραληρεί ακόμα

γιατί αυτή λέει ήταν η δουλειά του,και καθάριζε τα αμάξια με...μωρομάντηλα και αλοιφές...¶ ρε Ελλάδα με τα μαστόρια σου.... :)

την επομενη φορα που θα με ειρωνευτεις παλι διαβασε καλα τι ακριβως ειπα γιατι μαλλον δεν διαβαζεις καλα δεν ειπα ποτε για μωρομαντηλα

τωρα εαν θες να σου δωσω περισοτερες εξηγησεις γιατι επιμενω σε αυτο που λεω υπαρχει και το πμ και το MSN καθως και πολλοι αλλοι τροποι να το συζητησουμε για να μην βγαινουμε οφ τοπικ γιατι οπως σου ειπα αλλα δεν το καταλαβε κανεις εχω δει πολλα πραγματα να γραφουν πως δεν κανουν ζημιες αλλα στην πραξη διαπιστωνεις αλλα πραγματα και σε αυτο φταιει και ο τροπος χρησης γιατι υπαρχουν και καποιες διαδικασιες που πρεπει να γινουν σωστα

και κατι ακομα μιας και ανεφερες αλοιφες υπαρχουν πολλες για χρηση και πρεπει να γνωριζεις τι πως που και ποτε θα τις δουλεψεις πραγμα που επισεις μαλλον δεν γνωριζεις

αυτα απο εμενα και οταν θα σταματησεις να ειρωνευεσε και να μας κανεις ολους να ειμαστε εκτος θεματος μπορουμε να ξανασυζητησουμε τους τροπους στους ειπα

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με κανέναν πως το WD-40 μπορεί και να κάνει και τέτοια δουλειά, αλλά αυτό που γράφω παρακάτω και ξαναπόσταρα μια σελίδα πιο πριν είναι πως η εταιρία αποποιείται της ευθήνης σε περίπτωση καταστροφής, ή βλάβης σε περιπτώσεις που το προϊόν χρησιμοποιηθεί απλά από φήμη κάποιου άλλου χρήστη. Το λέει κάτω κάτω στη σελίδα.

The uses of WD-40 described on this website were provided to WD-40 Company by end-users of the product, and do not constitute recommendations or suggestions for use of WD-40 by WD-40 Company. These uses, including the "Use of the Day," have not been tested by WD-40 Company. Consumers should exercise common sense whenever using WD-40. Always follow the instructions and take heed of any warnings printed on the

WD-40 packaging.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση "ψιλών γραμμάτων" αμερικάνικου προιόντος για να μην απαιτήσει κάποιος αποζημίωση (δεν παίρνουν επίσημη θέση).

Αν παρατήρησες λέει δεν παθαίνει ζημιά το χρώμα και μάλιστα λέει "εργοστασιακό χρώμα" ώστε μην πας και το βάψεις π.χ. με πινέλο και μετά να τους ζητάς αποζημίωση ή να σου βάψουν το αυτοκίνητο επειδή έπαθε ζημιά το "χρώμα" (που μπορεί να είναι και νερομπογιά) με την χρήση του WD-40.

Λέμε χαζά τα Αμερικανάκια άλλα σε θέματα αποζημιώσεων δεν παίζονται και στο παρελθόν έχουν εκδικαστεί υποθέσεις με τρελές αποζημιώσεις γιατί βρήκαν "παράθυρο".

"Κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε" λέει ο σοφός λαός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...ποιος βαζει το αυτοκινητο του για το πειραμα;Ελα να ακουω προτασεις... tongue.giftongue.gif

:wacko::blink::rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγο οινοπνευματακι και απαλα με μαλακο πανι φευγουν ολα τα υπολειμματα μονωτικης η οποιασδηποτε αλλης ταινιας.Τωρα το WD40 η οπως αλλιως το λενε μια φορα δε θα το εμπιστευομουν στην φροντιδα του χρωματος του αυτοκινητου.....στους μεντεσεδες ισως....!!!!!

Οπως προειπε και ενας φιλος παραπανω,οποιος θελει μπορει να πειραματιστει.......Απλα τα πραματα....just do it...... ;)

Edited by ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...ποιος βαζει το αυτοκινητο του για το πειραμα;Ελα να ακουω προτασεις... tongue.giftongue.gif

: wacko: :lol::lol::lol:

σσσσσσσσσσσσσ -ιωπή.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως επιδή δυστιχός η ευτιχώς έχω πάντα τα αναγκέα γυαλιστικά στο πόρτ παγκαζ όσες φορές έτοιχε να βγάλω κόλλα αυπό αυτοκόλιτο η κουτσουλιά έχω μιά πετσέτα μικρόινών ρίχνο στυγμιέα το μπλέ οινόπνευμα καθαρίζώ, βγάζω τον πιλό με το ditailer και το περναο και καπακι στο σειμίο με υγρό κερί... :o

Link to comment
Share on other sites

με ζεστό νεράκι και σαπουνάδα... και είσαι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

ασετον ,οινοπνευμα,αν ειναι και παπαρωμενη απο τον ηλιο βγαινει και με σαλιο......

Κατα προτιμηση καθαρο οινοπνευμα (το λευκο) :huh:

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα σε τζάμι εάν έχει πέσει κόλα απο δέντρα η κόλα απο αυτοκόλλητο, και βγήκε πάντως και μια φόρα με ζεστο νερό και σαπουνάδα, με άζαξ, και σήμερα το δοκίμασα με το detailer και βγήκαν όλα τέλεια

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα σε τζάμι εάν έχει πέσει κόλα απο δέντρα η κόλα απο αυτοκόλλητο, και βγήκε πάντως και μια φόρα με ζεστο νερό και σαπουνάδα, με άζαξ, και σήμερα το δοκίμασα με το detailer και βγήκαν όλα τέλεια

απο το τζαμι βγαινουν ευκολα τα παντα(εκτος απο αυγο) με οτι καθαριστικο υπαρχει.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.