Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
tsIOA

Golf Tsi 140 Sport--μετα απο ολα αυτα τι να κανω?

Recommended Posts

Νάσο, εσύ πως εξηγείς το γεγονός ότι στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πηγαίνω, όλοι οι τεχνικοί σύμβουλοι της Audi έχουν VW και υποστηρίζουν το ακριβώς αντίθετο απ' αυτό που σου έχουν πει?

Νάσο, εσύ πως εξηγείς το γεγονός ότι στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πηγαίνω, όλοι οι τεχνικοί σύμβουλοι της Audi έχουν VW και υποστηρίζουν το ακριβώς αντίθετο απ' αυτό που σου έχουν πει?

Γιατι με τους μισθους που περνουν πως να αγορασουν AUDI....

Guest Grouper_8L

Παιδιά μην τρελαθούμε Audi-VW-Seat-Skoda μοιράζονται τους ίδιους κινητήρες σασμάν.

Π.χ. 1.4 101ps 16v έχει μπει σε Polo,ibiza,fabia

1.6 101ps 8v έχει μπει σε Golf4,A3,leon,octavia

2.0 200ps TFSI έχει μπει σε Golf5,leonII,octaviaRS,AudiA3 spotsback

Και πολλά άλλα πραδείγματα βέβαια..

Και δεν φτιάχνουν πιο ανθεκτικά εξαρτήματα(σε κινητήρα-σασμάν) ας πουμε για το Αudi από ότι στο Leon λόγω τιμής και μάρκας.Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.¶σε που βγάζουν όλα τα ίδια προβλήματα :D .Σύμπτωση? tongue.gif

Και όχι μόνο τα Audi... Η 996 του αδερφού μου έχει φίσες, βύσματα, MAF μέχρι και klimatronic από VW-Audi. Μουχαχα.

Και όχι μόνο τα Audi... Η 996 του αδερφού μου έχει φίσες, βύσματα, MAF μέχρι και klimatronic από VW-Audi. Μουχαχα.

Ορέα να ξέρω να μην παραγγίλω Porsche tongue.gif

Δεν σας εχει πεσει καμμα φορα το ματι πανω σε κανα κουτι π.χ. φιλτρου που εχει και τα 4 σηματα ( vw-audi-skoda-seat)?

Ορέα να ξέρω να μην παραγγίλω Porsche tongue.gif

LOL! Για Bugatti το σκεφτόμαστε?

Δε θα στο εξηγήσω (αν και θα μπορούσα να προσπαθήσω) γιατί συμβαίνει και στο Α3 και στο Α4 και στο S5 των 70.000 +++ χιλιάδων ευρώ,όπου για ένα πρόβλημα στο parktronic έχουν αλλάξει όλα τα controllers του MMI και ακόμα τίποτα.

Νευριάζεις για τα προβλήματα του Golf των 20.000 χιλιάδων και καλά κάνεις. Αν είχες δώσει τα 4πλάσια και είχε τα ίδια ηλίθια προβλήματα τί θα έκανες ?

Θα ήθελα να μάθω πάντως πως συμπεραίνεις ότι τα AUDI δεν έχουν προβλήματα. Tο ότι δεν βλέπεις ή δεν ακούς πολλά Α3 (ή ΑUDI γενικώς) να χαλάνε, συμβαίνει γιατί δεν κυκλοφορούν αρκετά σε σχέση με το Golf (ή VW γενικότερα)...υπάρχει και γι' αυτό κάποιος λόγος...

Από τους ίδιους κινητήρες και σασμάν μέχρι και την πιο μικρή βίδα και το πιο μικρό καλώδιο.

Πολυ απλα εχω ρωτησει μηχανικο εκ των εσω και δευτερον ημουν γραμμενος και παρακολουθουσα το αντιστοιχο φορουμ τους χωρις να εχω εντοπισει παρομοια προβληματα και ειδικα στο βαθμο που τα βλεπω εδω.Δεν κατηγορω τα Vw.Αντιθετως εχω ξαναπει σε αλλο τοπικ οτι συμφωνα με αρθρο περιοδικου το οποιο με βρισκει συμφωνο, ο αριθμος προβληματων που εχουν αναφερθει συγκριτικα με τον πολυ μεγαλο αριθμο Golf V που κυκλοφορουν ειναι πολυ μικρος.Επισης το να βλεπει κανεις τα ιδια φιλτρα, τα ιδια δοχεια ψυγειου ή τα ιδια κουτια μπαταριας κι εγκεφαλου δε σημαινει οτι ολα τα μηχανικα μερη ειναι ιδια.Δεν επιμενω σε αυτο που εχω πει, απλα παραθετω αυτο που μου ειπε ατομο που ειναι μεσα στα πραγματα και απο δικες μου διαπιστωσεις.Ξερω βεβαια οτι οικονομικα ειναι ασυμφορο να κατασκευαζουν διαφορετικης ανθεκτικοτητας μηχανικα μερη.

Δεν σας εχει πεσει καμμα φορα το ματι πανω σε κανα κουτι π.χ. φιλτρου που εχει και τα 4 σηματα ( vw-audi-skoda-seat)?

Ετσι προκυπτει και το ΚΕΡΔΟΣ...

Εαν για καθε μοντελο ειχαμε και διαφορετικα μηχανικα μεροι ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ...θα φωναζαν εκει....πως το λενε μωρε....το....α το wolfsburg ;)

ολο μα ολα τα μηχανικα μερη στα vw και στα audi ειναι ακριβως τα ιδια.χρησιμοποιουν ακριβως τα ιδια μοτερ στα μοντελα τους.η διαφορα των 3000 η' 4000 ευρω που εχουν βρισκεται στην ποιοτητα γενικα του αυτοκινητου,ειτε εσωτερικη ειτε εξωτερικη.

Τι να κανουμε ρε παιδια πια?? Να παψουμε να αγοραζουμε πια VW και Audi??

Με τοσα πολλα προβληματα γιατι να αγορασουμε εξαλλου...Εγω ακομα δεν εχω παραλαβει, αλλα πλεον ειμαι αρκετα σκεπτικος για τις εν λογω μαρκες μετα τις δικες σας μαρτυριες.

Το τελευταιο που θελει καποιος ειναι ενα αυτοκινητο να τον τρεχει καθε 3 και λιγο στο συνεργειο και να εχει το αγχος ποτε θα του χαλασει.

Μηπως να παραμεινω με τα Toyota, Hyundai που εχω και δε μου εχουν παρουσιασει ποτε κανενα προβλημα και μου λενε κι ευχαριστω οποτε τα χρησιμοποιω??

Ειπα να παρω ενα VW για να δω και εγω μια καλυτερη ποιοτητα και να παρω ενα γερμανικο αυτοκινητο, τα οποια ειναι κι η αγαπη μου.

Εχω να θεσω ομως ενα ερωτημα καιριο.... ΓΙΑΤΙ αυτα(Ιαπωνεζικα,Κορεατικα) στατιστικα ΔΕ χαλανε και εχεις παντα το κεφαλι ησυχο, ενω τα VW group χαλανε σε μεγαλυτερο βαθμο παντα στατιστικα??

Πως εξηγειται αυτο, ενω αποδεδειγμενα η ποιοτητα υλικων των Γερμανων ειναι ανωτερη, οπως και η συναρμολογηση??

Αυτοι δηλαδη εχουν βρει τον τροπο τα αυτοκινητα τους να μην βγαζουν βλαβες και η VW δε μπορει??

Όλα βγάζουν βλάβες. Ρίξε από περιέργεια μια ματιά στο RAV4 Club να καταλάβεις. Δε σου συζητώ για Avensis...

Το θέμα είναι πως αυτές οι εταιρείες που ανέφερες ΔΕΝ έχουν κινητήρες με τεχνολογία αιχμής όπως άμεσος ψεκασμός, twincharger κλπ. Δεν έχουν καν turbo κινητήρες υψηλής απόδοσης σε αυτοκίνητα μαζικής παραγωγής. Πάρε για παράδειγμα το καινούργιο Hyundai Coupe που θα φορέσει τον κινητήρα turbo του Lancer Ralliart ενώ η Toyota πέρα βρέχει. Η συμβατική τεχνολογία είναι δοκιμασμένη και άρα σχετικά αξιόπιστη.

Να σου πω την αλήθεια, δε μου λέει κάτι αν χαλάει ενας πολλαπλασιαστής ή μια ηλεκτροβαλβίδα ελέγχου πίεσης. Με ανησυχεί το θέμα με το cam follower και τις επικαθίσεις, αλλά εκεί παίζει ρόλο και ο παράγων οδηγός. Αυτό που έχει σημασία για μένα είναι πως αρκετοί παίρνουν ενα TSΙ με 140 και το πάνε 200+ και τα εντόσθια δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Ή τα GTI με S3 setup που παίζουν στα 350 άλογα, μια αύξηση στην ιπποδύναμη της τάξης του 75%. Εκεί σημασία έχουν τα εργοστασιακά σφυρήλατα έμβολα, τα εργοστασιακά πιστόνια της Mahle, οι εργοστασιακές βαλβίδες εξαγωγής που ψύχονται με νάτριο...

Αν ξεφύγουμε από τους κινητήρες και πάμε στον εξοπλισμό, ο κύριος λόγος προβλημάτων είναι τα ηλεκτρονικά. Βρες μου όμως μια Corolla ή ενα Accent στο οποίο να μπορείς με ενα laptop να προγραμματίσεις τόσα όσα σε ενα Golf. Δες και πόσο μπορείς να παίξεις σε εξοπλισμό με ανταλλακτικά άλλων αυτοκινήτων του group.

Το κυριότερο απ' όλα: Κάνε ενα ταξίδι με κακοκαιρία με το Golf και πες μου τι σχέση έχει με τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα. Δε το συζητώ να έρθει η άτυχη στιγμή (χτύπα ξύλο) όπου σίγουρα θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο... Δε παν να λένε ότι τα Renault έχουν 5 αστέρια στο NCAP, εγώ θέλω να τα δω στο Riba's με 180+ που έφυγε ο ένας της παρέας με GΤΙ ή στη Βαρυμπόμπη που έφυγε ο άλλος 43 μέτρα κάτω (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε)...

Όλα βγάζουν βλάβες. Ρίξε από περιέργεια μια ματιά στο RAV4 Club να καταλάβεις. Δε σου συζητώ για Avensis...

Το θέμα είναι πως αυτές οι εταιρείες που ανέφερες ΔΕΝ έχουν κινητήρες με τεχνολογία αιχμής όπως άμεσος ψεκασμός, twincharger κλπ. Δεν έχουν καν turbo κινητήρες υψηλής απόδοσης σε αυτοκίνητα μαζικής παραγωγής. Πάρε για παράδειγμα το καινούργιο Hyundai Coupe που θα φορέσει τον κινητήρα turbo του Lancer Ralliart ενώ η Toyota πέρα βρέχει. Η συμβατική τεχνολογία είναι δοκιμασμένη και άρα σχετικά αξιόπιστη.

Να σου πω την αλήθεια, δε μου λέει κάτι αν χαλάει ενας πολλαπλασιαστής ή μια ηλεκτροβαλβίδα ελέγχου πίεσης. Με ανησυχεί το θέμα με το cam follower και τις επικαθίσεις, αλλά εκεί παίζει ρόλο και ο παράγων οδηγός. Αυτό που έχει σημασία για μένα είναι πως αρκετοί παίρνουν ενα TSΙ με 140 και το πάνε 200+ και τα εντόσθια δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Ή τα GTI με S3 setup που παίζουν στα 350 άλογα, μια αύξηση στην ιπποδύναμη της τάξης του 75%. Εκεί σημασία έχουν τα εργοστασιακά σφυρήλατα έμβολα, τα εργοστασιακά πιστόνια της Mahle, οι εργοστασιακές βαλβίδες εξαγωγής που ψύχονται με νάτριο...

Αν ξεφύγουμε από τους κινητήρες και πάμε στον εξοπλισμό, ο κύριος λόγος προβλημάτων είναι τα ηλεκτρονικά. Βρες μου όμως μια Corolla ή ενα Accent στο οποίο να μπορείς με ενα laptop να προγραμματίσεις τόσα όσα σε ενα Golf. Δες και πόσο μπορείς να παίξεις σε εξοπλισμό με ανταλλακτικά άλλων αυτοκινήτων του group.

Το κυριότερο απ' όλα: Κάνε ενα ταξίδι με κακοκαιρία με το Golf και πες μου τι σχέση έχει με τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα. Δε το συζητώ να έρθει η άτυχη στιγμή (χτύπα ξύλο) όπου σίγουρα θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο... Δε παν να λένε ότι τα Renault έχουν 5 αστέρια στο NCAP, εγώ θέλω να τα δω στο Riba's με 180+ που έφυγε ο ένας της παρέας με GΤΙ ή στη Βαρυμπόμπη που έφυγε ο άλλος 43 μέτρα κάτω (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε)...

Συμφωνω με οσα γραφεις. Εχω και εγω ξανασκεφτει το γεγονος οτι οι κινητηρες και γενικα τα VW χαλανε ευκολοτερα εξαιτιας της μεγαλυτερης πολυπλοκοτητας τους. Επισης απο τα λεγομενα σου ειναι φανερο οτι το Γκολφακι το εχεις αγαπησει μαζι με τα καλα, αλλα και τα μειονεκτηματα του. :excl:

Ελα ομως που γιατι και οι Ιαπωνες δεν ρισκαρουν να χρησιμοποιησουν κι αυτοι τουρμπο και τεχνολογια αιχμης?? Αυτοι οι ανθρωποι μου δινουν την αισθηση οτι βαζουν την αξιοπιστια πανω απο ολα. δε ρισκαρουν να βαλουν κινητηρες στα μοντελα τους που μπορει ενδεχομενως να βγαλουν πιο ευκολα βλαβες και αρκουνται σε ατμοσφαιρικους κυριως(αναφερομαι κυριως σε μοντελα μαζικης παραγωγης κι οχι σπορ), που ειναι πιο ανθεκτικοι. Περιοριζουν επιδοσεις, τεχνολογια και αιγλη προς χαρη της αξιοπιστιας.

Στατιστικα οτι και να λεμε οι βλαβες που εμφανιζουν τα μοντελα τους ειναι λιγοτερες συγκριτικα με Ιταλικα και Γερμανικα.

Υπηρξα μελος για καποιο διαστημα στο Hyundai Coupe Club και σε αντιστοιχες ενοτητες με προβληματα δεν αναφεροταν ποτε κατι επαναλαμβανομενο και πολυ σημαντικο. Το πιο συνηθες προβλημα που θυμαμαι για παραδειγμα ειναι οι τριγμοι... :) απο μηχανολογικα και λοιπα...τιποτα ιδιαιτερο κι επισης και σε αυτοκινητα με βελτιωσεις και προγραμματα. Σε γενικες γραμμες αυτοκινητα σκυλια...

Πιστευω οτι δεν εχουν αναλογο τροπο σκεψης οι Γερμανοι, αλλα αυτοι εχουν ποιοτητα και κλαση. Καλο θα ηταν παντως κι αυτοι να εχουν περισσοτερο στο μυαλο τους την αξιοπιστια και οχι μονο να εντυπωσιαζουν με τα επιτευγματα τους. Καλυτερο θα ηταν αν ειχαν αμφιβολιες για τον TSI να μην τον εβγαζαν ακομα, αλλα να τον τελειοποιησουν πρωτα, γιατι θα ταλαιπωρησουν πολυ κοσμο. Επισης προβληματα επαναλαμβανομενα που δε διορθωνονται εδω και 2-3 χρονια, οπως τα γραναζια του σασμαν ειναι ανεπιτρεπτα.

Παρολα αυτα αναγνωριζω το γεγονος οτι το Golfaki ειναι ενα αυτοκινητο με ιδιαιτερο χαρακτηρα και προσωπικοτητα. Αυτοκινητο με ψυχη, αν μπορει καποιος να χρησιμοποιησει αυτην την εκφραση, κατι που σε πολλα αυτοκινητα των σχιστοματιδων δε μπορεις να το πεις.

Γι αυτο κι εγω το επελεξα και δεν πηγα να παρω κανα Auris , παρολο που ηξερα πως το Auris θα το εχω απροβληματιστα για πολλα περισσοτερα χρονια. Μακαρι να το αγαπησω κι εγω το νεο μου αυτοκινητο και να φανει ανταξιο των περιστασεων.

{Σε 15 μερες το εχω.....και προσπαθω να το ξεχασω για να μη το σκεφτομαι συνεχεια, γι αυτο φευγω για διακοπες!! :excl: }