Jump to content
dj-thanos

Μου άναψε το λαμπάκι του Abs

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! B)

Σήμερα εκεί που οδηγούσα βρήκαμία ωραία στροφούλα και έβαλα το polaki mou me χειροφρενο και μετα εφυγα σπινιαροντας....

(καποιοι κοιταγαν σαν μ@λ...ς) anyway απο εκεινη τη στιγμή ομως μου άναψε το λαμπακι του ABS και δεν εσβηνε...εκανα στην ακτη εσβησα το αμαξι το ξαναναψα και παλι τιποτα.τελικα εσβησε αφου το αφησα 3 ωρες σβηστό.έχει συμβει σε κανέναν αλλο αυτό?είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί?

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Απ το χειροφρενο που εκανες μεακινιθηκε η σταθμη των υγρων και μπορει να καταλαβε χαμηλη σταθμη και ισως γι αυτο τον λογο να αναψε....

Το εχει κανει και σε μενα (οχι απο χειροφρενα), αλλα με το που το σβηνω και το ξαναναβω σβηνει...

Link to comment
Share on other sites

Απ το χειροφρενο που εκανες μεακινιθηκε η σταθμη των υγρων και μπορει να καταλαβε χαμηλη σταθμη και ισως γι αυτο τον λογο να αναψε....

Το εχει κανει και σε μενα (οχι απο χειροφρενα), αλλα με το που το σβηνω και το ξαναναβω σβηνει...

μακαρι να ειναι οντως αυτο και να μην έχουμε τιποτα αλλα τωρα....

απλα με παραξενεψε που δεν έσβηνε μετα και έκανε αρκετες ώρες για να σβήσει...

ευχαριστώ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τραβώντας το χειρόφρενο ξαφνικά το ABS βλέπει ότι χωρίς να πατάς φρένο δύο τροχοί εμφανίζονται μπλοκαρισμένοι

οπότε και πιστεύει ότι έχει βλάβη (σανα χάλασαν οι αισθητήρες) και σου άναψε λαμπάκι για να πας να το ελέγξεις.

Μετά όμως για αρκετό χρόνο βλέπει ότι όλα λειτουργούν οκ και θεωρεί ότι το πρόβλημα ήταν στιγμιαίο οπότε και σου σβήνει το λαμπάκι.

Δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τραβώντας το χειρόφρενο ξαφνικά το ABS βλέπει ότι χωρίς να πατάς φρένο δύο τροχοί εμφανίζονται μπλοκαρισμένοι

οπότε και πιστεύει ότι έχει βλάβη (σανα χάλασαν οι αισθητήρες) και σου άναψε λαμπάκι για να πας να το ελέγξεις.

Μετά όμως για αρκετό χρόνο βλέπει ότι όλα λειτουργούν οκ και θεωρεί ότι το πρόβλημα ήταν στιγμιαίο οπότε και σου σβήνει το λαμπάκι.

Δεν έχεις πρόβλημα.

Σωστο κι αυτο αλλα εγω οσες κι αν εχω τραβηξει δεν αναβει, παρα μονο σε ακυρες στιγμες που παω normal...

Link to comment
Share on other sites

Σωστο κι αυτο αλλα εγω οσες κι αν εχω τραβηξει δεν αναβει, παρα μονο σε ακυρες στιγμες που παω normal...

παντως δεν μου το κανει καθε φορα που τραβαω χειροφρενο αλλα μονο 2 μεχρι τωρα τουλαχιστον....

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις το polo 6n2 γιατι για αυτό ξέρω τοτε είναι η βαλβίδα φρένου κάτω απο το πεντάλ. Άυτη η βαλβίδα στέλνει και ένα σημα στον εγκέφαλο για το πότε πατάς φρένο και συνήθως χαλάει. Εάν το βαλείς σε διαγνωστικό θα στο αναφερει σαν περιοδική βλάβη

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να βαλω abs στο αμαξι μου(Polo 2004' 1.4 85hp) και θελω να μαθω εαν μπορω να βαλω ή εαν γινοταν μονο οταν το αγοραζα.και εαν γινεται να βαλω αμα ξερει κανεις ποσο στοιχιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπορεί να μπει ABS εκ των υστέρων. Ακόμα και να γίνεται το κόστος και η φασαρία θα είναι μάλλον ασύμφορο.

Για μένα καλύτερα να διαθέσεις τα χρήματα αυτά για αλλαγή διάστασης ελαστικών και συστήματος πέδησης, που θα σου δώσουν αρκετά παραπάνω στο φρενάρισμα, και να ελπίζεις ότι δεν θα υπάρξει φορά που το μόνο που θα μπορεί να σε σώσει... θα είναι το ABS.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ένα Polo 6N του 1997. Το λαμπάκι του ABS ανάβει. Όταν σβήνω τον κινητήρα και ξαναβάζω μπροστά σβήνει. Στο διαγνωστικό έδειξε βλαβη στον αισθητήρα στροφών εμπρός αριστερά. Ο αισθητήρας αντικαταστάθηκε αλλα το πρόβλημα παραμένει. Τελευταία, ενώ είχε σβήσει το λαμπάκι μετά απο την διαδικασία που είπα παραπάνω, μόλις ακούμπισα το πεντάλ του φρένου και χωρίς να προλάβω να το πατήσω αρκετά ένοιωσα την λειτουργία του ABS για λίγο. Αυτό επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές και μετά έστρωσε! Αυτή την στιγμή το αυτοκίνητο είναι στο συνεργείο και εξετάζεται! Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2013 at 10:08 ΜΜ, dimderv said:

Καλησπέρα

 

Έχω ένα Polo 6N του 1997. Το λαμπάκι του ABS ανάβει. Όταν σβήνω τον κινητήρα και ξαναβάζω μπροστά σβήνει. Στο διαγνωστικό έδειξε βλαβη στον αισθητήρα στροφών εμπρός αριστερά. Ο αισθητήρας αντικαταστάθηκε αλλα το πρόβλημα παραμένει. Τελευταία, ενώ είχε σβήσει το λαμπάκι μετά απο την διαδικασία που είπα παραπάνω, μόλις ακούμπισα το πεντάλ του φρένου και χωρίς να προλάβω να το πατήσω αρκετά ένοιωσα την λειτουργία του ABS για λίγο. Αυτό επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές και μετά έστρωσε! Αυτή την στιγμή το αυτοκίνητο είναι στο συνεργείο και εξετάζεται! Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα;

Καλημέρα
Έχω το ίδιο Polo και το ίδιο πρόβλημα 2-3 χρόνια, αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση. Σε δυο συνεργεία που πήγα, αριστερό αισθητήρα μου άλλαξαν και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το λαμπάκι ABS είναι συνεχώς αναμμένο -μετά τις αλλαγές παρέμεινε για πολύ λίγο σβηστό, 1-2 τετράγωνα από το συνεργείο- και έχω μετανοιώσει που δεν κράτησα τον αρχικό γνήσιο αισθητήρα γιατί το πρόβλημα φαίνεται να είναι αλλού... Κατά αραιά διαστήματα και ενώ οδηγώ, μπορεί να σβήσει για λίγο αλλά δεν αργεί να ανάψει πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα. Μιας & τα έχετε αλλάξει όλα, πείτε τους να τσεκάρουν μία & πλεξούδα καλωδίωσης & ασφάλεια. Και μένα τα ίδια μου έλεγαν για 1 χρόνο (δεν άλλαξα τίποτα, ήμουν απλά χωρίς ABS) & τελικά όλα οφείλονταν σε μια καμένη ασφάλεια. Τους αθεόφοβους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.