Jump to content
ktm25089

βαψιμο σε δαγκανες

Recommended Posts

Χμ , λοιπον απο τα λιγα που ρωτησα κανει καλη δουλεια και εχει πολυ εντονο το κοκκινο χρωμα . Το μονο μειων ειναι οτι σαν βαφη κανει κρουστα πανω στη δαγκανα και υπαρχει κινδυνος μαζι με τη βρωμα να σου κολλαει το τακακι ή να ακους τριξιματα στο φρεναρισμα ..

 

Οτι μου ειπαν σου ειπα ,δεν εχω προσωπικη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,κάποιο καλό κιτ εντός Ελλάδας για παραγκελια υπάρχει;

Πιστεύω ότι σπρέι θα ηταν καλύτερα,να καλύψω όλα τα γύρω μέροι και να βάψω τοπικά μόνο με σπρέι και μετά με κάποιο σκληριντικο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κρουστα θα μαζεψει βρωμια και θα γινει ασχημο εξωτερικα.

Το καλο καθαρισμα και η προετοιμασια γα σου δωσει ενα καλο αποτελεσμα.

90% ειναι η προετοιμασια και το τπολοιπο η βαφη.

Αν θες καλη δουλεια καλυτερα να προτιμησεις να τις ξεβαψεις εντελως, να τις ασταρωσεις και μετα βαφη - βερνικι και σκληρυντικο και θα αντεξουν χρονια.

Κατάλαβα,κάποιο καλό κιτ εντός Ελλάδας για παραγκελια υπάρχει;

Πιστεύω ότι σπρέι θα ηταν καλύτερα,να καλύψω όλα τα γύρω μέροι και να βάψω τοπικά μόνο με σπρέι και μετά με κάποιο σκληριντικο :)

Καθαρισε τες καλα πριν !
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 χρόνια είπα να τις κάνω ένα φρεσκάρισμα.. DIY φυσικά.

Ξέβαψα το παλιό κόκκινο φάνηκε το παλιό μπλε και τις αστάρωσα.

anc8.jpg

 

hod.JPG

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρώματος σε μπλε πέρλα, σαν το Audi RS4 ένα πράγμα..

Φωτογραφίες αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Πίσω: post-5289-0-44377900-1414694354_thumb.jp

 

Μπροστά: post-5289-0-33545700-1414694440_thumb.jp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες έγιναν! Με τι τις έβαψες; Σπρέι, πινέλο; 

 

Το σκέφτομαι καιρό να φτιάξω τις μπροστινές μου γιατί εχω βάλει φρένα gti  και ναι μεν πίσω άλλαξα και τις δαγκάνες και ειναι κοκκινες αλλά μπροστά πήρα δίσκους και βάσεις απο passat οπότε έιναι (ας πουμε) ασημί, πιο πολύ προς το μαύρο τείνουν πλέον :p

 

Aυτό που δεν ξέρω είναι πώς θα βρώ το κόκκινο που χρησιμοποιεί η vw για να είναι όσο πιο κοντά γίνεται σε απόχρωση οι μπροστά και οι πίσω...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες έγιναν! Με τι τις έβαψες; Σπρέι, πινέλο;

Το σκέφτομαι καιρό να φτιάξω τις μπροστινές μου γιατί εχω βάλει φρένα gti και ναι μεν πίσω άλλαξα και τις δαγκάνες και ειναι κοκκινες αλλά μπροστά πήρα δίσκους και βάσεις απο passat οπότε έιναι (ας πουμε) ασημί, πιο πολύ προς το μαύρο τείνουν πλέον :p

Aυτό που δεν ξέρω είναι πώς θα βρώ το κόκκινο που χρησιμοποιεί η vw για να είναι όσο πιο κοντά γίνεται σε απόχρωση οι μπροστά και οι πίσω...

Σ'ευχαριστω,

Το βαψιμο εγινε με πιστολι βαφης και σε φουρνο βαφης το ιδιο και το βερνικι μετα.

Για να βρεις το ιδιο μπορεις με φασματογραφο.

Ενδεικτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις χρωμα 2k σενα μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου. (Ειναι το χρωμα που εκανα τις δαγκανες κοκκινες παλαιοτερα).

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω,

Το βαψιμο εγινε με πιστολι βαφης και σε φουρνο βαφης το ιδιο και το βερνικι μετα.

Για να βρεις το ιδιο μπορεις με φασματογραφο.

Ενδεικτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις χρωμα 2k σενα μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου. (Ειναι το χρωμα που εκανα τις δαγκανες κοκκινες παλαιοτερα).

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Μάλιστα!

 

Mε φασματογράφο το σκέφτηκα και γω αλλά πρέπει να βρω φανοποιείο (???) που να έχει για να μετρήσω κλπ κλπ κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!

Mε φασματογράφο το σκέφτηκα και γω αλλά πρέπει να βρω φανοποιείο (???) που να έχει για να μετρήσω κλπ κλπ κλπ

Ολα τα καλα μαγαζια που εχουν χρωματα αυτοκινητων εχουν φασματογραφο.

Σου προτεινα τι να βαλεις σαν χρωμα (ειναι και πολυ φτηνο) δεν χρειαζεται τοση λεπτομερεια..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nik τη προϊόντα χρησιμοποίησες και που το έκανες θα ήθελα να της κανω τόσο γυαλιστερές

Τι γίνεται στο φούρνο με τα φλατζακια δαγκανας

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.