Jump to content
siahos

Πρόβλημα με 4η στο 1.4tsi 122hp

Recommended Posts

Γεια χαρά,

πρόσφατα αγόρασα το jetta 1.4TSI 122HP.

Είμαι στα 1.000χλμ και από την αρχή η 4η παρουσίαζε το εξής πρόβλημα:

Μερικές φορές (~30%) όταν βάζω 4η ακούγεται ένας ήχος (σαν κροτάλισμα) και τρέμει και ο λεβιές.

Αν κρατήσω το λεβιέ με το χέρι ο ήχος μειώνεται αισθητά αλλά ο λεβιές εξακολουθεί να τρέμει.

Μοιάζει σαν να μην κουμπώνει σωστά ο λεβιές.

Το τρέμουλο αυτό και ο θόρυβος παρουσιάζεται μόλις αλλάξω ταχύτητα σε 4η ανεξάρτητα τις στροφές του κινητήρα.

Αν τη στιγμή που παρουσιάζεται το πρόβλημα γυρίσω σε 3η ή βάλω 5η ή 6η το πρόβλημα εξαφανίζεται.

Επίσης αν βγάλω την 4η και την ξαναβάλω τις περισσότερες φορές το πρόβλημα σταματά.

Πήγα στη VW Αγρινίου, διέγνωσαν το πρόβλημα αλλά λύση δεν μου έδωσαν ενώ πιστεύουν ότι δεν φταίει το συγχρονιζέ της 4ης.

Καμία ιδέα;

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Nα πας και σε αλλη αντιπροσωπεια.

και επειδη ειναι καινουριο το αμαξι να απαιτησεις αμεση επιδιορθωση του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Nα πας και σε αλλη αντιπροσωπεια.

και επειδη ειναι καινουριο το αμαξι να απαιτησεις αμεση επιδιορθωση του προβληματος.

πήγα αλλά μου είπαν να περιμένουμε μήπως στρώσει και εξαφανιστεί...

Πάντως μετά από 1.500χλμ το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται 1 στις 4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

;) Να στρώσει ε ?

Να γίνεις περισσότερο επίμονος είναι κρίμα όπως σου είπαν καινούργιο αμάξι

Link to comment
Share on other sites

πήγα αλλά μου είπαν να περιμένουμε μήπως στρώσει και εξαφανιστεί...

Πάντως μετά από 1.500χλμ το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται 1 στις 4 φορές.

Πηγαινε και αλλαξε τους τα φωτα. Παρε τηλεφωνο στην Kosmocar μην τους αφηνεις ετσι, το θα στρωσει σημαινει περιμενε να βγει απο την εγγυηση να τα πληρωσεις εσυ μετα. Το σασμαν εχει προβλημα και αργα η γρηγορα θα στα δωσει στα χερια. Εδω μεσα παιδι που εμεινε απο σασμαν στα πρωτα 3000 μας ειπε οτι ζητησε και πήρε καινουργιο αμαξι (ενα Golf Gt ηταν).

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα σασμάν καρκίνο έχουνε ρε παιδάκι μου?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και αλλαξε τους τα φωτα. Παρε τηλεφωνο στην Kosmocar μην τους αφηνεις ετσι, το θα στρωσει σημαινει περιμενε να βγει απο την εγγυηση να τα πληρωσεις εσυ μετα. Το σασμαν εχει προβλημα και αργα η γρηγορα θα στα δωσει στα χερια. Εδω μεσα παιδι που εμεινε απο σασμαν στα πρωτα 3000 μας ειπε οτι ζητησε και πήρε καινουργιο αμαξι (ενα Golf Gt ηταν).

Ξαναπήγα το είδε κάποιος άλλος μηχανικός και έστειλε κάποια εντολή στα κεντρικά.

Με βλέπω να κατεβάζω κιβώτιο για αλλαγή γραναζιού.

Μπορώ να απαιτήσω αντικατάσταση κιβωτίου;

Link to comment
Share on other sites

κιβωτιο δεν σου αλλαζουν με τιποτα,ειναι μεγαλος ο αριθμος(τουλαχιστο στο club)που εχει αλλαξει κατι στο κιβωτιο του

Τελικά μου είπαν ότι θα μου αλλάξουν το κομπλερ (αν το άκουσα σωστά από το τηλέφωνο) 3ης-4ης και το γρανάζι της 4ης.

Μόνο που το γρανάζι δεν υπάρχει διαθέσιμο ως ανταλλακτικό οπότε θα περιμένουμε 15 μέρες...

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπαν ότι θα μου αλλάξουν το κομπλερ (αν το άκουσα σωστά από το τηλέφωνο) 3ης-4ης και το γρανάζι της 4ης.

Μόνο που το γρανάζι δεν υπάρχει διαθέσιμο ως ανταλλακτικό οπότε θα περιμένουμε 15 μέρες...

Γ.

Update: Λοιπόν αλλάχτηκε το γρανάζι της 4ης, το συγχρονιζέ της 4ης καθώς και το κομπλέρ 3ης-4ης

Το μεγάλο πρόβλημα που είχε η 4η έχει σταματήσει αλλά μου κάνει κάτι τρέμουλα η 3η και η 4η πολύ σπάνια με χαμηλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Update: Λοιπόν αλλάχτηκε το γρανάζι της 4ης, το συγχρονιζέ της 4ης καθώς και το κομπλέρ 3ης-4ης

Το μεγάλο πρόβλημα που είχε η 4η έχει σταματήσει αλλά μου κάνει κάτι τρέμουλα η 3η και η 4η πολύ σπάνια με χαμηλές στροφές.

Τελικά μετά από 1 χρόνο ξανά τα ίδια.... (τρέμουλο στην 4η σε όλο τα φάσμα των στροφών και μερικές φορές στην 3η σε χαμηλες στροφές).

Αυτή τη φορά μου είπαν ότι φταίει το ρουλεμάν της 4ης.

Ξανακατέβηκε το κιβώτιο αλλάχτηκε και βλέπουμε...

Ρε παιδιά τι πρέπει να γίνει για να σου αλλάξουν κιβώτιο;

Έχω κατεβάσει 2 φορές κιβώτιο και μάλλον δεν θα λύθεί το πρόβλημα, ήδη έχει εμφανιστεί και πάλι κανά δυο φορές και με το που θα κάνω 1.000-2.000χλμ θα γίνει πάλι μόνιμο...

Το έχω μόνο 1 χρόνο και 14.000χλμ. Μήπως να καταθέσω αγωγή;

Link to comment
Share on other sites

¶λλαξε και το 2ας να είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, σε περιπτωσεις οπου μετα την επιδιορθωση το προβλημα παραμενει, μπορεις να διεκδικησεις αλλαγη ολοκληρου του κιβωτιου.Πιεσε τους.Και μην πεταξεις καμια αποδειξη με τις εργασιες που εχουν γινει.Μπορει να σου χρειαστει μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Update:

Τελικά πριν 1 μήνα αποφάσισαν να μου αλλάξουν το κιβώτιο.

Η αλλαγή έγινε χωρίς άλλα προβλήματα και περιμένω να δω αν τελικά λύθηκε το πρόβλημα.

Για αρχή τα πράγματα φαίνονται να είναι ΟΚ αλλά επιφυλάσσομαι γιατί έτσι γίνονταν αρχικά και τις άλλες 2 φορές...

να κάνω και αγιασμό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

πρόσφατα αγόρασα το jetta 1.4TSI 122HP.

Είμαι στα 1.000χλμ και από την αρχή η 4η παρουσίαζε το εξής πρόβλημα:

Μερικές φορές (~30%) όταν βάζω 4η ακούγεται ένας ήχος (σαν κροτάλισμα) και τρέμει και ο λεβιές.

Αν κρατήσω το λεβιέ με το χέρι ο ήχος μειώνεται αισθητά αλλά ο λεβιές εξακολουθεί να τρέμει.

Μοιάζει σαν να μην κουμπώνει σωστά ο λεβιές.

Το τρέμουλο αυτό και ο θόρυβος παρουσιάζεται μόλις αλλάξω ταχύτητα σε 4η ανεξάρτητα τις στροφές του κινητήρα.

Αν τη στιγμή που παρουσιάζεται το πρόβλημα γυρίσω σε 3η ή βάλω 5η ή 6η το πρόβλημα εξαφανίζεται.

Επίσης αν βγάλω την 4η και την ξαναβάλω τις περισσότερες φορές το πρόβλημα σταματά.

Πήγα στη VW Αγρινίου, διέγνωσαν το πρόβλημα αλλά λύση δεν μου έδωσαν ενώ πιστεύουν ότι δεν φταίει το συγχρονιζέ της 4ης.

Καμία ιδέα;

Γιάννης

Αμεσα στην κεντρική αντιπροσωπεια ασυζητητη

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα στην κεντρική αντιπροσωπεια ασυζητητη

Φίλε μου, γράφει απ΄πάνω ότι του έχουν αλλάξει το κιβώτιο από το Γενάρη :whistling: .

Link to comment
Share on other sites

Update:

Τελικά πριν 1 μήνα αποφάσισαν να μου αλλάξουν το κιβώτιο.

Η αλλαγή έγινε χωρίς άλλα προβλήματα και περιμένω να δω αν τελικά λύθηκε το πρόβλημα.

Για αρχή τα πράγματα φαίνονται να είναι ΟΚ αλλά επιφυλάσσομαι γιατί έτσι γίνονταν αρχικά και τις άλλες 2 φορές...

να κάνω και αγιασμό;

Φίλε Γιάννη τελικα με το καινουριο κιβωτιο έστρωσαν τα πραγματα?Ποια η γνώμη σου για τον Καψιώχα γιατι είμαι απο Αρτα και σκεφτομαι να αλλαξω στρατόπεδο απο Ιαπωνικό σε Γερμανικο με το νεο jetta 1,6 Tdi.Είναι συνεννοήσιμος η θα ψάχνω σε άλλες αντιπροσωπείες? Moderators sorry για την off topic ερώτηση :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

AXA μια που θα ερθειε στον ομιλο και μια που θα αγορασεις μετοχες της κοσμοκαρρα.....θα μαθεις και προσωπικα πλεον τον μαστορα του συνεργειου και θα εχεις και το κλαμπακι σε 24/7 συνεχεια ναοικτο για αποριες και κουφα(τριγμους-θορυβους-κροταλισματα)οτι θελει η ψυχη σου και το καλυτερο?αα μετα τα 2-4 χρονια αναλογα αν θα κανεις επεκταση εγγυησης θα πληρωνεις μια περιουσια για τα ανταλλκτικα γιατι κατοχος vw=ΩΝΑΣΣΗς στις αντιπροσωπειες και συνεργεια...καλως ηρθες τυχερουλη...εισαι και μαρτυριαρικο...εστι θα σου λεμε μετα..:startle:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη τελικα με το καινουριο κιβωτιο έστρωσαν τα πραγματα?Ποια η γνώμη σου για τον Καψιώχα γιατι είμαι απο Αρτα και σκεφτομαι να αλλαξω στρατόπεδο απο Ιαπωνικό σε Γερμανικο με το νεο jetta 1,6 Tdi.Είναι συνεννοήσιμος η θα ψάχνω σε άλλες αντιπροσωπείες? Moderators sorry για την off topic ερώτηση :)

Ναι το πρόβλημα που είχε με την 4η δεν το κάνει πλέον, για την ακρίβεια μου το έχει κάνει 1-2 φορές στους τόσους μήνες οπότε το αγνοώ.

Στην 3η εμφανίζεται το πρόβλημα 1-2 φορές το μήνα μόνο όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο (οπότε και πάλι το αγνοώ)

Για το συνεργείο στο Αγρίνιο γενικά καλά είναι τα πράγματα, βέβαια μόνο όταν σου κάτσει το "λαχείο" θα καταλάβεις αν θα σε εξυπηρετήσουν ή όχι. Δεν έχω εμπειρία από Ιαπωνικές αντιπροσωπείες για να σου συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.