Jump to content
RASTAVIPER

Συναγερμός με Gps/gsm Tracking

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει γνώση από συναγερμούς με GPS/GSM TRACKING.

Έχω βρει κάποια καλή πρόταση, σε πολύ φτηνή τιμή όπου σύμφωνα με τα δεδομένα του, μπορεί με το παραμικρό πρόβλημα, παραβίαση, σήκωμα κλπ να κλειδώσει πόρτες και μοτέρ, να στείλει sms στο κινητό με στίγμα και άλλα τέτοια ωραία.

Επίσης μέσω τηλεφώνου μπορεί να κλείσει μοτερ (αν και δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι αυτό) και γενικά ακούγεται καλή φάση.

Δουλεύουν αυτά τα κόλπα ρε παιδιά?Ή είναι μόνο για να τα διαβάζεις και να χαίρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

οτι αναφερουν το κανουν και μαλιστα ειναι η καλυτερη(αν και ακριβοτερη) λυση.

στο συνιστω ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

οτι αναφερουν το κανουν και μαλιστα ειναι η καλυτερη(αν και ακριβοτερη) λυση.

στο συνιστω ανεπιφυλακτα!

Το θέμα είναι ότι είναι hongoneziko πρϊόν και αρκετά φτηνό μπορώ να πω (200¤+).

Κάποιοι χρήστες που το έχουν αγοράσει δηλώνουν ευχαριστημένοι..

Τα δικά μας τα μαστόρια μπορούν να το εγκαταστήσουν σωστά όμως?

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε ενα μαγαζι που διαθετει και αρα κανει εγκατασταση satelite τοτε δεν θα εχεις προβλημα ,θα γινει η δουλεια μια χαρα.

γι'αυτους ειναι κατι ευκολο και οχι πολυπλοκο γιατι το κανουν συχνα μιας και ειναι η δουλεια τους.

οποτε μην σε ανησυχει η εγκατασταση του.

το προιον βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστο.........

αν μπορεις βαλε κατι καλυτερο,θα σου βγει πιο ακριβο αλλα θα ειναι γενικοτερα καλυτερο πιστευω :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σκέφτομαι άλλες παραμέτρους..

Αν πάς και συνδέσεις αυτά τα μέτρα που έχει για μπλοκάρισμα μηχανής κλπ, μην αρχίσει και σταματάει το αμάξι μόνο του και μην έχω πρόβλημα με τίποτα σκαλίσματα στο μοτέρ.

Επίσης σχετικά με τα GPS/GSM.

Καλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι ότι αν στο φορτώσουν σε κανένα φορτηγό, το GPS το ξεχνάς..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου αναφέρω σχετική συζήτηση που είχα με μάστορα που εμπιστεύομαι γιατί μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί σπαθί, και κρίνε όπως νομίζεις: τι επίπεδο προστασίας θέλεις και πόσο είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις!

Αν υποθέσουμε οτι θες κάτι περισσότερο από ένα καλό αποτρεπτικό μηχάνημα, όπως είπαν και τα παιδιά πιό πάνω, για να δουλέψει το GPS tracking πρέπει να είναι μηχάνημα της προκοπής (να έχει και GPS και GSM) και πρέπει να πας στους ειδικούς για τοποθέτηση - άρα μιλάμε για ένα κόστος 500Ε και πάνω!! Επιπλέον, ο σκέτος πομπός GPS πρέπει να έχει απαραίτητα οπτική επαφή, άρα όπου και να τον τοποθετήσουν, αυτός ή η κεραία του θα είναι εμφανή σε κάποιον κλέφτη που γνωρίζει από αυτά, ενώ εννοείται οτι μόλις μπει το αυτοκίνητο σε υπόγειο ή φορτηγό χάθηκε...

Το GSM είναι λίγο πιό απλό, αν και έχει όντως ρίσκο με τη δυνατότητα εντολών να σου μπλοκάρει κινητήρα χωρίς λόγο αν δεν συνεργαστεί σωστά με εγκεφάλους κτλ. Ούτε κάλυψη GSM υπάρχει παντού, ενώ αυτά που είναι μόνο GSM δεν έχουν και δυνατότητα tracking αφού η μόνη πληροφορία που σου γυρίζουν είναι το cell id, οπότε αν δεν έχεις κονέ στην εταιρία κινητής θέλει πολύ χρόνο να βρεις επίσημα που είναι η περιοχή +/_ 5-7 ΚΜ που καλύπτει το κελί αυτό....

Με αυτά και με αυτά, εγώ αποφάσισα να αρκεστώ σε ένα καλό και αξιόπιστο συναγερμό ικανό να αποτρέξει τον ευκαιριακό κλέφτη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου αναφέρω σχετική συζήτηση που είχα με μάστορα που εμπιστεύομαι γιατί μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί σπαθί, και κρίνε όπως νομίζεις: τι επίπεδο προστασίας θέλεις και πόσο είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις!

Αν υποθέσουμε οτι θες κάτι περισσότερο από ένα καλό αποτρεπτικό μηχάνημα, όπως είπαν και τα παιδιά πιό πάνω, για να δουλέψει το GPS tracking πρέπει να είναι μηχάνημα της προκοπής (να έχει και GPS και GSM) και πρέπει να πας στους ειδικούς για τοποθέτηση - άρα μιλάμε για ένα κόστος 500Ε και πάνω!! Επιπλέον, ο σκέτος πομπός GPS πρέπει να έχει απαραίτητα οπτική επαφή, άρα όπου και να τον τοποθετήσουν, αυτός ή η κεραία του θα είναι εμφανή σε κάποιον κλέφτη που γνωρίζει από αυτά, ενώ εννοείται οτι μόλις μπει το αυτοκίνητο σε υπόγειο ή φορτηγό χάθηκε...

Το GSM είναι λίγο πιό απλό, αν και έχει όντως ρίσκο με τη δυνατότητα εντολών να σου μπλοκάρει κινητήρα χωρίς λόγο αν δεν συνεργαστεί σωστά με εγκεφάλους κτλ. Ούτε κάλυψη GSM υπάρχει παντού, ενώ αυτά που είναι μόνο GSM δεν έχουν και δυνατότητα tracking αφού η μόνη πληροφορία που σου γυρίζουν είναι το cell id, οπότε αν δεν έχεις κονέ στην εταιρία κινητής θέλει πολύ χρόνο να βρεις επίσημα που είναι η περιοχή +/_ 5-7 ΚΜ που καλύπτει το κελί αυτό....

Με αυτά και με αυτά, εγώ αποφάσισα να αρκεστώ σε ένα καλό και αξιόπιστο συναγερμό ικανό να αποτρέξει τον ευκαιριακό κλέφτη....

Σωστά αυτά που λες..

Για μένα το θέμα είναι να δουλέψει το σύστημα τη στιγμή της παραβίασης.Δηλαδή μόλις έχουν ανοίξει την πόρτα και μπουκάρουν..

Αν περιμένεις να το φορτώσουν, ξέχνα το..

Οπότε αν επανέλθουμε στο προηγούμενο σενάριο, δε με νοιάζει το τι θα γίνει μετά, εφόσον με το που γίνει η αρχική λαδιά στείλει τα sms του το σύστημα.Έτσι και το ακούσω έχω πεταχτεί και ξεκινάω να κατεβαίνω.Στο μεταξύ στέλνεις και στο τσακ μπαμ τα μηνύματα για μπλοκάρισμα μοτέρ και εύχεσαι να μην έχουν φορτηγό μαζί τους.Το θέμα είναι μετά πόση ώρα θα κάνει η αστυνομία να έρθει.. tongue.giftongue.gif

Και τοποθέτση δε νομίζω να θέλει πάνω από 100¤, εφόσον ο άλλος ξέρει τι κάνει και που μπαίνει το κάθε τι..Όσο για το GPS, όντως θέλει ψάξιμο το πράγμα πού θα μπει η κεραία του.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα και δεν παρουσιαζουν προβληματα και ασυμβατοτητες με τα αυτοκινητα.

προυποθεση βεβαια ειναι οτι ο ηλεκτρονικος που θα το βαλει το κατεχει το αθλημα και δεν ειναι ασχετος.

οντως υπαρχει ενα θεμα αν κατεβει το αμαξι στο -5 αλλα για φορτηγο δεν εχω ακουσει κατι <_<

συνηθως το gps τοποθετηται κατω απο το χειροφρενο για να μην φαινεται.

οπως επισης μεσα σε ταπετσαριες,κατω απο καθισματα κ.λ.π

εγω παντως δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα με τα συστηματα αυτα και πιστεψτε με εχω οδηγησει και οδηγω ακομα δεκαδες αυτοκινητα με satelite που

ειναι 10 φορες πιο πολυπλοκα απο τα συνηθισμενα του εμποριου......................

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

:lol: - δυστυχως με 150-200 Ε τα κλεφτρονια οπως κι ο καθενας αγοραζει εναν παρεμβολες και το sms εν θα σταλει ποτε σε εμας αλλα ακομη κι αν γινει το ξεμπλοκαρισμα δεν θα ειναι παρα μονο ενα κομματι πχ απο το ταμπλο που θα το ειχες τοποθετησει κι αντε βρες το σε κανενα υπογειο-αποθηκη σε ερημοχωραφο - σε περιπτωση φορτηγου οπως κανουν Μ3 Evo Sti κ.ο.κ τοτε ουτε ακουει κανεις ουτε λαμβανει ποτε σημα ασε δε που σε αυτα πεφτει και πατεντα με μολυβδο ωστε να εχουν τα λαμογια το κεφαλι τους ησυχο (!)
Link to comment
Share on other sites

ασε δε που σε αυτα πεφτει και πατεντα με μολυβδο ωστε να εχουν τα λαμογια το κεφαλι τους ησυχο (!)

Μάγος είσαι :ninja: έτσι και χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καναμε δοκιμη σε αυτ/το φιλου ο οποιος τοποθετησε τετοιο συστημα και παθαμε πλακα.

Σε ειδοποιει ανα πασα στιγμη που βρισκεται,κλειδωνεις οτι ωρα θελεις το αμαξι και απο οποιο σημειο του πλανητη και εαν βρισκεσαι,σου λεει με τι ταχυτητα τρεχει το αμαξι,κλπ.

Δηλαδη ακομη και σε φιλο να το δωσεις και να του πεις να μην το παει πανω απο 140 χιλιομετρα,μολις τα περασει σου στελνει μηνυμα!

Για δοκιμη,ακομη,εαν ζητησεις με μηνυμα να σου πει που βρισκεται το αμαξι σου,σου στελνει πισω αλλο μηνυμα με τις συντεταγμενες και την διευθυνση!

Μεχρι εκει που εχει σημα ενα κινητο,ειναι το ασφαλεστερο! Απο εκει και περα εχεις μονο την τελευταια συντεταγμενη.

Ολα αυτα βεβαια γινονται με την υποστηριξη της Vodafone και το μονο που πληρωνεις ειναι το κοστος του μηνυματος.

Συνολικο κοστος 800 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καναμε δοκιμη σε αυτ/το φιλου ο οποιος τοποθετησε τετοιο συστημα και παθαμε πλακα.

Σε ειδοποιει ανα πασα στιγμη που βρισκεται,κλειδωνεις οτι ωρα θελεις το αμαξι και απο οποιο σημειο του πλανητη και εαν βρισκεσαι,σου λεει με τι ταχυτητα τρεχει το αμαξι,κλπ.

Δηλαδη ακομη και σε φιλο να το δωσεις και να του πεις να μην το παει πανω απο 140 χιλιομετρα,μολις τα περασει σου στελνει μηνυμα!

Για δοκιμη,ακομη,εαν ζητησεις με μηνυμα να σου πει που βρισκεται το αμαξι σου,σου στελνει πισω αλλο μηνυμα με τις συντεταγμενες και την διευθυνση!

Μεχρι εκει που εχει σημα ενα κινητο,ειναι το ασφαλεστερο! Απο εκει και περα εχεις μονο την τελευταια συντεταγμενη.

Ολα αυτα βεβαια γινονται με την υποστηριξη της Vodafone και το μονο που πληρωνεις ειναι το κοστος του μηνυματος.

Συνολικο κοστος 800 ευρω.

Δηλαδή με άλλη εταρεία δεν παίζει?Μόνο με Voda?

εγώ ξέρω ότι όλα αυτά τα συστήματα παίζουν με ό,τι κάρτα θες.

Διαλέγεις 1 κάρτα κινητής και την περνάς στη μονάδα.Και μετά όλα τα κόλπα γίνονται με αυτή την κάρτα.¶ρα και τα sms είναι φτηνά αφού γίνεται εντός δικτύου Ελλάδος.

Πάντως πολλά τα 800¤ αν κάνει ακριβώς τα ίδια με το σύστημα που βρήκα εγώ με 200¤.

Link to comment
Share on other sites

RASTAVIPER δεν μας στελνεις και εμας κανα λινκ να δουμε?

οντως,για δωσε μας πλεροφοριες γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera

Ego agorasa to S-911 microcovert tis laipac. To kriveis kato apo to aytokinito kai se eidopoiiei me SMS kai meso internet an to aytokinito vgei ektos emveleias pou esi oriotheteis. Episis mporeis on line apo to internet kai apo kinito na deis pou vrisketai to aytokinito. www.modushome.gr se periptosi klopis

ειναι καλο δηλαδη;απο αμερικη ερχετε;πλερωσες τελωνειο;

πες μας και 2 λογια γα την εγκατασταση του,πως γινεται,αν εχει καποιο κοντρολακι για τον χειρισμο του............

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο δηλαδη;απο αμερικη ερχετε;πλερωσες τελωνειο;

πες μας και 2 λογια γα την εγκατασταση του,πως γινεται,αν εχει καποιο κοντρολακι για τον χειρισμο του............

I kataskeyastria etairia einai apo ton kanada. den plirosa teloneio gia ti to pira apo ellada. (www.modushome.gr) To parametropoieis apo ton ipologisti, i on line apo to internet.

plirono mia sindromi (proeraitiki) 7 dolaria to mina kai exo tin dinatotita na vlepo to amaksi on line apo to internet. Episis exei kai enan aisthitira G o opoios katalavainei tin proskrousi toy aytokinitou kai dinei anafores taxititas ( avg speed max speed ktl.) opos to Trip computer. Exei poli isxiro magniti kai to kollas se opoiodipote metalliko simeiou tou aytokinitou. (sinoliko kostos 400 peripou.)

Auta..elpizo na voithisa!

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι εχει πολυ ισχυρο μαγνητη και το κολλας σε οποιοδηποτε μεταλλικο σημειο του αυτ/του. Με την μπαταρια τι γινεται; Δεν πρεπει να περνει απο καπου ρευμα σε περιπτωση που εξαντλειται αυτη; Θα πρεπει δηλ. να το ξεκολλαω απο εκει που το εβαλα και να το περνω σπιτι να το φορτιζω;

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι εχει πολυ ισχυρο μαγνητη και το κολλας σε οποιοδηποτε μεταλλικο σημειο του αυτ/του. Με την μπαταρια τι γινεται; Δεν πρεπει να περνει απο καπου ρευμα σε περιπτωση που εξαντλειται αυτη; Θα πρεπει δηλ. να το ξεκολλαω απο εκει που το εβαλα και να το περνω σπιτι να το φορτιζω;

Akrivos!!! H mpataria thelei epanafortisi! emena mou krataei peripou 12 meres.

Link to comment
Share on other sites

Akrivos!!! H mpataria thelei epanafortisi! emena mou krataei peripou 12 meres.

να σε ρωτήσω και εγώ κάτι, σε ποιό σημείο το έχεις τοποθετήσει στο αυτοκίνητο? δεν πρέπεινα έχει οπτική επαφή με τον ουρανό (άρα φαίνεται?) για να εντοπίζεται από τους δορυφόρους?

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω και εγώ κάτι, σε ποιό σημείο το έχεις τοποθετήσει στο αυτοκίνητο? δεν πρέπεινα έχει οπτική επαφή με τον ουρανό (άρα φαίνεται?) για να εντοπίζεται από τους δορυφόρους?

Το έχω τοποθετήσει κάτω από το αυτοκίνητο. Δεν είναι απαραιτητο να εχει οπτικη επαφη με τον ουρανό. Το εχω δοκιμάσει εχοντας το και μέσα στην καμπίνα του αυτοκινήτου και έπιανε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.