Jump to content
JDL9

ΕΠΙΣΗΜΩΣ Golf Mk6

Recommended Posts

+1

Οπως ειπε και ενα τυπος στο ''εκει' το φορουμ....

''Ειμαι χαρουμενος που αγορασα το ΜΚV!!! '' :lol:

Συμφωνώ αλέξανδρε.....

Link to comment
Share on other sites

μην βγάζεται επιπόλαια συμπεράσματα. Αν το δούμε στον δρόμο μπορεί να αρέσει. Είπαμε να τα παινέψουμε τα σπίτια μας, αλλά εμείς το ψοφήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

σαν μια πρώτη ματιά περισσότερο facelift μου βγάζει πάρα νεω golf.μυάζει πάρα πολύ με το 5 μέσα έξω.

Καλο αυτο για εμας που εχουμε το V.... Δεν θα πεσει και πολυ η αξια του σαν μεταχειρισμενο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πέσει λέει. Καινούριο μοντέλο βγαίνει, δεν μπορεί να μην πέσει η αξία των δικών μας.

Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα; Οι κινητήρες πλέον θα είναι όλοι TSI; Γιατί και στο Tiquan που κοίταζα τις προάλες, είχε 2.0TSI με τα χαρακτηριστικά του TFSI. Έτσι θα ονομάζονται από εδώ και στο εξής;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πέσει λέει. Καινούριο μοντέλο βγαίνει, δεν μπορεί να μην πέσει η αξία των δικών μας.

Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα; Οι κινητήρες πλέον θα είναι όλοι TSI; Γιατί και στο Tiquan που κοίταζα τις προάλες, είχε 2.0TSI με τα χαρακτηριστικά του TFSI. Έτσι θα ονομάζονται από εδώ και στο εξής;

Γιώργο μόνο η VW μπορεί πια να τους ξεχωρίσει, υπάρχουν TSI με τούρμπο και κομπρέσορα, υπάρχουν TSI μόνο με τούρμπο, μετά είναι o TFSI 1.8 τούρμπο και ο ΤFSI 2.0 τούρμπο ο οποίος είναι ίδιος με αυτόν του Tigouan αλλά και του Scirroco όμως ονομάζεται TSI 2.0, τέλος υπάρχει ο νέος τρίλιτρος της Audi με κωδικό TFSI αλλά χωρίς τούρμπο μόνο με κομπρέσσορα ..........οπότε άντε βγάλε συμπέρασμα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μόνο η VW μπορεί πια να τους ξεχωρίσει, υπάρχουν TSI με τούρμπο και κομπρέσορα, υπάρχουν TSI μόνο με τούρμπο, μετά είναι o TFSI 1.8 τούρμπο και ο ΤFSI 2.0 τούρμπο ο οποίος είναι ίδιος με αυτόν του Tigouan αλλά και του Scirroco όμως ονομάζεται TSI 2.0, τέλος υπάρχει ο νέος τρίλιτρος της Audi με κωδικό TFSI αλλά χωρίς τούρμπο μόνο με κομπρέσσορα ..........οπότε άντε βγάλε συμπέρασμα ;):angry:

Ε μη μου πεις οτι μπερδευτηκες..... tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι καλο αλλα φαίνεται σαν facelift και οχι σαν τελειως καινουργιο

Παιδια συγγνωμη αλλα αμβιβαλλω πολυ αν αυτο ειναι η εκδοση Gti ή ακομα και η Gt sport.Δηλαδη καταργει την μεγαλη μασκα σε σχημα V; Αποκλειεται....αυτη η μασκα ειναι για γελια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε το πρώτο post. Αυτό είναι το νεο Golf. Και είναι το απλό Golf. Ολοι το συγκρίνετε με το MkV Gti και αυτό είναι λάθος. Μια concept εκδοχή του Gti θα δούμε τον Οκτώβριο στην έκθεση στο Παρίσι.

Προσωπικά πάντος το θεωρώ πολύ καλύτερο απο το απλό MkV Golf. Εσωτερικά πάντως μόνο ίδιο δεν είναι, εκτός απο το ταμπλό του συνοδηγού( :angry2: ). Χρησιμοποιεί πολλά (και κορυφαία σε ποιότητα) τμήματα απο το εσωτερικό του Passat CC. Εξωτερικά το βασικό "καλούπι" είναι όντως το ίδιο και χαίρομαι για αυτό, γιατί το θεωρώ τέλειο! Το Scirocco μαλλον δεν θα έχει τον νεο 2λιτρο TSI (απο Audi A5) με τα 211ps του μελοντικού Gti... Έχει την τεχνολογία Valve-lift που δίνει τρομερή ροπή "απο τα χαμηλά" και έχει και 7% καλύτερη οικονομία καυσίμου. Και 18άρες ζάντες και LED...

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον patenta. Κατ' αρχάς πρόκειται για τις απλές εκδόσεις και είναι πιο φρέσκες και όμορφες, όπως και να το κάνουμε. Επιπλέον, το GTI θα έχει το μοτέρ του Q5 με μεταβλητό βύθισμα βαβίδων εισαγωγής και 211 αλογάκια. Η πρόοδος είναι αναπόφευκτη, όπως και να το κάνουμε. Τώρα που πέτυχαν τη συνταγή με το V, θα γίνει ακόμη καλύτερη με το VI. Η απαξίωση του V είναι δεδομένη με την εμφάνιση ενός νέου (έστω και όχι ριζικά ανανεωμένου) μοντέλου. Αυτό όμως γιατί να μας πειράξει? Εγώ προσωπικά έχω το GTI μου 2 χρόνια και 3 μήνες και δεν το έχω χαρεί ακόμη. Συνήθως αλλάζω αυτοκίνητο στα 5 χρόνια ώστε το άλμα στην τεχνολογία να είναι αισθητό. Να σας πω την αλήθεια, πιο πολύ θα με πείραζε αν είχα δώσει 50 παρά χιλιάρικα για καλά εξοπλισμένο S3 και έβγαινε μετά από 1 χρόνο το sportsback με magnetic ride και DSG. Δε μας χάλασε!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον patenta. Κατ' αρχάς πρόκειται για τις απλές εκδόσεις και είναι πιο φρέσκες και όμορφες, όπως και να το κάνουμε. Επιπλέον, το GTI θα έχει το μοτέρ του Q5 με μεταβλητό βύθισμα βαβίδων εισαγωγής και 211 αλογάκια. Η πρόοδος είναι αναπόφευκτη, όπως και να το κάνουμε. Τώρα που πέτυχαν τη συνταγή με το V, θα γίνει ακόμη καλύτερη με το VI. Η απαξίωση του V είναι δεδομένη με την εμφάνιση ενός νέου (έστω και όχι ριζικά ανανεωμένου) μοντέλου. Αυτό όμως γιατί να μας πειράξει? Εγώ προσωπικά έχω το GTI μου 2 χρόνια και 3 μήνες και δεν το έχω χαρεί ακόμη. Συνήθως αλλάζω αυτοκίνητο στα 5 χρόνια ώστε το άλμα στην τεχνολογία να είναι αισθητό. Να σας πω την αλήθεια, πιο πολύ θα με πείραζε αν είχα δώσει 50 παρά χιλιάρικα για καλά εξοπλισμένο S3 και έβγαινε μετά από 1 χρόνο το sportsback με magnetic ride και DSG. Δε μας χάλασε!

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα το mk4 και ΄παρήγγειλα το mk5 πριν απο 20 μέρες, το οποίο μου φαίνεται ως σαφής και μεγάλη βελτίωση γενιάς (τεχνολογικά κυρίως αλλά και εσωτερικά, η εξωτερική εμφάνιση το 5 δεν μου φαίνεται πολύ ομορφότερη του 4).

διάβασα χτες και την σχετική παρουσίαση στο autobild και δεν ενθουσιάστηκα καθόλου με τις μικρής σημασίας αλλαγές που έγιναν από τη γενιά 5 στην 6, οπότε νομίζω οτι παρήγγειλα το 5 στην σωστή στιγμή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε όταν βγαίνει μια νέα γενιά είναι πιο εξελιγμένη από την προηγούμενη και τις περισσότερες φορές η νέα γενιά είναι απαλλαγμένη από τα προβλήματα της προηγούμενης. Το τι γράφουν τα περιοδικά, είναι άλλη ιστορία. Και το 5άρι βγάζει ζημιές, κάνει-ράνει, αλλά έχει πουλήσει σαν τρελό.

Καλορίζικο να είναι και καλοτάξιδο και σου εύχομαι να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχε αφιέρωμα το BHMAGAZINO στο MkVI. Τα μπροστινά φώτα θυμίζουν λίγο το MkIV αφού το φλας έγινε στρογγυλό και μετακόμισε ανάμεσα στα διπλά φανάρια. Το πίσω μέρος δεν το έχω χωνέψει ακόμη αλλά το υπόλοιπο ήταν όμορφο. Στο εσωτερικό έχει πέσει πολύ χρώμιο γύρω από τα κουμπιά (a la RNS 510) και τους αεραγωγούς. Αυτά που συγκράτησα ήταν τα εξής:

- Κινητήρες 1.4lt με 122, 140 και 160 ίππους. Το GTI θα φορά τον 2.0 TSI του Q5 με τους 211 ίππους. Θα ακολουθήσουν εκδόσεις 4Μοtion ενώ εξετάζεται ενα κορυφαίο μοντέλο με τον κινητήρα των S3/TTS και άγνωστο ακόμη λογότυπο (RS ίσως?).

- Adaptive chassis control, νέο ESP, νέο cruise control με distance control που μπορεί ακόμη και να ακινητοποιήσει το όχημα αποφεύγοντας τρακάρισμα.

- 6ΜΤ ή 7άρια DSG σε όλα τα μοντέλα!

- Βελτιωμένη ηχομόνωση, λευκός φωτισμός πλέον αντί του μπλε, κεντρική κονσόλα με κλίση προς τον οδηγό.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχε αφιέρωμα το BHMAGAZINO στο MkVI. Τα μπροστινά φώτα θυμίζουν λίγο το MkIV αφού το φλας έγινε στρογγυλό και μετακόμισε ανάμεσα στα διπλά φανάρια. Το πίσω μέρος δεν το έχω χωνέψει ακόμη αλλά το υπόλοιπο ήταν όμορφο. Στο εσωτερικό έχει πέσει πολύ χρώμιο γύρω από τα κουμπιά (a la RNS 510) και τους αεραγωγούς. Αυτά που συγκράτησα ήταν τα εξής:

- Κινητήρες 1.4lt με 122, 140 και 160 ίππους. Το GTI θα φορά τον 2.0 TSI του Q5 με τους 211 ίππους. Θα ακολουθήσουν εκδόσεις 4Μοtion ενώ εξετάζεται ενα κορυφαίο μοντέλο με τον κινητήρα των S3/TTS και άγνωστο ακόμη λογότυπο (RS ίσως?).

- Adaptive chassis control, νέο ESP, νέο cruise control με distance control που μπορεί ακόμη και να ακινητοποιήσει το όχημα αποφεύγοντας τρακάρισμα.

- 6ΜΤ ή 7άρια DSG σε όλα τα μοντέλα!

- Βελτιωμένη ηχομόνωση, λευκός φωτισμός πλέον αντί του μπλε, κεντρική κονσόλα με κλίση προς τον οδηγό.

Αυτά.

από όσα έχω διαβάσει στο νετ η 140αρα εκδοση καταργήτε και κραταει μόνο 122 και 160

Link to comment
Share on other sites

..διαβασα οτι θα ειναι στην παραγωγη ΜΟΝΟ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ! :o:o

αχά, δηλαδή βγάλε κανένα 6μηνο max χρόνο αναμονής παραγγελίας, στα 2 χρόνια πάνω ένα facelifting, άρα έχεις 1.5 χρόνο να το χαρείς πριν ξεπεραστεί/αντικασταθεί tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω διβασα σε σαββατιατικο ενθετο εφημεριδας(δε θυμαμαι ποια..) με αυτοκινητα οτι ο χρονος κατασκευης του νεου Γκολφ απο 40 ωρες που ηταν του σημερινου μοντελου κατεβαινει στις 20!!!!!

τ

τα συμπερασματα δικα σας.............

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι συναρμολόγησης ενός αυτοκινήτου παίζουν από 40-120 λεπτά. Τουλάχιστον για όσα δεν πάνε στο individual. Αν θέλανε 40 ώρες για να φτιάξουν ένα αυτοκίνητο, τότε για 5.000 GOLF που κυκλοφορούν στην Αθήνα ( ένα παράδειγμα λέω ) θα χρειαζόντουσαν:

5000 x 40 ώρες = 200.000 ώρες = 8.333,33 μέρες = 22,3 χρόνια για να βγουν όλα αυτά από την γραμμή παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι συναρμολόγησης ενός αυτοκινήτου παίζουν από 40-120 λεπτά. Τουλάχιστον για όσα δεν πάνε στο individual. Αν θέλανε 40 ώρες για να φτιάξουν ένα αυτοκίνητο, τότε για 5.000 GOLF που κυκλοφορούν στην Αθήνα ( ένα παράδειγμα λέω ) θα χρειαζόντουσαν:

5000 x 40 ώρες = 200.000 ώρες = 8.333,33 μέρες = 22,3 χρόνια για να βγουν όλα αυτά από την γραμμή παραγωγής.

8):lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε. Απλά στα περιοδικά συνήθως γράφουν απλά για να γράφουν. Τόσο είναι, όσο σου είπα. 2 αυτοκίνητα ( GTI ) έχω αποκτήσει μέχρι στιγμής και τα 2 σε 50 λεπτά ήταν έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.