Jump to content
JDL9

ΕΠΙΣΗΜΩΣ Golf Mk6

Recommended Posts

tsi122 πηρα το 5 κ δεν βραζω καθολου.ισα ισα νιωθω κ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα στο θεμα εμφανισης

περιμενα να δω κ το 6 σε φωτο πριν το παραγγειλω 20 αυγουστου για την ακριβεια.

οσον αφορα στο θεμα μεταπωλησης οταν θα το βαρεθω κ εχω τα απαραιτητα φραγκα θα παρω κατι καλυτερο η ισαξιο κ σιγουρα

δεν προκειται να παρω το 6.ισως το Gti να ειναι πιο ελκυστικο κ να με πεισει τοτε το συζηταμε.

γουστα ειναι αυτα αν εσυ γουσταρεις το 6 παρτο κ να το χαιρεσαι αλλα μην βγαζεις ακριτα συμπερασματα του στυλ

"Οσοι ειναι κατοχοι του golf v ειναι λογικο να μη μπορουν να κρινουν αντικειμενικα το vi,ασχετα αν μεσα τους βραζουν"

"οι περισσοτερο θιγμενοι ειναι οσοι πηραν το 5 μεσα στο 2007-2008" ΙΣΑ ισα αυτοι ειναι κ οι πιο κατασταλαγμενοι μια που τα ειδαν κ τα 2...

το μονο που με γαργαλαει για την ωρα ειναι το σιροκο αλλα κ παλι πειδη δεν εχω κλεισει ακομα ουτε χρονο με το γκολφακι μου δεν το εχω προλαβει να το

βαρεθω κ να αποφασισω να το πουλησω για να παρω κατι αλλο..ειμαι στο σταδιο προσθετω-βαζω-αγοραζω κ φτιαξιματος γενικα

Link to comment
Share on other sites

Ναι , όλα καλά αυτά που λέτε παιδιά αλλά θέλω να σας θυμίσω κάτι . Ο νέος είναι ωραίος , μα πάντα ευτυχώς ο παλιός είναι αλλιώς .

Συνδυάστε τη φράση του pittas με τον παραπάνω στίχο : "το 6αρι έτσι όπως το κάνανε για μένα σχεδιαστικά είναι πισωγύρισμα " . Και πείτε που καταλήγετε ! Απλά σκεφτείτε το και πείτε μας ! ;)

ΥΓ: Προσωπικα το 6αρι μαρεσει περισσοτερο απο το 5αρι και στο απλο και στο GTI !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

@τσι122 αν σου αρεσει το 6 πιο πολυ απο το 5 καλα εκανες καθως το αυτοκινητο δεν το αγοραζεις με βαση ποσα πιανει αλλα βαση του νταλκα σου

αν με πιανεις..

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις οτι προχτες περασα για να δω το σιροκο, για αλλη μια φορα, η πωλητρια μου ειπε οτι ο κοσμος ερχεται και ζηταει το 5αρι. :):D

λογικο αυτο που λες φιλε μου...

και γω οταν αγορασα το 4αρι μου σε 3 μηνες ερχοταν το 5 και οταν πηγα για κατι που ηθελα στην αντιπροσωπια ηταν αν θυμαμαι καλα ανοιξη και οσοι πηγαινανε ζητουσαν το 4 ακομα ενω ειχε 3-4 μηνες που ειχε σταματησει η πωληση του... ειναι μεχρι να συνιθισει το ματι το νεο golf

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεχρι να συνιθισει το ματι το νεο golf

Ε αυτο ακριβως φοβαμαι, μην αρχισει το ματι μου και το συνηθιζει, παω χαμενος ( και η τσεπη μου). :)

Link to comment
Share on other sites

πηγα το ειδα κι εγω..ηταν καλυτερο απ οτι το περιμενα σε σχεση με τις φοτος αλλα και παλι οσο και να το συνηθισω και να μ αρεσει δε νομιζω ν αλλαξω το 5αρι για το 6αρι για τον απλουστατο λογο οτι ειναι facelift..οι γραμμες τους ειναι ιδιες...το scirocco ομως κανει τη διαφορα......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , είπαμε , αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα .

Δηλαδή σας φαίνεται το ίδιο από το πλάι ? ( Οι φωτός δεν μπορούν να συγκριθούν πολύ καλά λογω πραγματικής φωτός και φωτογραφίας προώθησης )

golf6_2.jpg

32775_0_big.jpg

ή εδω σας φαίνονται ίδιες οι γραμμές του ?

Golf5.jpg

0p35821ol63yc8e63fdm.jpg

ή εδώ ?

thumb800x800_1104951394_73eb5cc67a_o.jpg

d1a0vprdsu9sj0pzseme.jpg

ή εδω σας φαίνονται ιδια όλα ?

vw-golf-5.jpg

s1f9x3ik6wm0bacffo7o.jpg

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Κι εμένα μου αρέσει και το 5αρι αλλά το καινούργιο μ' αρέσει περισσότερο . Σε μερικούς τους κακοφαίνεται γιατί μπορεί να σκέφτονταν να το πουλήσουν και να το βαρέσουν στ' αυτιά και να πάρουν περισσότερα απ' ότι δεν θα υπήρχε νεο golf . Τι να κάνουμε έτσι είναι με όλα τα πράγματα . Βγήκε καινούργιο μοντέλο . Τι να πούμε στην vw μην βγάζετε άλλο ? Σχεδόν πάντα το καινούργιο είναι πιο ωραίο , αλλιώς δεν θα το έβγαζαν !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Η απαξίωση ιδίως των GT/GTsport/GTI είναι σχετική γιατί μέχρι να βγουν αντίστοιχα μεταχειρισμένα VI στην αγορά,θα περάσει κάμποσος καιρός.

Η ζήτηση από την άλλη μεριά είναι δεδομένη και το γεγονός ότι οι διαφορές του V με το VI δεν είναι τόσες πολλές βοηθά τελικά στην διατήρηση της μεταπωλητικής αξίας σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Το πλέον λογικό πάντως για τους κατόχους των τελευταίων εκδόσεων V - εάν αυτοί παραμείνουν μελλοντικά στην ίδια κατηγορία αυτοκινήτου - είναι να προβούν στην αγορά του VII το οποίο άλλωστε σύμφωνα με ανακοινώσεις της VW είναι προγραμματισμένο για το 2012...

Link to comment
Share on other sites

Η απαξίωση ιδίως των GT/GTsport/GTI είναι σχετική γιατί μέχρι να βγουν αντίστοιχα μεταχειρισμένα VI στην αγορά,θα περάσει κάμποσος καιρός.

Η ζήτηση από την άλλη μεριά είναι δεδομένη και το γεγονός ότι οι διαφορές του V με το VI δεν είναι τόσες πολλές βοηθά τελικά στην διατήρηση της μεταπωλητικής αξίας σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Το πλέον λογικό πάντως για τους κατόχους των τελευταίων εκδόσεων V - εάν αυτοί παραμείνουν μελλοντικά στην ίδια κατηγορία αυτοκινήτου - είναι να προβούν στην αγορά του VII το οποίο άλλωστε σύμφωνα με ανακοινώσεις της VW είναι προγραμματισμένο για το 2012...

σωστα το 2012 παρουσιαζεται νεο golf το οποιο στην ουσια θα ειναι το πραγματικο VI και οχι το 5.5 το οποιο βεβαια θα εχει και καινουριο πατωμα

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Sorry κιόλας αλλά εντάξει, το VΙ δεν είναι και το ομορφότερο της κατηγορίας-εποχής του, αλλά δεν νομίζω ότι είναι πιο άσχημο από το V, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Το 6αρι ειναι μπροστα πιο ωραιο απο το 5αρι (το απλο).

Το πισω ειναι πιο συντηριτικο, δεν εχει κανενα δειγμα πρωτοτυπιας, ενω του 5αριου οταν πρωτοβγηκε το 2003 ηταν διαφορετικο και πρωτοτυπο με την καλη εννοια, ακομα και σημερα φαινεται πιο μοντερνο και σπορ.

Τα gt sport/gti του 5αριου ειναι πιο ωραιο (λογω πιο δυναμικης εμφανισης) απο το 6αρι, ακομα και της gti εκδοσης του οπως τουλαχιστον δειχνει τωρα γιατι η μασκα δεν αλλαζει.

Βεβαια το καινουργιο ειναι καινουργιο και εχει αλλη 'δυναμικη' και μπορει κατι να σκεφτουνε να το βελτιωσουν αισθητικα αν και επειδη το 7αρι ερχεται σχετικα συντομα, αν δεν καθυστερησει λογω της κρισης, ισως πανε ετσι μεχρι τοτε.

Παντως η VW λες και μυριστηκε την δουλεια που παιζει τον τελευταιο καιρο και θα παιζει οπως δειχνει και το 2009, και πατησανε σε ενα face lift, γιατι αυτο ειναι το 6αρι οσο και να θελουν να το προβαλουν σαν καινουργιο, φυσικα για εμπορικους λογους, ουτως ωστε να μην τους στοιχισει σχεδον τιποτα ως προς τον τομεα εξελιξης, κατι που αποδυκνειει και ποσο καλο ειναι το 5αρι, και να περιμενουν το 2012 και μετα να περασουν στο 7αρι που θα ειναι κυριολεκτικα σε καινουργια βαση.

Παροτι εχω παρει δυο πενταρια, το δευτερο μολις πριν ενα μηνα και αφου ειχα δει το 6αρι, στην gt sport εκδοση, δεν θα ελεγα οτι δεν θα επαιρνα το 6αρι, απλα θα περιμενω το 7αρι για να δω κατι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχω αρχισει και το συμπαθω, αλλα η τσεπη μου εχει αρχισει και με αντιπαθει!!! :D γιατι αραγε? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Είμαι καινούριος στο forum και σε λίγο θα είμαι καινούριος και

στον χώρο των Golfάκηδων :)

Ευτυχώς δεν είχα τα διλήμματα και τους ενδοιασμούς άλλων φίλων από εδώ,

μιας και δεν είχα Golf, ενώ έκανα και μια απόπειρα για απόκτηση του Golf V.

Συγκεκριμένα είχα παραγγείλει το Golf GT Sport 140 πριν 1 μήνα,

έχοντας δώσει μάλιστα και προκαταβολή 1,500€. Μια εβδομάδα αργότερα, ωστόσο, με π

ήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως η παραγγελία ακυρώθηκε γιατί το μοντέλο σταμάτησε

να κατασκευάζεται ελέω του VI. Ετοιμοπαράδοτο δεν υπήρχε με τα χαρακτηριστικά

που το ήθελα εγώ άρα είχε γίνει "ειδική παραγγελία". Οπότε, καλώς ή κακώς, η απόκτηση

του VI αποτέλεσε μονόδρομο για μένα.

Η πρώτη μου επαφή με το VI ήταν στην έκθεση αυτοκινήτου και δεν μπορώ να πω

ότι ενθουσιάστηκα. Μου φάνηκε αρκετά συντηρητικό, εμφανισιακά τουλάχιστον.

Λίγο καιρό μετά, τηλεφώνησαν από την ΚΑΡΕΝΤΑ να περάσω να το δω, μιας και μόλις τους είχε

έρθει στην έκθεση. Εκεί μου άρεσε πιο πολύ (το ίδιο αυτοκίνητο ακριβώς ήταν :o ).

Λίγες ημέρες αργότερα ξαναπήγα για να το "κλείσω".

Να σημειώσω ότι και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το GT Sport (εννοείται και το GTI).

Δείχνει πιο sport εμφανισιακά, αλλά σιγά σιγά το μάτι μου συνήθισε το VI.

Με τον καιρό, μάλιστα, άρχισε να μου αρέσει περισσότερο από το Golf V :rolleyes:

Είναι σαν κάποιο τραγούδι που ακους για πρώτη φορά και δεν τρελλαίνεσαι. Με τον

καιρό, και όσο το ακούς, αρχίζει να σου αρέσει ολοένα και περισσότερο και τελικά γίνεται το αγαπημένο σου B)

Πάντως θεωρώ πως με το sport πακέτο (περιλαμβάνει 17άρες ζάντες και sport ανάρτηση) θα δείχνει

ακόμα πιο όμορφο.

Για την ιστορία αναφέρω ότι ο χρόνος παράδοσης, σε περίπτωση που γίνει "ειδική παραγγελία",

είναι 3.5 με 4 μήνες.

Καλές γιορτές σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Δείχνει πιο sport εμφανισιακά, αλλά σιγά σιγά το μάτι μου συνήθισε το VI.

Με τον καιρό, μάλιστα, άρχισε να μου αρέσει περισσότερο από το Golf V :rolleyes:

Είναι σαν κάποιο τραγούδι που ακους για πρώτη φορά και δεν τρελλαίνεσαι. Με τον

καιρό, και όσο το ακούς, αρχίζει να σου αρέσει ολοένα και περισσότερο και τελικά γίνεται το αγαπημένο σου :D

Σωστός!Τελικά έτσι γίνεται πάντα.

Ανέβασε φωτογραφίες όταν με το καλό το πάρεις μιας και θα είσαι από τους πρώτους :D .

Το sportline θα έχει 17άρες? :rolleyes: . Ωραία πράγματα........!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!Τελικά έτσι γίνεται πάντα.

Ανέβασε φωτογραφίες όταν με το καλό το πάρεις μιας και θα είσαι από τους πρώτους :D .

Το sportline θα έχει 17άρες? :wub: . Ωραία πράγματα........!

Το sportline εχει καταργηθει στο 6αρι και πλεον υπαρχει για τα 80 αλογα comfortline, trendline, στα 122 comfortline, trendline, highline και στα 160 αλογα comfortline, highline και με στανταρ ζάντες αλουμινίου 16” thumbsdown.gif “Cleveland” με ελαστικά 205/55, και οχι 17αρες

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Πάντως θεωρώ πως με το sport πακέτο (περιλαμβάνει 17άρες ζάντες και sport ανάρτηση) θα δείχνει

ακόμα πιο όμορφο.

Svoura είδα αυτό γι'αυτό το είπα. Μήπως δίνουν sport packet για ολες τις εκδόσεις τότε;

Link to comment
Share on other sites

Svoura είδα αυτό γι'αυτό το είπα. Μήπως δίνουν sport packet για ολες τις εκδόσεις τότε;

Και που τους ρωτησα με κοιταγαν λες και εβλεπαν ουφο :) . Δεν νομιζουν <_< να ισχυει κτ τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Και που τους ρωτησα με κοιταγαν λες και εβλεπαν ουφο :) . Δεν νομιζουν <_< να ισχυει κτ τετοιο

Το sport πακέτο το πληρώνεις extra (στοιχίζει 523€) και είναι μόνο για την πλούσια (Highline) έκδοση. Πέρα

από τις 17άρες ζάντες αλουμινίου (Porto 225/45/17) και την sport ανάρτηση, περιλαμβάνει σκούρα (65%)

θερμομονωτικά κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά τζάμια και το πίσω παρμπρίζ.

Sportline έκδοση για την ώρα δεν υπάρχει. Και η αίσθησή μου

είναι ότι δεν θα βγει μιας και σαν sport επιλογή υπάρχει το Scirocco.

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το sport πακέτο το πληρώνεις extra (στοιχίζει 523¤) και είναι μόνο για την πλούσια (Highline) έκδοση. Πέρα

από τις 17άρες ζάντες αλουμινίου (Porto 225/45/17) και την sport ανάρτηση, περιλαμβάνει σκούρα (65%)

θερμομονωτικά κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά τζάμια και το πίσω παρμπρίζ.

Sportline έκδοση για την ώρα δεν υπάρχει. Και η αίσθησή μου

είναι ότι δεν θα βγει μιας και σαν sport επιλογή υπάρχει το Scirocco.

Και ομως to sport πακέτο στο χαρτι με τις τιμες των εξτρα που πηρα δεν το αναφερει ( για το γκολφ), ενω στο scirocco τουλαχιστον μεχρι προσφατα,μονο για το 2.0tsi.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Και ομως to sport πακέτο στο χαρτι με τις τιμες των εξτρα που πηρα δεν το αναφερει ( για το γκολφ), ενω στο scirocco τουλαχιστον μεχρι προσφατα,μονο για το 2.0tsi.

Στο χαρτί, που πήρα από την ΚΑΡΕΝΤΑ πριν μερικές ημέρες, και συγκεκριμένα για το Golf, το αναφέρει με την

τιμή του και με το τί περιλαμβάνει αυτό (όπως ακριβώς το έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου)!

Για το Scirocco, ωστόσο, δεν γνωρίζω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.