Jump to content
Polo-man

ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ Alfa Romeo Mi.to

Recommended Posts

Ηλεκρικα προβληματα δεν παιζουν, ξεχαστε τα. Εκτος αν μιλαμε για Alfasud...

Σχεδιαστικα...ειναι πραγματικα πολυ μπροστα σχετικα με τα VW ειδικα...κ το συγκεκριμενο ειναι κουκλα.

Εγγυηση 5 χρονια (ολες οι Alfa)...Ποιοτικα και σαν αισθηση γενικα ποιοτητας ειναι πισω απο VW. αλλα, μεχρι το 147, για Mi.To δεν ξερει κανεις ακομα.

Εχοντας κανει εκατονταδες χιλιαδες χλμ με ιταλικα αυτοκινητα το μονο που εχω να πω, ειναι οτι προβλημα δεν αντιμετωπισα ποτε.

Εμεναν απο πολλαπλασιαστες οπως αναφερθηκε πιο πανω, κατι polo, ibiza φιλων, εγω τπτ...απολυτως, ουτε μηχανικα, ουτε ηλεκτρικα.

Για να ειμαι ειλικρινης, δυσκολα θα ξαναπαρω ιταλικο για δικους μου λογους, αλλα μην τα κραζουμε κιολας γιατι

σχεδιαστικα, κρατημα, φρενα και πλεον και επιδοσεις (μετα απο χρονια) ειναι πραγματικα αλλου...Βαλε και την αξιπιστια τους, που δεν

τα κανει Toyota αλλα ευκολα ανταγωνιζεται ενα Golf πλεον και ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Να δουμε κ την τιμη μονο

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πιο πρόσφατο ιταλικό αυτοκίνητο που θα έπερνα...

LanciaDeltaIntegelle.jpg

SN8 το ψάρι δείχνει όμορφο μπροστά στο αμάξι αχαχχαχαχαχαχαχα

Ps: Κρίση προσωπικότητας βλέπω σε πολλούς κατόχους VW.... ειναι χαλια λένε αλλα δεν τα πουλάνε κιολας να "γλιτώσουν"....

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πιο πρόσφατο ιταλικό αυτοκίνητο που θα έπερνα...

LanciaDeltaIntegelle.jpg

SN8 το ψάρι δείχνει όμορφο μπροστά στο αμάξι αχαχχαχαχαχαχαχα

Ps: Κρίση προσωπικότητας βλέπω σε πολλούς κατόχους VW.... ειναι χαλια λένε αλλα δεν τα πουλάνε κιολας να "γλιτώσουν"....

ενταξει πας αλλου...σουπερ ειναι αν κ δν ξερω αν θα το επαιρνα..εκει οντως εχεις αγχη με συντηρηση...

βεβαια δε θα ειναι για καθημερινη χρηση οποτε οκ..

χαλια τα VW?? το ειπε κανεις μεσα στο topic εκτος απο το παιδι που το ανοιξε?? δε νομιζω...

το οτι πολλες αλλες εταιρειες ανεβαινουν δεν κανει μια ηδη καλη εταιρεια χαλια...

αλλα κ το να θαβουμε ο,τι κινειται εκτος απο τα VW ειναι καπως.

Link to comment
Share on other sites

παντως οτι και να πειτε το σχημα εχει απιστευτη αποψη, πολλη περισσοτερη απο καθε golf και polo....

Όπως το δει κανείς. Σε άλλους αρέσει το παστίτσιο, σε άλλους ο μουσακάς.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοιτας προς fiat punto abarth? 155 αλογακια με πληρες εξοπλισμο μονο 18.000 περιπου βγαινει..

και 4πιστονα brebo και 17ρες ζαντες κτλ κτλ...?

βεβαια αν δεν σε ενδιαφερει το γκαζι πηγαινε σε Mi.To καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

SN8 το ψάρι δείχνει όμορφο μπροστά στο αμάξι αχαχχαχαχαχαχαχα

Ps: Κρίση προσωπικότητας βλέπω σε πολλούς κατόχους VW.... ειναι χαλια λένε αλλα δεν τα πουλάνε κιολας να "γλιτώσουν"....

:lol::huh:

Όντως!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοιτας προς fiat punto abarth? 155 αλογακια με πληρες εξοπλισμο μονο 18.000 περιπου βγαινει..

και 4πιστονα brebo και 17ρες ζαντες κτλ κτλ...?

βεβαια αν δεν σε ενδιαφερει το γκαζι πηγαινε σε Mi.To καλυτερα....

Το γκαζι του ΜιΤο δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ πιο αργο απο το Πουντο που λες παντως...

Α 4πιστονα εχει και το Μιτο,και 17αρες ή 18αρες και πιο βελτιωμενο συστημα στριψιματος απο το Πουντο.

:huh:

Και μολις βγει το MiTo GTA 1.8 230ps δες το Punto που θα ειναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Ps: Κρίση προσωπικότητας βλέπω σε πολλούς κατόχους VW.... ειναι χαλια λένε αλλα δεν τα πουλάνε κιολας να "γλιτώσουν"....

Δεν είναι το αμάξι Τ-Shirt να το αλλάζουμε κάθε μέρα.Κάναμε την πατάτα μάθαμε, στενοχωρηθήκαμε, βρίσαμε αλλά κινήσεις βιαστικές δεν κάνουμε. :)

Έννοια σου και ούτε στο στενό της δεν θα με ξαναδεί η Karenta.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το αμάξι Τ-Shirt να το αλλάζουμε κάθε μέρα.Κάναμε την πατάτα μάθαμε, στενοχωρηθήκαμε, βρίσαμε αλλά κινήσεις βιαστικές δεν κάνουμε. ;)

Έννοια σου και ούτε στο στενό της δεν θα με ξαναδεί η Karenta.

Μπορει να εχεις του κοσμου το δικιο να μη θελεις να δεις την Καρεντα, αλλα με δεδομενο οτι καθε αυτοκινητο εχει τα ελαττωματα του, μην περιμενεις να βρεις την μαρκα που θα σε κανει να ξεχασεις προς τα που πεφτει η αντιπροσωπεια.

Στο κατω-κατω κι αυτοι πρεπει να δουλεψουνε. Κλεφτες θα γινουνε? Απο καποιους (εμας δηλαδη) πρεπει να τα κονομησουνε! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο,δεν ξερω αν το κανει ακομα,το gruppo fiat ειχε αναθεσει σε ενα τηλεφωνικο κεντρο στη Ρωμη

κ σε ενα στο Μιλανο,να παιρνει τηλεφωνα στην Ελλαδα σε ατομα τα οποια ειχαν παει προσφατα τα αυτοκινητα τους

στο συνεργειο,για να ρωτανε αν ειναι ευχαριστημενοι απο το συνεργειο.

Ουσιαστικα,σα να παιρνει τηλεφωνα στην Ελλαδα η VW Γερμανιας,για να ελεγχει το after sales της στην Ελλαδα.Ta

τηλεφωνα απο τη Ρωμη τα εκανα εγω,η μαλλον και εγω.Κουβεντα στην κουβεντα,φταναμε και ατην ερωτηση ΄΄ποσο

ευχαριστημενοι ειστε απο το αυτοκινητο σας ΄΄.Το ποσοστο κατοχων alfa που δεν ειχαν προβληματα ηταν τραγικο..

Edited by monty
Link to comment
Share on other sites

Είναι χειρότερη από την VW?

----------

Stoilas χάθηκες ρε Γιατρέ!!!!Πως πάς???

Ως τέως Golf-άκιας και νυν Alfista να επισημάνω τα εξής :

1) Mέχρι πρότινος τα Alfa τα αγόραζαν κανίβαλλοι οι οποίοι νομίζαν ότι καβαλούσαν Ferrari και τους έπιναν το αίμα,,λογικό λοιπόν το θέμα των βλαβών.

2) Αν δεν το σπάς κανένα αμάξι δεν καίει λάδια

3) Τα υλικά της καμπίνας είναι εξίσου καλά με τα Γερμανικά (αφρώδη κτλ.) ΑΛΛΑ οι Ιταλοί χάνουν κατά κράτος απο τους Γερμανούς σε συναρμολόγηση απο εκεί και οι γνωστοί και μη εξερεταίοι τριγμοί,χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν είναι αξιόπιστα τα αμάξια τους αφου με 2 Punto στο παρελθόν η λέξη συνεργείο ήταν άγνωστη.

4) Θα επιμείνω στο κράτημα...μόλις ξεθάρεψα λίγο άρχισα στην Εθνική να στρίβω με απίστευτα χιλιόμετρα πρέπει όμως να συνηθίσεις το ξυράφι τιμόνι το οποίο αρχικά θα σου φανεί περίεργο ίσως και να σε τρομάξει.

Γενικότερα αν θές κάτι τελείως ξεχωριστό στα 18-19.000 χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη ,,,αλλιώς οι γνωστές και εξίσου καλές λύσεις των Leon-Golf 122 είναι εκεί,,αν και πιστεύω ότι καλό είναι να βλέπεις και κάτι διαφορετικό,,έτσι και εγώ έπειτα απο 2 φορές VAG αποφάσισα να δώ και κάποια άλλη σχολή.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον cyclon, απλα θελω να δω κατι διαφορετικο να δω και καποια αλλη σχολη.....

παντως απο πολλαπλασιαστες που ειπε ο iasonas πρεπει να εχω αλλαξει 5 η 6 εχω χασει το νουμερο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

alfa_romeo_mito_0.jpg

το σχεδιο το πειραν απο την 8c!!!

σε μεγεθος ειναι σαν corsa,punto abarth.στηριζετε στο πατωμα του punto k thn μηχανη του...

εχει ιδιες τιμες με το παραπανω...αν ηθελα την ταχυτητα μαλλον θα προτιμουσα το corsa opc.

21.5 ή 22χιλ ε(με πινακιδες κτλ) βγαινει αν το θες οπως στην φωτο...το πακετο premium pack στην εκδοση distinctive το δινουν δωρο αλλα για να βαλεις το sport pack me την ζαντα 17 θες 900ε κ 1200ε για 18αρα.

η αλφα δινει 3 χρονια(+2 επεκταση)η φιατ(5απο την αρχη).επισης δεν εχει το ιδιο χρηματοδοτικο με την fiat για το μιτο!

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

το σχεδιο το πειραν απο την 8c!!!

Ναι..φτυστο ειναι..Αφου σκεφτομαι να μη δωσω ενα σωρο χρηματα για την 8c , θα παρω ενα μιτο της Αριαδνης..εεε συγνωμη της Alfa Romeo εννοω και ουτε που θα καταλαβουν διαφορα..Αγοραστε εσεις alfa romeo..και μην ανησυχειτε..το κλαμπ παντα ανοιχτο θα ειναι για σας..σα βρεγμενες γατες θα γυρισετε πισω tongue.giftongue.gif Γιατι ως γνωστον αυτο που εχεις δεν το εκτιμας αλλα αν το χασεις θα το αποζητας ..(ισχυει κ για τις γκομενες tongue.gif<_< )

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη που μας πέρασε πήρα βόλτα το TESTαδικο Mito που είχε εδώ η αντιπροσωπία μας πολύ ωραίο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι..φτυστο ειναι..Αφου σκεφτομαι να μη δωσω ενα σωρο χρηματα για την 8c , θα παρω ενα μιτο της Αριαδνης..εεε συγνωμη της Alfa Romeo εννοω και ουτε που θα καταλαβουν διαφορα..Αγοραστε εσεις alfa romeo..και μην ανησυχειτε..το κλαμπ παντα ανοιχτο θα ειναι για σας..σα βρεγμενες γατες θα γυρισετε πισω tongue.giftongue.gif Γιατι ως γνωστον αυτο που εχεις δεν το εκτιμας αλλα αν το χασεις θα το αποζητας ..(ισχυει κ για τις γκομενες tongue.gif:) )

οτι μαλακιες εχουν εκει αλλες τοσες εχουμε κ εδω...

ειπαμε εχουμε vw ,αλλα να λεμε οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει εδω κ χρονια με την αξιοπιστια της vw

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειδα και σημερα στην ATS,καλοι χωροι,ποιοτικα υλικα με προσεγμενη συναρμογη,ομορφες ζαντες με 4πιστονες δαγκανες και δισκο 305mm.με χαλασε το μεγεθος του χωρου αποσκευων για να ειμαι ειλικρινης μιας και τον περιμενα αρκετα μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειδα και σημερα στην ATS,καλοι χωροι,ποιοτικα υλικα με προσεγμενη συναρμογη,ομορφες ζαντες με 4πιστονες δαγκανες και δισκο 305mm.με χαλασε το μεγεθος του χωρου αποσκευων για να ειμαι ειλικρινης μιας και τον περιμενα αρκετα μεγαλυτερο.

Πολύ ωραίο πράγματι. Αν και με τόσα καλύτερα γύρω του, έχανε πάρα πολύ! Αναφέρομαι στο απέναντι περίπτερο της WV με το R32 φάτσα και τις ωραίες υπάρξεις εκατέρωθεν.......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο πράγματι. Αν και με τόσα καλύτερα γύρω του, έχανε πάρα πολύ! Αναφέρομαι στο απέναντι περίπτερο της WV με το R32 φάτσα και τις ωραίες υπάρξεις εκατέρωθεν.......

:rolleyes:

και το περιπτερο της φιατ ειχε ωραιες υπαρξεις :):rolleyes:

στο περιπτερο της vw μου αρεσε που ολα τα μοντελα ηταν σε candy white και που ειχαν ολα τα δυνατα αυτοκινητα.το μικροτερο σε ιπποδυναμη ηταν 200 αλογακια :whistling: το passat Ρ36 πολυ τουμπανο...

το εσωτερικο της mi.to

vy7enmolvoxp3ekigb8w.jpg

3rth0zvaii6xxe7ovdg6.jpg

και το ζαντικο...

jwb804bgny6xsqiptqfk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν το δεις σφαιρικα το θεμα μονο καλο κανει στον καταναλωτη να βγαζουν και αλλες μαρκες ωραια αυτοκινητα...

μπας και πιεστει λιγο η VW να δωσει λιγο παραπανω προσωπικοτητα στα δικα της...

ενταξει δεν λεω το γουσταρω το σχημα του golf που εχει γινει κλασσικο.

αλλα και λιγο πιο extreme design δεν θα εβλαπτε κανεναν....

και συγνωμη εξωτερικα μια κοκκινη alfa 147 με 17ρες ζαντες ειναι απειρως καλυτερη απο καθε golf IV και V....

οποτε και το Μιτο στα ιδια βηματα παει....

κατι αντιστοιχο με μια ferrari η mazeratti και μια porsche η ενα R8...

Link to comment
Share on other sites

και συγνωμη εξωτερικα μια κοκκινη alfa 147 με 17ρες ζαντες ειναι απειρως καλυτερη απο καθε golf IV και V....

οποτε και το Μιτο στα ιδια βηματα παει....

Αν καποιος θελει extreme θα παρει ρυζακι..Αληθεια τι ειναι η 147 με 17αρες σε σχεση με το V?? Μαλλον το απλο θα εννοεις ετσι? Γιατι αν πουμε για Gti παρε μια alfa Gt βαλτην διπλα σε ενα Gti με 18αρες και ελα να μου πεις..Ποσο μαλλον η 147 που ειναι κουβαδακι μπροστα του..

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Oι Ιταλοί είναι σε ένα πράγμα καλοί. Στο design. Όλα τα άλλα είναι δανεικά. Φρένα, πλαίσια, αναρτήσεις, κινητήρες, όλα δανεικά. Τουλάχιστον στο τελευταίο μοντέλο.

Εμένα πάντως μου αρέσει. Είναι κάτι το διαφορετικό και έχει άποψη.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έχω πολύ συμπαθήσει αυτό το Mito ιδικά την έκδοση με τα 230PS :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.