Jump to content
anastos

Υδραυλικος θορυβος απο τα φρένα

Recommended Posts

Από τη στιγμή που πήρα το αυτοκίνητο(passat 2008) ακούγεται ένας παράξενος θόρυβος από το χώρο της μηχανής. Στην αρχή νόμιζα ότι προερχόταν από την ανάρτηση και το πήγα για έλεγχο στην αντιπροσωπία. Εκεί φυσικά δεν βρέθηκε τίποτα. Ίσως δίκαια να μην βρήκαν τίποτα καθώς τον θόρυβο αυτόν τον κάνει όταν το αυτοκίνητο είναι ακινητοποιημένο για κανένα δίωρο τουλάχιστον και μετά το ξεκινήσω.Στα πρώτα μέτρα που το αυτοκίνητο κινηθεί ακούγεται κάτι σαν χτύπημα. Σαν κάτι να μπαίνει στη θέση του και μετά δεν ξαναπαρουσιάζεται κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Χθες τυχαία κατάλαβα ότι τη στιγμή που κάνει αυτό το θόρυβο,το πεντάλ του φρένου κάνει μια μικρή κίνηση προς τα κάτω και επανέρχεται. Οπότε μήπως αυτός ο θόρυβος είναι τελικά κάποιος υδραυλικός χτύπος από κάποιο εξάρτημα των φρένων;

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει ώστε να πάω προετοιμασμένος στην αντιπροσωπεία, μη μου πουν τίποτα άσχετες θεωρίες.

Κατά τα υπόλοιπα τα φρένα λειτουργουν απροβληματιστα

Ευχαριστώ.

Edited by anastos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε anasto μην ανησυχείς για το θόρυβο αυτό που προανέφερες.Πράγματι προέρχεται από τα φρένα και πιο συγκεκριμένα από τα τακάκια.Και ΄γω στην αρχή όταν πήρα το αυτοκίνητο τον άκουγα αυτό το θόρυβο και μετά από επίσκεψη και έλεγχο στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι το κάνουν τα περισσότερα.Φυσικά εδώ και 18 μήνες που έχω το αυτοκίνητο δεν είχα κανένα πρόβλημα και για να είμαι ειλικρινής το θόρυβο αυτόν έπαψα να τον αντιλαμβάνομαι εδώ και πάρα πολύ καιρό και το θυμήθηκα τώρα που είδα το σχετικό τόπικ. :)

Link to comment
Share on other sites

[Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Εγώ νόμιζα ότι κάποια βαλβίδα κολάει και επανέρχεται μετά. Γνωρίζεις εάν αλλάξεις τακάκια, ο θόρυβος παραμένει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τακάκια δεν άλλαξα.Τώρα βέβαια ξαναδιαβάζοντας τα γραφόμενά σου δεν παρατήρησα κάτι σχετικό με το πεντάλ και αυτό με βάζει σε κάποιο προβληματισμό.Αν δεν κάνω λάθος το αυτοκίνητο το πήρες από τον Παζαρόπουλο άρα θα σε συμβούλευα να αναφέρεις το <<πρόβλημα>> στον εκεί αρχιμηχανικό με το όνομα βασίλη που είναι και ο μόνος που έχω σε υπόληψη από εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πήρα μια απάντηση από το VWvortex όπου ανέφερα το πρόβλημα και μου απάντησαν ότι αυτό το "πρόβλημα" οφείλεται σε έλεγχο καλής λειτουργίας που κάνει μόνο του το ABS και ότι αναφέρεται στο manual. Εγώ πάντως θα τους το πάω μια βόλτα να δούμε τι θα πουν τα μαστόρια.

Edited by anastos
Link to comment
Share on other sites

παιδια τις τελευταιες μερες ακουω απ τα πισω φρενα ενα θορυβο σαν να ''γδερνονται'' οι δισκοι. σαν να ειναι τελειωμενα τα τακακια.ενω αυτα εχουν πολυ ψωμι ακομα.σκεφτομαι να παω να το κοιταξω αλλα θα ηθελα και μια γνωμη απο σας.παιζει ρολο που το αμαξι εδω και 3 μηνες κινειται πολυ λιγο??για παραδειγμα κινειται 1 φορα την εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν στραβωσει οι δισκοι?

Τα τσεκαρες τα τακακια να δεις αν εχουν ακομα υλικο?

Link to comment
Share on other sites

αυτον τον θορυβο σαν τιναγμα οταν ξεκινας τον κανει κ σε εμενα που ειναι 2001.κωνσταντινε παιζει να σου εκανε κ εσενα κατι τετοιο?θυμασαι?ρωταω αν θυμασαι γιατι αν δεν κανω λαθος εχεις αλλαξει τα φρενα σου εσυ.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αυτον τον θορυβο σαν τιναγμα οταν ξεκινας τον κανει κ σε εμενα που ειναι 2001.κωνσταντινε παιζει να σου εκανε κ εσενα κατι τετοιο?θυμασαι?ρωταω αν θυμασαι γιατι αν δεν κανω λαθος εχεις αλλαξει τα φρενα σου εσυ.σωστα?

Οχι δεν μου εκανε ποτε καποιον τετοιο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.